Σύνδεση Πικάπ

Μηνύματα
18
Reaction score
0
Καλησπέρα παιδιά. Έχω ένα πικάπ Kenwood KD-2055 ένα laptop, 2 ηχεία Roister IQ και μια κάρτα ήχου M Audio M Track. Υπάρχει τρόπος να συνδέσω κάπου το πικάπ ώστε να ακούσω βινύλιο;
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Καλησπέρα παιδιά. Έχω ένα πικάπ Kenwood KD-2055 ένα laptop, 2 ηχεία Roister IQ και μια κάρτα ήχου M Audio M Track. Υπάρχει τρόπος να συνδέσω κάπου το πικάπ ώστε να ακούσω βινύλιο;
Απ'ότι είδα τα ηχεία είναι ενεργά, άρα ενισχυτή δεν χρειάζεσαι.
Σου λείπει όμως ένα phono stage για να μπορέσεις να ακούσεις τα δισκάκια σου.
 

Μηνύματα
18
Reaction score
0
Απ'ότι είδα τα ηχεία είναι ενεργά, άρα ενισχυτή δεν χρειάζεσαι.
Σου λείπει όμως ένα phono stage για να μπορέσεις να ακούσεις τα δισκάκια σου.
Φίλε ryk τι μπορώ να κάνω γι αυτό; Τι πρέπει ν αγοράσω;
 


Μηνύματα
1.849
Reaction score
2.322
η καρτα ηχου σου τι εισοδους εχει? Μπορεις να συνδεσεις πηγες πανω της με rca?
 

Μηνύματα
18
Reaction score
0
η καρτα ηχου σου τι εισοδους εχει? Μπορεις να συνδεσεις πηγες πανω της με rca?
Midi in-out,main L-R,2 Mic input, 2 insert,2 guitar line inputs και 1 headphones in.
 

Μηνύματα
1.849
Reaction score
2.322
Εχω την εντυπωση οτι απο τις εισοδους που εχει δεν μπορει να συνδεθει πηγη, πικαπ η cd! Αλλα ας πει καμια γνωμη και καποιος πιο γνωστης
 


Μηνύματα
1.849
Reaction score
2.322
Δεν το ξερω. Μην σε μπερδευω αλλο! Το σιγουρο ειναι οτι θα χρειαστεις ενα phono οπως σε συμβουλεψε ο φιλος ryk!
Και η συνδεση τωρα του phono θα γινει, η πανω στην καρτα ηχου, η διαφορετικα νομιζω οτι μπορει να γινει και απευθειας πανω στο laptop στην line in του μικροφωνου! HELPPP :p
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Για να μη το περιπλέκουμε, η πιο απλη συνδεσμολογία είναι: πικάπ-phono-ηχεία (αν τα ηχεία ή το phono έχουν volume control)
 

Μηνύματα
18
Reaction score
0
Λοιπόν παιδιά.Πήρα ένα phono pre amp το Creek OBH-8SE.Οπότε σύνδεσα το πικάπ με το pre amp και απο κεί στα line inputs της κάρτας. Όλα ωραία,όλα καλά όμως ο ήχος είναι μπουκωμένος. Τα μπάσα είναι πολύ υψηλά.Γιατί;
 

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
...Όλα ωραία,όλα καλά όμως ο ήχος είναι μπουκωμένος. Τα μπάσα είναι πολύ υψηλά.Γιατί;
  • Άφησε το phono pre amp με τροφοδοσία ΟΝ για μερικές μέρες για το λεγόμενο ‘’Burned-in’’ .
  • Ο σκοπός του phono pre amp είναι να ενισχύει τη στάθμη και να κάνει τη διόρθωση της απόκριση συχνότητας με κύκλωμα αντιστάθμισης της RIAA. Αν συνεχίζει , επειδή το πικάπ ,νομίζω, είναι της 10 ετίας του 80 , ίσως καλόν θα ήταν αναβάθμιση της κεφαλής.
  • Παίζει ρόλο και το εξωτερικό τροφοδοτικό του phono pre amp (τέτοιου είδους τροφοδοτικά δεν είναι είναι ποιοτικά – όχι 100% εξομάλυνση – έλεγχος με παλμογράφο).
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Το volume της εισόδου του phono στην κάρτα ήχου μην το έχεις πάνω από τη μέση (χοντρικά). Μετά δυνάμωσε από το τελικό volume control.
 

Μηνύματα
18
Reaction score
0
Φίλε Στέφανε πήγα όλα τα συστήματα που προανέφερα με τα ίδια καλώδια στον μάστορα. Φίλε ryk το έκανα γιατί το σκέφτηκα και γώ αλλά ίδια αποτελέσματα.Ακούστε τώρα το παράδοξο.Ενώ σε μεγάλα ηχεία παίζουν καλά όλα, στα μικρά που έχω συνεχίζουν να ακούγονται μπουκωμένα. Τώρα στο ίδιο setup αλλάξαμε το πικαπ και βάλαμε ένα της Ariston Audio και έπαιζαν όλα μια χαρά.Για να γίνω πιο περιληπτικός Τα "σχεδιαγράματα" είναι τα εξής:

Πικάπ (Kenwood)--->pre amp (Creek)--->Λαμπάτος ενισχυτής--->Ηχεία μεγάλα Rois Acoustics--->Παίζει μια χαρά

Πικάπ (Kenwood)--->pre amp (Creek)--->Κάρτα ήχου (M-Audio)--->Laptop--->Παίζει μπουκωμένα (Με τα ενεργά ηχεία της Rois Acoustics IQ)

Πικάπ (Ariston Audio)--->pre amp (Creek)--->Κάρτα ήχου (M-Audio)--->Laptop--->Παίζει μια χαρά (Με τα ενεργά ηχεία της Rois Acoustics IQ)

Να σημειώσω ότι όλα τα καλώδια ενώσεων είναι της Monster εκτός του πικάπ (Kenwood) που είναι της μαμάς του. Επίσης τα τροφοδοτικά είναι καλά.

Τι μπορεί να φταίει;Το πικάπ ολόκληρο;Τα καλώδια του πικάπ; Ο βραχίονας; Αξίζει να αλλάξω ολόκληρο το πικάπ ή όχι;
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Φίλε Στέφανε πήγα όλα τα συστήματα που προανέφερα με τα ίδια καλώδια στον μάστορα. Φίλε ryk το έκανα γιατί το σκέφτηκα και γώ αλλά ίδια αποτελέσματα.Ακούστε τώρα το παράδοξο.Ενώ σε μεγάλα ηχεία παίζουν καλά όλα, στα μικρά που έχω συνεχίζουν να ακούγονται μπουκωμένα. Τώρα στο ίδιο setup αλλάξαμε το πικαπ και βάλαμε ένα της Ariston Audio και έπαιζαν όλα μια χαρά.Για να γίνω πιο περιληπτικός Τα "σχεδιαγράματα" είναι τα εξής:

Πικάπ (Kenwood)--->pre amp (Creek)--->Λαμπάτος ενισχυτής--->Ηχεία μεγάλα Rois Acoustics--->Παίζει μια χαρά

Πικάπ (Kenwood)--->pre amp (Creek)--->Κάρτα ήχου (M-Audio)--->Laptop--->Παίζει μπουκωμένα (Με τα ενεργά ηχεία της Rois Acoustics IQ)

Πικάπ (Ariston Audio)--->pre amp (Creek)--->Κάρτα ήχου (M-Audio)--->Laptop--->Παίζει μια χαρά (Με τα ενεργά ηχεία της Rois Acoustics IQ)

Να σημειώσω ότι όλα τα καλώδια ενώσεων είναι της Monster εκτός του πικάπ (Kenwood) που είναι της μαμάς του. Επίσης τα τροφοδοτικά είναι καλά.

Τι μπορεί να φταίει;Το πικάπ ολόκληρο;Τα καλώδια του πικάπ; Ο βραχίονας; Αξίζει να αλλάξω ολόκληρο το πικάπ ή όχι;
Χμμμ, τι κεφαλή είχε το Ariston; Καλό θα ήταν να συγκρίνουμε τις δύο κεφαλές, μήπως το δεύτερο setup παραενισχύει το σήμα.
Για δοκίμασε να βάλεις το preamp στο λαπτοπ απ'ευθείας. Θα χρειαστείς βύσμα 2 rca σε καρφάκι.
Ωπ, δε μου λες; Σε ποια υποδοχή του λάπτοπ συνδέεις την κάρτα; Μικροφώνου;
 

Μηνύματα
18
Reaction score
0
Χμμμ, τι κεφαλή είχε το Ariston; Καλό θα ήταν να συγκρίνουμε τις δύο κεφαλές, μήπως το δεύτερο setup παραενισχύει το σήμα.
Για δοκίμασε να βάλεις το preamp στο λαπτοπ απ'ευθείας. Θα χρειαστείς βύσμα 2 rca σε καρφάκι.
Ωπ, δε μου λες; Σε ποια υποδοχή του λάπτοπ συνδέεις την κάρτα; Μικροφώνου;
Συνδέεται με USBΔεν ξέρω τις κεφαλές.
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Συνδέεται με USBΔεν ξέρω τις κεφαλές.
Δε βγάζει rca? Το λέω για να δούμε αν φταίει ο υπολογιστής, ή η κάρτα ήχου, ή ο συνδυασμός.
Πάντως το σήμα περνάει από πολλά στάδια ενίσχυσης/ποτενσιόμετρα.
Για δοκίμασε τη συνδεσμολογία που σου είπα πιο πάνω.
 

Μηνύματα
18
Reaction score
0
Δε βγάζει rca? Το λέω για να δούμε αν φταίει ο υπολογιστής, ή η κάρτα ήχου, ή ο συνδυασμός.
Πάντως το σήμα περνάει από πολλά στάδια ενίσχυσης/ποτενσιόμετρα.
Για δοκίμασε τη συνδεσμολογία που σου είπα πιο πάνω.
Δεν μπορώ να βάλω το pre amp απευθειας στο laptop γιατι δεν εχει ποτενσιομετρο για volume. Το volume το πειράζω μέσω της κάρτας. Μου φαίνεται παράξενο να φταίει κάποιο απο αυτά που λες γιατί στο ίδιο setup δοκιμάσαμε άλλο πικάπ και παίζει άψογα. Επίσης δοκιμάσαμε 2 λαπτοπ και τα αποτελέσματα ήταν αυτά που προανέφερα.
 

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Από την τωρινή περιγραφή σου η πιο πλησιέστερη πιθανότητα είναι mismatching μεταξύ phono preamp και cartridge. Δείτε όμως αναλυτικές πληροφορίες στο άρθρο που μόλις ανέβασα εδώ: Πικάπ και Pickup
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Δεν μπορώ να βάλω το pre amp απευθειας στο laptop γιατι δεν εχει ποτενσιομετρο για volume. Το volume το πειράζω μέσω της κάρτας. Μου φαίνεται παράξενο να φταίει κάποιο απο αυτά που λες γιατί στο ίδιο setup δοκιμάσαμε άλλο πικάπ και παίζει άψογα. Επίσης δοκιμάσαμε 2 λαπτοπ και τα αποτελέσματα ήταν αυτά που προανέφερα.
Χρησιμοποίησε το (τα) ποτενσιόμετρο του λάπτοπ (software), μόνο και μόνο για να αποκλείσουμε ότι φταίει η κάρτα ήχου. Ξεκίνα με πολύ χαμηλωμένα ποτενσιόμετρα (και εισόδου και εξόδου). Την είσοδο να την πας το πολύ μέχρι τη μέση.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.227
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top