Ενισχυτής για M.A Pl300 ii

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Παρήγγειλα τελικα τα monitor audio pl300 ii
Τα οποια θα συνδιαστουν με τα υπαρχοντα silver center silver w12 sub κ τα δυο διπολα πισω
Ενισχυτη av υπαρχει ο marantz sr5010
Ψαχνω ενισχυτη ολοκληρωμενο? Η τελικο?
Καινουργιο η μεταχειρισμενο value for money παντως
Θα παρω μονο οτι μπορω να ακουσω με τα ηχεια μου οταν ερθουν
Μου προταθηκε ενας musical fidelity tri-vista 300
6ετιας σε αριστη κατασταση
Αν τον πηγαινα σε καποιον ειδικο να τον μετρησει κ να αλλαξει η αναβαθμισει οτι χρειαστει?να το βαλω στα options;
Περιμενω τις προτασεις σας
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
γεια! με το καλο να τα δεκτεις... (φανταζομαι οτι ειναι στον χαρακτηρα των platinum 1-κ καλητερα με τις βελτιωσεις που εχουν κανει, και αρα μιλαμε για το κορυφαιο μοντελο -βγαζω απεξω το pl500- ερωτηση, τα εχει διαθεσημα για ακροαση ? και με τι ενισχητικα τα παιζει ? ευχαριστω εκ των προτερων)

απο διαδικτιο:
..με McIntosh τα pl200
(και οχι μονο εδω.. αρκετα συχνο φαινομενο) με Musical Fidelity and Monitor Audio Mate Marvelously
http://www.stereophile.com/content/...or-audio-mate-marvelously#w3AsKiEmZR2o6Vps.97
εδω ο αντιπροσωπος με Krell παιζουν και DCD ..!!

Ειπαρχουν αρκετες υλοποιησεις στο web/youtube.... απο ιδιωτες ..και τα σχετικα...και "γω" με MF παιζω, αλλα αλλες σειρες ..
ψαχνωντας μπορει κατι να βρεις, οσο το εχω ψαξει (εγω) δεν (εστω δεν θυμαμαι) να βρηκα κατι αξιο λογου.. στο κεφαλι μου σκεφτομαι και Electrocompaniet κατι σε μονομπλοκ (πχ AW180)... ή κ' naim τις μεγαλες σειρες..

Specs. ηχειων
: 4Ω | Recommended Amplifier Requirements (RMS) 100 - 300W | Power Handling (RMS) 300W

Ο Trivista βγαζει 300w στα 8Ω και 600w στα 4Ω, θα ελεγα υπεραρκετα αρα δεν βλεπω να εχεις προβλημα . Δεν τον εχω ακουσει τον συγκεκριμενο, ισως ενα σερβις το χρειαστει (καλου κακου) και γινεται καινουριος, ειδικοι στο θεμα ο Αντιπροσωπος (που μπορει να προτεινει κατι πολυ πιο υπευθηνα-και θα ηταν ηδανικο να ακουσω την αποψη κ προτασεις του περι του θεματως) και εχω ακουσει πως και οι Αφοι Τσακιριδη μπορουν να κανουν σερβις. (σσ. προσωπικα δεν μου αρεσει ο TRIVISTA αισθητικα μεχρι και τις σειρες ..Α5 οι MF βλεπονταν , και τωρα παλι ειναι οκ στο ματι-τεσπα κολοκυθοπητα...^^).

http://www.musicalfidelity.com/uploads/manuals/English/tri300.pdf

[[o Marantz, με 100watt/καναλι 8Ω στα 140/καναλι στα 6Ω .. για τα περιφεριακα οκ, για τα PL300... "με τιποτα" .. ολοκληρομενο ειναι η σκεψη μου (ή προ-τελικο ή προ - με μονομπλοκ πχ Μ8-700 ..λεω γω τωρα.. ) ..για να μπορουν να παιζουν μουσικη, κ' ανεξαρτητα σαν δικαναλο..ειναι κατηγορια "μεγαλα" και ειμαι πιο μινιμαλ σε φαση. ]] italics...δεν το καταλαβα τι ακριβως θες να πεις (ή να κανεις-ειδα και το προηγουμενο νημα..), και ειμαι στο δικαναλο/μουσικη γενικοτερα...παρα χομ θιατερ.

Συνοψιζω, σταθερη λυση και αξια , MF .. υπαρχει τεχν. υποστηριξη .. safe ground... (βαζω και Krell/Electrocompaniet/Naim) ας πουμε.. απο τις τελευταιες σειρες της ΜF... απο (τουλαχιστων) Μ6 και πανω ..
Σαφως, δεν γνωριζω το ποσο/κεφαλαιο που μπορει να δαπανηθει κ' τι ακριβως θελεις να κανεις...οποτε ειμαι καπως στα τυφλά..στην ολη περιπτωση σου..ελπιζω δε να βοηθησα...καπως...cheers!
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Επειδη εχω κανει υπερβαση στα ηχεια δεν μπορω να ξεφυγω στα ενισχυτικα,τουλάχιστον για την ωρα περασε κ εμενα απο το μυαλο μου ενας mcintosh πχ 6700 που χει κ dac ομως δεν μπορω να τον ακουσω οποτε 7500€ δεν τα δινω στα τυφλα για αυτο σκεφτομαι μεταχειρισμενο
Οχι δεν υπαρχουν για ακροαση ακομα, εγω τα επελεξα γιατι ετυχε να ακουσω τα pl300 i κ μου αρεσαν παρα πολυ
Τον tri vista τον ακουσα σε κοντρα με εναν krell s550 με μικροτερα ηχεια σειρα gold monitor audio κ απλα ηταν ετη φωτος καλυτερος ο tri vista βεβαια με προβληματιζουν τα 6 του χρονια ομως ειναι ωραιο μηχανημα ακομα και αισθητα κατα την αποψη μου
Ο marantz θα παιξει το κεντρικο και τα δυο πισω ηχεια φυσικα εννοειται ουτε λογος γι τα pl300
Τον electrocompanient τον εχω στη λιστα ακροασης ομως δεν ξερω αν υπαρχει διαθεσιμος καποιος
Ακουσα στη αντιπροσωπεια τον καινουργιο m.fid. m6500i με proac 40 και δεν τρελαθηκα
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
..σιγουρα υπερβατικο ηχειο ... αυτη η εταιρια με εκπλησει τα τελευταια χρονια που την παρακολουθω .. (μετα απο πολλα χρονια στασημοτητας και αφανιας, βγαινει στο προσκηνιο .. με τα πρωτα μοντελα Bronze / Silver .. τα εξελησει σαν εκδοσεις ..και πλεων τα αναβαθμιζει ..πχ στις σειρες Silver πριν κανα χρονο Bronze και πριν μερικους μηνες την Platinum II) επισης παρατηρητε φανατικο κοινο, που δεν αλλαζει ευκολα. Εκ του αποτελεσματος, μαλλον κατι κανουν καλα.
Μεσα στην εξελιξη (καμπινες: μεγεθος / εσωτερικα / μεγαφωνα : μεμβρανες μαγνητες υλικα/κρος ..καθε λεπτομερια μελετημενη) απο πιο αχρωμα/διαφανα αποκτουν εναν ενδιαφερων χαρακτηρα (εντονο ζωηρο μπασο και ισοροπημενες ψηλες και μεσαιες).

Η MF απο την αλλη .. αναλογα το μοντελο/εποχη .. δεν θα με πειραζαν τα 6χρονια, δεν ειναι "αυτοκινητο". Θελουμε watt, και πολλα μαλιστα, πηγες στο high end, περαστικα.. χαχα .. εδω ξεκινανε τα μεγαλα μπλεξιματα..
'δω ειμαστε... :) για να δουμε πως θα εξεληχθει το νημα.. cheers!
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Τα μεγαλα πολυεξοδα μπλεξιματα εννοεις μαλλον ε?βλεπω να τα χω στο σπιτι αχρησιμοποιητα καιρο μεχρι να βρω ενισχυτες
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
Ασ πουμε "στο high end δεν μιλαμε για τιμες.." κατα το "στο σπιτι του κρεμασμενου..δεν μιλαμε για θηλια" (black humour)
Εξηγω .. οσο μεγαλωνουν οι απαιτησεις των ηχειων...τοσο πιο δυσκολο ειναι να βρεθει το ζητουμενο ενισχυτικο .. στην προκειμενη .. δεν θελεις απλα ενα ενισχυτη 300+ watt .. αλλα εναν πολυ καλο ..οπως και οι πηγες αντιστοιχα θα εμφανισουν τις αδυναμιες των... κατ' επεκαταση εκει θα αρχισεις να καταλαβαινεις τον χωρο ακροασης ... γιατι δεν παιζει ενα "ηχειο υπολογιστη" you get the pic?

μμμ...νταξ...μη καθονται κριμα ειναι ... βαλουμε σε μια γονιτσα, να κανω χωρο? χαχα..
παρασυνθημα: ποτε τα περιμενεις ?

Σκεψου κ' πιθανοτητες class D - n core ...κτλ... ισως καποιοι μπορουν να ριξουν λιγο φως... ??
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
15 μερες μου παν,θα δειξει
Επισης Dac cambridge audio cxn που χω στο μυαλο μου?
Γιατι θελω network player οχι dac επειδη χρησιμοποιω το spotify κτλ
Αναμενω με αγωνια τις δοκιμες των ενισχυτων με τα ηχεια μου
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
(περα απο την πλακα..) με dac/pc ειμαι, δεν με βολευει το streamer.. ή το media server..
πιο παλαιας σχολης.. αντιλαμβανομαι... cd το βαζεις ..πατας Play...δισκο τα γνωστα.. κ μπ3 se foobar.. drag drop.. streaming κανω και απο το site του σταθμου που θελω..απο το pc..
απο το να παταω κουμπακια σε ενα μηχανημα ξεχωριστο ..μπλα μπλα.. :)
νοτ μαι καπ οφ τι..
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Κοιταξε είναι πιο απλο απο οσο νομιζεις το network player/dac κ για μενα το spotify εργαλειο εξερευνησης του μουσικου κοσμου
Ξανασκεψου το
Εγω οπως μεχρι τωρα ετσι κ με τα νεα ηχεια κτλ
Θα παιξω ψηφιακα αρχεια και πικ απ
Cd καθολου
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
Εχω δει τα Minx & Azur στην συζητηση μου με τον αντιπροσωπο.. συμφωνησαμε οτι εχω αλλες αναγκες.. :)
-δεν θελω να χρησημοποιω το application της συσκευης... και κατι τετοια...
-συνδεεται wireless/bluetooth κτλ.. τη μουσικη την εχω στο pc... και το pc μακρια.. απο το συστημα..

does not (seem) work for me..

παραδειγμα.... θελω απο τον καταλογο..... mymusic/darkwave/nick cave/ost/the proposition... ή κανενα αλλο "χαμενο"
να παω σε εναν αλλο καταλογο... ή να ψαξω κατι αλλο ή αλλο ... μου παιρνει..3 click sto pc.. ενω στο streamer δεν ξερω .. τι και πως.. ή να φτιαξω καποιο playlist...κοκ.. εχω συνηθησει τον windows explorer.. :)

(θα ξαναρωτησω σε πρωτη ευκαιρια.. )

Μιας και το ανεφερες, εχω συνδεσει με NAD dac wireless με το pc /αναγνωριζεται σαν καρτα ηχου και streamαρει οτι παιζει (youtube/mixcloud/foobar-internet radio.. ή οτι αλλο) απλο και ευκολο στην χρηση χωρις καλωδια κτλ..
Οφειλω να πω οτι εχει προβληματα η παραπανω συνδεση , metrio dac.. προβληματα με το σημα..διακοπτεται.. και πεφτει πανω στην συχνοτητα του wifi..
(ξεπερνιουνται) αλλα βγαινω off topic.. αν επεκταθω..
Βολικατο αλλα....αλλα...! αλλα αλλη συζητηση ... usb hiface αν θελω ενσυρματη λυση...
'αρκετα με τα δικα μ...

αν δες streamer... τσιμπα το.. :)
εχει και η MF ενα (αλλα τα ενισχυτικα...ειναι παρομοια με αυτα που δεν σε τρελαναν) :
http://www.musicalfidelity.com/products/encore/m6-encore-225
ενα εχει streamer και η Naim.. που εχει και 2-3 internetικους σταθμου και βαζει μουσικες..

Ενισχυτη....προτιστως.....ριξε και μια ματια στου αλλους..και πες μας εντυπωσεις.. παρε και κανενα CD/mp3/flac μαζι σου ... να γνωριζεις τον ηχο..να μπορεις να μας μεταφερεις καπως την εμπειρια.. ο αντιπροσωπος κανει επιδειξη .. αλλα κριτης εισαι εσυ..

Οχι ..αληθεια.. γνωμη και σκεψη αναφερω .. ελπιζω να εκανα κατι σε ολο αυτο.. :)
Τελος ελπιζω να ειμαι κατανοητος στο γραπτο λογο..
merciii!
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Εχω δει τα Minx & Azur στην συζητηση μου με τον αντιπροσωπο.. συμφωνησαμε οτι εχω αλλες αναγκες.. :)
-δεν θελω να χρησημοποιω το application της συσκευης... και κατι τετοια...
-συνδεεται wireless/bluetooth κτλ.. τη μουσικη την εχω στο pc... και το pc μακρια.. απο το συστημα..

does not (seem) work for me..

παραδειγμα.... θελω απο τον καταλογο..... mymusic/darkwave/nick cave/ost/the proposition... ή κανενα αλλο "χαμενο"
να παω σε εναν αλλο καταλογο... ή να ψαξω κατι αλλο ή αλλο ... μου παιρνει..3 click sto pc.. ενω στο streamer δεν ξερω .. τι και πως.. ή να φτιαξω καποιο playlist...κοκ.. εχω συνηθησει τον windows explorer.. :)

(θα ξαναρωτησω σε πρωτη ευκαιρια.. )

Μιας και το ανεφερες, εχω συνδεσει με NAD dac wireless με το pc /αναγνωριζεται σαν καρτα ηχου και streamαρει οτι παιζει (youtube/mixcloud/foobar-internet radio.. ή οτι αλλο) απλο και ευκολο στην χρηση χωρις καλωδια κτλ..
Οφειλω να πω οτι εχει προβληματα η παραπανω συνδεση , metrio dac.. προβληματα με το σημα..διακοπτεται.. και πεφτει πανω στην συχνοτητα του wifi..
(ξεπερνιουνται) αλλα βγαινω off topic.. αν επεκταθω..
Βολικατο αλλα....αλλα...! αλλα αλλη συζητηση ... usb hiface αν θελω ενσυρματη λυση...
'αρκετα με τα δικα μ...

αν δες streamer... τσιμπα το.. :)
εχει και η MF ενα (αλλα τα ενισχυτικα...ειναι παρομοια με αυτα που δεν σε τρελαναν) :
http://www.musicalfidelity.com/products/encore/m6-encore-225
ενα εχει streamer και η Naim.. που εχει και 2-3 internetικους σταθμου και βαζει μουσικες..

Ενισχυτη....προτιστως.....ριξε και μια ματια στου αλλους..και πες μας εντυπωσεις.. παρε και κανενα CD/mp3/flac μαζι σου ... να γνωριζεις τον ηχο..να μπορεις να μας μεταφερεις καπως την εμπειρια.. ο αντιπροσωπος κανει επιδειξη .. αλλα κριτης εισαι εσυ..

Οχι ..αληθεια.. γνωμη και σκεψη αναφερω .. ελπιζω να εκανα κατι σε ολο αυτο.. :)
Τελος ελπιζω να ειμαι κατανοητος στο γραπτο λογο..
merciii!
Ναι κκατανοητος για αυτο ανοιξε το θεμα για να ανταλλαξουμε εμπειριες κ μπας κ πετυχω τον σωστο ενισχυτη με την πρωτη αγορα για γλυτωσω ταλαιπωρια κ χρημα
σε ευχαριστω
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
.. ο δρομος του high end .. ειναι συναρπαστικος... οχι...λαθος..να ειναι μακρης...οχι..αυτο ειναι για την Ιθακη... ή για την Στροφη? ή για τα interconnect..8-)

.. σωστος/λαθος... το βλεπω.. ιδανικος ή οχι ισως αναλογα τη θελεις να κανει ... θα ηθελα να ακουσω και αλλες γνωμες στο θεμα, ειναι και ανεξερευνητο κιολας το τοπιο ..
Βλεπεις ειπαχουν αρκετες επιλογες στην κατηγορια τιμης των PL300 ii .. και καποιοι καταληγουν σε αλλες .. (προσωπικα δεν θα πηγαινα εκει...θαρραλεα κ τολμηρη ..κινηση ομολογω.. οποτε η τυχη σε ευνοει..)

Στη θεση σου οπως ανεφερα και πιο πριν, MF trivista... θα ακουγα naim/electrocompaniet για να ενισχυσω την τελικη αποφαση.. ειναι μουσικος ο χαρακτηρας τους .. και ξεκουραστοι στο ακουσμα απαλες χροιες και εξαιρετικη αποκρηση σε ολες τις συχνοτητες οχι υπερτονισμενο κατι , με λιγο χρωματισμο/χαρακτηρα.. MF περισσοτερο.. Naim/Electrocompaniet..λιγοτερο.. (οπως/οποιους εχω ακουσει εγω...σε διαφορετικα συστηματα..οχι πολλα...αλλα λιγοτερα watt).

Ανοιξε ενα θεμα αν δεν ειπαρχει στους streamer, ή καλητερα δες τι κανουν και πως το κανουν πριν το ανοιξεις.. για να παμε κατεθιαν στο ζουμι.. :) προταση κανω..δεν ειμαι moderator.. και μου αρεσει κιολας..τα ειχα κανει αυτα παλια στα νιατα μ.. σε μουσικο φορουμ.. και δεν θυμαμαι... ή δεν θελω να θυμαμαι..

κατι απο class d ...n core .. αλλα δεν εχω ουτε γνωση..ουτε εμπειρια.. εκει.. παροτι ειπαρχουν θεματα στο forum και εχω ριξει μια ματια... δεν εχω ακουσει κατι ..

παω βολτουλα... εχει 2 Live στο κεντρο της Aθηνας... cheers μεχρι την επομενη φορα.. :drinks:
 



Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
o mastersound 300b ηταν ενας απ τους καλυτερους ολοκληρωμενους που ειχα ακουσει.

Αναιμικος βεβαια, ως 300b και αν θυμαμαι ηταν pushpull.

Πιστευω αντιστοιχα εξαιρετικος θα ναι κι ο 845
 



Μηνύματα
557
Reaction score
523
Νομίζω ότι κάτι τέτοιο ταιριάζει απόλυτα με την θαυμάσια επιλογή που έκανες!

http://www.ihoekfrasi.gr/hiend/productDetails.asp?catID=45&prodID=465

Επειδή είμαι κάτοχος (χαρούμενος) του pl300 θα σου πώ ότι και ένας ενισχυτής με καλά ρευματα και ας είναι 100watt κάνει υπέροχα τη δουλειά του.
Τα έχω κανά δίμηνο και τώρα ανοίγουν...
Τα έχω ακούσει με πολλούς ενισχυτές...
Και με συνδιασμούς προ-τελικών...
Στα δικά μου αυτιά μέχρι στιγμής έχουν κάτσει με διαφορά...καλός λαμπάτος προ, mosfet τελικός. Προσοχή στα καλώδια interconnect...
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Νομίζω ότι κάτι τέτοιο ταιριάζει απόλυτα με την θαυμάσια επιλογή που έκανες!

http://www.ihoekfrasi.gr/hiend/productDetails.asp?catID=45&prodID=465
Εχω ακουσει τον krell s550i σε αντιπαραθεση με τον musical fid. Tri-vista 300 με ηχεια υποδεεστερα απ τα δικα μου τα M.A. GOLD series κ μου αρεσε πολυ περισσότερο ο υβριδικος tri vista
[DOUBLEPOST=1465717088][/DOUBLEPOST]
Επειδή είμαι κάτοχος (χαρούμενος) του pl300 θα σου πώ ότι και ένας ενισχυτής με καλά ρευματα και ας είναι 100watt κάνει υπέροχα τη δουλειά του.
Τα έχω κανά δίμηνο και τώρα ανοίγουν...
Τα έχω ακούσει με πολλούς ενισχυτές...
Και με συνδιασμούς προ-τελικών...
Στα δικά μου αυτιά μέχρι στιγμής έχουν κάτσει με διαφορά...καλός λαμπάτος προ, mosfet τελικός. Προσοχή στα καλώδια interconnect...
Γινε πιο συγκεκριμενος γιατι με ενδιαφερει μιας κ εισαι κατοχος ,ποιος συνδυασμος δηλαδη σου ταιριαξε περισσοτερο?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.097
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top