Οδήγηση ακουστικών

Τι κάνεις Γιάννη;

  • Κουκιά σπέρνω.

    Votes: 2 40,0%
  • Γιώργο με λένε.

    Votes: 3 60,0%

  • Total voters
    5
Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
Και για πείτε ρε παιδιά, τι κοιτάμε όταν ψάχνουμε ενισχυτή ακουστικών για να κουνήσει τα ακουστικά μας?

Έχω και παράδειγμα (εντελώς τυχαίο, μην νομίζετε :p )

Fostex T50RPmk3
Driver: Regular Phase (or Orthdynamic)
Impedance: 50 ohm
Sensitivity: 92dB (at 1kHz, 1mW)
Frequency Response: 15Hz – 35kHz
Maximum Input Power: 3000mW

Schiit Vali 2
Frequency Response: 20Hz-20Khz, -0.2db, 5Hz-150KHz, -3dB

Maximum Power, 16 ohms: 1300mW RMS per channel
Maximum Power, 32 ohms: 1000mW RMS per channel
Maximum Power, 50 ohms: 650mW RMS per channel
Maximum Power, 300 ohms: 270mW RMS per channel
Maximum Power, 600 ohms: 140mW RMS per channel

THD: <0.03%, 20Hz-20KHz, at 1V RMS, low gain
IMD: <0.05%, CCIR, low gain
SNR: >99db, unweighted, referenced to 1V RMS, low gain
Crosstalk: -68dB, 20Hz-20KHz

Output Impedance: 1.2 ohms in low gain mode, 5.8 ohms in high gain mode
Gain: 5 (14dB) or 1.25 (2dB)

Θα δώσει πόνο ή θα πονέσει?

Και για πείτε.. :)
 

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Τα χαρακτηριστικά για ακουστικά που δίνει ένας κατασκευαστής είναι κυρίως 3:Πχ:
  1. Sensitivity (1 kHz): 96dB SPL/mW
  2. Impedance (1 kHz): 16Ω
  3. Frequency range: 20 - 20,000Hz
Να κρατήσετε ότι:
Ακουστικά με Χαμηλή impedance τραβούν περισσότερη ισχύ από τον ενισχυτή και άρα έχουν μεγαλύτερο Loudness απ’ ότι ακουστικά με υψηλή impedance (με τα ρυθμιστικά του ενισχυτή στην ίδια θέση). Κατάλληλα για τα Mp3 players χωρίς ενισχυτή ακουστικών ....

Για άριστη ποιότητα ήχου βέβαια απαιτούνται ακουστικά υψηλής Impedance (της τάξεως πχ από 300 Ohm και άνω) όπως αυτά που χρησιμοποιούνται στα studios, που όμως είναι πανάκριβα - και σε συνδυασμό με ενισχυτή ακουστικών, πχ: HDVD 800).
 

Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
Αυτό ισχύει για όλους τους τύπους των ακουστικών?
Τα συγκεκριμένα fostex είναι planar magnetic και στα reviews που έχω δει λένε όλοι ότι δεν κουνιούνται με τίποτα.
Αλλάζει κάποια παράμετρος με τα planars?
 

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Απ’ ότι έχω διαβάσει η λειτουργία τους είναι παρόμοια με τα δυναμικά απλά τα planar απαιτούν μεγαλύτερους και περισσότερους μαγνήτες (γι αυτό είναι και πιο βαριά) σ’ αμφότερες τις πλευρές του διαφράγματος. Εμπειρία επ’ αυτών δεν έχω να σου απαντήσω με σιγουριά.

Φυσικά σ’ ένα Mp3 playerμε μπαταρίες πιθανόν να ‘’μη κουνιούνται’’ αλλά σίγουρα θα εξαντλήσουν την μπαταρία του άμεσα.

Στου επαγγελματικούς όμως ενισχυτές πιστεύω δεν θα υπάρχει πρόβλημα και μάλιστα θα μπορεί να γίνει σύνδεση πολλών τέτοιων ή δυναμικών ακουστικών ταυτόχρονα χωρίς να φορτίζεται ο ενισχυτής……
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Από τα χαρακτηριστικά των ακουστικών σου και του ενισχυτή που παρέθεσες, φαίνεται ότι θα τα κουνήσουν αρκετά, χωρίς όμως να τα τερματίσουν. Και μάλιστα φαίνεται από την ισχύ του ενισχυτή και την ευαισθησία των ακουστικών ότι θα παίξει πολύ δυνατά. Καλό θα ήταν να κάνεις μια δοκιμή πριν αγοράσεις.
Μπορεί π.χ. σε σύγχρονη μουσική να τα ακούς δυνατά και να μη χρειάζεται να τερματίσεις το volume, μπορεί όμως και στις 4 εποχές του Βιβάλντι, που είναι χαμηλά γραμμένες και έχουν έντονα δυναμικά, να μη φτάνει ο ενισχυτής.
Για παράδειγμα, τα δικά μου είναι 300 ωμ (έως 600 σε κάποια συχνότητα). Αυτόν δεν τον βλέπω ικανό να τα πάει και πολύ καλά.

EDIT: Ωχ, τώρα είδα ότι έχει και λαμπίτσα. Άσε τις λαμπίτσες για τα πορτατίφ.
 
Last edited:

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
......... Ωχ, τώρα είδα ότι έχει και λαμπίτσα. Άσε τις λαμπίτσες για τα πορτατίφ.
Έτσι εγκυκλοπαιδικά...
  • Πριν την ανακάλυψη του τρανζίστορ όλοι οι ενισχυτές ήταν ''λαμπάτοι'' (με ηλεκτρονικές λυχνίες) και στην προενίσχυση και στην τελική ενίσχυση.
  • Οι ''λαμπάτοι'' είναι πιο ακριβοί και ανέκαθεν πολλοί κιθαρίστες ηλεκτρικής κιθάρας τους προτιμούν γιατί η μετάβαση από τη γραμμική ενίσχυση στο clipping (κλιπάρισμα = ψαλίδισμα) δεν είναι τόσο απότομη όσο στους ενισχυτές Transistor.
  • Λόγω αυτού του χαρακτηριστικού οι κιθαρίστες τους προτιμούν είτε με overdrive μέσω των ενσωματωμένων effects της προενίσχυσης του ενισχυτή κιθάρας είτε μέσω εξωτερικών πεταλιών συνδεδεμένων στην τελική βαθμίδα ενίσχυσης του ενισχυτή.
  • Η πλειονότητα των χρηστών ,μάλιστα επαγγελματιών όλων των στυλ μουσικής (pop ,jazz ,blues, metal, punk....) τέτοιων ''λαμπάτων'' πιστεύει ότι ‘’παραμορφώνουν’’ πιο γλυκά σε σχέση με τους ''τρανζιστοράτους''.
  • Όμως ουδέν καλόν αμιγές κακού!! .....έχουν και τα μειονεκτήματα τους , απαιτείται κάπου- κάπου αλλαγή των λυχνιών (κυρίως λόγω ‘’γηρανσης’’ του νήματος) ειδικά της τελικής βαθμίδας ενίσχυσης γεγονός που επιβαρύνει τον κάτοχο του ''λαμπάτου''……
 




Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
"Αναγκαστικά" που λέει ο λόγος.
Για 2 λόγους:
1. Μου αρέσει να συγχωρεί ο ενισχυτής τις κακές ηχογραφήσεις και το youtube.
2. Μου αρέσει να αλλάζω τον χαρακτήρα του ενισχυτή αλλάζοντας λάμπες.

Απόρροια των παραπάνω είναι ο εξής διάλογος:
- Δηλαδή δεν σε ενδιαφέρει η υψηλή πιστότητα;
- Όχι. Θέλω να ακούω μουσική για ώρες στη δουλειά με έναν laid back ηχητικό χαρακτήρα.
 


stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Εδώ απλά να προσθέσω κάτι για τους ‘’λαμπάτους’’ ενισχυτές:
Είτε έχουν όλες τις βαθμίδες των με λυχνίες είτε είναι Hybrid , ειδικά αν ο τελικός είναι με λυχνίες :

  • Ο ενισχυτής να έχει ΠΑΝΤΑ τα μεγάφωνα συνδεδεμένα
  • Προσοχή στα σωστά Ohm των μεγαφώνων.
  • Στο stand by τα νήματα των λυχνιών θα είναι αναμμένα .
  • Για σωστή απόδοση του ενισχυτή οι λυχνίες πρέπει να ζεσταθούν τουλάχιστον για 1 έως 2 λεπτά πριν παίξουμε.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.138
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top