Σύνδεση Πικάπ

Μηνύματα
18
Reaction score
0
Στέφανε θα χρειαστεί να αλλάξω βελόνα δηλαδή ή ολόκληρο τον βραχίονα; Αξίζει να το κάνω αυτό; Ο μάστορας μου είπε μπορεί να φτάσει το κόστος όσο ένα καλό πικάπ καινούριο και δεν θα ξέρουμε και πάλι τα αποτελέσματα. Μου πρότεινε ένα πικάπ της Goldnote το Valore 400 ή το 425. Δεν θυμάμαι ακριβώς ποιο.Έχω αφήσει όλο το setup στο εργαστήριο του και θα μπορέσουμε να ακούσουμε ένα απο τα 2 πάνω στο ίδιο setup. Αλλά το ερώτημα είναι: Αξίζει;
Φίλε ryk η έξοδος του pre amp βγάζει rca. Δεν μπαίνει λοιπόν απευθείας στην είσοδο της onboard κάρτας ήχου του laptop. Επίσης η κάρτα ήχου όταν είχα προσπαθήσει να γράψω κιθάρα για δοκιμές βάζοντας την με jack απευθείας στο line της κάρτας,δούλευε μια χαρά. Όπως δουλεύει και όταν παίζω μουσική απ το λαπτοπ μέσω της κάρτας.
 

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Όπως είπα ,νομίζω , ότι είναι της 10 ετίας του 80 και άρα για μένα δεν αξίζει τον κόπο.
Επί τη ευκαιρία το δικό μου Hi Fi
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Φίλε ryk η έξοδος του pre amp βγάζει rca. Δεν μπαίνει λοιπόν απευθείας στην είσοδο της onboard κάρτας ήχου του laptop. Επίσης η κάρτα ήχου όταν είχα προσπαθήσει να γράψω κιθάρα για δοκιμές βάζοντας την με jack απευθείας στο line της κάρτας,δούλευε μια χαρά. Όπως δουλεύει και όταν παίζω μουσική απ το λαπτοπ μέσω της κάρτας.
Ε, εντάξει... βάλε ένα μετατροπέα που σου είπα πριν!
Το πικάπ με το πρώτο σετάπ παίζει καλά, σωστά; Άρα ΔΕΝ είναι πρόβλημα σου το πικάπ. Από κει και πέρα κοιτάς τα άλλα κομμάτια της αλυσίδας και αποκλείεις ένα-ένα με δοκιμές. (Αφού ήταν και ο Creek μέσα στην αλυσίδα και αυτός δεν έιναι το πρόβλημα, κοιτάς από κει και πέρα)
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
Κι εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι το σήμα από το πικάπ περνάει από πολλά στάδια προενίσχυσης - αν η κεφαλή σου είναι υψηλοέξοδη, τότε σίγουρα θα ακούς παραμόρφωση (αυτό δηλαδή που ονομάζεις "μπουκωμένο ήχο").

Χαμήλωσε τόσο την είδοδο όσο και την έξοδο της κάρτας ήχου (πολύ) και νομίζω ότι θα βρεις άκρη. Αλλιώς κάνε αυτό που σου γράφει ο @ryk στο από πάνω post.
 

Μηνύματα
18
Reaction score
0
Λοιπόν παιδιά latest update έχουμε.Άλλαξα κεφαλή (έβαλα μια Audio Technica AT-120 EB, άλλαξα ιμάντα,άλλαξα τα rca καλώδια(έβαλα καλά επίχρυσα) και έβαλα ένα αντιστατικό της Rega.Αποτέλεσμα είναι το πικάπ να παίζει και να ακούγεται μια χαρά. Ακούγεται πολύ καλύτερα.Βέβαια το μπάσο του ακουγόταν αρκετά δυνατό χωρίς όμως να μπουκώνει τα ηχεία όπως προηγουμένως. Γι αυτό πίσω απο τα ηχεία στην οπή του μπάσου βάλαμε αφρολεξ. Ω ναι αφρολεξ.Και ήρθε και έκατσε μια χαρά. Το τελικό αποτέλεσμα είναι οι χαμηλές να ακούγονται πιο χαμηλά και να έχει δώσει χώρο στις χαμηλομεσαίες. Έχει κάτσει κουτί. Βέβαια μου πε ο μάστορας οτι η κεφαλή θέλει και μια 50αρια ώρες να παίξει για να στρώσει καλά και θα ακούγεται ακόμα καλύτερα.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.820
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top