Marantz SR7010 - SR7011

Μηνύματα
247
Reaction score
245
Απορίες..Απορίες.... Απορίες.

Μενού Ήχος. Υπάρχουν οι παρακάτω εντολές:

Dialog Level Adjust
Subwoofer Level Adjust
Surround Parameter
M-DAX
Audio Delay
Volume
Audyssey
Graphic EQ

Η εντολή Audyssey είναι με άλλο χρώμα, και είναι κλειδωμένη. Γνωρίζετε τον λόγο?
Το graphic eq ειναι ενεργο? σου δινει τη δυνατοτητα να το σκαλισεις?
 



Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.033
Reaction score
8.059
Ναι, μάλλον θα το ξανατρέξω και βλέπουμε.

Πάντως μέχρι τώρα το έχω τρέξει 2 φορές. Την πρώτη δεν υπήρχε τέτοιο πρόβλημα.
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.033
Reaction score
8.059
Λοιπόν σαν σημείωση μου γράφει (τώρα την είδα), ότι πρέπει να το τρέξω:

Adjusts Audyssey parametrs.
You mast perform Audyssey Setup before using this feature.

[DOUBLEPOST=1464009221][/DOUBLEPOST]
Μήπως μετά άλλαξες το set up των ηχείων σου,στο amp assign?
Μάλλον αυτό έκανα εκ των υστέρων...
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.033
Reaction score
8.059
Αρχικά τα είχα σαν 5,1ch (bi-amp) + zone2
Κατόπιν αφού είχα τελικό, θεώρησα ότι αυτό ήταν λάθος και έθεσα από αυτήν την παράμετρο την επιλογή: 5,1ch + zone 2/3
[DOUBLEPOST=1464009670][/DOUBLEPOST]Ποια τελικά είναι η σωστή επιλογή, όταν έχω 5,1 στον κύριο χώρο (τα κύρια μέσω τελικού) και σε δεύτερο δωμάτιο 2 ηχεία??
 


Μηνύματα
487
Reaction score
207
Η δεύτερη αφού έχεις 5.1
Αλλά και στην default 7.1ch + zone 2, να τα άφηνες πάλι σωστά θα ήταν αφού τριτη ζώνη δεν χρησιμοποιείς.
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.033
Reaction score
8.059
Οκ όλα καλά!

Έγινε τακτοποίηση των ηχείων, ξανά έτρεξα το πρόγραμμα και όλα καλά.

Λοιπόν αυτές τις ημέρες κατάλαβα ότι η παραμόρφωση τελικά είναι εθιστική!
Τι θέλω να πω?

Προτιμώ την σύνθεση με την συμμετοχή του marantz ακόμη και στην χρήση μουσικής.
Ειδικά με την επιλογή dts Neo x: Music, δημιουργείται καταπληκτική ατμόσφαιρα. Τον pro μου τον έχω προς ξεκούραση προς το παρόν! Ακόμη και σε direct mode μου αρέσει ο ήχος του!

Πάντως, δεν γνωρίζω τι γίνεται με τους νέους yamaha, αλλά με τον 767 μου δεν υπάρχει σύγκριση ως προς την ποιότητα του ήχου.

Ευτυχώς....
 

Μηνύματα
1.078
Reaction score
834
Οκ όλα καλά!

Έγινε τακτοποίηση των ηχείων, ξανά έτρεξα το πρόγραμμα και όλα καλά.

Λοιπόν αυτές τις ημέρες κατάλαβα ότι η παραμόρφωση τελικά είναι εθιστική!
Τι θέλω να πω?

Προτιμώ την σύνθεση με την συμμετοχή του marantz ακόμη και στην χρήση μουσικής.
Ειδικά με την επιλογή dts Neo x: Music, δημιουργείται καταπληκτική ατμόσφαιρα. Τον pro μου τον έχω προς ξεκούραση προς το παρόν! Ακόμη και σε direct mode μου αρέσει ο ήχος του!

Πάντως, δεν γνωρίζω τι γίνεται με τους νέους yamaha, αλλά με τον 767 μου δεν υπάρχει σύγκριση ως προς την ποιότητα του ήχου.

Ευτυχώς....
Ιακωβε εχεις παρει εναν ενισχυτη με αρχικη τιμη 2000 ευρω! Ο 767 ηταν low level κατηγορια τιμης και μοντελο με 5 χρονια στην πλατη του! Μην τον συγκρινεις! Αμαρτια ειναι!
 


Μηνύματα
106
Reaction score
21
Πρόκειται και εγώ σύντομα να γίνω ιδιοκτήτης ενός SR7010 (από Marantz σε Marantz). Μπορείτε όμως να μου εξηγήσετε πως σε review σε sites του εξωτερικού τον έχουν περίπου $2000 και εμείς τον αγοράζουμε € 1200-1300 εδώ? Από τις φωτογραφίες, made in china είναι και τα δύο.
 

Μηνύματα
1.078
Reaction score
834
Πρόκειται και εγώ σύντομα να γίνω ιδιοκτήτης ενός SR7010 (από Marantz σε Marantz). Μπορείτε όμως να μου εξηγήσετε πως σε review σε sites του εξωτερικού τον έχουν περίπου $2000 και εμείς τον αγοράζουμε € 1200-1300 εδώ? Από τις φωτογραφίες, made in china είναι και τα δύο.
Οπου σε πιασουν ειναι! Οι Γερμανοι παντως 1180 τον δινουν
 

Μηνύματα
487
Reaction score
207
Πρόκειται και εγώ σύντομα να γίνω ιδιοκτήτης ενός SR7010 (από Marantz σε Marantz). Μπορείτε όμως να μου εξηγήσετε πως σε review σε sites του εξωτερικού τον έχουν περίπου $2000 και εμείς τον αγοράζουμε € 1200-1300 εδώ? Από τις φωτογραφίες, made in china είναι και τα δύο.
2000 είναι τιμή τιμοκαταλόγου.Όπως είπε κι ο Τάκης όπου σε πιάσουν,αλλά δύσκολα δίνει κανείς 2000 χωρίς να ψάξει για την καλύτερη τιμή.
Πάρε στην Ηχοέκφραση πες πως είσαι από το φόρουμ,για να σου έρθει στα 1300!
 


Μηνύματα
487
Reaction score
207
2000 είναι τιμή τιμοκαταλόγου.Όπως είπε κι ο Τάκης όπου σε πιάσουν,αλλά δύσκολα δίνει κανείς 2000 χωρίς να ψάξει για την καλύτερη τιμή.
Πάρε στην Ηχοέκφραση πες πως είσαι από το φόρουμ,για να σου έρθει στα 1300!
Στα 1230 από 1300,όπως αναφέρεται και στο πρώτο ποστ!
 

Μηνύματα
106
Reaction score
21
Τον αγόρασα και εγώ. Σούπερ. Σχετικά με την αναβάθμιση του firmware, αφορά μόνο στο DTS:X? Κάτι άλλο που θα έπρεπε να ξέρω για την αναβάθμιση?
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.033
Reaction score
8.059
Eγώ ακόμα δεν κατάλαβα το πρόβλημά σου. Όσον αφορά το pc πάντα δηλώνουμε στον player που χρησιμοποιούμε να κάνει bitstreaming δηλαδή στέλνουμε αυτούσιο τον ήχο στον avr και αυτός αναλαμβάνει να κάνει την αποκωδικοποίηση... Επίσης βάλε την πιο μεγάλη δειγματοληψεία (sample rate) που μπορεί να πάρει ο ενισχυτής σου

View attachment 59414
Καλημέρα,

Είναι εύκολο να ανεβάσεις foto και την επιλογή "general" ?
107391_12df66c1fc25bbcfceaa5b67c90cf660.jpg
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.597
Μηνύματα
2.867.307
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top