Επιλογη cd player

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Πριν λιγο με παρακαλεσε φιλος να του βρω ενα cdp μeχρι 200€ +-
Στην αναζητηση που εκανα βρηκα τα παρακατω.

http://www.skroutz.gr/s/4669839/Onkyo-C-7030.html
http://www.skroutz.gr/s/2094868/Pioneer-PD-10.html
http://www.skroutz.gr/s/5606179/Marantz-CD5005.html?from=catspan&keyphrase=marantz+cd+5005
http://www.skroutz.gr/s/433339/Camb...ayer.html?keyphrase=Cambridge+Audio+Topaz+CD5
http://www.audioshow.gr/index.php?o...ew=productdetails&virtuemart_product_id=16429

To Onkyo ειναι το ακριβοτερο,αλλα μπορει να ερθει στα 200 ευρα απο εδω
Oπως και το marantz
To πλεονεκτημα του Pioneer ειναι η θυρα USB (καλο αυτο) και οτι αναπαραγει SACD (δεν μας ενδιαφερει)

Αναμεσα στα 5 ειμαι προς το Onkyo.
Θα ηθελα και την δικης σας γνωμη,ωστε στα χρηματα αυτα να παρει το καλυτερο.
 





Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
To σονυ δε νομιζω να ειναι σε παραγωγ,ειναι παλιοτερο μοντελο.Το marantz λογω ηχου και μετα το pioneer. Aπλα η usb ειναι νομιζω μονο για mp3,wma αρχεια και οχι wav ή flac,ενω δεν ξερω ποσο βολικη ειναι η πλοηγηση στα μουσικα αρχεια. Γνωμη μου οτι η αγορα ενος cd playrer σημερα ειναι μαλλον περιττη.Ειναι καλυτερα να επενδυσει κανεις σε ενα dac και να συνδεσει ψηφιακα ενα dvd player ή ακομα καλυτερα με usb λαπτοπ-pc.
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Φιλε tanto θα συμφωνησω μαζι σου,αλλα ο φιλαρακος εχει μεγαλη συλλογη απο cd.και δεν εχει ιδεα απο υπολογιστες.
Ειναι της παλιας σχολης. Ενισχυτης,cd,ηχεια το συστημα του.
Οποτε η γνωμη σου ειναι για marantz. Σε περιπτωση που του γυρισω τα μυαλα,που δεν το πιστευω,στην επιλογη αγορας dac δεν υπαρχει κατι σε αυτα τα χρηματα. Μονο το V-90
 

Μηνύματα
535
Reaction score
731
Νομίζω ότι το Marantz δεν αξίζει τον κόπο να το φέρεις από Amazon.de
Καλύτερα από Ελλάδα.
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Νομίζω ότι το Marantz δεν αξίζει τον κόπο να το φέρεις από Amazon.de
Καλύτερα από Ελλάδα.
Ναι απο εδω θα αγοραστει αν ειναι. Το Οnkyo αν ειναι θα αγοραστει απο amazon.Eιναι 140€ κατω απο εδω.
 

Μηνύματα
705
Reaction score
995
O λογος....
Τα Marantz είναι πολύ εύηχα.
Δεν ξυρίζουν, οπότε μπορείς να ακούς μουσική με τις ώρες.
Αν μπορεί μάλιστα να κάνει τη χρηματική υπέρβαση και να πάει στο 6005, έχει κλείσει οριστικά από player.
 


Μηνύματα
705
Reaction score
995
Σε περιπτωση που του γυρισω τα μυαλα,που δεν το πιστευω,στην επιλογη αγορας dac δεν υπαρχει κατι σε αυτα τα χρηματα. Μονο το V-90
Υπάρχει και το αξιολογότατο iFi Audio Nano iDSD στα 225 ευρώ.
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Αυτο βλεπω εχει μια usb για pc & coaxial για αλλη μια συσκευη,αν και δεν μου αρεσει η κατασκευη του.
Θα προτειμουσα ολες οι συνδεσεις να ειναι σε μια πλευρα.
Ωραια,αν και εδω ανατρεπονται τωρα ολα,γιατι θα πρεπει να μπει στο τρυπακι των flac & mp3 αρχειων. Συνδεοντας ενα pc στο dac,θα μπορει να ακουσει τα δισκακια του απο το drive του pc?
 

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
Αυτο βλεπω εχει μια usb για pc & coaxial για αλλη μια συσκευη,αν και δεν μου αρεσει η κατασκευη του.
Θα προτειμουσα ολες οι συνδεσεις να ειναι σε μια πλευρα.
Ωραια,αν και εδω ανατρεπονται τωρα ολα,γιατι θα πρεπει να μπει στο τρυπακι των flac & mp3 αρχειων. Συνδεοντας ενα pc στο dac,θα μπορει να ακουσει τα δισκακια του απο το drive του pc?
η ομοαξονικη ειναι εξοδος οχι εισοδος,οποτε ειναι στην ουσια μονο usb dac,αλλα ειναι εξαιρετικο και αυτο.
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Μονο usb? Απορριπτεται.
Οποτε καταληγουμε στο Marantz σαν cdp,και το MF V-90 σαν dac. Αν του περασω το foobar μεαω dac,θα μπορει να ακουει τα δισκακια του απο το drive του pc??
 



Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Το δεύτερο είναι αστέρι στον ήχο.
Επίσης συμφωνώ και εγώ ότι σήμερα η αγορά cd καθίσταται περιττή - ειδικά στην χαμηλή κατηγορία που προσπαθείτε να κινηθείτε.
Το pc αντικαθιστά όλα αυτά με επιτυχία, προσθέτοντας φυσικά και άπειρες επί πλέον ευκολίες.
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Το δεύτερο είναι αστέρι στον ήχο.
Αξιζει τα χρηματα του δηλαδη? Θα κινηθουμε στην αγορα ενος dac τελικα,αφου μπορει ο ανθρωπος να ακουει τα δισκακια του απο το pc. Tωρα πως θα το συνηθησει ολο το κολπο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο. Ειχε μαθει τοσα χρονια με την ευκολια του cd.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Από την άλλη, εφ όσον δεν είναι κάποιος συνηθισμένος στην χρήση pc και όπως αναφέρετε, δεδομένης της ευκολίας ενός player, δεν θα ήταν άσκοπη η κίνηση που προτείνατε.

Σχετικά με τα μοντέλα που αναφέρατε παραπάνω, οποιοδήποτε και να επιλέξετε, θα κάνετε μια χαρά την δουλειά σας. Καλό δε θα ήταν να επιλέξετε κάποιο με δυνατότητα usb player ώστε να γεμίσετε κάποιο στικάκι με μεγάλο αριθμό αρχείων της αρεσκείας του. Έτσι θα σας ευγνωμονεί. Αν δεν έχει μεγάλη εμπειρία στην χρήση pc τότε μάλλον θα έχετε το αντίθετο αποτέλεσμα.

Εμείς εδώ τα βλέπουμε με άλλο πρίσμα διότι είμαστε δεμένοι πια με την χρήση και τις ιδιομορφίες των ηλ υπολογιστών..
 
Last edited:


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.617
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top