Marantz SR7010 - SR7011

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
g.jpg


Σε σχέση με τον προενισχυτή σου πως σου φαίνεται ο μαραντζ σε μουσική;
 

Μηνύματα
487
Reaction score
207
Τον αγόρασα και εγώ. Σούπερ. Σχετικά με την αναβάθμιση του firmware, αφορά μόνο στο DTS:X? Κάτι άλλο που θα έπρεπε να ξέρω για την αναβάθμιση?
Καλορίζικο το εργαλείο!
Βασικά το dts:X και κάποιες άλλες βελτιώσεις σε σχέση με iphone μέσω bluetooth και κάποια άλλα ψιλά που δε νομίζω να τα δεις στην πράξη.
Προχώρα άφοβα.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.023
Reaction score
8.051
Οκ ευχαριστώ

Εγώ έχω τα Ελληνικά win.

Όταν επιλέγεις "Ρύθμιση Παραμέτρων" σου εμφανίζει την δυνατότητα επιλογής ηχείων?
Πχ
Στερεοφωνικά
Τετραφωνικά
Περιφερειακός ήχος
Περιφερειακός ήχος 3.1
Περιφερειακός ήχος 5.1
Περιφερειακός ήχος 7.1


----------------
Σχετικά με τον pro.
Όταν ο marantz είναι στην επιλογή pure direct δύσκολα εντοπίζονται διαφορές. Άρα το μηχάνημα είναι αξιοπρεπέστατο και για δικάναλη ακρόαση.
Επίσης και το ενισχυτικό του στάδιο, δεν μπορώ να πω ότι είναι άσχημο, ακόμη και σε σύγκριση με τελικό. Τουλάχιστον τα klipsch τα χειρίζεται άψογα.

Αν λοιπόν είχα εξ αρχής τον 7009 (7010 για εσάς), μάλλον δεν θα σκεπτόμουν την επί πλέον αγορά ξεχωριστών μηχανημάτων.

-----------------
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Ναι μου το βγάζει αν και δεν έχει σημασία τι θα βάλεις καθώς το decoding το κάνει ο ενισχυτής

σ.jpg


Πάντως τα δικά σου νομίζω είναι "εύκολα" ηχεία και από άποψη ρευμάτων. Τα δικά μου chario delpinus χρειάζονται τελικό οπωσδήποτε καθώς πέφτουν στα 2,5 Ω για μεγάλο εύρος...
 
Last edited:

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.023
Reaction score
8.051
Και ο δικός μου τα ίδια αναφέρει.
Αν έχετε ποτέ συνδέσει τον av σας με οπτική ή coaxial επιλογή τότε θα προσέξετε ότι δεν υπάρχει η παραπάνω δυνατότητα επιλογής ηχείων. Διότι υπάρχει αυτόματη επιλογή από τον av όπως ακριβώς και με ένα αμιγώς μηχάνημα media player (dune apple κλπ)!

Έτσι η hdmi για μένα θεωρείται ελλιπείς. Διότι κάθε φορά που θέλω να επιλέξω ένα αρχείο πχ flac και να θέσω την επιλογή Neo x Music στον av (Ασχέτως μάρκας -Yamaha, marantz κλπ) δεν έχω αυτήν την δυνατότητα εκτός αν διορθώσω με το χέρι πιο πάνω σε stereo.....

Με λίγα λόγια το decoding δεν το κάνει ο ενισχυτής (τουλάχιστον σωστά). Για να το κάνει πρέπει να έχετε επιλέξει τουλάχιστον 5.1 επιλογή. Εκεί όμως δεν δουλεύουν οι δικάναλες ψηφιακές ευκολίες όπως η παραπάνω αναφερόμενη...
 
Last edited:


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.849
Reaction score
77.436
Να συμπληρώσω και να επιβεβαιώσω αυτά που γράφει ο Ιάκωβος.Σε μια πρόχειρη ματιά που έριξα με teamviewer και αφού βάλαμε το τελευταίο πακετάκι K-Lite, όταν βάλαμε ταινία με πολυκάναλο απλά ακουγόταν βόμβος.

Η δειγματοληψία και τα φίλτρα στο MPC ήταν ΟΚ. Καλού κακού βρήκαμε και κατέβηκε μια πιο μεγάλη ταινία σε χωρητικότητα,γιατί μια-δυο που βάλαμε ήταν της τάξης 2-3gb μήπως και δεν...αλλά απ'όσο διαβάζω μάλλον πάλι δεν:p

Ιάκωβε το καλώδιο το άλλαξες τελικά?

στον ενισχυτή σου (πιστεύω θα έχει παρόμοιο μενού με τον Denon) στο ----->source select----->input Assign...είναι επιλεγμένο το hdmi ή to digital?
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Και ο δικός μου τα ίδια αναφέρει.
Αν έχετε ποτέ συνδέσει τον av σας με οπτική ή coaxial επιλογή τότε θα προσέξετε ότι δεν υπάρχει η παραπάνω δυνατότητα επιλογής ηχείων. Διότι υπάρχει αυτόματη επιλογή από τον av όπως ακριβώς και με ένα αμιγώς μηχάνημα media player (dune apple κλπ)!

Έτσι η hdmi για μένα θεωρείται ελλιπείς. Διότι κάθε φορά που θέλω να επιλέξω ένα αρχείο πχ flac και να θέσω την επιλογή Neo x Music στον av (Ασχέτως μάρκας -Yamaha, marantz κλπ) δεν έχω αυτήν την δυνατότητα εκτός αν διορθώσω με το χέρι πιο πάνω σε stereo.....

Με λίγα λόγια το decoding δεν το κάνει ο ενισχυτής (τουλάχιστον σωστά). Για να το κάνει πρέπει να έχετε επιλέξει τουλάχιστον 5.1 επιλογή. Εκεί όμως δεν δουλεύουν οι δικάναλες ψηφιακές ευκολίες όπως η παραπάνω αναφερόμενη...
Όταν βλέπεις ταινία βλέπεις στον ενισχυτή σου dd, dts κ.λ.π? Αν ναι τότε είσαι εντάξει. Αυτό για τη μουσική που λες δεν το έχω δοκιμάσει. Αν όντως ισχύει σύνδεσε το pc σου με οπτική και επέλεξε αυτό το source για όταν ακούς μουσική
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.023
Reaction score
8.051
Όπως και να έχει παιδιά, υπάρχει πρόβλημα με την hdmi. Όπως έχω προαναφέρει, λόγω αυτής της ιδιομορφίας όλες μου τις ταινίες τις έχω στο dune, το οποίο και καλύτερη πιστεύω εικόνα έχει αλλά και ήχο.

Στο pc έχω όλα τα αρχεία μουσικής τα οποία λόγω της ευκολίας διαχείρισης των win αλλά και των λοιπών προγραμμάτων που υπάρχουν, κάνουν ευκολότερη την ζωή μας. Μέχρι εκεί όμως.

Τώρα, λόγω του ότι η οπτική διαχειρίζεται καλύτερα το ψηφιακό σήμα, τουλάχιστον σε 5.1 που είναι το δικό μου σύστημα, θα ασχοληθώ λίγο περισσότερο και θα σας αναφέρω.

Πάντως, επειδή το έχω ψάξει εδώ και αρκετό καιρό, ναι μπορούμε να έχομε πολυκάναλο σήμα σε hdmi αλλά με αρκετούς συμβιβασμούς. Προσπαθήστε και εσείς στα δικά σας. Όταν λοιπόν έχετε θέσει 5.1 ή 7.1 κλπ κλειδώνει εκεί και δεν χειρίζεται σωστά το αναλογικό σήμα. Όταν το γυρίσετε σε stereo , χειρίζεστε άψογα το δικάναλο σήμα, όμως δεν βλέπετε τα ψηφιακά φορμά (dts κλπ). Προσπαθήστε να συνδέσετε οπτική (μόνο φυσικά για τον ήχο) και Hdmi για εικόνα, και αυτομάτως όλα τα προβλήματα λύνονται. Ούτε επιλογές ηχείων χρειάζονται, ούτε τίποτα. Όλα τα διαχειρίζεται ο av όπως είναι και το σωστό φυσικά.

Δεν ξέρω αν έχουν κάποιοι ασχοληθεί περισσότερο με το θέμα και έχουν άλλη λύση!

ΠΡΟΣΟΧΗ όλα τα παραπάνω πιστεύω ότι ισχύουν για όλα τα Pc όχι μόνο στο δικό μου.
 
Last edited:


Μηνύματα
22.268
Reaction score
15.543
αποτι ειδα ιδιοι ειναι ο 7009 με τον 7010 εκτος DTS - X

καλη αγορα του 7009 στο 1000αρικο που τον πηρε ο Ιακωβος.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.023
Reaction score
8.051
Είπαμε, κλειδώσαμε στα μηχανήματα ήχου! Τέλος! Τώρα θα ασχοληθώ με την Εικόνα! Πάμε για ψάξιμο προβολέα και τα σχετικά....
σιγά - σιγά βέβαια, δεν βιαζόμαστε, χρειάζεται αρκετή διαδικασία το θέμα.... Διαμόρφωση του καταλλήλου ψυχολογικού κλίματος των υπολοίπων μελών της οικογενείας, τακτοποίηση του οικονομικού θέματος, κλπ κλπ κλπ...

Δυστυχώς, όπως στους περισσότερους εδώ μέσα φαντάζομαι, τα υπόλοιπα μέλη, όλα αυτά - ενισχυτές, av, players, προβολείς, ηχεία και όλα τα σχετικά, τα βλέπουν σαν περιττά - ενοχλητικά αντικείμενα...
 

Μηνύματα
1.123
Reaction score
725
Μου έχει τύχει στα ηχεία μου πάνω να βρω πλεκτά τραπεζομάντηλα...ή ακόμα και φωτιστικά...άλλοι σε μια οικογένεια τα βλέπουν σαν ντεκόρ ή δε ξέρω τι....δράμα.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.291
Reaction score
93.766
Δυστυχώς, όπως στους περισσότερους εδώ μέσα φαντάζομαι, τα υπόλοιπα μέλη, όλα αυτά - ενισχυτές, av, players, προβολείς, ηχεία και όλα τα σχετικά, τα βλέπουν σαν περιττά - ενοχλητικά αντικείμενα...
Όλα είναι θέμα εκπαίδευσης. :D

Και εξηγούμαι:
Πρέπει να "σπαταλήσεις" πολύ χρόνο εξηγώντας στους απαίδευτους τι ακούν και τι βλέπουν. Μπορεί να χρειαστεί να υποστείς νερόβραστες "οικογενειακές" ταινίες, αλλά πρέπει με κάποιο τρόπο να μπουν και οι υπόλοιποι στο...κόλπο.

Φυσικά οι όποιες αλλαγές και προσθήκες στο σύστημα, έχουν γίνει με μηδενικό ή ελάχιστο κόστος :whistling:, με κέρδος την ΤΕΡΑΣΤΙΑ αναβάθμιση σε ήχο και εικόνα, ακόμα κι αν αδυνατούν να την κατανοήσουν. :wink: :)
 

Μηνύματα
22.268
Reaction score
15.543
πολυ σωστα Γιαννη.....αυτο ειναι πρωταρχικος στοχος.:)

Μπορεί να χρειαστεί να υποστείς νερόβραστες "οικογενειακές" ταινίες, αλλά πρέπει με κάποιο τρόπο να μπουν και οι υπόλοιποι στο...κόλπο.
 

petepappas

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.141
Reaction score
153
μια ερωτηση.περναει απο το hdmi se stand by mode stin tv την εικονα, η καθε φορα που θα θες να δεις ταινια πρεπει να ανοιγεις τον ενισχυτη ? ευχαριστω
 

Μηνύματα
487
Reaction score
207
Περνάει και έχεις 2 επιλογές.
Η μια είναι last source,που εννοεί πως την πηγή που έβλεπες πριν τον κλείσεις,σε αυτή θα κάνει pass through και
η δεύτερη,η πηγή που του έχεις ορίσει εσύ από τις ρυθμίσεις ανεξάρτητα αν πριν τον κλείσεις έβλεπες σε άλλη.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.849
Reaction score
77.436
μια ερωτηση.περναει απο το hdmi se stand by mode stin tv την εικονα, η καθε φορα που θα θες να δεις ταινια πρεπει να ανοιγεις τον ενισχυτη ? ευχαριστω
Σε εμένα(denon) περνάει, λογικά και σε marantz...για yamaha δεν ξέρω:whistling::p:D
 

Μηνύματα
487
Reaction score
207
Σε εμένα(denon) περνάει, λογικά και σε marantz...για yamaha δεν ξέρω:whistling::p:D
Άσε σε yamaha όχι μόνο περνάει,αλλά και σε αναμονή όταν είναι μπορείς από το τηλεχειριστήριο να επιλέξεις πηγή χωρίς να τον ανάψεις..............μην χτυπάς τώρα στο αδύνατο σημείο :dontmentionit:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.587
Μηνύματα
2.866.461
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top