Panasonic 2013 plasma series.

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.215
Να ρωτησω μια λεπτομερεια σχετικα με τις εγγραφες σε στικακι? Σας τις κανει σε ολα τα στικακια?
Εχω την p65st50 και οτι στικακι και να βαλω γραφει οτι δεν γινεται να κανει εγγραφη σε αυτο και δεν του κανει και φορματ. Απο την αλλη σε ΟΛΑ αυτα τα στικακια που εχω , αν βαλω μουσικη η οποιαδηποτε ταινια την δειχνει κανονικα. Στην εγγραφη βγαζει το προβλημα μονο
Η ST50 δεν έχει δυνατότητα εγγραφής.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.215
Η αλήθεια είναι πως εγώ προσωπικά δεν έχω δοκιμάσει να κάνω εγγραφή ποτέ.
Θα δοκιμάσω και θα ενημερώσω αν δεν το κάνει κάποιος άλλος.

Στα υπόλοιπα, χθες πήρα μια νέα ενημέρωση στην 50VT60.
Είδε κανείς αλλαγές; Οι υπότιτλοι συνεχίζουν να μην κρατάνε τις ρυθμίσεις και να μην αλλάζουν μέγεθος.
Σε ποια έκδοση firmware σου έκανε αναβάθμιση; Υπάρχει άραγε κάπου changelog;
 

Μηνύματα
302
Reaction score
26
Είναι 3.877.
Τελικά βρήκα πληροφορίες σχετικά εδώ.
Improvement of dual tuner functions.
Οπότε απλά βελτιώνει την λειτουργία του διπλού δέκτη.
 


Μηνύματα
139
Reaction score
24
Δεν γράφει σε στικάκια παρά μόνον σε σκληρούς από 160GB και πάνω, σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή,Μάλιστα προτείνει δίσκους με δική τους τροφοδοσία.
Το κακό είναι πως οι εγγραφές δεν βλέπονται ούτε μεταφέρονται ακόμη και σε άλλη ακριβώς ίδια tv.
Οπότε πέφτει κατά πολύ η χρησιμότητα του εγγραφέα.
 
Last edited:

Μηνύματα
302
Reaction score
26
Ξέρει κανείς αν υπάρχει τρόπος να επιστρέψω στο προηγούμενο firmware?
Με αυτό τελικά υπάρχει πρόβλημα.
Μόλις ανοίγω το Home Theater που είναι συνδεδεμένο με HDMI η τηλεόραση χάνει εντελώς το σήμα της και δεν μπορώ να δω.
Μάλιστα γράφει ασθενές σήμα.
Αν αποσυνδέσω το Home Theater ή βγάλω το HDMI όλα καλά.
Δοκίμασα με 2 HDMI και το κάνει και με τα 2.
Το περίεργο είναι πως αν το κουνήσεις λίγο (Όχι στην θύρα, αλλά στο μήκος τους δείχνει εικόνα στιγμιαία)

Αυτό ξεκίνησε από την στιγμή που μπήκε το καινούργιο firmware.
Μπορεί να είναι τυχαίο, αλλά μήπως τυχαίνει κανείς να έχει κρατήσει το 3.875 γιατί δεν το βρίσκω πουθενά;
 

Μηνύματα
302
Reaction score
26
Μίλησα και με την Intertech και με συμβούλεψαν να εστιάσω την προσοχή μου στην ποιότητα του καλωδίου κεραίας.
Όντως με λίγα πειράματα ανακάλυψα πως αν το καλώδιο της κεραίας και το HDMI είναι μακριά το ένα από το άλλο έχω 100% στην ποιότητα του σήματος.
Όταν πλησιάζουν πέφτει μέχρι και στο 10%.
Συνεπώς δεν έφταιγε το firmware, αλλά προφανώς τα καλώδιά μου.
(Το περίεργο είναι πως την έχω πολύ καιρό τώρα και το πρόβλημα συνέπεσε με την αναβάθμιση firmware)
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.406
Reaction score
74.701
Περίεργο, τι καλώδια είναι αυτά;
 

Μηνύματα
484
Reaction score
161
Δεν γράφει σε στικάκια παρά μόνον σε σκληρούς από 160GB και πάνω, σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή,Μάλιστα προτείνει δίσκους με δική τους τροφοδοσία.
Το κακό είναι πως οι εγγραφές δεν βλέπονται ούτε μεταφέρονται ακόμη και σε άλλη ακριβώς ίδια tv.
Οπότε πέφτει κατά πολύ η χρησιμότητα του εγγραφέα.
Φιλε μου σε ευχαριστω πολυ , θα κανω μια δοκιμη με καποιον εξωτερικο δισκο και ελπιζω να πετυχει. Που το διαβασες αυτο? Εχεις καποιο link η' καποιο manual που το λεει?
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Για τα μοντέλα 2012/2013
  • Operation is not guaranteed in the all cases.
  • Operation is not guaranteed with all hardware and software revisions.
  • The USB-HDD models may not be sold in the country where you are using the TV.
  • Analogue TV programmes cannot be recorded to the USB HDD.
  • Not all the programmes can be recorded depending on the broadcaster and service provider.
  • When the TV is repaired due to a malfunction, you may have to format the USB HDD again with the TV to use it. (All data will be erased when formatting.)
  • In order to use the USB HDD with your PC after recording with this TV, format it again on your PC. (Special operations or tools may be necessary to format on your PC. For details, refer to the manual of the USB HDD.)
  • The data recorded to the USB HDD with this TV can only be played back on this TV. You cannot playback the data on other TVs (including the TV of the same model number) or any PCs.
  • The capacity of USB HDD that have been tested for the performance with this TV : From 160GB to 3 TB. (You must use an AC adaptor.)
http://panasonic.jp/support/global/cs/tv/compatibility/usb/2012/option1_3.html

Συμπέρασμα, εγγραφές μόνο σε PC ή ξεκλείδωτο δέκτη αν θέλετε να τις βλέπετε παντού ή να κόβετε/ράβετε...
 

Μηνύματα
302
Reaction score
26
Περίεργο, τι καλώδια είναι αυτά;
Το ένα είναι HDMI 1.4 από την Belkin 1m των 5€ και το άλλο ένα Oehlbach HDMI 1.3 1.5m με επίχρυσες άκρες.
Και με τα δύο το ίδιο ακριβώς μου κάνει.
Τα καλώδια κεραίας είναι 2 NoName υποθέτω που υπάρχουν στο σπίτι από πάντα και ποτέ δεν είχαν πρόβλημα.

Γενικά η όλη φάση ήταν πολύ περίεργη γιατί την τηλεόραση την έχω έτσι κάτι μήνες τώρα και δεν είχε κανένα πρόβλημα.
 

Μηνύματα
139
Reaction score
24
Φιλε μου σε ευχαριστω πολυ , θα κανω μια δοκιμη με καποιον εξωτερικο δισκο και ελπιζω να πετυχει. Που το διαβασες αυτο? Εχεις καποιο link η' καποιο manual που το λεει?
Στην tv.(VT60 series)
Menu / Βοήθεια / eHELP / Εγγραφή / Τεχνικές πληροφορίες / USB HDD
 

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Γεια σας παιδια, σκεφτομαι να τσιμπησω ενα απο τα τελευταια κομματια της TX-P42ST60 που εχουν μεινει στην αγορα.
Ο= προβληματισμος μου ειναι οι εξης...

Διαβαζω σε διαφορα σχολια χρηστων/ιδιοκτητων της οτι μετα απο 1-2 χρονια αρχιζει και εμφανιζει πολυ εντονα τα γνωστα φαινομενα clouding κτλ...με δεδομενο το αθλιο σερβις της Πανα στην Ελλαδα, ρισκαρω τα λεφτα μου?
Κατα τα αλλα νομιζω οτι απο οσα εχω διαβασει η εικονα της τηλεορασης εχει αριστη ποιοτητα.
 


Μηνύματα
302
Reaction score
26
Επανέρχομαι με μερικά προβλήματα που παρουσιάστηκαν στην τηλεόραση.
Βάζω φωτογραφία για να γίνω κατανοητός.

Οι παραπάνω κόκκινες ή άλλοτε και πράσινες μπάρες παρουσιάζονται όταν η τηλεόραση παίζει τα HD κανάλια της Digea και όχι τα SD ή αναπαράγει HD υλικό από το δικό της Media Player.
Επίσης σε αναπαραγωγή YouTube.

Αντίστοιχα στις ίδιες ταινίες αν τις αναπαράγω από Home Theater δεν εμφανίζουν μπάρες ποτέ. Ομοίως δεν εμφανίζονται μπάρες αν συνδέσω υπολογιστή ή άλλη πηγή αναπαραγωγής.

Οποιαδήποτε ιδέα θα βοηθούσε...
 

Μηνύματα
302
Reaction score
26
Ενημερώνω το θέμα καθώς σήμερα πήρα απάντηση από το Service.
Είναι πρόβλημα στον επεξεργαστή και το κόστος της επισκευής ειναι 430€!!!
Ειλικρινά δεν έχω αποφασίσει αν πρέπει να την αφήσω έτσι και να αναπαράγω μόνο από εξωτερικές πηγές ή να την επιδιορθώσω.
Απλά στην πρώτη περίπτωση σκέφτομαι το ενδεχόμενο να επιδεινωθεί η κατάσταση με τον καιρό.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.406
Reaction score
74.701
Άκου 430€... Θα την άφηνα έτσι να παίζει μόνο ταινίες.


Όπως κάνω δηλαδή, χωρίς κεραία. :)
 

Μηνύματα
302
Reaction score
26
Και εγώ την παρέλαβα και παίζω ταινίες από το Home Theater μόνο.
Το ακόμα πιο εντυπωσιακό είναι πως η επισκευή έχει εγγύηση 3 μήνες.
Όσο δηλαδή σου δίνουν για καινούργιο ανταλλακτικό οι έμποροι στο eBay με την τιμή να παίζει στα 170€.
Σκέφτομαι πολύ σοβαρά την λύση του εξωτερικού.
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Και εγώ την παρέλαβα και παίζω ταινίες από το Home Theater μόνο.
Το ακόμα πιο εντυπωσιακό είναι πως η επισκευή έχει εγγύηση 3 μήνες.
Όσο δηλαδή σου δίνουν για καινούργιο ανταλλακτικό οι έμποροι στο eBay με την τιμή να παίζει στα 170€.
Σκέφτομαι πολύ σοβαρά την λύση του εξωτερικού.
Βαλε ενα εξωτερικο hd tuner και τελειωσε
 

Μηνύματα
302
Reaction score
26
Τελικά σήμερα μου ήρθε η πλακέτα απο Γαλλία.
Πανομοιότυπη με την αρχική, ίδιους κωδικούς ίδια Chipακια όπου φαινόντουσαν, όλα ίδια.
Πλήρωσα 183€ μαζί με τα μεταφορικά. Έσφαξα την τηλεόραση εύκολα καθώς ειναι μπόλικες αλλά απλές βίδες,
άνοιξα το πίσω μέρος και αντικατέστησα την πλακέτα.

Ειναι αυτή που βλέπεται κάτω δεξιά και πάνω συνδέονται κεραίες, HDMI, USB κ.λ.π.
Κλικ στην εικόνα για Full Size.


Η όλη διαδικασία, με απόλυτη προσοχή και βάζοντας την καθε βίδα πίσω από εκεί που βγήκε (παρά το γεγονός πως όλες ήταν ίδιες) μου πήρε 30-40 λεπτά συνυπολογίζοντας το βγάλσιμο των ανεμιστήρων για να καθαρίσω τη σκόνη καθώς και το καθάρισμα ολόκληρου του εσωτερικού.

Συνδέοντας την τηλεόραση για πρώτη φορά στο ρεύμα άνοιξε ενα Service Menu με διάφορα tests που παρέκαμψα και με προβλημάτισε λίγο.
Όπως επίσης με προβλημάτισαν κάποια ίχνη σαν Burn In στα πρώτα λεπτά. Ήδη στις πρώτες ώρες δείχνει να έχει εξαλειφθεί το φαινόμενο.

Επίσης έχω την αίσθηση πως έχω περισσότερα χιονακια, αλλά ίσως ειλίναι ιδέα μου.

Επιπλέον με χαρά ανακάλυψα πως ένα περίεργο είδωλο που εμφανιζόταν γύρω απο τα κινούμενα σώματα εξαφανίστηκε μετά την αλλαγή της πλακέτας.

Τέλος καλό, όλα καλά λοιπόν.
Ελπίζω να ειναι απροβλημάτιστη για πολλα χρόνια από εδώ και πέρα...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.421
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top