magnat monitor 1000

Μηνύματα
76
Reaction score
20
καλησπερα εχω ενα ζευγος μαγνατ 1000 μπροστα και εχω παρει το αντιστοιχο κεντρικο που προτεινει η μαγνατ το magnat c250 .δεν εχω μεινει και πολυ ικανοποιημενος οταν βλεπω μια ταινια στους διαλογους κ γενικα απο την αποδοση του στην ταινια στον ηχο καλα τα παει,εχετε να μου προτεινετε κατι αντιστοιχο που να δεσει καλα με το ζευγος?? τα σπεκς του κεντρικου ειναι αυτα
2 way center speaker
Equipment
110 mm woofer-midrange
13 mm dome-tweeter
Power Handling (RMS / Max.)
75 / 150 watts
Sensitivity (2.8V/1m)
90 dB
Impedance
4 – 8 Ohms
Frequency Response
40 - 34000 Hz
Crossover Frequencies
3500 Hz
Recommended Amplifier Output
20 - 150 Watts
Dimensions (WxHxD)
420 x 145 x 195 mm
Weight
4.9
ενω τα σπεκς των μαγνατ αυτα
Principle
3 way bass reflex
Equipment
170 mm midrange

2 x 170 mm woofer

25 mm tweeter
Power Handling (RMS / Max.)
180 / 360 Watts
Sensitivity (2.8V/1m)
92 dB
Impedance
4 – 8 Ohms
Frequency Response
19 – 38000 Hz
Crossover Frequencies
500 Hz / 3500 Hz
Recommended Amplifier Output
30 - 360 Watts
Dimensions (WxHxD)
215 x 950 x 313 mm
Weight
17 kg
υπαρχει καποα λυση ¨Η να κινηθω σε πληρη αντικατασταση
ευχαριστω προκαταβολικα
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.658
Είναι μικρό, αλλά μήπως το έχεις πάνω σε κανένα έπιπλο που λειτουργεί σαν αντηχείο και δε φταίει μόνο αυτό;
 

Μηνύματα
76
Reaction score
20
δεν πολυκαταλαβαινω τι εννοεις εαν ειναι σε ραφι μεσα χωμενο?
ενας συμφορυτης πουλαει ενα κεφ με 3 τουιτερ θα ταιριαξει λες σε μενα ?θα κανει διαφορα η τσαμπα τα λεφτα
 

Attachments


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.658
Βάλε το σε μιά σταθερή βάση μπροστά απο το ράφι να δεις αν έχει διαφορά.
 

Μηνύματα
76
Reaction score
20
το πιο σωστο θα ητανε να μπει η τηλεοραση στον τοιχο και το ηχειο επανω στο τραπεζακι ?
θα το δοκιμασω κ αυτο ,λες να πνιγεται εκει μεσα ο ηχος με τις κολωνες μπροστα-πισω να ειναι υπερβολικα
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Ο ήχος δεν πνίγεται από τα άλλα ηχεία, από τον εαυτό του πνίγεται και κατά πάσα πιθανότητα από τη θέση του που λέει και ο ζιζικ.
Μπορεί να συντονίζει το τζάμι και να γίνεται και το έπιπλο ηχείο και φυσικά λίγο παραπάνω αέρας θα ήταν επιθυμητός
 

Μηνύματα
76
Reaction score
20
πριν ενα μηνα δεν ειχα τηλεοραση εκει την ειχσα στο δωματιο ,ειχα το ηχειο επανω στο τραπεζακι κ ειδα κανα δυο ταινιες στον προτεκτορα κατευθειαν στον τοιχο νομιζω ομως πως δεν ακουσα διαφορα το συγκεκριμενο ηχειο δεν εχει καμια τρυπα (μπασ ρεφλεξ σωστα?)να πεις πως μπουμαρει,συνηθως το βαζω να παιζει στα + 6 σε σχεση με τα αλλα ,εκει καπως βελτιωνεται.
σκεφτομαι να παρω ενα τελικο τρικαναλο τυπου ροτελ κ εναν ενισχυτη με πρεαουτς θα εχω κρυσταλλινο ηχο μετα η τσαμπα θα παρω κατι παλιοτερο σε av reciever και αποτελεσμα δε θα εχω

εαν αγορασω αυτο μτχμενο θα ταιριαξει με τα αλλα ?πανω κατω εχει τα ιδια σπεκς
http://www.cnet.com/products/mission-77-series-77c1-center-channel-speaker/specs/
 
Last edited:

Μηνύματα
76
Reaction score
20
γιατι οταν το κανω mcaac τωρα τελευταια που τα εχω δηλωσει ολα σαν small μου το βγαζει reverse phase?δεν εχει να κανει με την καλωδιοση ,να εχει χαλασει το ηχειο?καλα ακουγεται παντως οταν παιζει μουσικη
 

Μηνύματα
871
Reaction score
238
Subwoofer εχεις; γιατι το κεντρικο θα θελει κανενα κρος στα 120!
[DOUBLEPOST=1464527916][/DOUBLEPOST]4αρια woofers & 13mm tweeter ? Αν οντως ετσι ειναι τα specs τοτε λογικο ειναι να μη σου κανει σαν ηχειο...
Φαινεται δυο κατηγοριες κατω σε σχεση με τα LR σου, οντως αυτο ειναι το matching center για αυτα;
 

Μηνύματα
76
Reaction score
20
ναι ρε γα@@το και εμενα μου εχει κανει εντυπωση,αλλα αυτo δινει και η magnat στο site,θα βρω λες κατι αλλο να τα ταιριαξω και να το καταργησω αυτο η να παω για ξηλωμα της τριαδας
ναι εχω ενα klipsh ksw10
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.658
γιατι οταν το κανω mcaac τωρα τελευταια που τα εχω δηλωσει ολα σαν small μου το βγαζει reverse phase?δεν εχει να κανει με την καλωδιοση ,να εχει χαλασει το ηχειο?καλα ακουγεται παντως οταν παιζει μουσικη
Συμβαίνει καμιά φορά, αγνόησέ το.
 

Μηνύματα
871
Reaction score
238
Τι κροσοβερ εχει το mcaac για τα ηχεια σου? Για να μην εχεις μεγαλη τρυπα πρεπει να το κροσαρεις στα 150Ηζ μαλλον (το κεντρικο).
Το σαμπ ειναι διπλα απο το κεντρικο?
Αν και δεν ειναι καλο να κροσαρεις το σαμπ τοσο ψηλα...
Δοκιμασε να παιζουν το κεντρικο τα left right σου, ποιοτικα εισαι ικανοποιημενος? (Αν εξαιρεσεις οτι πρεπει να καθεσαι κεντραρισμενος για να μην ακους τις φωνες απο δεξια κ αριστερα?
 

Μηνύματα
76
Reaction score
20
οταν εκανα το καλιμπραρισμα με τα ηχεια οχι δηλωμενα σαν thx μου τα εβγαζε ολα large και δεν ειχε θεμα.τωρα τα εβαλα σαν thx οποτε ειναι ολα small και μου πεταει το μηνυμα ,το cros ειναι στα 80 σε ολα τα ηχεια και στο σαμπ το εχω βαλει στο τερμα 120.
δεν εχω προσεξει καπου ρυθμισεις που να μπορω να ορισω ξεχωριστα το κροσοβερ.
το αγνοησα και συνεχισα το καλιμπραρισμα
 

Μηνύματα
871
Reaction score
238
Με το κεντρικο μαλλον εχεις τρυπα και πιο ψηλα με το τουτερακι δε ξερω παλι τι γινεται? Παντως αν αρχισεις και δυναμωνεις λιγο δε το βκεπω να μπορει να ακολουθησει...
Σε τι αποσταση απο τα ηχεια καθεσαι?
 

Μηνύματα
76
Reaction score
20
βαλε περιπου πανω κατω 2 με 2μιση μετρα ,αυτο λεω και εγω ψαχνω στα μεταχειριμενα μηπως βρω κατι αντιστοιχο στα σπεκς,σωστα δε κοιταω?η και παλι αν ειναι αλλης εταιρειας ειναι δυσκολο το παντρεμα.με βλεπω να τα πουλαω ολα και να τα στηνω παλι απο την αρχη μολις ξεφορτωσω λιγο την πιστωτικη και μαλλον σε ηχεια βασης η δαπεδου με τρυπες μονο μπροστα και να δεχονται διπλοενισχυση
 

Μηνύματα
871
Reaction score
238
Με τα αυτοματa eq πια δε παιζει τοσο ρολο η χρηση διαφορετικων ηχειων. (Ετσι κι αλλιως ηδη ειναι διαφορετικο το κεντρικο, ειναι οριζοντιο και αλλα διαφορετικα σπεκς...)
Παντως το αυτοματο eq τα φερνει να ακουγονται σχεδον ολα ιδια...μονο οταν καποιο απο τα ηχεια δεν μπορει να βγαλει τα πολυ χαμηλα και πολυ ψηλα τοτε δεν μπορουν να ερθουν ιδια ή λογω ακυρωσεων απο τον χωρο αναλογα τις εκαστοτε θεσεις...

Να εχει το ηχειο τις τρυπες μπροστα παιζει ρολο αν τα κροσσαρεις χαμηλα-αρκετα κατω απο τα 80Ηζ αλλιως δε δουλευει ουσιαστικα η τρυπα αρκετα γΙ να προκαλει θεμα.
Αν κροσαρεις 80 πστελνονται μικρες εντασεις στο σημειο συντονισμου τιυ ηχειου που εκει βγαζει πολυ αερα η τρυπα και προκαλει προβληματα
Κατω απο τα 80 κρος για ταινιες δεν προτεινεται παρα μονο για αρκετα μεγαλα ηχεια, καλυτερα να παιζει το σαμπ εκει που απο τα 80 και κατω ειναι οι αγαπημενες συχνοτητες ολων των σαμπ και μειωκονται και οι παραμορφωσεις και ελευθερωνεφαι ισχυς στον ενισχυτη για ακομα μικροτερες παραμρφωσεις και ετσι εχεις γενικοτερα καλυτερη ποιοτητα.
Η παραμορφωσεις ηχειων κ ενισχυτη εμφανιζονται μουλωχτα οσο δυναμβνεις και νομιζεις οτι ετσι ριναι το ηχειο ή ο ενισχυτης ή ακομα κ ο χωρος...αλλα στην πραξη πολλες φορες ειναι απλα η παραμορφωση...

Κανενας αλλος συμφορουμιτης εχει να προτεινει τιποτα; :)
 

Μηνύματα
76
Reaction score
20
Ασχετο Με το θεμα το σαμπ το βαζω τον διακοπτη στα 120 ,δηλαδη παιζει απο τα 120 κ κατω ,οσο κατεβαινει δηλαδη μεχρι 30 πες,τα ηχεια τα κοβει στα 80 αλλα παει αναποδα παιζει απο τα 80 και πανω,σωστα εχω καταλαβει μεχρι τωρα( απο τα απειρα ποστ που εχω διαβασει κ με χουν βοηθησει τα παιδια εδω μεσα κ τους ευχαριστω γιαυτο)οποτε δεν εχουμε καποιο κενο στις συχνοτητες,ρωταω μηπως κανω κατι λαθος,για αρχη θα αλλαξω τις κολωνες πισω με τιποτα διπολα και μετα
Με τα αυτοματa eq πια δε παιζει τοσο ρολο η χρηση διαφορετικων ηχειων. (Ετσι κι αλλιως ηδη ειναι διαφορετικο το κεντρικο, ειναι οριζοντιο και αλλα διαφορετικα σπεκς...)
Παντως το αυτοματο eq τα φερνει να ακουγονται σχεδον ολα ιδια...μονο οταν καποιο απο τα ηχεια δεν μπορει να βγαλει τα πολυ χαμηλα και πολυ ψηλα τοτε δεν μπορουν να ερθουν ιδια ή λογω ακυρωσεων απο τον χωρο αναλογα τις εκαστοτε θεσεις...

Να εχει το ηχειο τις τρυπες μπροστα παιζει ρολο αν τα κροσσαρεις χαμηλα-αρκετα κατω απο τα 80Ηζ αλλιως δε δουλευει ουσιαστικα η τρυπα αρκετα γΙ να προκαλει θεμα.
Αν κροσαρεις 80 πστελνονται μικρες εντασεις στο σημειο συντονισμου τιυ ηχειου που εκει βγαζει πολυ αερα η τρυπα και προκαλει προβληματα
Κατω απο τα 80 κρος για ταινιες δεν προτεινεται παρα μονο για αρκετα μεγαλα ηχεια, καλυτερα να παιζει το σαμπ εκει που απο τα 80 και κατω ειναι οι αγαπημενες συχνοτητες ολων των σαμπ και μειωκονται και οι παραμορφωσεις και ελευθερωνεφαι ισχυς στον ενισχυτη για ακομα μικροτερες παραμρφωσεις και ετσι εχεις γενικοτερα καλυτερη ποιοτητα.
Η παραμορφωσεις ηχειων κ ενισχυτη εμφανιζονται μουλωχτα οσο δυναμβνεις και νομιζεις οτι ετσι ριναι το ηχειο ή ο ενισχυτης ή ακομα κ ο χωρος...αλλα στην πραξη πολλες φορες ειναι απλα η παραμορφωση...

Κανενας αλλος συμφορουμιτης εχει να προτεινει τιποτα; :)
8
θα παρω ενα μτχνο κεντρικο μεγαλυτερο απο αυτο να κανω τις δοκιμες κ θα επανερθω
 

Μηνύματα
871
Reaction score
238
το σαμπ καλα κανεις και το αφηνεις στο τερμα στα 120. δε πολυ παιζει ρολο γιατι το θεμα ειναι ο ενισχυτης τι συχνοτητες 8α στειλει στο σαμπ.
γενικως αναλογα τον ενισχυτη
στα π.χ. 80Ηζ κρος τοτε τα ηχεια παιζουν -3δβ και το σαμπ -6δβ, ή -6δβ και τα δυο (υπαρχουν διαφοροι συνδυασμοοι). αναλογα τι φιλτρα εχει ο ενισχυτης για τα κρος
σε κα8ε περιπτωση απο τα ηχεια λογικα θα παιζουν ηχους μεχρι τα κροσοβερ / 2 και το σαμπ μεχρι το κροσοβερ*2
δηλαδη τα ηχεια θα παιζουν αλλα σε πολυ μικροτερες σταθμες ακομα και τα 40Ηζ (μη σου πω ακομα και λιγοτερο) και το σαμπ θα παιζει αντιστοιχα μεχρι και τα 160 σχεδον.

σκεψου να κροσαρεις πχ στα 40Ηζ, πχ το σαμπ εκει θα γουσταρει γιατι δε θα χρειαζεται να παιξει πολυ πανω απο τα 80Ηζ...ομως τα ηχεια σου θα πρεπει να παιζουν στα 20 και πιο κατω... εστω και σε 12/24 δβ ανα οκταβα δηλαδη αν τα μεσσαια σου σε μια σκηνη ταινιας ειναι στα 100δβ (στη θεση ακροασης ακομα παραπανω...) τοτε στα 20Ηζ πρεπει να δυναται αν απαιτηθει (που ευκολα το θελει μια ταινια) να σου βγαζει πχ 75-85...απλα αδυνατο ακομα και για τις περισσοτερες στηλες (ειδικα χωρις να σου παραμορφωνει το υπολοιπο φασμα προσπαθωντας να πιασει αυτα τα νουμερα στα μπασσα) ;ρ
 

Μηνύματα
76
Reaction score
20
το σαμπ καλα κανεις και το αφηνεις στο τερμα στα 120. δε πολυ παιζει ρολο γιατι το θεμα ειναι ο ενισχυτης τι συχνοτητες 8α στειλει στο σαμπ.
γενικως αναλογα τον ενισχυτη
στα π.χ. 80Ηζ κρος τοτε τα ηχεια παιζουν -3δβ και το σαμπ -6δβ, ή -6δβ και τα δυο (υπαρχουν διαφοροι συνδυασμοοι). αναλογα τι φιλτρα εχει ο ενισχυτης για τα κρος
σε κα8ε περιπτωση απο τα ηχεια λογικα θα παιζουν ηχους μεχρι τα κροσοβερ / 2 και το σαμπ μεχρι το κροσοβερ*2
δηλαδη τα ηχεια θα παιζουν αλλα σε πολυ μικροτερες σταθμες ακομα και τα 40Ηζ (μη σου πω ακομα και λιγοτερο) και το σαμπ θα παιζει αντιστοιχα μεχρι και τα 160 σχεδον.

σκεψου να κροσαρεις πχ στα 40Ηζ, πχ το σαμπ εκει θα γουσταρει γιατι δε θα χρειαζεται να παιξει πολυ πανω απο τα 80Ηζ...ομως τα ηχεια σου θα πρεπει να παιζουν στα 20 και πιο κατω... εστω και σε 12/24 δβ ανα οκταβα δηλαδη αν τα μεσσαια σου σε μια σκηνη ταινιας ειναι στα 100δβ (στη θεση ακροασης ακομα παραπανω...) τοτε στα 20Ηζ πρεπει να δυναται αν απαιτηθει (που ευκολα το θελει μια ταινια) να σου βγαζει πχ 75-85...απλα αδυνατο ακομα και για τις περισσοτερες στηλες (ειδικα χωρις να σου παραμορφωνει το υπολοιπο φασμα προσπαθωντας να πιασει αυτα τα νουμερα στα μπασσα) ;ρ
Μμ Φαινεται πρεπει να παρω μια εγεγγυκλοπαιδεια με τις αρχες του ηχου ,απεχω χιλιομετρα απο τις βασικες γνωσεις (μια εγκυκλοπαιδεια κ δωρο ενα ντεσιμπελομετρο)
 

Μηνύματα
871
Reaction score
238
ενα ντεσιμπελομετρο καλο ειναι να το παρεις ετσι για να ξερεις σε τι εντασεις ακους...
δε χρειαζεται να διαβασεις τιποτα, κατα πασα πιθανοτητα απλως ενα αλλο κεντρικο θες και ισως καλιμπραρισμα...
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.615
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top