project tube box se ii-technics mk2 2 m red

Μηνύματα
463
Reaction score
575
.Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω μπάσο όταν ακούω από βινύλιο .Στο cd κανένα πρόβλημα .
Εχει γίνει ακριβώς η παραπάνω διαδικασία .Το πικ απ το έχω ακούσει και σε άλλο σύστημα αλλά και με τα ίδια ηχεία αλλά με άλλον ενισχυτή ολοκληρωμένο με το δικό του phono .Τότε μπάσο είχα όχι όμως λεπτομέρια . Συμπέρασμα το phono υστερεί στις χαμηλές .Tη 2 m red ποτέ δεν την συμπάθησα .σκληρή κεφαλή .
Αν και κατεληξες μετα από την δοκιμη σε αλλο συστημα πως φταιει το phono, θα ήθελα να σου αναφερω επιπροσθέτως πως καποια cd έχουν υπερτονισμενο μπάσσο σε σχέση με το βινυλιο, γεγονος το οποίο σε συνδυασμό με την μεγαλυτερη ακουστική σταθμη που προκυπτει από το cd, δίνει την εντυπωση μειωμένης αποδοσης στα μπασσα. Όμως εξ αποστασεως πολλα μπορει να πει κανεις γιαυτο και δεν θελω να κανω τον εξυπνο. Σου ευχομαι να λυσεις το πρόβλημα ταχιστα
 

Μηνύματα
518
Reaction score
460
Εχει γίνει ακριβώς η παραπάνω διαδικασία .Το πικ απ το έχω ακούσει και σε άλλο σύστημα αλλά και με τα ίδια ηχεία αλλά με άλλον ενισχυτή ολοκληρωμένο με το δικό του phono .Τότε μπάσο είχα όχι όμως λεπτομέρια . Συμπέρασμα το phono υστερεί στις χαμηλές .Tη 2 m red ποτέ δεν την συμπάθησα .σκληρή κεφαλή .
Οπως τα περιγράφεις νομίζω οτι θα σε ικανοποιούσε μόνο καμία grado gold ή shelter 201. Που εχουν ποιο γλυκό και γεμάτο ήχο old school εάν θες.
[DOUBLEPOST=1464525323][/DOUBLEPOST]
Οπως τα περιγράφεις νομίζω οτι θα σε ικανοποιούσε μόνο καμία grado gold ή shelter 201. Που εχουν ποιο γλυκό και γεμάτο ήχο old school εάν θες.
Θα μπορούσες να δανειστείς και καμία λαμπιτσα για το phono για να δεις τι γίνεται μήπως ειναι απο εκει το πρόβλημα.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Θα μπορούσες να δανειστείς και καμία λαμπιτσα για το phono για να δεις τι γίνεται μήπως ειναι απο εκει το πρόβλημα.
Ναι αυτο ειναι μια πιθανοτητα.
Eπσης καλο ειναι να κοιταξει το subsonic filter μηπως ειναι στο ΟΝ και δεν χρειαζεται
 


Μηνύματα
112
Reaction score
31
@panmag,
Ποιες ECC83 εχει το phono και ποσες ωρες χρησης εχουν?
Εχω διάφορες .tung-sol 12ax7 ,tung-sol ecc803's ,Sylvania 12ax7WA.Τώρα παίζω με Sylvania .Εκτός απ τις πρώτες που τις ΄έχω ένα χρόνο οι άλλες 50ώρες max.Subsonic filter off.Για κεφαλή σκεφτόμουν

Denon DL-110
 
Last edited:

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Χωρις να λεω οτι αυτες φταινε,αλλα οι sylvania εχουν μια ταση να ακουγονται ισχνες και με ελαφρια μπασα συγκριτικα ας πουμε με αλλες αμερικανικες οπως GE & RCA.
Oi tung-sol ειναι καινουργιας παραγωγης η παλιας?
 

Μηνύματα
518
Reaction score
460
Εχω διάφορες .tung-sol 12ax7 ,tung-sol ecc803's ,Sylvania 12ax7WA.Τώρα παίζω με Sylvania .Εκτός απ τις πρώτες που τις ΄έχω ένα χρόνο οι άλλες 50ώρες max.Subsonic filter off.Για κεφαλή σκεφτόμουν

Denon DL-110
Οπως έγραψα και παραπάνω μάλλον άλλη κεφαλη θες και η denon δεν θΑ σου δώσει αυτο που θες
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
To σιγουρο ειναι οτι κατι δεν δουλευει σωστα.Δεν νομιζω οτι με την red δεν θα επρεπε να ειχε μπασα.Προτιστως πρεπει να εντοπισει το προβλημα και μετα αν χρειαζεται να αλλαξει κατι.Πως θα αλλαξει και τι αν δεν ξερει ποιο ειναι το προβλημα?Και δεν νομιζω οτι το phono ειναι το προβλημα,διοτι το ακουσα πολλες φορες και δεν εχει προβλημα με τα μπασα του.Λαμπες, ισως.Αφου εχει αλλες ας δοκιμασει.
 

Μηνύματα
112
Reaction score
31
To σιγουρο ειναι οτι κατι δεν δουλευει σωστα.Δεν νομιζω οτι με την red δεν θα επρεπε να ειχε μπασα.Προτιστως πρεπει να εντοπισει το προβλημα και μετα αν χρειαζεται να αλλαξει κατι.Πως θα αλλαξει και τι αν δεν ξερει ποιο ειναι το προβλημα?Και δεν νομιζω οτι το phono ειναι το προβλημα,διοτι το ακουσα πολλες φορες και δεν εχει προβλημα με τα μπασα του.Λαμπες, ισως.Αφου εχει αλλες ας δοκιμασει.
Λάμπες έχω δοκιμάσει αλλαγή καμία.Το πρόβλημα αλλού υπάρχει .Αλλαξα το intrerconnect phono -προενισχυτή (VAN DEN HUL the bay c5) με ένα απλό κοινό του εμπορίου .Το αποτέλεσμα δεν τσιρίζει μου δίνει την εντύπωση πως παίζει πολύ καλύτερα .Αλλά και πάλι το αποτέλεσμα δεν ικανοποιεί
 

Μηνύματα
112
Reaction score
31
Λάμπες έχω δοκιμάσει αλλαγή καμία.Το πρόβλημα αλλού υπάρχει .Αλλαξα το intrerconnect phono -προενισχυτή (VAN DEN HUL the bay c5) με ένα απλό κοινό του εμπορίου .Το αποτέλεσμα δεν τσιρίζει μου δίνει την εντύπωση πως παίζει πολύ καλύτερα .Αλλά και πάλι το αποτέλεσμα δεν ικανοποιεί
phono κεφαλή οκ .Το πρόβλημα αλλού τελικά
 

Μηνύματα
112
Reaction score
31
phono κεφαλή οκ .Το πρόβλημα αλλού τελικά
Χωρις να λεω οτι αυτες φταινε,αλλα οι sylvania εχουν μια ταση να ακουγονται ισχνες και με ελαφρια μπασα συγκριτικα ας πουμε με αλλες αμερικανικες οπως GE & RCA.
Oi tung-sol ειναι καινουργιας παραγωγης η παλιας?
Καλημέρα καλό μήνα !!
.Ξανα ρυθμίστηκε το πικ απ απ την αρχή και όλα οκ.
ΟΙ tung sol είναι νέα κοπής .ΟΙ sylvania στην αρχή ακούγονται κάπως άδειες στο χαμηλό αλλά μετά από καμιά 20αριά ώρες αρχίζουν να στρώνουν .
Τα φθηνά cd player όντως φουσκώνουν τα μπάσα κάτι που δεν μου άρεσε .
Ευχαριστώ όλα τα μέλη του avsite για τις πολύτιμες συμβουλές.
.
 

Μηνύματα
352
Reaction score
207
Καποιο φεγγαρι που ειχα το μκ2 με της nad το pp2 phono επαιζε πολυ καλα με μια shure mx 97...χορταστικοτατη μεσαια και γεματα μπασα που σε ροκ ακουσματα ταιριαζαν γαντι...δεδομενου οτι το κοστος ειναι χαμηλο θεωρω οτι αξιζει τον κοπο να την δοκιμαστε...ακομη και εαν δεν σας ικανοποιησει μπορειτε να την κρατησετε spare για μια ατυχη στιγμη
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.420
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top