Φίλτρο νερού

Μηνύματα
1.237
Reaction score
1.559
Καλησπέρα
Σκέφτομαι να βάλω ένα Φίλτρο νερού και θέλω την βοήθεια σας εάν κάποιος γνωρίζει
Ο πατέρας μου έχει βάλει κάτω από τον πάγκο με εξωτερικό βρυσακι μάρκας Doulton
Ψάχνοντας εγώ βρήκα αυτό το σιτε που μπαίνει στην παροχή νερού χωρίς να χρειαζόσαστε βρυσακι


Τα φώτα σας παρακαλώ
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Καλημέρα.
Το καθαρό νερό δεν είναι απλή υπόθεση. Μπορεί να φτάσεις τα 500€ ή ακόμα και 1000€ με συσκευές αντίστροφης όσμωσης που είναι ότι καλύτερο σύμφωνα με πολλές έρευνες. Ακριβά όμως όντως.
Εγώ επέλεξα φίλτρο κάτω πάγκου με έξτρα βρύση της http://olympusplus.gr/
Ο λόγος ήταν τα πιστοποιητικά που έχει και οι λογικές τιμές αντικατάστασης φίλτρων. Ξεκινάνε από 45€ με αντοχή τα 4000 λίτρα ή 1 χρόνο και ανεβαίνει ανάλογα τι θέλεις να φιλτράρει και πόσα λίτρα φιλτράρεις το χρόνο.
Όταν το έβαλα κατάλαβα διαφορα στη γεύση και μετά από 3 μήνες το φίλτρο από άσπρο είχε γίνει καφέ σαν το χωμα. Στο εξάμηνο το καθάρισα γιατί είχε ελαττωθεί η πίεση. Επειδή το νερό στην περιοχή είναι σκληρό σκέφτομαι να βάλω στην ίδια σύνδεση ενα extra φίλτρο για άλατα.
Ρίξε μια ματιά, νομίζω αξίζουν και είναι και Ελληνικά. Χημική ανάλυση βέβαια δεν έκανα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Στο εξάμηνο το καθάρισα γιατί είχε ελαττωθεί η πίεση.
Εδώ να εξηγήσω ότι έπεσε η πίεση λόγο του ότι το φίλτρο είχε πήξη στη βρώμα στην επιφάνεια του. Ο καθαρισμός βελτίωσε την κατάσταση και είναι εύκολος.
 


Μηνύματα
203
Reaction score
73
Πάρε φίλτρο ενεργού άνθρακα οπωσδήποτε, διάλεξε όποιο θες ανάλογα με το βαλάντιο σου.
 


Μηνύματα
435
Reaction score
280
Καλημέρα.
Το καθαρό νερό δεν είναι απλή υπόθεση. Μπορεί να φτάσεις τα 500€ ή ακόμα και 1000€ με συσκευές αντίστροφης όσμωσης που είναι ότι καλύτερο σύμφωνα με πολλές έρευνες. Ακριβά όμως όντως.
Εγώ επέλεξα φίλτρο κάτω πάγκου με έξτρα βρύση της http://olympusplus.gr/
Ο λόγος ήταν τα πιστοποιητικά που έχει και οι λογικές τιμές αντικατάστασης φίλτρων. Ξεκινάνε από 45€ με αντοχή τα 4000 λίτρα ή 1 χρόνο και ανεβαίνει ανάλογα τι θέλεις να φιλτράρει και πόσα λίτρα φιλτράρεις το χρόνο.
Όταν το έβαλα κατάλαβα διαφορα στη γεύση και μετά από 3 μήνες το φίλτρο από άσπρο είχε γίνει καφέ σαν το χωμα. Στο εξάμηνο το καθάρισα γιατί είχε ελαττωθεί η πίεση. Επειδή το νερό στην περιοχή είναι σκληρό σκέφτομαι να βάλω στην ίδια σύνδεση ενα extra φίλτρο για άλατα.
Ρίξε μια ματιά, νομίζω αξίζουν και είναι και Ελληνικά. Χημική ανάλυση βέβαια δεν έκανα.
Σκεφτόμουν ακριβώς την ίδια λύση. Με προβληματησες όμως με την αλλαγή της γεύσης του νερού. Πως ακριβώς το εννοείς;
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Oταν δεν εχει διαφορα στη γευση , δεν φιλτραρει ...
Το μεγεθος και ο αριθμος κανουν τη διαφορα, οπως και η διαπερατοτητα, ομως δε γνωριζω τι συμβαινει σε αυτα τα σφουγγαρια με το στασιμο νερο και τί αποικιες νεες δημιουργουνται... οπως και τις κρατησεις ωφελιμων στοιχιων...
Ετσι καλυτερα μικρο και συχνες αλλαγες αλλα οχι τοσο ποιοτικο φιλτραρισμα ή μεγαλυτερο , πυκνοτερο με αραιοτερες αλλαγες με τα θετικα και αρνητικα του?
Εαν προκειται για το χλωριο και μονο για αυτο η μεθοδος της απλης γυαλινης κανατας νομιζω οτι ειναι η ποιο ασφαλης...
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Σκεφτόμουν ακριβώς την ίδια λύση. Με προβληματησες όμως με την αλλαγή της γεύσης του νερού. Πως ακριβώς το εννοείς;
Εχει μια ελαφριά διαφορά, όχι κακή, αλλά δεν είναι σαν το νερό που βγαίνει από τα CAMELOT που για μενα δεν πίνεται.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Oταν δεν εχει διαφορα στη γευση , δεν φιλτραρει ...
Το μεγεθος και ο αριθμος κανουν τη διαφορα, οπως και η διαπερατοτητα, ομως δε γνωριζω τι συμβαινει σε αυτα τα σφουγγαρια με το στασιμο νερο και τί αποικιες νεες δημιουργουνται... οπως και τις κρατησεις ωφελιμων στοιχιων...
Ετσι καλυτερα μικρο και συχνες αλλαγες αλλα οχι τοσο ποιοτικο φιλτραρισμα ή μεγαλυτερο , πυκνοτερο με αραιοτερες αλλαγες με τα θετικα και αρνητικα του?
Εαν προκειται για το χλωριο και μονο για αυτο η μεθοδος της απλης γυαλινης κανατας νομιζω οτι ειναι η ποιο ασφαλης...
Τα φίλτρα είναι στα 0,5 μικρά, 0,4 - 0,3 και 0,2. Το 0,2 είναι ότι καλυτερο αλλά χρειάζεται μεγάλη πίεση για να περάσει το νερό. Από τις πρώτες χρήσεις το φίλτρο αρχίζει να παίρνει καφέ χρώμα. Κατά τα άλλα ο κάθε κατασκευαστής λέει το κάθε φίλτρο του τη κρατά. Σε προβληματικές περιπτώσεις σίγουρα 1 φίλτρο δεν κάνει. Ίσως χρειαστεί και δεύτερο για τα άλατα ή και τρίτο για κάποια άλλα στοιχεία κατακράτησης.
 

Μηνύματα
120
Reaction score
67
καλησπερα εγω βαλει τριπλο κατω απο παγκο της www.watershop.gr το οποιο το ενα ειναι ενεργου ανθρακα το οποιο οταν το αλλαζεις στο χρονο απο ασπρο ειναι μαυρο σαν καμενο λαδι μηχανης.Ειναι οικονομικα τα δυο φιλτρα που τα αλλαζεις καθε εξαμηνο εχουν 15 ευρω και τα δυο και του ανθρακα 25 και το αλλαζεις μια φορα το χρονο
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Τα φίλτρα είναι στα 0,5 μικρά, 0,4 - 0,3 και 0,2. Το 0,2 είναι ότι καλυτερο αλλά χρειάζεται μεγάλη πίεση για να περάσει το νερό. Από τις πρώτες χρήσεις το φίλτρο αρχίζει να παίρνει καφέ χρώμα. Κατά τα άλλα ο κάθε κατασκευαστής λέει το κάθε φίλτρο του τη κρατά. Σε προβληματικές περιπτώσεις σίγουρα 1 φίλτρο δεν κάνει. Ίσως χρειαστεί και δεύτερο για τα άλατα ή και τρίτο για κάποια άλλα στοιχεία κατακράτησης.
Το οτι καλυτερο λενε αυτοι...
Αλλο ειπα κανεις τους δε με εχει πεισει οτι δεν δημιουργει νεα παθογονα και κατακρατησεις ωφελιμων συστατικων...
Επιπλεον ολο και καπου στη συνδεσμολογια θα δεις πλαστικο , ελαστικο κοκ αγνωστου πιθανων μελλοντικων επιπτωσεων..
 

Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.412
Καλό θα ήταν να βάλεις ένα φίλτρο στερεών για ολο το σπίτι να γλυτώσεις απο χώματα κλπ που θα κάτσουν πχ στο θερμοσίφωνα.
Απο κει και πέρα διαλέγεις αν θα βάλεις το ουσιαστικό φίλτρο "άνθρακα" για την κουζίνα μονο η για ολο το σπίτι.
Η waterwaves έχει ενα γμτ φίλτρο στερεών που με 1μm φιλτρανση έχει πολυ μικρή πτώση πίεσης σε αντίθεση με τα φίλτρα νήματος που σε ρίχνουν αρκετά.
Για το κυρίως φίλτρο καλο είναι όντως να τους ρωτήσεις πιο κάνει γιατί ανάλογα την περιοχή υπάρχει και διαφορετικό πρόβλημα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Το οτι καλυτερο λενε αυτοι...
Αλλο ειπα κανεις τους δε με εχει πεισει οτι δεν δημιουργει νεα παθογονα και κατακρατησεις ωφελιμων συστατικων...
Επιπλεον ολο και καπου στη συνδεσμολογια θα δεις πλαστικο , ελαστικο κοκ αγνωστου πιθανων μελλοντικων επιπτωσεων..
Αντίστροφη όσμωση τότε και τελείωσες.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
αυτο φοβαμαι μην τελιωσω :D ... δε γινεται να μην χρησιμοποιηθουν τα υλικα που προανεφερα δυστυχως,και ολες οι υποψιες μου βεβαια σε προβληματικες περιοχες δε μπορεις νακανεις αλλιως..
Εμενα το χλωριο ειναι αυτο που με ανησυχει να σου πω την αληθεια , και θελω να δω με αυτους τους ανιχνευτες και κατι δοκιμες που εχω στο νου με το ποσο ελαττωνεται , φυσικα η ελαφρως με βεβιασμενη μεθοδο στο χρονο με φυσικη εξατμιση...
ολοι λιγο πολυ θα εχουμε πιει νερο το πρωι απο το ποτηρι που τοποθετησαμε το βραδυ στο κομοδινο , δεν ηταν το ιδιο γιατι? :idk:
 

Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.412
υπαρχουν φιλτρα που εχουν πιστοποιησεις nsf
ειναι αρκετα δυσκολο να παρει ενα προιον μια τετοια πιστοποιηση αν υπαρχει υποψια οτι δεν ειναι ασφαλες.
 

Μηνύματα
1.237
Reaction score
1.559
Στην ουσία λόγο μικρού παιδιού θέλω να του δώσω καλύτερη ποιότητα νερό
Η αντίστροφη όσμωση δεν καταστρέφει εντελώς όλα τα ωφέλιμα συστατικά ?
Και δεν ρίχνει κατά πολύ την ροή?
 
  • Like
Reactions: MAD

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Στην ουσία λόγο μικρού παιδιού θέλω να του δώσω καλύτερη ποιότητα νερό
Η αντίστροφη όσμωση δεν καταστρέφει εντελώς όλα τα ωφέλιμα συστατικά ?
Και δεν ρίχνει κατά πολύ την ροή?
Γερμανική μελέτη το λέει ως ότι καλύτερο. Ολα τα άλλα τα έχει από κάτω σε κατηγορίες. Και τη περνάει από το κάθε φίλτρο. Πρέπει να ψάξω να το βρώ πάλι.
[DOUBLEPOST=1464622857][/DOUBLEPOST]Μια παγκόσμια οργάνωση για το νερό έβγαλε ως καλύτερο εμφιαλωμένο ενα από την Ελλάδα.
 

Μηνύματα
543
Reaction score
379
Στην ουσία λόγο μικρού παιδιού θέλω να του δώσω καλύτερη ποιότητα νερό
Η αντίστροφη όσμωση δεν καταστρέφει εντελώς όλα τα ωφέλιμα συστατικά ?
Και δεν ρίχνει κατά πολύ την ροή?
Για αναπλήρωση των στοιχείων που χρειάζονται βάζεις:
http://waterwaves.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=30108
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
υπαρχουν φιλτρα που εχουν πιστοποιησεις nsf
ειναι αρκετα δυσκολο να παρει ενα προιον μια τετοια πιστοποιηση αν υπαρχει υποψια οτι δεν ειναι ασφαλες.
εννοειται οτι ετσι ειναι, τα δικα μου τεστ για να τα περασουν θελουμε πολυετη πειραματοζωα αν οχι πολυμηνη δοκιμασια ενος σε ρεαλιστικες οικιακες συνθηκες σε πολλαπλα σημεια υδροληψιας.. κοιτα εχω μια υπεραιωνοβια γειτονισσα που το πινει αφιλτραριστο:o
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.103
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top