Harbeth και τετραγωνικα..... any help?

Z

Zdimis

Guest
καλα σκεφτεσαι imo.Στην τιμη που διαμορφωνεται ενα μεταχειρισμενο παλαιο 19 πχ 1000 ευρω πως να μην ....δελεαστεις και δικαιολογημενα.Δεν περιμεναν τεχνολογικη επανασταση στα εργαστηρια της atc πιθανολογω πριν φρεσκαρουν τη γαματη τους ουτως η αλλως συνταγη.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
καλα σκεφτεσαι imo.Στην τιμη που διαμορφωνεται ενα μεταχειρισμενο παλαιο 19 πχ 1000 ευρω πως να μην ....δελεαστεις και δικαιολογημενα.Δεν περιμεναν τεχνολογικη επανασταση στα εργαστηρια της atc πιθανολογω πριν φρεσκαρουν τη γαματη τους ουτως η αλλως συνταγη.
Αυτο... Οταν παραγεται ενα προιον καλης ποιοτητας, αναγνωρισμενης αξιας και μιλαμε για hifi τωρα που εχουν και υψηλο προσδοκιμο ζωης.... Οταν πεφτει η τιμη λογο νεας σειρας γινεται απολυτως δικαιολογημενα σουπερ αγορα.... value for money.. Αν αμως διατηρειται η τιμη του πολυ υψηλη ακριβως λογο της ποιοτητας του, εκει μπερδευονται λιγο τα πραγματα και εγω κλινω προς το καινουριο προιον σε αυτη την περιπτωση. Αλλα συνηθως βρισκεται η χρυση τομη.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Πηγα, ακουσα, και πηρα τα spendor sp2/2... Κατασταση αψογη. Τα ακουω στο χωρο μου 2-3 ωρες τωρα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.
1. Γιατι ταιριαζουν στο χωρο μου σαν μεγεθος. εχουν ηχο κομμενο ραμμενο στα γουστα μου και με τον Creek Destiny ειναι συνδυασμος αψογος....
2. Γιατι ημουν τυχερος και δεν εδωσα τελικα παρα πολλα χρηματα για να παρω τον ηχο που εψαχνα.
3. Γιατι τα harbeth HL5 αν και πιθανοτατα κατα πολυ ανωτερο ηχειο ειναι μεγαλυτερο και ισως δεν καθοταν πολυ καλα στο χωρο μου. Εχω τετραγωνικα αλλα περιορισμους στην τοποθετηση...
4. Γιατι σε συνδυασμο με τα ATC scm7 μου δινουν το minimum καλυτερο και απο τις δυο σχολες monitor που ειχα στο στοχαστρο...
5. Γιατι ετσι μου αρεσει... χαχαχ..
Ευχαριστω οσους μου εκαναν παρεα - βοηθησαν κατα τη διαρκεια της μικρης αυτης αναζητησης... Τωρα μενει μονο να φευγουν σιγα σιγα τα spicom γιατι το σπιτι εχει γινει τσιρκο... :smile:
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Κι ετσι ενα thread που ξεκινησε ''harbeth και τετραγωνικα'' κατεληξε σε αγορα spendor... Τι να πω ρε παιδια sorry...
 

Z

Zdimis

Guest
Μπράβο!Κ με ένα proac,ενα audio note,κι ένα harbeth Λογικά κλείνεις :)Εντάξει θες και ένα λαμπιονάτο για τα spicom
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Μπράβο!Κ με ένα proac,ενα audio note,κι ένα harbeth Λογικά κλείνεις :)Εντάξει θες και ένα λαμπιονάτο για τα spicom
Ωραιος... μπαααα λεω να μεινω εδω για την ωρα... Αν δεν φυγουν τα spicom θα αναγκαστω να τα αποθηκευσω... Δεν χωρανε....
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Τα ηχεια εχουν τοποθετηθει πολυ κοντα στον πλαινο τοιχο υποχρεωτικα για να ειναι τακτοποιημενος και λειτουργικος ο χωρος.... Μπορω να τα φερω και πιο μπροστα αν θελω (πιο μακρια απο τον πισω τοιχο) αλλα παντα κοντα στον πλαινο.... Αυτος ειναι ο λογος που πιστευω οτι το μεγεθος τους (με αυτη τη διαρρυθμιση) ειναι ισως το μεγαλυτερο που μπορουσα να βαλω... Θα γινουν αρκετες δοκιμες φυσικα εν καιρο για την τοποθετηση η' και καποιες τροποποιησεις στο χωρο... Σε κανενα 6αμηνο τα ξαναλεμε....:):):). Παντως δειχνουν ομορφα... και ο ηχος... :thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup:

Υ.Γ. Οι φιλοι των ATC μην με ''στολισετε''... Τα μικρα τα εβαλα κατω προσωρινα
IMG_20160531_001541.jpg
... Θα τοποθετηθουν κι αυτα οταν φτιαξω κι αλλες βασεις... Ειναι ''μεγαλο'' ηχειο το μικρο 7ρακι για να το παρατησω...
 

dcure

Επαγγελματίας
Μηνύματα
761
Reaction score
349
Spendor rules! Θέλουμε να μάθουμε διαφορές ηχητικές μεταξύ των ATC, αν και τους χωρίζουν αρκετές δεκαετίες,....hit the road.....
 

Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Τα ηχεια εχουν τοποθετηθει πολυ κοντα στον πλαινο τοιχο υποχρεωτικα για να ειναι τακτοποιημενος και λειτουργικος ο χωρος.... Μπορω να τα φερω και πιο μπροστα αν θελω (πιο μακρια απο τον πισω τοιχο) αλλα παντα κοντα στον πλαινο.... Αυτος ειναι ο λογος που πιστευω οτι το μεγεθος τους (με αυτη τη διαρρυθμιση) ειναι ισως το μεγαλυτερο που μπορουσα να βαλω... Θα γινουν αρκετες δοκιμες φυσικα εν καιρο για την τοποθετηση η' και καποιες τροποποιησεις στο χωρο... Σε κανενα 6αμηνο τα ξαναλεμε....:):):). Παντως δειχνουν ομορφα... και ο ηχος... :thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup:

Υ.Γ. Οι φιλοι των ATC μην με ''στολισετε''... Τα μικρα τα εβαλα κατω προσωρινα View attachment 59882 ... Θα τοποθετηθουν κι αυτα οταν φτιαξω κι αλλες βασεις... Ειναι ''μεγαλο'' ηχειο το μικρο 7ρακι για να το παρατησω...
Χωρίς να είμαι σίγουρος για την ακριβή θέση γιατί μπορεί να με ξεγελάει ο φωτογραφία, νομίζω ότι μεγάλη ζημιά σου κάνει η δεξιά βιβλιοθήκη μπροστά από το ηχείο τουλάχιστον στην στερεοφωνική εικόνα.

Ξεκούραστος χώρος με πολύ ωραίο φωτισμό. Να χαίρεσαι τις μουσικές σου.

Φιλικά
Παντελής
 

Μηνύματα
8.990
Reaction score
12.406
παιδια μεταξυ ATC scm19 και Harbeth m 30.1...ποιο απο τα δυο παιζει καλυτερα σε χαμηλες σταθμες? για νυχτερινες κροασεις..
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
παιδια μεταξυ ATC scm19 και Harbeth m 30.1...ποιο απο τα δυο παιζει καλυτερα σε χαμηλες σταθμες? για νυχτερινες κροασεις..
Παντου σχεδον γραφεται πως τα atc δεν ειναι ιδανικα για χαμηλες σταθμες.... Αυτο που μπορω να σου πω εγω ειναι πως ακουω κυριως σε χαμηλες σταθμες.... ''πηρα το ρισκο'' και απεκτησα τα scm7 και δεν με απογοητευσαν σε καμμια περιπτωση. Εχει εναν περιεργο εσωτερισμο το ηχειο... μοιαζουν τα οργαμα να ξεχωριζουν πολυ μεταξυ τους και να αιωρουνται στο χωρο... Δεν βγαζει ισως σε χαμηλες εντασεις αυτο που βγαζει οταν το ανοιγεις λιγο αλλα σχεδον κανενα ηχειο δεν το κανει.... Για 'μενα το πρωτο που θα πρεπει να δεις-ακουσεις ειναι ποια εταιρια, ποιο μοντελο, θα σου βγαλει αυτο το κατι που αγγιζει εσενα προσωπικα. Δεν εχω ακουσει κανενα απο τα δυο μοντελα που αναφερεις και ακομα κι αν το ειχα κανει η οπτικη μου θα ηταν και παλι υποκειμενικη... ελπιζω να το καταλαβαινεις αυτο....Τα spendor που πηρα και νομιζω αφορα και τα harbeth παιζουν μουσικη με το ξυλο τους... Σαν μια κιθαρα? Ενταξει ολα το κανουν... αλλα εδω φαινεται περισσοτερο... Τα atc χρησιμοποιουν το χτισμενο σαν αρμα σωμα τους και τον εκπληκτικο οδηγο για να απλωσουν τον ηχο στο χωρο με ακριβεια και με τρισδιαστατη μορφη, τα αλλα σαν να συντονιζονται τα ιδια με τον χωρο γυρω τους... Δεν το περιγραφω οπως θα ηθελα αλλα δεν ειναι και το πιο ευκολο πραγμα... Οτι γραφω παντως δεν αφορα τεχνικο κομματι αλλα υποκειμενικο, αισθητικο... Δεν θα γινω και reviewer τωρα στα γεραματα. Και οι δυο προσεγγισεις τελικα δινουν τον ηχο για τον οποιο φημιζονται... Τα υπολοιπα ειναι προσωπικα... Νομιζω δεν βοηθησα καθολου.... χαχαχχα... Καλη τυχη στην αναζητηση...
[DOUBLEPOST=1464691044][/DOUBLEPOST]
Χωρίς να είμαι σίγουρος για την ακριβή θέση γιατί μπορεί να με ξεγελάει ο φωτογραφία, νομίζω ότι μεγάλη ζημιά σου κάνει η δεξιά βιβλιοθήκη μπροστά από το ηχείο τουλάχιστον στην στερεοφωνική εικόνα.

Ξεκούραστος χώρος με πολύ ωραίο φωτισμό. Να χαίρεσαι τις μουσικές σου.

Φιλικά
Παντελής
Ευχαριστω για τα καλα σου λογια... Εμποδιζει λιγο αλλα δεν σκεφτομαι να τη βγαλω.. Μου αρεσει οπτικα ο χωρος ετσι... Θα δουμε ομως στο μελλον.. Ευχαριστω...
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Spendor rules! Θέλουμε να μάθουμε διαφορές ηχητικές μεταξύ των ATC, αν και τους χωρίζουν αρκετές δεκαετίες,....hit the road.....
Περισσοτερο νομιζω οι διαφορες (στην συγκεκριμενη περιπτωση) αφορουν το μεγεθος παρα τις δεκαετιες... Τα atc φαινεται να παιζουν πιο ''σωστα'' οτι κι αν σημαινει αυτο... (χαθηκα παλι.... αντε να εξηγησεις τι σημαινει αυτο)... Το εκπληκτικο με τα spendor ειναι οτι δεν με νοιαζει αν παιζουν "σωστα'' η' οχι... Ειναι αυτο που θελω να ακουω.... Σε συναυλιες δεν σκεφτομαι σχεδον ποτε την ποιοτητα του ηχου (εκτος αν ειναι τραγικη) απλα παρασυρομαι... Αυτο μου περνανε τα spendor...
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.411
Reaction score
50.371
- καλησπέρα ,

- νομίζω πως καλά έκανες και πήρες τα spendor , καθ΄ ότι απ΄ όσο θυμάμαι όταν τα είχα ακούσει , έχουν ποιο αδρανή καμπίνα από τα harbeth , με αποτέλεσμα να βολεύονται ευκολότερα κοντά σε τοίχους ( όταν αυτό είναι αναπόφευκτο )

- καλοάκουστα . . . :)
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
- καλησπέρα ,

- νομίζω πως καλά έκανες και πήρες τα spendor , καθ΄ ότι απ΄ όσο θυμάμαι όταν τα είχα ακούσει , έχουν ποιο αδρανή καμπίνα από τα harbeth , με αποτέλεσμα να βολεύονται ευκολότερα κοντά σε τοίχους ( όταν αυτό είναι αναπόφευκτο )

- καλοάκουστα . . . :)
Σε ευχαριστω πολυ.
 

Μηνύματα
299
Reaction score
321
Είχα για 3 χρόνια τα sp2/3, τα οποία πούλησα λόγω αναχώρισης προ εξωτερικό σε μικρό διαμέρισμα. Ίδιος ηχητικός χαρακτήρας με τα 2/2, ίσως πιο πληθωρικό χαμηλό. Δεν μου έδιναν την ακρίβεια που απέδιδαν τα προηγούμενά μου ηχεία, τα ATC scm12 (best buy της εποχής), αλλά ήταν ατμοσφαιρικά και απέδιδαν το δράμα της εκάστοτε ηχογράφησης. Θα έλεγα, η λέξη "δράμα" θα τα χαρακτήριζε καλύτερα. Δεν θα σκεφτόμουν να τα πουλήσω αν δεν προέκυπτε η μετακόμιση και...ανάγκη για χρήματα. Κάτι μου έλεγε, δεν θα τον ξαναβρεις αυτόν τον ήχο. Ειδικά όταν μαζευόμαστε με φίλους, ακούγαμε με τις ώρες!! Είχα κι εγώ τότε τον Creek Destiny, την πρώτη έκδοση. ¨Οσο για τον χώρο σου: στριμωγμένα μεν αλλά με ένα καλό, υπάρχει καλή συμμετρία.
Καλές ακροάσεις και από εμένα.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Είχα για 3 χρόνια τα sp2/3, τα οποία πούλησα λόγω αναχώρισης προ εξωτερικό σε μικρό διαμέρισμα. Ίδιος ηχητικός χαρακτήρας με τα 2/2, ίσως πιο πληθωρικό χαμηλό. Δεν μου έδιναν την ακρίβεια που απέδιδαν τα προηγούμενά μου ηχεία, τα ATC scm12 (best buy της εποχής), αλλά ήταν ατμοσφαιρικά και απέδιδαν το δράμα της εκάστοτε ηχογράφησης. Θα έλεγα, η λέξη "δράμα" θα τα χαρακτήριζε καλύτερα. Δεν θα σκεφτόμουν να τα πουλήσω αν δεν προέκυπτε η μετακόμιση και...ανάγκη για χρήματα. Κάτι μου έλεγε, δεν θα τον ξαναβρεις αυτόν τον ήχο. Ειδικά όταν μαζευόμαστε με φίλους, ακούγαμε με τις ώρες!! Είχα κι εγώ τότε τον Creek Destiny, την πρώτη έκδοση. ¨Οσο για τον χώρο σου: στριμωγμένα μεν αλλά με ένα καλό, υπάρχει καλή συμμετρία.
Καλές ακροάσεις και από εμένα.
Tον πρωτο Destiny εχω κι εγω... ειναι ενισχυτης με ιδιαιτερα χαρισματα... Ενω ηξερα τους περιορισμους του χωρου αρχικα κοιτουσα προς τα harbeth hl5 οποτε νομιζω εγινε ενας καλος συμβιβασμος και οικονομικα αλλα και σε μεγεθος ηχειου... Μονο σε μεγαλες εντασεις ο χωρος συντονιζει περιεργα, σε χαμηλες που παιζω συνηθως ειναι μια χαρα... εχω και εικονα καλη και καλες τονικοτητες... Θα την ψαξω βεβαια την τοποθετηση ειναι πολυ νωρις ακομα... Εχω να διορθωσω και αρκετα πραγματακια γυρω γυρω... π.χ. απο το dac στον ενισχυτη δινω ηχο με καλωδιο 12μετρο των 3 ευρω... χαχχαχα.. Τι να κανει και το ηχειο απο μονο του... Οταν αρχισω να προσεχω τη λεπτομερεια νομιζω θα δω διαφορα... Σε ευχαριστω πολυ...

Υ.Γ. Συμφωνω... η λεξη ''δραμα'' ειναι καλη....
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Εχω το sp2/2 μεταξυ άλλων ηχείων, και δεν θα το έδινα.
Ανήκει σε μια σειρά της spendor που είναι πλέον πραγματικά κλασσική.
Ηχος ισορροπημένος, ξεκούραστος αλλα και λεπτομερής. Αντέχει σε πολλές αναβαθμήσεις συνοδών.
Προσωπικά παρά τα όσα λέγονται δεν μπόρεσα ποτέ να ακούσω την καμπίνα του.
Αντίθετα μερικές φορές οταν οι συνθήκες το επέτρεπαν, είχε μια καθαρότητα σχεδόν ηλεκτροστατικού.
Θά ωφεληθεί σίγουρα από την όση φροντίδα μπορείς να δώσεις στο σύστημα σου.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Εχω το sp2/2 μεταξυ άλλων ηχείων, και δενα το έδινα.
Ανήκει σε μια σειρά της spendor που είναι πλέον πραγματικά κλασσική.
Ηχος ισορροπημένος, ξεκούραστος αλλα και λεπτομερής. Αντέχει σε πολλές αναβαθμήσεις συνοδών.
Προσωπικά παρά τα όσα λέγονται δεν μπόρεσα ποτέ να ακούσω την καμπίνα του.
Αντίθετα μερικές φορές οταν οι συνθήκες το επέτρεπαν, είχε μια καθαρότητα σχεδόν ηλεκτροστατικού.
Θά ωφεληθεί σίγουρα από την όση φροντίδα μπορείς να δώσεις στο σύστημα σου.
Ευχαριστω που μοιραζεστε τις εμπειριες σας.... Ειναι ευκαιρια μιας και ειστε κατοχος να σας κανω μια ερωτηση. Αρχισα να πειραματιζομαι με το υψος της βασης για τα ηχεια... Στις ψηλες βασεις που φαινονται και στη φωτογραφια επανω (γυρω στους 57 ποντους υψος) τα ηχεια ακουγονται καλα αλλα τα δοκιμασα και σε κοντες (32 ποντους) και νομιζω ακουστηκαν ακομα καλυτερα... Ειναι πρωτη μερα που το εκανα οποτε θα τα ακουσω καποιες μερες και βλεπουμε.... Εσεις εχετε καταληξει σε υψος - τυπο βασεων?
 

dcure

Επαγγελματίας
Μηνύματα
761
Reaction score
349
To τουίτερ στό ύψος του αυτιού.Οπότε αν έχεις καναπέ κανονικό στα 50εκ + 3εκ ακίδες..........:hi:
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
To τουίτερ στό ύψος του αυτιού.Οπότε αν έχεις καναπέ κανονικό στα 50εκ + 3εκ ακίδες..........:hi:
Καλημερα, αυτο φανταστηκα κι εγω γι' αυτο τα εβαλα αρχικα στις ψηλες βασεις αλλα τωρα που τα κατεβασα χαμηλοτερα επαιξαν αρκετα καλα και μπερδευτηκα λιγο. Ακιδες δεν εχω ειναι απαραιτητες? Αν ναι, στη βαση προς πατωμα η' αναμεσα στη βαση και στα ηχεια? Πριν (ψηλες βασεις) το τουιτερ ηταν στα 98 εκατοστα υψος, τωρα ειναι στα 73... Οι θεσεις ακροασης στο χωρο μου δεν ειναι ουτε ιδανικες (πανω απο μια, και οχι ευθεια απεναντι στα ηχεια) ουτε ισουψεις οποτε παιζω περισσοτερο με τον ογκο του ηχειου και πως συντονιζει αναλογα με την αποσταση απο το πατωμα παρα με ιδανικη θεση τουιτερ στο αυτι...
93240_60b16acc642c55edf74129da2f319f7e.jpg
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.312
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top