Klipsch Greek club

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Συνολακι εννοείτε τα Klipsch με τα Advance ή με τον Marantz;
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Όπως και να το δει κανείς...:

Είτε σαν stereo με τους advance... Εκεί υπάρχει απόλυτη ουδετερότητα και λεπτομέρεια, είτε σε συνδυασμό με τον Marantz σαν pro, τελικό τον advance και χρήση audyssey - MultEQ XT32 : Flat & DTS Neo X-music για εντυπωσιακό άκουσμα.
 


Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Όπως και να το δει κανείς...:

Είτε σαν stereo με τους advance... Εκεί υπάρχει απόλυτη ουδετερότητα και λεπτομέρεια, είτε σε συνδυασμό με τον Marantz σαν pro, τελικό τον advance και χρήση audyssey - MultEQ XT32 : Flat & DTS Neo X-music για εντυπωσιακό άκουσμα.
Ευχαριστώ, κατεβαίνω στην ανακύκλωση να πετάξω τα μηχανάκια μου κι επιστρέφω.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Ελάτε... ούτε ένα αστείο δεν σηκώνετε...
Ξέρω τι δυνατότητες έχει το σύστημά μου αλώστε...:drinks:
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Αν εσείς είστε ικανοποιημένος και γουστάρετε να ακούτε το σύστημά σας, η δική μου άποψη απλά περιττεύει.
Δεν το λέω κακοπροαίρετα ούτε με αίσθηση αστείου.
Απλά ρώτησα, επειδή η δική μου εμπειρία από τα Klipsch, όχι μεγάλη όπως η δική σας αλλά πάρα πολύ μικρή, δε με είχε αφήσει ικανοποιημένο.
Αλλά, κουβέντα να γίνεται
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Φυσικά κουβέντα να γίνεται.
Αλώστε εδώ είναι ένας καλός χώρος για ενημέρωση και αλληλοβοήθεια.

Το σύστημα:

Βασικός παράγων φυσικά είναι και ο χώρος, ο οποίος όπως έχω προαναφέρει είναι αρκετά προβληματικός.
Κάποια στιγμή που έθεσα το σύστημα σε μεγαλύτερο και πιο "κανονικό" χώρο, υπήρχε αρκετά διαφορετική απόδοση.

Όμως ας πάρουμε την παρούσα κατάσταση.

Η διαστάσεις έχουν ως εξής: Απόσταση των δύο κύριων ηχείων γύρω στα 2,25 μέτρα. Ακριβώς η ίδια απόσταση απέχει και η θέση ακρόασης από το μέσον των 2 ηχείων. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα την έντονη διαφάνεια - λεπτομέρεια (ίσως κουραστική για κάποια αρχεία) στις μεσαίες - υψηλές συχνότητες. Κάτι που σε άλλους αρέσει και σε άλλους όχι. Φυσικά προσωπικά μου αρέσει πολύ αυτή η ιδιότητα και έτσι όλα καλά!

Στο σύστημα κατά καιρούς έκανα διαφόρους πειραματισμούς με ηχεία: Chiro, Mission, Monitor Audio, Jbl καθώς και Β&W

Ποιο κοντά από όλα τα παραπάνω ήρθαν στα γούστα μου τα B&W (τα 804s) μετά τα Klipsch.

Τα οποία Klipcsch όπως έχομε αναφέρει χιλιάδες φορές παραπάνω, για να τα εκτιμήσει κάποιος, πρέπει να ζήσει μαζί τους.

Τα ενισχυτικά της advance έχουν αρκετά ουδέτερο ήχο. Σε σύγκριση με τους marantz 7009 εν προκειμένω & cambridge a740 μου, υπερέχουν σε δύναμη αλλά και ποιότητα.

Ο Marantz όμως, όπως όλοι οι av έχει το πλεονέκτημα να διορθώνει (όσο βέβαια αυτό είναι δυνατό) τα "κουσούρια" του χώρου με το πρόγραμμα επεξεργασίας που διαθέτει. Έτσι τον χρησιμοποιώ από την ημέρα που τον έθεσα στο σύστημα και για ακρόαση μουσικής.

Ακόμη είμαι όμως σε ψάξιμο σχετικά με τα "μυστικά" του av στο σύστημα. Πχ σήμερα διάβασα σε ένα βοήθημα για το audyssey ότι ασχέτως μεγέθους των ηχείων, είναι προτιμότερο να τα θέσουμε σαν μικρά (όλα). Δοκιμάζοντας λοιπόν αυτήν την παράμετρο είδα με έκπληξη ότι ο ήχος βελτιώθηκε πολύ στα χαμηλά! Κάτι που δεν το έκανα ποτέ με τον yamaha διότι εκεί έπεφτε πολύ η ποιότητα σε αυτό το κομμάτι του ήχου. Ο λόγος ήταν φυσικά ότι ο "μικρός" 767 μου δεν είχε την δυνατότητα επέμβασης του YPAO στο Sub.

Αυτό λοιπόν ας το προσέξουν οι κάτοχοι των marantz άλλα και των υπολοίπων κατασκευαστών!
 
Last edited:

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
- φίλοι των klipsch , καλημέρα

- μάζεψα από αρνητές των ηχείων κόρνας , την επιχειρηματολογία τους , και κατέληξα στο εξής απλό συμπέρασμα

- τι δεν τους αρέσει λοιπόν στα ηχεία κόρνας ;

- ακριβώς ότι αρέσει σε εμάς ( :dance2:)

- δηλαδή : οι χοάνες χαρακτηρίζονται εκτός των άλλων , από την εγγύτητά τους , αυτό σε κάποιους αρέσει , σε βάζει μέσα στην δράση ( είτε πρόκειται για μουσική , ή για ταινίες ) , αυτό το ονομάζουμε drama

κάποιοι όμως κουράζονται από αυτή την εγγύτητα , με αποτέλεσμα να τους ακούγεται . . . δράμα

- είναι σαν να καθίζεις στις πρώτες σειρές μιάς συναυλίας , κάποιον που θέλει να κάθεται πάντα από την μέση και πίσω ,

- τόσο απλά
Μπα, νομίζω πως πιο πολύ προκαταλήψεις και στερεότυπα είναι, παρά σοβαρή θέση των όσων δεν αρέσουν οι κόρνες των Klipsch. Κι εγώ πριν από πολλά χρόνια θεωρούσα πως ένα ηχείο για να είναι καλό πρέπει να είναι αναίσθητο. Ευαίσθητα ηχεία και κόρνες θεωρούσα ότι είναι μόνο για ντάμπα ντούμπα σε clubs και συναυλίες και δεν έχουν καμμία σχέση με hi-fi.

Η πρώτη φορά που άκουσα σοβαρά Klipsch ήταν πριν από πολλά χρόνια στην Ηλεκτρονική Αθηνών του Κηφισού στον πάνω όροφο που είχε αίθουσα hi-fi. Τα είχα ακούσει (δεν θυμάμαι ποιο μοντέλο εκείνη την εποχή) με έναν λαμπάτο ενισχυτή Spark (μετέπειτα επονομάστηκαν σε Cayin) Αδυνατούσα να αποδεχτώ το γεγονός πως ο ήχος που έβγαζε αυτός ο συνδυασμός ήταν ο καλύτερος από όσους είχα ακούσει εκείνη την ημέρα. Και η πλάκα είναι ότι τα άκουσα ύστερα από επιμονή του πωλητή. Εγώ είχα πάει να ακούσω κάποια άλλα ηχεία που με ενδιέφεραν και απαξιούσα να ακούσω τις «καραμούζες».
Μπορεί να μην αγόρασα τελικά εκείνα τα Klipsch τότε, αλλά προβληματίστηκα τόσο πολύ με αυτό που άκουσα που είπα πως δεν πρέπει να έχω ποτέ ξανά προκαταλήψεις και στερεότυπα στο μυαλό μου όταν πηγαίνω να ακούσω κάποια μηχανήματα....
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.456
Reaction score
50.606
. . .
Μπορεί να μην αγόρασα τελικά εκείνα τα Klipsch τότε, αλλά προβληματίστηκα τόσο πολύ με αυτό που άκουσα που είπα πως δεν πρέπει να έχω ποτέ ξανά προκαταλήψεις και στερεότυπα στο μυαλό μου όταν πηγαίνω να ακούσω κάποια μηχανήματα....
+ 1.000
 

Μηνύματα
299
Reaction score
321
Σε προηγούμενό μου post είχα επίσης γράψει, ότι τα 160Μ τα αγόρασα μην έχοντας εναλλακτική στα λεφτά, καθώς ήθελα απλά ευαισθησία με λίγα λεφτά λόγω λαμπάτου. Για να κάνω τη δουλειά μου μερικούς μήνες, μέχρι τα οικονομικά μου να μου επιτρέψουν κάτι καλύτερο, και μετά να τα πουλήσω. Δεν το περίμενα το τόσο καλό αποτέλεσμα.Τα έχω κρατήσει αρκετούς μήνες τώρα και δεν λέω να τα διώξω, ρεκόρ για τα δεδομένα μου! Αναίρεσαν κάθε επιφύλαξή μου και επιβεβαίωσαν τη σημασία του ματσαρίσματος.
 



Μηνύματα
44
Reaction score
38
Σκέφτομαι να αναβαθίσω κ άλλο το σύστημά μου και να παντρέψω τα klipsch μου με ένα λαμπάτο ενισχυτή.. Από κάποια reviews που διάβασα και με δεδομένο το budget που διαθέτω λέω να πάω σε αυτόν http://www.tsakiridis-devices.com/integrated_amplifiers_aeolos.html με τις 6550 λάμπες για να έχω περισσότερα watt μια και τα ακουσματά μου είναι rock κυρίως. Τι λέτε??
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Βαγγέλη, καλό απόγευμα!

Γράψε μας περισσότερες λεπτομέρειες για το σύστημά σου, από τι αποτελείται δηλαδή, χώρος κλπ.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.456
Reaction score
50.606
- καλησπέρα , σε πρώτη φάση λάμπες και klipsch , είσαι ok , δώσε μας όμως και τις πληροφορίες που ζητά ο Vakis2000 , διότι παρά την ευαισθησία τους , τα klipsch , θέλουν drive από τον ενισχυτή
 

Μηνύματα
44
Reaction score
38
Λοιπόν τα ηχεία μου είναι τα Klipsch RP-160M.. Χρησιμοποιώ κάρτα ήχου asus essence. Ο χώρος μου είναι ένα δωμάτιο 3χ3 περίπου.
Προς το παρόν τα ηχεία οδηγούνται από έναν Nad c-372 ολοκληρωμένο ενισχυτή.. αυτό που θέλω είναι περισσότερη μουσικότητα, λεπτομέρεια και πιο ζεστό ήχο..
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.456
Reaction score
50.606
Λοιπόν τα ηχεία μου είναι τα Klipsch RP-160M.. Χρησιμοποιώ κάρτα ήχου asus essence. Ο χώρος μου είναι ένα δωμάτιο 3χ3 περίπου.
Προς το παρόν τα ηχεία οδηγούνται από έναν Nad c-372 ολοκληρωμένο ενισχυτή.. αυτό που θέλω είναι περισσότερη μουσικότητα, λεπτομέρεια και πιο ζεστό ήχο..
- προχώρα άφοβα , αλλά περίμενε λίγο και για άλλες γνώμες , από λεπτομέρεια πάντως δεν θα δείς θεαματικές διαφορές
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Οκ πράγματι δεν θα έχεις πρόβλημα με την παραπάνω επιλογή!

Και εγώ συμφωνώ ότι ήδη από λεπτομέρεια είσαι σε αρκετά καλό σημείο αφού έχεις επιλέξει το παραπάνω ηχείο.
Φυσικά όμως θα δεις βελτίωση σε άλλους τομείς όπως η ζεστασιά που αναφέρεις κλπ.

Εύκολα μεταφέρονται τα ηχεία σου οπότε επιβάλλεται δοκιμή πριν την αγορά!
 


Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
καλησπερα,

Εχω εναν dedicate χωρο 4,80m x 3m.

Στην πλευρα των 3m εχω την οθονη που πιανει απο την μια ακρη στην αλλη.

Η οθονη αφηνει ενα κενο απο κάτω ~50cm οπου και θα τοποθετηθουν 3 ηχεία (LCR) και ίσως και το subwoofer το οποιο βεβαια μπορει να μπει και στον πίσω τοιχο.

Για ενισχυτης avr εχω ενα onkyo 5007
http://www.crutchfield.com/S-DDBb5FUCxId/p_580TXN5007/Onkyo-TX-NR5007.html

Σκεφτόμουν τα RP-160M ή γενικα το ολοκληρωμένο 5.1 set up
(2) RP-160M, (1) RP-250C, (2) RP-250S, (1) R-110SW

αν και νομίζω οτι με ενα SVS subwoofer θα ειναι καλύτερα απο οτι το Klipsch subwoofer
ή μηπως θα ταιριαζει ηχητικά καλύτερα το sub ιδιας μάρκα με τα ηχεία;

klipsch και onkyo 5007 ταιριάζει;
για τα ~15 τετραγωνικά αυτα θα ειναι καλά; λίγα; υπεραρκετα;
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.714
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top