Marantz SR 6010 ή Yamaha RX-V781

Μηνύματα
319
Reaction score
547
Καλησπέρα στην παρέα. Νέος στο χώρο, χρειάζομαι τη βοήθεια σας. Ψάχνω να στήσω ένα σύστημα 5.1 αρχικά, αποκλειστικά για ταινίες, σε χώρο 25 τμ (ο συνολικός χώρος είναι 50). Από ηχεία έχω καταλήξει στα Dali Zensor.
Έχω κολλήσει όμως με το θέμα του ενσιχυτή. Να πάρω τώρα τον Marantz SR 6010 από Γερμανία? Τον βρίσκω στα 780 με μεταφορικά. Η να περιμένω κανά μήνα μέχρι να βγει ο Yamaha 781? Απ' ότι έχω δει η τιμή του θα ναι στα 685. Απ' ότι έχω διαβάσει οι yamaha γενικά βγάζουν λιγότερα προβλήματα σε σχέση με Onkyo, Denon, Marantz. Αυτό που με προβληματίζει με τον Marantz είναι ότι είναι από εξωτερικό και αν τύχει κάτι θα πρέπει να το στείλω πίσω στη Γερμανία.
Επιπλέον, τα Dali θα ταιριάξουν περισσότερο ηχητικά με τον έναν ή τον άλλο ενισχυτή?
Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.
 




Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.000
Reaction score
8.045
Δύο πραγματικά διαφορετικές προτάσεις στον χώρο του home cinema.
Από την μία η αξιόπιστη Yamaha με την σταθερή και ποιοτική κατασκευή των μηχανημάτων της, από τα πιο οικονομικά έως και την ανωτέρα κατηγορία. Με πραγματικά όμορφες και σωστές χροιές στον ήχο, με αρκετά πλέον δυναμικά και με την μεγάλη , μοναδική ίσως πληθώρα των dsp για αυτούς που αγαπούν τον κινηματογραφικό ήχο. Σε pure direct mode δε, πλησιάζουν επικίνδυνα τους αμιγώς stereo ενισχυτές. Αντίτιμο όμως όλων αυτών είναι η υψηλότερη και χωρίς πολλές προσφορές τιμή απόκτησης.

Από την άλλη πλευρά είναι το συγκρότημα marantz - denon, με περίεργες πράγματι περιπτώσεις ως προς την ποιότητα κατασκευής, (από πραγματικά πρόχειρες κατασκευές : http://www.eastelectronics.gr/service-marantz-sr5023/ έως τα γνωστά ποιοτικά μηχανήματά τους) . Πολλές φορές θα βρούμε ευκαιρίες & προσφορές στο διαδίκτυο (πχ sr 7010) που δελεάζουν τον υποψήφιο αγοραστή.

Ως προς τα προγράμματα ισοστάθμισης από την μία το YPAO με την μη απαιτητική ακρίβεια στις ρυθμίσεις με τάχιστη εργασία υπολογισμού , όμως παρ όλα αυτά αξιοσημείωτα σωστό αποτέλεσμα, και από την άλλη το γνωστό audyssey με την απαιτητική του ακρίβεια στις ρυθμίσεις και την αρκετά χρονοβόρα διαδικασία χειρισμού του. Και αυτό πάντως θα διορθώσει τα όποια προβλήματα χώρου που θα εντοπίσει.

Διαλέγεις λοιπόν και παίρνεις.

Φυσικά υπάρχουν και άλλες αξιοσημείωτες προτάσεις ..... Pioneer , Onkyo, στην κατηγορία που ενδιαφέρεσαι.

Πρόσεξε ένα πράγμα: Να υπάρχει απαραίτητα στο μηχάνημα που θα επιλέξεις, η δυνατότητα για σύνδεση με εξωτερικό ενισχυτή ( έξοδος προ ενίσχυσης).
 

Μηνύματα
319
Reaction score
547
Δύο πραγματικά διαφορετικές προτάσεις στον χώρο του home cinema.
Από την μία η αξιόπιστη Yamaha με την σταθερή και ποιοτική κατασκευή των μηχανημάτων της, από τα πιο οικονομικά έως και την ανωτέρα κατηγορία. Με πραγματικά όμορφες και σωστές χροιές στον ήχο, με αρκετά πλέον δυναμικά και με την μεγάλη , μοναδική ίσως πληθώρα των dsp για αυτούς που αγαπούν τον κινηματογραφικό ήχο. Σε pure direct mode δε, πλησιάζουν επικίνδυνα τους αμιγώς stereo ενισχυτές. Αντίτιμο όμως όλων αυτών είναι η υψηλότερη και χωρίς πολλές προσφορές τιμή απόκτησης.

Από την άλλη πλευρά είναι το συγκρότημα marantz - denon, με περίεργες πράγματι περιπτώσεις ως προς την ποιότητα κατασκευής, (από πραγματικά πρόχειρες κατασκευές : http://www.eastelectronics.gr/service-marantz-sr5023/ έως τα γνωστά ποιοτικά μηχανήματά τους) . Πολλές φορές θα βρούμε ευκαιρίες & προσφορές στο διαδίκτυο (πχ sr 7010) που δελεάζουν τον υποψήφιο αγοραστή.

Ως προς τα προγράμματα ισοστάθμισης από την μία το YPAO με την μη απαιτητική ακρίβεια στις ρυθμίσεις με τάχιστη εργασία υπολογισμού , όμως παρ όλα αυτά αξιοσημείωτα σωστό αποτέλεσμα, και από την άλλη το γνωστό audyssey με την απαιτητική του ακρίβεια στις ρυθμίσεις και την αρκετά χρονοβόρα διαδικασία χειρισμού του. Και αυτό πάντως θα διορθώσει τα όποια προβλήματα χώρου που θα εντοπίσει.

Διαλέγεις λοιπόν και παίρνεις.

Φυσικά υπάρχουν και άλλες αξιοσημείωτες προτάσεις ..... Pioneer , Onkyo, στην κατηγορία που ενδιαφέρεσαι.

Πρόσεξε ένα πράγμα: Να υπάρχει απαραίτητα στο μηχάνημα που θα επιλέξεις, η δυνατότητα για σύνδεση με εξωτερικό ενισχυτή ( έξοδος προ ενίσχυσης).
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Πάνω κάτω αυτά που υποψιαζόμουν μου επιβεβαιώσατε.

Onkyo επ ουδενί, έχω διαβάσει, σε ξένα κυρίως forum, αφενός για πολλά προβλήματα, αφετέρου για το όχι τόσο καλό σύστημα ισοστάθμισης. Pioneer για κάποιο λόγο πάλι δεν κοιτάω.

Μάλλον στον Yamaha καταλήγω. Όσον αφορά τα Zensor? Ταιριάζουν με Yamaha?
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.000
Reaction score
8.045
Ναι... τουλάχιστον όσο και οι υπόλοιποι κατασκευαστές.
 


Μηνύματα
319
Reaction score
547
Μεταξυ του yamaha rx_v 781 και του περσινου rx_a1050? Ποια η γνωμη σας δεδομενου οτι το ενα ειναι περσινο μοντελο και το αλλο φετινο? Ρωταω κυριως για το sub eq. Kαπου διαβασα οτι στη νεα σειρα το YPAO θα κατεβαινει ως τα 15 hz. Ισχυει;
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.000
Reaction score
8.045
Εγώ πάντως θα προτιμούσα τον 1050, άλλη κατηγορία ....

 

Μηνύματα
319
Reaction score
547
Εγώ πάντως θα προτιμούσα τον 1050, άλλη κατηγορία ....

Χα χα! Αν ήξερα και γερμανικά καλά θα ταν... Σε ευχαριστώ πάντως!

By the way, από apothema.gr έχει αγοράσει κανείς? Εντυπώσεις?
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.000
Reaction score
8.045
Από το video φαίνεται καθαρά η διαφορά στην ποιότητα κατασκευής. Και μάλιστα συγκρίνεται με τον 850 που και αυτός είναι της βελτιωμένης σειράς της yamaha, aventage! Με τους υπόλοιπους της χαμηλής κατηγορίας, η διαφορά στην ποιότητα θα είναι,ασφαλώς μεγαλύτερη.
 

Μηνύματα
319
Reaction score
547
Από το video φαίνεται καθαρά η διαφορά στην ποιότητα κατασκευής. Και μάλιστα συγκρίνεται με τον 850 που και αυτός είναι της βελτιωμένης σειράς της yamaha, aventage! Με τους υπόλοιπους της χαμηλής κατηγορίας, η διαφορά στην ποιότητα θα είναι,ασφαλώς μεγαλύτερη.
Μάλλον εκεί καταλήγω, στον 1050. Θα προτιμούσα βέβαια τον 2050, αλλά αφ' ενός ξεφεύγει από το budget, αφ' ετέρου νομίζω ότι ο 2050 είναι υπερβολή για τα zensor
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.000
Reaction score
8.045
Οκ ο 2050 είναι ΤΟ Μηχάνημα. Όμως και ο 1050 μην νομίζεις ότι είναι λίγος.... Να σκεφτείς ότι σχετικά με τον marantz μου δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι έκανα την καλύτερη κίνηση επιλέγοντάς τον και όχι τον 1050 που τον γλυκο κοίταζα ...

(αναφέρομαι στο ίδιο άτομο??? (aftakias & elements))
 
Last edited:

Μηνύματα
319
Reaction score
547
Οκ ο 2050 είναι ΤΟ Μηχάνημα. Όμως και ο 1050 μην νομίζεις ότι είναι λίγος.... Να σκεφτείς ότι σχετικά με τον marantz μου δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι έκανα την καλύτερη κίνηση επιλέγοντάς τον και όχι τον 1050 που τον γλυκο κοίταζα ...

(αναφέρομαι στο ίδιο άτομο??? (aftakias & elements))
Ίδιο άτομο, απλά μπαίνω από διαφορετικά pc που χουν κρατήσει διαφορετικούς κωδικούς. Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου!
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
Ίδιο άτομο, απλά μπαίνω από διαφορετικά pc που χουν κρατήσει διαφορετικούς κωδικούς.
Διαλέξτε λογαριασμό γιατί οι διπλοί απαγορεύονται.

EDIT:
Οι λογαριασμοί χρήστη ενώθηκαν.
 
Last edited:

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.562
Reaction score
5.103
Μάλλον εκεί καταλήγω, στον 1050. Θα προτιμούσα βέβαια τον 2050, αλλά αφ' ενός ξεφεύγει από το budget, αφ' ετέρου νομίζω ότι ο 2050 είναι υπερβολή για τα zensor
επειδη βλεπω ψαχνεσαι για μηχανακη για κοιτα και τον pioneer sc-lx59 οχι πως δεν ειναι καλος και ο 1050, και εγω αν θα αγοραζα av η yamaha η pioneer θα επερνα, αλλα ο 59 ειναι αντιστοιχος του 1050 και ο 59 εχει 3 διαφορες που ειναι σημαντικες. πρωτον ο 59 εχει τα ρευματα σχεδον του 2050 δευτερον εχει pre out 11.2 ενω ο 1050 και 2050 εχουν pre out 7.2 καναλια, και τριτων o 59 γινεται 7.2.4 ενω ο 1050 γινεται 7.2.2, και σε πιοτητα ειναι ισαξιος του yamaha και απο θεμα αξιοπιστιας δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα, ο ξαδελφος μου εχει av της pioneer του 2005 καπου εκει δεν ειμαι σιγουρος και παιζει μια χαρα, παντως οπιο μηχανακη και να παρεις θα εισαι μια χαρα, αλλα για τα λεφτα που δινεις η pioneer δινει πιο πολλα value for money
http://www.whathifi.com/pioneer/sc-lx59/review
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.216
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top