Το καλύτερο καλώδιο ηχείων



Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Οι balanced συνδέσεις έχουν φτιαχτεί κυρίως για τα επαγγελματικά μηχανήματα όπου τα καλώδια μπορεί να «τρέχουν» μεγάλες αποστάσεις για την σύνδεση π.χ. των οργάνων που βρίσκονται στην σκηνή της συναυλίας με την κονσόλα που βρίσκεται δεκάδες μέτρα μακριά.
Τα τελευταία χρόνια έχει γίνει της μόδας να μπαίνουν και στα οικιακά μηχανήματα balanced συνδέσεις παρόλο που στις αποστάσεις αυτές δεν προσφέρουν τίποτα επιπλέον. Παρόλα αυτά αν έχεις balanced συνδέσεις καλόν είναι να τις χρησιμοποιήσεις αφού τις έχεις πληρώσει, έστω και αν δεν σού δώσουν κάτι παραπάνω.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.838
Reaction score
20.315
Το οποίο "κάτι τις παραπάνω" ποιο ή τι είναι;:)
 




Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Παραθέτω ένα εντελώς τυχαίο Link ( αν και έχουν αναφερθεί πολλές φορές τα πρωταιρήματα )

http://www.psaudio.com/pauls-posts/true-balanced-2/
Όπως πολύ ωραία εξηγεί η Arcam στο παρακάτω άρθρο η balanced συνδεσμολογία έχει νόημα εκεί που τα σήματα είναι πολύ χαμηλά και τα μέτρα των καλωδίων πολλά, όπως π.χ. με τα μικρόφωνα πάνω σε μία σκηνή. Μικρόφωνα στο σπίτι σε σύστημα hi-fi δεν χρησιμοποιούνται....

Εκεί που το σήμα είναι ισχυρό και το μήκος καλωδίου μικρό (π.χ. 2 Volts μεταξύ CD player και ενισχυτή) δεν έχει νόημα. Μεταξύ πικάπ και προενισχυτή όπου το σήμα είναι πολύ χαμηλό (ελάχιστα mV) και θα χρειαζόταν balanced σύνδεση δεν υπάρχει!!!!

Στην μόνη περίπτωση που κρίνει σκόπιμο να χρησιμοποιηθεί balanced σύνδεση είναι στην σύνδεση μεταξύ προενισχυτή και τελικών, όταν έχουμε monoblock τελικούς ενισχυτές τοποθετημένους κοντά στα ηχεία και μακριά από τον προενισχυτή. Στην περίπτωση που έχουμε στερεοφωνικό τελικό οπότε είναι τοποθετημένος αναγκαστικά κοντά στον προενισχυτή πάλι δεν κρίνεται απαραίτητη η balanced σύνδεση.

http://www.arcam.co.uk/advice/blog,balanced-audio_233.htm

Σε κάθε περίπτωση πάντως η true balanced σύνδεση κοστίζει πολύ παραπάνω γιατί χρειάζεται τα διπλά υλικά για την υλοποίησή της. Οπότε είναι λογικό να προσπαθούν με κάθε τρόπο οι κατασκευαστές να μάς πείσουν πως είναι παντού και πάντα απαραίτητη αφού τους δίνει πέραν από prestige στα μηχανήματά τους και μεγαλύτερα περιθώρια κέρδους!
 



PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Αν αυτο που βλεπουμε ειναι L & R , στα δεξια οι WIMA στο ενα καναλι ειναι 22μF και στο αλλο 33?
 

Μηνύματα
319
Reaction score
56
Διαβαζω με θαυμασμό αυτα που λέτε και που παραπέμπετε να δούμε αλλα δηλώνω αδαείς ως προ τα ηλεκτρονικά.
Δηλαδη εγω που πρόσφατα απέκτησα ενα προ Yamaha CX-A5000 και δυο μονομπλοκ Electrocompaniet AW-180 εχω true balance ή όχι;
Τα αυτάκια μου που τα βλέπετε στη φωτο θα ακούσουν διαφορά εαν δεν ειναι true?
 

Μηνύματα
12.805
Reaction score
10.035
Αν αυτο που βλεπουμε ειναι L & R , στα δεξια οι WIMA στο ενα καναλι ειναι 22μF και στο αλλο 33?
Πολύ σωστή παρατήρηση, μπράβο παρατηρητικότητα!
Μόνο που είναι nanoFarad.
 



stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
....Σε κάθε περίπτωση πάντως η true balanced σύνδεση κοστίζει πολύ παραπάνω γιατί χρειάζεται τα διπλά υλικά για την υλοποίησή της.......
Αν η τοπολογία είναι με διαφορικό ενισχυτή λέγεται true balanced και αν με μετασχηματιστή λέγεται balanced .

Αν το balanced συγκρίνουμε με το true balanced λέγεται pseudobalanced.

Έχω την γνώμη (υποκειμενική αντίληψη) ότι αν χρησιμοποιηθεί πραγματικά καλός μετασχηματιστής, ο προκύπτων ήχος είναι τόσο καλός όσο και με την true balanced τοπολογία

Περισσότερα εδώ: Καλώδια μεταφοράς Αναλογικών Σημάτων Audio

Πράγματι κοστίζει παραπάνω, αλλά υπάρχουν και active φτηνά προχειροκυκλώματα που είναι ‘’απαίσια’’ (δυστυχώς δεν μου ‘ρχονται στη μνήμη κάποια )
 


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013


Έχω την γνώμη (υποκειμενική αντίληψη) ότι αν χρησιμοποιηθεί πραγματικά καλός μετασχηματιστής, ο προκύπτων ήχος είναι τόσο καλός όσο και με την true balanced τοπολογία
Οπως και ενα καλοσχεδιασμενο unbalanced μηχανημα μπορει να ακουγεται εξ ισου καλα η καλυτερα απο ενα "balanced" η "true balanced."
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Το έχω ξαναβάλει και σε άλλο νήμα το βάζω και εδώ...

Δείτε το εσωτερικό των δύο πολύ καλών, σχεδόν πανομοιότυπων CD players της Yamaha.
Το CD-S1000 και το CD-S2000. Η βασική τους διαφορά είναι πως το CD-S2000 έχει balanced εξόδους ενώ το CD-S1000 όχι. Προσέξτε την αναλογική πλακέτα πάνω δεξιά στην φωτογραφία.
Στο CD-S1000 λείπουν τα μισά εξαρτήματα καθώς αυτό έχει έξοδο μόνο με RCA και όχι XLR όπως το μεγαλύτερο αδερφάκι του.

CD-S1000




CD-S2000




Συνεπώς η λογική λέει ότι αφού τα πληρώσαμε τα παραπανίσια λεφτά για την balanced σύνδεση καλόν είναι να την χρησιμοποιήσουμε ασχέτως αν είναι απαραίτητη (που δεν είναι) και ασχέτως αν ακούγεται καλύτερα ή το ίδιο με την unbalanced.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.566
Members
37.877
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top