Dolby Atmos

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.538
Reaction score
76.914
με 10 -25 μοιρες αποκλιση μπροστα ...και για πισω ως 10 μοιρες απο την θεση ακροασης..
Του Ζίζικ όμως που είναι 15 μοίρες δε λέτε να κόψετε το δοκάρι να το φέρετε πιο μπροστά για να πληροί τα στάνταρτς :roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
 



Μηνύματα
411
Reaction score
648
Αφού είναι μόνο μισό μέτρο,μήπως θα ήταν καλύτερα να πας σε 7.2.2?
Και τα back πάλι πολύ κοντά θα είναι,εκτός και αν τους δώσω ύψος (1.8-2m) και με κλίση.

Σκοπός μου είναι να ακούω σωστά και όχι να φορτωσω ηχεία.Σκέφτομαι να πάρω ένα ζευγάρι ηχεία και να αρχίσω δοκιμές surrund back(7.2.2) vs atmos back(5.2.4) σε ταινίες dolby atmos
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.538
Reaction score
76.914
11 πρεπει ναναι :p
ένας πόντος είναι ένας πόντος...άλλες για έναν πόντο τις κόβουν από το Μπολσόι :roflmao::roflmao:

γιατί να χάνει ξώφαλτσα εφέ η ταινία και να τον κοροιδεύουν ΟΛΟΙ? :roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:

Φίλοι να σου πετύχουν:sneaky::D:D:D


Υ.Γ. Μήτσο κατέβα τέτοια ώρα από εκεί πάνω και άσε το μοιρογνωμόνιο..και αύριο μέρα είναι :roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
(θα'ρθουν και τα παιδιά:roflmao::roflmao:)
 

Μηνύματα
48
Reaction score
104
Τα συγκεκριμένα ηχεία έχουν την δυνατότητα να περιστρέφεται το tweeter ώστε να στοχεύουν εκεί που θέλουμε.
Επειδη εχω τα CDT 5800 C ii να συμπληρωσω οτι εκτος απο το tweeter μπορεις να δωσεις κλιση και στο
woofer.
. 5800.jpg
 

Μηνύματα
155
Reaction score
46
Καλησπερα ,αν εχεις 7 ηχεια ''κατω'',2 μπροστα υψους και 2 απο πανω σου στην θεση ακροασης θεωρειται 7.1.4 το συστημα;
 

Μηνύματα
411
Reaction score
648
Καλησπερα ,αν εχεις 7 ηχεια ''κατω'',2 μπροστα υψους και 2 απο πανω σου στην θεση ακροασης θεωρειται 7.1.4 το συστημα;
Σε yamaha avr(δεν γνωρίζω για άλλους avr) με dolby atmos μπορείς να δηλώσεις τα front presence ως dolby atmos.Στα 'χαρτιά' δεν θεωρείται ως dolby atmos τα front presence.Στην πράξη θα μας πεις εσύ με δοκιμές :D.
 

Μηνύματα
155
Reaction score
46
ok ευχαριστω.Ας μας πουν αλλοι που εχουν κανει ηδη τις τρυπες στους τοιχους....
:whistling: :biggrin:
 
Last edited:

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.096
Reaction score
93.049
Καλησπερα ,αν εχεις 7 ηχεια ''κατω'',2 μπροστα υψους και 2 απο πανω σου στην θεση ακροασης θεωρειται 7.1.4 το συστημα;
Ενδιαφέρον πείραμα, που θα ήθελα πολύ να γίνει, είναι αν δεν μπουν στην "εξίσωση" τα 2 front presence, και πάρουν όλη την πληροφορία atmos τα 2 οροφής.
 


Μηνύματα
66
Reaction score
8
Τα πίσω surround θα μπούνε σε γυψοσανίδα, αξίζει να βάλλω δύο πιο μπροστά για dolby atmos και αν ναι που πρέπει να μπούνε?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.325
Reaction score
74.372
Πίσω surrounds εννοείς surround back πίσω ή επάνω απ' τη θέση θέασης;
 

Μηνύματα
411
Reaction score
648
Πίσω τοίχο ή οροφή θα είναι η γυψοσανιδα για τα back surrund και σε τι απόσταση από την θέση ακρόασης ;

Αν τα ηχεία ,για dolby atmos τοποθετηθούν σωστά, τότε ναι αξίζει.
 

Μηνύματα
66
Reaction score
8
Η γυψοσανίδα θα είναι οροφής. Για surround back τα πίσω μπορώ να τα βάλλω όπου θέλω. Ο πίσω τείχος απέχει αρκετά επειδή συνεχίζει τραπεζαρία.
 

Μηνύματα
411
Reaction score
648
Η γυψοσανίδα θα είναι οροφής. Για surround back τα πίσω μπορώ να τα βάλλω όπου θέλω. Ο πίσω τείχος απέχει αρκετά επειδή συνεχίζει τραπεζαρία.
Ωραια,εφόσον θα μπεις στη διαδικασία να βάλεις γυψοσανιδα σωστό είναι να αφήσεις αναμονες και για front dolby atmos ηχεία.

Τώρα αν αξίζει ή όχι αυτό εξαρτάται από τον χώρο σου (τ.μ, θέση θεασης) και αν σου δίνει την δυνατότητα σωστής
τοποθέτησης.

Εγώ στον δικο μου χώρο (16 τ.μ) αυτή τη στιγμή έχω 5.2.2 και είμαι αρκετά ικανοποιημένος από την απόδοση,αλλά είμαι επιφυλακτικός στην μετάβαση σε 5.2.4 καθώς δεν έχω την δυνατότητα σωστής τοποθέτησης των back dolby atmos και σε συνάρτηση με τον μικρό χώρο ίσως να μην αποδώσουν σωστά και ίσως χαλάσει και η ισορροπία πληροφοριών.Για τον ίδιο λόγο δεν έχω βάλει και back surrund.Γενικά είμαι κατά στο να φορτωνουμε με ηχεια τον χώρο μας χωρίς σωστή τοποθέτηση.Καλύτερα τα λεφτά αυτά να πιάσουν τόπο κάπου αλλού.

Για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε καλο θα ηταν να μας πεις τις διαστάσεις του χώρου σου και την θέση θέασης.

Τέλος καλό θα ήταν να βοηθήσουν και μελη τα οποία έχουν κάνει την μετάβαση από 2 dolby atmos σε 4.
 




MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Μιά μικρή απορία, όλα τα σχέδια εγκατάστασης που βρίσκω για Atmos, ακόμα και από τις ίδιες τις εταιρίες, λένε ότι τα ηχεία οροφής, πρέπει να κοιτάνε κάτω! και όχι την θέση ακρόασης! το δείχνουν κιόλας, γιατί ακόμα και ο Zizik, τα έχει και κοιτάνε την θέση ακρόασης? γιατί?
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.499
Members
37.876
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top