ποιά θα έπρεπε να είναι η σωστή τιμή των συσκευών ;

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370


Ισχύει ό άγραφοs νόμοs και εδώ ,
" Τα πάθη των ανθρώπων ......Κοστίζουν ! " ( και πληρώνονται ) .
- δυστυχώς έχεις απόλυτο δίκαιο , δες τι φορολογούν πάλι : ποτά , τσιγάρα , Internet , και τα 3 είναι εξαρτήσεις
 

Μηνύματα
72
Reaction score
53

Mr Spock

- σεβαστή και οικονομική η γνώμη σου , όμως εδώ προσπαθώ/θούμε να βγάλω μία άκρη με το πόσο παραπάνω πληρώνουμε τις ( καινούριες εν προκειμένω ) , συσκευές , και εάν αυτό δικαιολογείται για κάποιες -

Το λοιπόν και γιά να καταλάβουμε όλοι μαs τι πληρώνουμε .
Όταν μιά συσκευή φτάνει να πωλείται στο ράφι 1000e , το πραγματικό κοστολόγιο τηs μαζί με το κέρδοs στον κατασκευαστή τηs είναι 100e , δηλαδή στο 10% .
Τα ενδιάμεσα μέχρι τα 1000e είναι ΦΠΑ ( όλοι βάζουν ΦΠΑ , που από μόνοs του ξεπερνά τα 200 e γιατί είναι το τελευταίο ποσο πριν την τελική τιμή ) - Μεταφορικά - Τελωνεία - Μεσάζων ( χονδρέμποραs ) - Κέρδοs καταστήματοs - Μπόνουs πωλητή .

Δέs πόσοι ζούν με μιά αγορά που θά κάνει ό καθέναs μαs ( Σε οτιδήποτε ) και να σκευτείs ότι όταν δίνουμε το 1000 ρικο , είμαστε τρισευτυχισμένοι !

Δέν υπάρχει δικαιολογία !
Ισχύει ό άγραφοs νόμοs και εδώ ,
" Τα πάθη των ανθρώπων ......Κοστίζουν ! " ( και πληρώνονται ) .
Σωστός ο τρόπος σκέψης. ..
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Φορολογείται το Internet;
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.388
Reaction score
93.967
Φορολογείται το Internet;
Από 1η Ιουλίου:

1% λόγω αύξηση Φ.Π.Α.

5% νέος φόρος για συνδέσεις ίντερνετ.

10% νέος φόρος για συνδρομητική τηλεόραση.
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
Δηλαδή, ο ανταγωνισμός στον συγκεκριμένο κλάδο είναι αμιγώς τιμολογιακός;
Αυτή είναι η άποψη μου. Οι εταιρίες έχουν σκοπό το κέρδος, παράγουν προϊόντα και απευθύνονται σε καταναλωτές οι οποίοι θέλουν να καλύψουν τις ανάγκες τους.
Ελεύθερη αγορά, απλά πράγματα.
Αν υπάρχει μια εταιρία που παίρνει βότσαλα από κάποια παραλία και τα πουλάει ως πιουριφάηερς με τιμή 1000 γιούργια το τεμάχιο, το γεγονός και μόνο ύπαρξης της εταιρίας αυτής μου λέει ότι υπάρχει και το κοινό που αγοράζει, οπότε όλα οκ.
Εγώ δε θα τα αγόραζα αλλά εφόσον...πουλάει τότε όλα οκ.
Ας φύγουμε από το audio: Στο μαγαζί μου πουλάω διάφορα πλαστικά είδη, έχω φέρει έναν επαγγελματικό καρότσι με 2 κουβάδες που χρησιμοποιείται για σφουγγάρισμα. Η τιμή του είναι 50 ευρώ η οποία είναι τέλος πάντων πολύ καλή σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Έρχεται ένας πελάτης και με ρωτάει πόσο κάνει, του λέω 50. "ΠΩΩΩΩ τόσο πολύ για 5 κιλά πλαστικό?". Του λέω έχω και οικιακούς κουβάδες με 3 ευρώ, πάρε απ'αυτούς. Για τα 200 τετραγωνικά του μαγαζιού σου με το επαγγελματικό καρότσι θα τελειώσεις στο 1/5 του χρόνου που θα κάνεις με τον απλό οικιακό εξοπλισμό.
Εντω μεταξύ ο άνθρωπος συσκευάζει "γκουρμέ" τσάγια με κόστος πάνω από 6 ευρώ τη συσκευασία. Μου ήρθε να του πω ότι είναι τρελλός γιατί εγώ δε δίνω 6 ευρώ για τόσο λίγο τσάι αλλά προφανώς αφού η εταιρία του υπάρχει, ε, κάποιος θα το αγοράζει αυτό το τσάι!
Αν ξαναγυρίσουμε στο οντιο, θυμάται κανείς πόσο κάνουν τα redheko???
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
- καλησπέρα , ΄όμως έτσι η τιμή γίνεται κάτι υποκειμενικό ,

- άλλη τιμή είναι διατεθειμένος να δώσει για ένα πικαπ ( πχ ) , ένας οπαδός του βινυλίου , και άλλη ένας που βολεύεται και με cd ή ψηφιακά αρχεία
Αυτό πιστεύω κι εγώ, ότι η τιμή ιδίως στα προϊόντα ήχουν είναι κάτι το τελείως υποκειμενικό, ακριβώς όπως είναι και η αντίληψη της σχετικής ποιότητας αυτών των προϊόντων, ας πούμε κάτι ακραίο πχ magnepan.
Για μένα από ότι έχω ακούσει είναι στις top επιλογές μου ηχητικά. Ο άθλιος μαγκνεπανοκατασκευαστής, αυτός ο παπούκας κοστολογεί μερικά τετραγωνικά μέτρα μεμβράνη, μερικά μέτρα άθλιο πηνιόσυρμα, λίγους μαγνήτες ένα τελάρο και λίγα μέτρα ύφασμα 3-8-20 χιλιάρικα!
Σίγουρα τα έξοδα του τα βγάζει ο άνθρωπος (χαχαχα) αλλά τι σχέση έχει το κόστος του με την τιμή των μάγκνεπαν στην αγορά? Καμία. Το γεγονός ότι η εταιρία ζει και βασιλεύει μερικές δεκάδες χρόνια τώρα όμως μου λέει ότι η τιμή των προϊόντων του είναι σωστή.
 

S

sk4t4

Guest
- ερώτηση ,
εάν κάποιος καλός μάστορας , αντιγράψει και κατασκευάσει επακριβώς έναν πχ ολοκληρωμένο , ενισχυτή , ( ακόμα και οι κολλήσεις να είναι ίδιες ) , το τελικό αντίγραφο θα μετράει στο εργαστήριο το ίδιο με το πρωτότυπο ; και θα ακούγεται το ίδιο ;
Τετοια περιπτωση δεν υπαρχει γιατι απλουστατα δεν μπορει να κατασκευαστει ακριβες αντιγραφο παρα μονο απο την κατασκευαστρια εταιρια,μιλωντας για high-end.Ασε,που για να βρει καποιος ολα τα υλικα,μαλλον θα τα βρει μετα θανατον...
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
427
Reaction score
425
- ερώτηση ,
εάν κάποιος καλός μάστορας , αντιγράψει και κατασκευάσει επακριβώς έναν πχ ολοκληρωμένο , ενισχυτή , ( ακόμα και οι κολλήσεις να είναι ίδιες ) , το τελικό αντίγραφο θα μετράει στο εργαστήριο το ίδιο με το πρωτότυπο ; και θα ακούγεται το ίδιο ;
Δεν θα ακούγεται το ίδιο ούτε θα μετράει το ίδιο, επειδή απλά η πλακέτα δεν θα είναι ίδια, η κόλληση που αναφέρεις δεν θα είναι ίδια άλλωστε πως να βρείς τι κόλληση έχει βάλει ο κατασκευαστής , τα καλώδια , ο μετασχηματιστής, το σασί, οι συντονισμοί κτλ δεν θα είναι ίδια. ΜΠΟΡΕΙ ομως να είναι κοντά αλλά θα είναι γουρουνι στο ασκί που λένε. Πως να μετρήσει ενας χομπίστας.
Με εναν παλμογράφο και μια γεννήτρια θα πάρεις κάποιες βασικές μετρήσεις αλλά θα είσαι πολύ μακριά απο αυτά που διαθετει η βιομηχανία.
 

S

sk4t4

Guest
Αυτή είναι η άποψη μου. Οι εταιρίες έχουν σκοπό το κέρδος, παράγουν προϊόντα και απευθύνονται σε καταναλωτές οι οποίοι θέλουν να καλύψουν τις ανάγκες τους.
Ελεύθερη αγορά, απλά πράγματα.
Αν υπάρχει μια εταιρία που παίρνει βότσαλα από κάποια παραλία και τα πουλάει ως πιουριφάηερς με τιμή 1000 γιούργια το τεμάχιο, το γεγονός και μόνο ύπαρξης της εταιρίας αυτής μου λέει ότι υπάρχει και το κοινό που αγοράζει, οπότε όλα οκ.
Εγώ δε θα τα αγόραζα αλλά εφόσον...πουλάει τότε όλα οκ.
Ας φύγουμε από το audio: Στο μαγαζί μου πουλάω διάφορα πλαστικά είδη, έχω φέρει έναν επαγγελματικό καρότσι με 2 κουβάδες που χρησιμοποιείται για σφουγγάρισμα. Η τιμή του είναι 50 ευρώ η οποία είναι τέλος πάντων πολύ καλή σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Έρχεται ένας πελάτης και με ρωτάει πόσο κάνει, του λέω 50. "ΠΩΩΩΩ τόσο πολύ για 5 κιλά πλαστικό?". Του λέω έχω και οικιακούς κουβάδες με 3 ευρώ, πάρε απ'αυτούς. Για τα 200 τετραγωνικά του μαγαζιού σου με το επαγγελματικό καρότσι θα τελειώσεις στο 1/5 του χρόνου που θα κάνεις με τον απλό οικιακό εξοπλισμό.
Εντω μεταξύ ο άνθρωπος συσκευάζει "γκουρμέ" τσάγια με κόστος πάνω από 6 ευρώ τη συσκευασία. Μου ήρθε να του πω ότι είναι τρελλός γιατί εγώ δε δίνω 6 ευρώ για τόσο λίγο τσάι αλλά προφανώς αφού η εταιρία του υπάρχει, ε, κάποιος θα το αγοράζει αυτό το τσάι!
Αν ξαναγυρίσουμε στο οντιο, θυμάται κανείς πόσο κάνουν τα redheko???
Που τα θυμηθηκες αυτα τα τερατουργηματα;Τα ηχεια που δεν θα με πειραζε καθολου αν διελυε ο γιος μου,μεγας μαστροχαλαστης οταν ηταν μικρος,αρκει να μην τα ειχα πληρωσει εγω.Για να μην πω οτι θα τον παροτρυνα κιολας.Με το συμπαθειο στους κατοχους τους,φυσικα...
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
242
Reaction score
77
Καλησπέρα.
Επιτρέψτε μου να σας εκθέσω κι εγώ την άποψή μου για τις τιμές των "hi end", όπως λέγονται, συσκευών αναπαραγωγής ήχου.
Οι τιμές λοιπόν των εν λόγω συσκευών, κατά την άποψή μου, είναι δυσανάλογα υψηλές, σε σημείο που είναι αδύνατη οποιαδήποτε συσχέτηση της τελικής τιμής με το κόστος τους, αφού συνυπολογίσουμε βέβαια και ένα "λογικά γενναιόδωρο" κέρδος όλων των κρίκων της αλυσίδας από την παραγωγή μέχρι την τελική διάθεση του προϊόντος.
Δυστυχώς όμως το πράγμα έχει ξεφύγει, με αποτέλεσμα αυτό το "λογικά γενναιόδωρο" κέρδος να μην είναι τελικά και τόσο λογικό. Δεν αγγίζει απλά, αλλά έχει ξεπεράσει τα όρια του παράλογου!
Και αυτό διότι έχει στηθεί ένα καλα οργανωμένο παραμύθι αποπροσανατολισμού του τελικού αγοραστή, που έχει τρεις βασικούς κρίκους : α) τους κατασκευαστές, β) τους αντιπροσώπους και γ) τους ριβιουερς. Ο νοών νοείτω.
Ξέρω θα μου πείτε ότι αφού υπάρχουν τα κορόϊδα (κι εγώ μέσα σ΄ αυτούς) που τα ακουμπάνε, καλά κάνουν και τιμολογούν στο Θεό! Συμφωνώ. Δεν μπορεί να γίνει τίποτε, αφού η ιστορία είναι πολύ καλά στημένη και τα συμφέροντα είναι μεγάλα!
Υπάρχουν βέβαια και φωτεινές εξαιρέσεις, αλλά είναι τόσο λίγες!!!
Αυτά για την ώρα, αν και θα μπορούσα να μιλάω ώρες γι΄ αυτό το θέμα!
 


stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Φορητός Ενισχυτής 5w


26 δολάρια με τα ταχυδρομικά με courier πληρωμένα, απ’ ευθείας από Κίνα!!!!

Αν ήταν παιχνιδάκι δεν θα ποστάριζα.
Είμαι ηλεκτρονικός και ερασιτέχνης μουσικός και πιστεύω ότι μπορώ να κρίνω. Στο Video που παραθέτω το Volume προενισχυτή της κιθάρας μου ήταν στο ελάχιστο αλλιώς δεν θα μπορούσες να μείνεις στο δωμάτιο με απαραμόρφωτο ήχο.

Σε μεγάλη παρέα επίσης που τον χρησιμοποίησα και σε ανοιχτό χώρο η κιθάρα και η φυσαρμόνικα ακούγονται καλά χωρίς να είναι στο φουλ.

Εξ άλλου δεν κοστίζει και κάτι να το δοκιμάσεις κι αν δεν σου αρέσει τον χαρίζεις για ‘’παιχνιδάκι’’.

Πως δικαιολογείται όμως τόσο χαμηλό κόστος; Εδώ ένα φάκελο να στείλεις Αθήνα - Θες/νίκη με courier πληρώνεις 16 ευρώ !!!
 

Μηνύματα
242
Reaction score
77
Συνέχισε... 8-)
Είπα "να μιλάω", όχι να γράφω!....πλάκα...

Εν πάσει περιπτώσει η συνέχεια περιλαμβάνει διευθύνσεις και ονόματα και δεν θέλω ......
Απλά τόλμησα, ύστερα από τόσα χρόνια που διαβάζω τα posts, να αρχίσω να γράφω κι εγώ κάποια πράγματα!!!
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Να σας πω ενα παραδειγμα απο πρωτο χερι.
Ενα μηχανημα που εχει καθαρο κοστος υλικων 500 ευρω, ο κατασκευαστης το πουλαει στους αντιπροσωπους του για 1300 ευρω + 120 ευρω για κουριερ.
Αυτο το μηχανημα στην αγορα λιανικης παει 4000 ευρω.
Κερδιζει ο κατασκευαστης απο το μηχανημα αυτο 680 ευρω μετρημενα και καθαρα και δεν υπολογιζουμε R&D και τα παρομοια..
Κοστιζει στους ευρωπαιους αντιπροσωπους 1450 ευρω και κερδιζουν 2550 ευρω,δηλαδη 3.75 φορες περισοτερα απο τον κατασκευαστη.
Μιλαμε για μικρο κατασκευαστη που θελει να μεινει στο προσκηνιο.
Στα προιοντα μεγαλων εταιρειων,οι αντιπροσωποι μπορει να κερδιζουν και περισοτερο σε μηχανηματα αναλογου πραγματικου κοστους για τον κατασκευαστη.
 

TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.069
Σωστά, είναι συνήθες το 10 φορές το κόστος των υλικών.
 

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Σωστά, είναι συνήθες το 10 φορές το κόστος των υλικών.
Με αναφορά στο #35 post , όπως και σε πολλά άλλα προϊόντα (τουλάχιστον μέχρι να γίνει γννωστή η εταιρεία κατασκευής) συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο
 

TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.069
Στο post #35 αναφέρεις ένα προϊόν που πωλείται χωρίς μεσάζοντες και στο οποίο δεν έχεις συμπεριλάβει δασμούς και φόρους. Και ακόμα κι έτσι, δεν νομίζω ότι του κινέζου να του κοστίζει ούτε 5 δολλάρια.
Όσο για τα μεταφορικά στην Ελλάδα, άστα καλύτερα, είναι πονεμένη ιστορία. Μου στοιχισε φθηνότερα να μου έρθει πακέτο με DHL από τη Γερμανία, παρά το ίδιο με τη μεταφορική από την Αθήνα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.193
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top