Προενισχυτης για πικαπ rega

Μηνύματα
37
Reaction score
23
Γεια σας

σκεφτομαι να αγορασω το rp3 της rega , εχω εναν στερεοφωνικο ενισχυτη technics (σχετικα παλιο) και με εισοδο phono, αλλα δεν ειχα σκοπο να τον αλλαξω, οχι αμεσα τουλαχιστον. Ως τωρα ειχα παλιο οικογενειακο πικαπ οποτε δεν εχω ασχοληθει πολυ με τις τεχνολογιες τους κλπ... ξερετε αν αρκει ο ενισχυτης μου ή χρειαζεται προενισχυτη ???
 

ika

News
Μηνύματα
13.753
Reaction score
12.822
Χωρίς να αναφέρετε συγκεκριμένο μοντέλο ενισχυτή και κεφαλής πικαπ δεν μπορούμε να πούμε κάτι σίγουρο. 'Ισως λόγω παλαιότητας να έχει phono stage και για MM και για MC κεφαλές και να μην χρειαστείτε άλλο.

http://www.hifiengine.com/manual_library/technics.shtml?category=integrated-amplifier
 
Last edited:

Μηνύματα
37
Reaction score
23
Χωρίς να αναφέρετε συγκεκριμένο μοντέλο ενισχυτή δεν μπορούμε να πούμε κάτι σίγουρο. ϊσως λόγω παλαιότητας να έχει phono stage και για MM και για MC και να μην χρειαστείτε άλλο.
το μοντελο ειναι technics integrated amplifier SU - 600 , πριν απο λιγο καταλαβα οτι αφου ειναι integrated μαλλον δε χρειαζεται preamp , αλλα απ οτι ακουω μερικοι προτεινουν οτι ειναι καλυτερα να εχεις απλο ενισχυτη και προενισχυτη ... ξερεις αν υπαρχει οντως μεγαλη διαφορα ??? ευχαριστω !!!
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Ο stand alone phono preamp σαφώς και είναι καλύτερος από κάποιον ενσωματωμένο σε έναν ολοκληρωμένο ενισχυτή. Απομονώνονται τα ευαίσθητα στάδια του προενισχυτή από τα τελικά στάδια ενίσχυσης του ολοκληρωμένου ενισχυτή, με αποτέλεσμα να έχουμε χαμηλότερο θόρυβο και συνεπώς καλύτερο ήχο.

Πάρε τον καλύτερο phono preamp που μπορείς όπως και την καλύτερη κεφαλή που μπορείς. Είναι οι δύο κρίκοι της βινυλιακής αλυσίδας αναπαραγωγής που παίζουν το σπουδαιότερο ρόλο στην τελική ηχητική απόδοση.

Πες μας και ποια κεφαλή θα έχει το πικάπ. Φαντάζομαι κάποια rega (elys2, exact).

Να πάρεις το καινούργιο planar 3 2016, που αντικαθιστά το RP3. Αν όχι τότε ζήτα καλή προσφορά μιας και το RP3 είναι απερχόμενο μοντέλο.

To ifi phono 2 είναι μια καλή και future proof επιλογή.
 
Last edited:


Μηνύματα
950
Reaction score
1.128
Αν το rega έχει mm κεφαλή δεν χρειάζεσαι προενισχυτή riaa.
Aρκεί αυτός που έχει ο technics.
 

Μηνύματα
37
Reaction score
23
παιδια ευχαριστω με βοηθατε παρα πολυ !!! ναι θα παρω την elys2 που ειναι μμ και το σκεφτομαι να παρω καποια στιγμη και καινουριο αινισχυτη και preamp, βασικα οτι ειχα ηταν τα παλια του μπαμπα μου και τωρα θ αρχισω σιγα σιγα να παιρνω καινουρια. Η αληθεια ειναι πως και γω το σκεφτομουν για το planar 3 2016 , αλλα τουλαχιστον απ οσο ειδα δεν υπαρχει ακομα σε ελλαδα
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
παιδια ευχαριστω με βοηθατε παρα πολυ !!! ναι θα παρω την elys2 που ειναι μμ και το σκεφτομαι να παρω καποια στιγμη και καινουριο αινισχυτη και preamp, βασικα οτι ειχα ηταν τα παλια του μπαμπα μου και τωρα θ αρχισω σιγα σιγα να παιρνω καινουρια. Η αληθεια ειναι πως και γω το σκεφτομουν για το planar 3 2016 , αλλα τουλαχιστον απ οσο ειδα δεν υπαρχει ακομα σε ελλαδα
Μίλα με τον αντιπρόσωπο και ελπίζω να βρεις λύση. Πιστεύω να το φέρνει.

Στην Αγγλία έχει 550 λίρες χωρίς κεφαλή και 625 με την Elys 2.
 

Μηνύματα
37
Reaction score
23
Μίλα με τον αντιπρόσωπο και ελπίζω να βρεις λύση. Πιστεύω να το φέρνει.

Στην Αγγλία έχει 550 λίρες χωρίς κεφαλή και 625 με την Elys 2.
ναι θα το ψαξω, ευχαριστω !! τελικα το planar 2016 εχει σοβαρες διαφορες απ΄το προηγουμενο ??
 

Μηνύματα
37
Reaction score
23
εκτος απο το rega rp3 κ το planar 3 2016 εχετε καμια αλλη καλη προταση ??? κατι ποιο οικονομικο ή στις ιδιες τιμες???
 


Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
εκτος απο το rega rp3 κ το planar 3 2016 εχετε καμια αλλη καλη προταση ??? κατι ποιο οικονομικο ή στις ιδιες τιμες???
Περίπου στα ίδια χρήματα το Project RPM 3 carbon.

θεωρώ το rega καλύτερη επιλογή λόγω των δυνατοτήτων αναβάθμισης που προσφέρει.
 

Μηνύματα
37
Reaction score
23
παιδια ειστε φοβεροι !!!! μολις ξεκινησα το βιντεο και με σωσατε !!!! και παλι ευχαριστω, παλι καλα που σας βρηκα (και μου απανατετε και αμεσως !!)
 



Μηνύματα
299
Reaction score
321
Θα ήθελα απλά να καταθέσω την εμπειρία μου. Είχα στη διάθεσή μου το Rega p3/24 και στην συνέχεια το RP3. To δεύερο αναβαθμίστηκε με Groovtracer υποπλατώ κ.α. Και τα δύο έπασχαν από αστάθεια περιστροφής. Οι αναβαθμίσεις δεν έλυσαν το πρόβλημα. Αυτή τη στιγμή έχω το Project RPM3. Στ'αυτιά μου το τελευταίο είναι σαφώς φυσικότερο και σταθερότατο, μια απόλαυση εν ολίγοις.
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Θα ήθελα απλά να καταθέσω την εμπειρία μου. Είχα στη διάθεσή μου το Rega p3/24 και στην συνέχεια το RP3. To δεύερο αναβαθμίστηκε με Groovtracer υποπλατώ κ.α. Και τα δύο έπασχαν από αστάθεια περιστροφής. Οι αναβαθμίσεις δεν έλυσαν το πρόβλημα. Αυτή τη στιγμή έχω το Project RPM3. Στ'αυτιά μου το τελευταίο είναι σαφώς φυσικότερο και σταθερότατο, μια απόλαυση εν ολίγοις.


Ενδιαφέρουσα η εμπειρία σου. Θέλω κι εγώ να πάρω κάποιo rega και συγκεκριμένα σκεφτομαι το RP 8 για αντικατάσταση του Project RPM 9 που έχω. Αλλά το σκέφτομαι επειδή έχω διαβάσει και σε άλλα fora για τυχόν προβλήματα στην περιστροφή.

Επιπλέον αρνητικό είναι ότι ο βραχίονας rega δε ρυθμίζει VTA (παρά μονο με προσθήκη spacers στη βάση του βραχίονα) και αζιμούθιο.

Επίσης διάβασα για flimsy ακροδέκτες σύνδεσης της κεφαλής στα καλώδια του βραχίονα. Το πρότεινα στο φίλο να το δει και να το ακούσει πριν το αγοράσει. Αν δεν του κάνει να μην το πάρει όσο καλά λόγια και να λένε οι κριτικοί και τα reviews. Η απροβλημάτιστη λειτουργία είναι κεφαλαιώδους σημασίας για το πικάπ αλλά και για την ψυχική μας υγεία.

Το RP 8 δεν υπάρχει σε demo απ' όσο ξέρω στην Ελλάδα και μάλλον θα το προσπεράσω.
 

Μηνύματα
299
Reaction score
321
Το RP8 ανήκει σε μια υψηλή κατηγορία τιμής, δεν το έχω επίσης ακούσει, δεν μπορώ να φανταστώ πάντως να έχει προβλήματα wow & flutter σε αυτή την κατηγορία. Όσο για το VTA οι γνώμες διίστανται. Η rega ισχυρίζεται ότι δεν επηρεάζει τον ήχο, μάλλον σύσσωμη η υπόλοιπη hifi βιομηχανία υποστηρίζει το αντίθετο.
Θα πρότεινα στον φίλο μας πάντως να ακούσει πριν αγοράσει. ϊσως να μην έχει ο ίδιος θέμα με την περιστροφή, όπως τόσοι reviewers άλλωστε.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Κανενα rega δεν υποφερει απο ασταθεια στις στροφες.Αυτο που εννοουν μερικα σχολια ειναι οτι ισως να γυρνα ελαφρα γρηγοροτερα απο τις 33.3 στροφες αλλα ειναι σταθερο.Για τους ακροδεκτες της κεφαλης συμφωνω καλο ειναι να αλλακτουν οταν και εφ'οσον προκυψει προβλημα,και αυτος δεν ειναι λογος να μην αγορασει καποιος το καλυτερο πικαπ της κατηγοριας αυτης.Με μερικα tweaks ο ηχος του κτυπα πολυ ψηλα.Δεν ειναι μονο η ανακαλωδιωση,αυτη κι αν δεν γινει,μικρο το κακο...
[DOUBLEPOST=1466956524][/DOUBLEPOST]
δεν μπορώ να φανταστώ πάντως να έχει προβλήματα wow & flutter.
Δεν εχει τετοιο προβλημα.
 

Μηνύματα
37
Reaction score
23
Και ποιο ειναι το πικαπ?
pioneer PL-100 (autoreturn, dc servo) και βελονα ortofon 510 , ειχαμε και ενα παλιο bang and olufsen (τωρα ενας θεος ξερει που βρισκεται για να δω ποιο μοντελο ηταν) αλλα ειχε προβληματα οποτε το χρησιμοποιησα για πολυ λιγο
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.155
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top