Καλωδιο ρευματος


Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Πάντως τα σοβαρά μηχανήματα που έχουν σχεδιαστεί απο μηχανικούς με πτυχία , έχουν πάντα φίλτρα στην είσοδο του ρεύματος. Τα χαλιεντάδικα μηχανάκια που σχεδιάζει και υλοποιεί η κάθε οικοτεχνία με βαρύγδουπα ονόματα , σαφώς και την ακούν σε αλλαγές καλωδίων . Είναι τόσο μπάχαλο μερικά πασίγνωστα τέτοια που καταντούν μέχρι και επικίνδυνα. Κοιτάγαμε κάτι jolida και κάτι άλλα με γνωστό επισκευαστή και γελάγαμε με την ποιότητα του τροφοδοτικού τους. Φυσικά και δεν είχαν φίλτρο στην είσοδο . Κεραία γινόταν το μηχάνημα. Αυτό και αν άκουγε σε αλλαγές καλωδίων.
 

Μηνύματα
569
Reaction score
487
Πάντως τα σοβαρά μηχανήματα που έχουν σχεδιαστεί απο μηχανικούς με πτυχία , έχουν πάντα φίλτρα στην είσοδο του ρεύματος. Τα χαλιεντάδικα μηχανάκια που σχεδιάζει και υλοποιεί η κάθε οικοτεχνία με βαρύγδουπα ονόματα , σαφώς και την ακούν σε αλλαγές καλωδίων . Είναι τόσο μπάχαλο μερικά πασίγνωστα τέτοια που καταντούν μέχρι και επικίνδυνα. Κοιτάγαμε κάτι jolida και κάτι άλλα με γνωστό επισκευαστή και γελάγαμε με την ποιότητα του τροφοδοτικού τους. Φυσικά και δεν είχαν φίλτρο στην είσοδο . Κεραία γινόταν το μηχάνημα. Αυτό και αν άκουγε σε αλλαγές καλωδίων.
Ενα κακοσχεδιασμενο φιλτρο ομως μπορει να επιφερει αντιστροφα αποτελεσματα , ειδικα εαν αυτο το φιλτρο ειναι σε εναν τελικο ενισχυτη , τοτε με τις αποτομες αυξησεις σε απαιτηση ρευματος το φιλτρο θα χολαινει και θα εισαγει θορυβους - peaks και θα χειροτερευει το τελικο αποτελεσμα ! .
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.053
Reaction score
20.466
Αγαπητοι φιλοι,θα ειμαι ευγνωμων να ακουσω τις προτασεις σας,για καλα και οικονομικα καλωδια ρευματος.Ευχαριστω προκαταβολικα.
Τελικά, ποιο καλώδιο να πάρει το παιδί;
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Ελα ρε Ημίθεε , που είσαι ρε παιδάκι μου?
Πες του παιδιού ποιο καλώδιο να πάρει. :gamer:
[DOUBLEPOST=1466802335][/DOUBLEPOST]
Ενα κακοσχεδιασμενο φιλτρο ομως μπορει να επιφερει αντιστροφα αποτελεσματα , ειδικα εαν αυτο το φιλτρο ειναι σε εναν τελικο ενισχυτη , τοτε με τις αποτομες αυξησεις σε απαιτηση ρευματος το φιλτρο θα χολαινει και θα εισαγει θορυβους - peaks και θα χειροτερευει το τελικο αποτελεσμα ! .

Ναι ειδικά το λαμπάτο λαμπατέρ με τα 2χ15w έχει τρελές απαιτήσεις σε ρεύματα.
 

Μηνύματα
569
Reaction score
487
Ναι ειδικά το λαμπάτο λαμπατέρ με τα 2χ15w έχει τρελές απαιτήσεις σε ρεύματα
Δεν το ανεφερα για το λαμπατο των 2χ15w βεβαια , οταν το ειπα να δεις ειχα στο μυαλο μου κατι ενισχυτικα ... , πως την λεν την μαρκα ...... πως την λεν ........




















































Α ! την θυμηθηκα SANSUI :D .
 


Μηνύματα
851
Reaction score
748
Ελα ρε Ημίθεε , που είσαι ρε παιδάκι μου?
Πες του παιδιού ποιο καλώδιο να πάρει. :gamer:
[DOUBLEPOST=1466802335][/DOUBLEPOST]


Ναι ειδικά το λαμπάτο λαμπατέρ με τα 2χ15w έχει τρελές απαιτήσεις σε ρεύματα.
Μα τα λαμπατα θέλουν καλό καλώδιο για να έχουν ρεύματα.
 



Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Μά'ιστα τώρα δέσαμε.!!
[DOUBLEPOST=1466894080][/DOUBLEPOST]
Μα τα λαμπατα θέλουν καλό καλώδιο για να έχουν ρεύματα.
Ναιαιαιαιαι τα οποία ρεύματα δεν χρειάζονται αιαιαιαιαιαιαι . Οι λάμπες μάναμ δεν θένε ρεύματα , τάσεις στο θεό θένε. Με πιάνς?
 

Μηνύματα
851
Reaction score
748
Δεν ξέρω τι λες εσύ, ο δικός μου ακούει πολύ στο καλώδιο ρεύματος.
Και εχω δοκιμάσει πολλά !!!
 
Last edited:

Μηνύματα
851
Reaction score
748
Υπάρχει,πάντως, μια άγνοια γιατί το καλώδιο ρεύματος επιρρεαζει.
Εχει δίκιο ο komhst. 8-)
 


Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Πάντως τα σοβαρά μηχανήματα που έχουν σχεδιαστεί απο μηχανικούς με πτυχία , έχουν πάντα φίλτρα στην είσοδο του ρεύματος. Τα χαλιεντάδικα μηχανάκια που σχεδιάζει και υλοποιεί η κάθε οικοτεχνία με βαρύγδουπα ονόματα , σαφώς και την ακούν σε αλλαγές καλωδίων . Είναι τόσο μπάχαλο μερικά πασίγνωστα τέτοια που καταντούν μέχρι και επικίνδυνα. Κοιτάγαμε κάτι jolida και κάτι άλλα με γνωστό επισκευαστή και γελάγαμε με την ποιότητα του τροφοδοτικού τους. Φυσικά και δεν είχαν φίλτρο στην είσοδο . Κεραία γινόταν το μηχάνημα. Αυτό και αν άκουγε σε αλλαγές καλωδίων.
Ναι πράγματι έτσι είναι αλλά πώς να το πείσεις αυτόν που χρυσοπλήρωσε το hali-end μηχάνημα από την hali-end βιοτεχνιούλα ότι το τροφοδοτικό του είναι για γέλια; (ίσως και ολόκληρο το μηχάνημα να είναι για γέλια)
Γι αυτό και ανέφερα το συγκεκριμένο παράδειγμα στο post #432 εδώ:

http://www.avsite.gr/forum/threads/Το-καλύτερο-καλώδιο-ηχείων.65360/page-22#post-2077075
 

Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Η Bryston πάντως, δεν έχει καμία συστοιχία φιλτραρίσματος ρεύματος. Μ/Σ, μετά γέφυρες, μετά πυκνωτές τροφοδοσίας και μετά στις πλακέτες ενίσχυσης. Μπας και είναι βιοτεχνιούλα και τα μηχανήματά της "χάλι έντ"?
 

Μηνύματα
793
Reaction score
440
Ναι πράγματι έτσι είναι αλλά πώς να το πείσεις αυτόν που χρυσοπλήρωσε το hali-end μηχάνημα από την hali-end βιοτεχνιούλα ότι το τροφοδοτικό του είναι για γέλια; (ίσως και ολόκληρο το μηχάνημα να είναι για γέλια)
Γι αυτό και ανέφερα το συγκεκριμένο παράδειγμα στο post #432 εδώ:

http://www.avsite.gr/forum/threads/Το-καλύτερο-καλώδιο-ηχείων.65360/page-22#post-2077075
Τον παρακάτω πως τον βλέπετε;
Είναι όντως στην κατηγορία από hali-end βιοτεχνιούλα με τροφοδοσία για γέλια;
Ακούγονται διαφορές δυστυχώς στα ρεύματος.


roehrenverstaerker_unison_s6_bild_1308044614.jpg
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Θα ήθελα να ρωτήσω όλους εσάς τους χρυσαυτιάδες που «ακούτε» «διαφορές» από καλώδιο τροφοδοσίας σε καλώδιο, όταν κάνετε τις αλλαγές τσεκάρετε με ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι την φάση να είναι πάντα στην ίδια μεριά ή όπου τύχει;

Και θα ήθελα επίσης να ρωτήσω όλους τους χρυσαυτιάδες γνωρίζετε σε ποιον ακροδέκτη του βύσματος IEC «θέλουν» την φάση τα μηχανήματά σας;

Ουουπς...... :o
 


Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
...φιλε komhst καλημερα. Παρακολουθω τη συζητηση αρκετες ημερες τωρα και διαβαζω με ενδιαφερον τις αποψεις σου, ειδικα αυτες που αφορουν τις υλοποησεις των τροφ/κων των ενισχυτων. Παρακατω κοινοποιω ένα LINK με φωτο του ενισχυτου μου,https://www.google.gr/search?q=mcin...ei=BVNyV5TpOIPkUZuiq6gD#imgrc=iPt6Ksejst6GrM:, θα ηθελα τη γνωμη σου για την ποιοτητα της τροφοδοσιας του, κρινεις οτι ειναι μια σωστη σχεδιαση και κατασκευη, η οχι; Το ρωτω αυτο διοτι και εγω ακουω διαφορες κατα την αλλαγη των καλωδιων τροφοδοσιας, αδιαφορο εαν ειναι προς το καλυτερο , η προς χειιροτερο..
Εννοείται ότι η φάση είναι η σωστή, άλλωστε είναι το πρώτπ πράγμα που κοιτάμαι κατά την αλλαγή των καλωδίων.......
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.541
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top