Monitor Audio Silver W12 Subwoofer * Ο βασιλιάς πέθανε , ζήτω ο βασιλιάς.

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
η αποκοπη πρεπει να ειναι ιδια για ολα τα ηχεια και πανω απο τα 60hz

και δεν πρεπει να υπαρχει large ηχειο (μην το ξανα ακουσω αυτο) :D
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.350
Reaction score
79.344
Ειναι πολυ ντεμοντέ να τσακώνεστε για καλωδια καθε τύπου και για Βινύλια vs ψηφιακά

Το χοτ τοπικ διαφωνιών ειναι τα sub, οι ρυθμίσεις τους και η χρήση τους ή όχι σε ενα audiophile setup.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.350
Reaction score
79.344
και το στερεο θελει sub ...μην κοιτας που το προσπερναω :D
Συμφωνώ.
Με μια επιφύλαξη: αν δεν ειναι σωστα στημένο κανει πιο πολυ κακό παρά καλό.

Αν στηθει σωστα όμως, τα αλλα ηχεία παίζουν πολυ καλυτερα απελευθερωμένα απο το βαρύ φορτία των κάτω απο 80Hz.
 



Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Ναι small και 80Hz δούλευε τέλεια με το 6.5' woofer ,τώρα με το 15ρακι το ιδανικό είναι small και 60Hz.
Επίσης με το svs 13pb δεν έπαιξε ποτέ στη μουσική καλά .
Αντίθετα με το 4645c Jbl που δεν κατεβαίνει κάτω απο 25Hz παιζει το ιδιο καλά η παραπάνω αποκοπή σε small σε μουσική .Ξέχασα το large δλδ και στη μουσική.
:D
δεν συμφωνω οτι το pb 13 δεν παιζει καλα μουσικη .....αλλα δεν εχει σημασια.

σημασια εχει οτι ειδες πως το large ειναι λαθος.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Συμφωνώ και εγώ, διότι σε ερασιτεχνικό έλεγχο (δηλαδή με το "αυτί" που λένε) παρατηρώ κάποια απώλεια ή αδυναμία στην απόδοση.
Φέρνω παράδειγμα:

Στο σύστημα τα 2 βασικά μου ηχεία είναι δαπέδου (klipsch rf 62II).
Πολλοί φίλοι από εδώ μέσα προτείνουν την δήλωση των ηχείων σαν small στον av (marantz sr 7009).

Έτσι έχομε 2 περιπτώσεις:

α. Δήλωση των ηχείων σαν large, οπότε το sub περιορίζεται στην χρήση αποκλειστικά του +1 και μόνο κατά την θέαση ταινιών.
β. Δήλωση των ηχείων σαν small, οπότε το sub διαχειρίζεται πλέον και τις χαμηλές (ανάλογα με την ρύθμιση των crossover) των ηχείων αποκόπτοντας τις από αυτά, με άμεσο όφελος κατ αρχάς την προστασία τους.
Κανονικά, θα έπρεπε να βελτιώνουν και την ακουστική του συστήματος στα χαμηλά τουλάχιστον, εφ όσον το εργαλείο αυτό έχει αποκλειστικό σκοπό την ορθή διαχείριση των χαμηλών συχνοτήτων του ήχου.

Στην δική μου όμως περίπτωση, δεν συμβαίνει αυτό.
Ο απόδοση των ηχείων μου στα χαμηλά - σε μουσικά βέβαια αρχεία - είναι πολύ ανώτερη από αυτήν με συνδυασμό - συμμετοχή του sub. Η ατάκα, το βάθος, και γενικά η ποιότητα θεωρώ ότι δεν έχει καμία σχέση, όταν τα δηλώνω σαν large.

Έτσι αναγκάζομαι ή να τα γυρίζω σε large κατά την ακρόαση μουσικής και σε small για την χρήση home cinema, ή να χρησιμοποιώ τον pro μου (η καλύτερη βέβαια προς το παρόν λύση).
στην δικη σου περιπτωση το πιθανοτερο ειναι να εχεις +10db χαμηλα σε καποια(ες) περιοχη με τα ηχεια large....
.....και αν ακους και σε χαμηλες εντασεις λογικο ειναι να θεωρεις οτι ειναι καλυτερο μιας και ψυχοακουστικα δουλευει σαν το παλιο μας loudness. στους ενισχυτες :)

αν παιξεις με το χτ32 θα το βρεις .....το χτ32 τα κανει ολα φλατ απο μαμα.
 

Μηνύματα
57
Reaction score
7
image.png
Συνεχίζοντας τους πειραματισμούς και τις δοκιμές , διαβάζω το manual και εχει ένα γράφημα σχετικά με τις 3 ρυθμίσεις του EQ. Μπορεί κάποιος πιο σχετικός να με βοηθήσει τι εννοεί; Αν και το αυτί είναι η πιο αξιόπιστη μέθοδος θα ήθελα την γνώμη σας! Ευχαριστω!
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.168
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top