Το πρώτο μου lenco!

Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.528
DSC_0044.JPG
DSC_0043.JPG
DSC_0040.JPG
DSC_0027.JPG
DSC_0024.JPG
Μετα απο μπόλικο διαβασμα σε σαιτ, φορουμ κλπ αποφάσισα να δοκιμάσω την τυχη μου και εγω με ενα idler! To l75 αγοραστηκε σε άριστη λειτουργική κατάσταση ( αυτο ηταν που με ενδιέφερε) και μαζί με εναν sme 3009 s2 improved και εναν jelco 750 eb ξεκινησα το Σάββατο την μοντας! Η κατασκευη ηταν σχετικά απλη για αρχη μιας και δεν ειχα ιδιαιτερο χρόνο για μπλεξίματα (σίγουρα θα κανω αλλο πλινθο στο μελλον) και το αποτελεσμα αρκετά καλο. Ως προς τον ηχο μαλλον θελω κάποιες ρυθμισουλες ακόμα κυρίως σε vta... Κεφαλες στον τζελκο η ντενον 103r η οποια δεν ξέρω αν όντως ταιριαζει με τον 10αρι, και στον 3009 η ντενον 110.
 

Μηνύματα
531
Reaction score
126
Ωραίο πικάπ.Πως σου φάνηκε ηχητικά??ακούγεται διαφορετικά από direct drive?
 

Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.528
Μέχρι στιγμής το παλιο μου σεταπ με το ντενον και το 50κιλο πλινθ νικάει. Τωρα το ντενον εχει μπει κ αυτο σε νορμΑλ πλιμθο ίδιο με του λενκο αλλα δεν το εχω δοκιμάσει ακομα. Δεν εχω ασχοληθεί ιδιαίτερα σήμερα στο στησιμο αλλα μονο στι κατασκευή! Αυριο νομίζω θα εχουμε αποτελέσματα. Ενα αρνητικο που παρατήρησα ειναι στον sme που οταν βρίσκεται στο μεσο του δίσκου εχει λιγο βομβο.. Προφανώς επειδή απο κατω ακριβώς απο τι κεφαλη ειναι το μοτερ.
 


Μηνύματα
562
Reaction score
590
Σχετικά με το βόμβο μήπως θα ήταν σκόπιμο να δοκιμάσεις και άλλες κεφαλές;
 

Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.528
Ο βομβος προφανώς ειναι απο το ηλεκτρομαγνητικο πεδίο του μοτερ που ειναι ακριβώς απο κατω απο την κεφαλη, δεν νομιζω πως εχει σχεση η κεφαλη με το θεμα. Λιγο θόρυβο κανει και η 103ρ στον τζελκο!
[DOUBLEPOST=1466936509][/DOUBLEPOST]
 

Μηνύματα
531
Reaction score
126
Πολύ ωραίο,γυρνα το μοτέρ από την αλλη και γειωσε το σε ένα ξεχωριστό μεταλλικό κομμάτι από το σασί,προσωπικά τα λενκο μου ακούγονται πιο τσαμπουκάδες από τα dd
[DOUBLEPOST=1466941177][/DOUBLEPOST]http://www.troelsgravesen.dk/LencoL78.htm
 


Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.528
Απ'οτι διαβασα και μου ειπαν στο Lencoheaven ειναι κλασικο προβλημα οταν το μοτερ ειναι σε αυτη τη θεση και φορας εμ σι κεφαλη...
 


Μηνύματα
683
Reaction score
295
Φαίνεται πολυ καλό μπράβο! Άντε να δω και γω ποτέ θα στήσω το δικό μου. Πήρα αρχικά το lenco αλλα μετα το κόστος για καλό βραχίονα και phono με ανάγκασαν να βάλω το project στο ψυγείο.
Ποιο σχέδιο απο το lencoheaven υλοποιήσεις και ποσό σου στοίχισε; (Εκτός του βραχιονα)
 

Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.528
Καλησπέρα! Δικο μου σχεδιο. Τιποτα ιδιαίτερο, ηθελα απλα να δοκιμάσω το πικαπ, το οποιο ακομα δεν εχει ολοκληρωθεί...σιγα σιγα το παω και εγω!
 

Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.528
Μπήκε πάλι μια σπεαρ 110 που ειχα καβατζα μιας και η παλια έγινε τροπετο! Περιμένω αγωνιωδως κάποιες μακριές βίδες για το χεντσελ για να κουμπωσω την 103 μαζι με το πλακακι της isokinetik μπας και δεσει επιτέλους το γλυκο!

 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.110
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top