Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος (ΚΠΙΣΝ)

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.628
Reaction score
94.573


Η σημερινή (61η) συνεδρίαση της Ειδικής Συμβουλευτικής Επιτροπής του Ελληνικού Δημοσίου με το Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος για το Κέντρο Πολιτισμού ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος (ΚΠΙΣΝ) θα έχει πανηγυρικό χαρακτήρα. Και αυτό γιατί πλησιάζουμε όλο και πιο πολύ στην παράδοση του έργου από τον εργολάβο στο Ίδρυμα - πλην απροόπτου υπολογίζεται για τα τέλη Μαρτίου.

Τόσο στη συνεδρίαση της Δευτέρας (4 - 6 μ.μ.) όσο και σε όσες ακολουθήσουν το ευρύ κοινό θα έχει πρόσβαση μέσω live streamingαπό την επίσημη ιστοσελίδα του ΙΣΝ. Ταυτόχρονα οι εκπρόσωποι του Τύπου θα έχουν την ευκαιρία να ξεναγηθούν για πρώτη φορά στις κτιριακές εγκαταστάσεις του συγκροτήματος, που βρίσκονται κατασκευαστικά σε εξαιρετικά προχωρημένο σημείο και περιλαμβάνουν τη νέα έδρα της Εθνικής Βιβλιοθήκης της Ελλάδος και της Εθνικής Λυρικής Σκηνής.

Όσο για τους υπόλοιπους Αθηναίους, θα έχουν την ευκαιρία να πάρουν μια γεύση από το νέο σημείο αναφοράς της πρωτεύουσας τον προσεχή Ιούνιο, όταν το Κέντρο Πολιτισμού θα φιλοξενήσει για τέσσερις ημέρες έναν νέο κύκλο εκδηλώσεων.

Πηγή
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Έχω ακούσει ότι για τα 5 πρώτα χρόνια της λειτουργίας του όλα τα λειτουργικά έξοδα θα τα καλύψει το ίδρυμα. Μετά θα παραδοθεί στο κράτος. Ελπίζω να μην ισχύει.....
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.628
Reaction score
94.573
Από φίλο:

Σήμερα, κάνοντας προπόνηση στην παραλιακή ζώνη του Φαλήρου, σκέφτηκα να εξερευνήσω το καινούργιο κομμάτι που ενώνει την Εσπλανάδα με τη νέα Λυρική Σκηνή και το Πάρκο του Ιδρύματος Νιάρχου...

Κατηφορίζω στο εργοτάξιο, κατεβαίνω προσεκτικά τη μαιανδρική ξύλινη ράμπα και υψώνω το βλέμμα για να περιπλανηθεί στο νέο τοπίο...Το αποτέλεσμα, μου κόβει την ανάσα...Μια απίστευτη τεχνητή λίμνη, να καθρεφτίζει το εξαίσιο και φωταγωγημένο, σχεδόν ολοκληρωμένο πια, κτίριο της Λυρικής Σκηνής. Όλα μελετημένα μέχρι κεραίας, σχεδιασμένα με εξωστρέφεια, απλότητα, αισθητική. Ένιωσα να ανατριχιάζω από υπερηφάνεια, έχοντας παράλληλα μια έντονη αίσθηση πως βρίσκομαι σε μια άλλη χώρα...Που όλα λειτουργούν όπως θα έπρεπε, που ο δημόσιος χώρος μετρά, σέβεται τον πολίτη, τις ανάγκες και την αισθητική του. Πόσες παραστάσεις θα φιλοξενήσει αυτό το διαμάντι, πόσα εκπαιδευτικά και πολιτιστικά προγράμματα, πόσες διαλέξεις, εκθέσεις ...Πόσο νόημα θα ξαναδώσει στην τόσο τραυματισμένη πολιτιστική ταυτότητα της πρωτεύουσας...

Ανηφορίζω επιστρέφοντας. Είμαι ακόμη εκστασιασμένος απ' την εμπειρία...Κατηφορίζω την Εσπλανάδα και ξαναβρίσκομαι στην παραλιακή ζώνη. Σκουπίδια, εγκατάλειψη, δύο μηχανάκια κάνουν κόντρες...Είμαι και πάλι στην Ψωροκώσταινα...Μια χώρα που μέσα στον απέραντο σκουπιδότοπό της, φιλοξενεί τα πιο σπάνια διαμάντια...Αρκεί να ψάξεις να τα βρεις...
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Από την μια πλευρά της παραλιακής είναι πλέον αυτό το υπέροχο δημιούργημα και απο την άλλη ένας περιφερόμενος καταυλισμός τσιγγάνων που έχουν μετατρέψει το κομμάτι του πάρκινγκ πίσω απο την μαρίνα σε ένα απέραντο αφοδευτήριο.....(τουλάχιστον την τελευταία φορά που ήμουν εκεί πριν κάτι μήνες....για να είμαι σωστός...)!

Την καλημέρα μου!
 










Μηνύματα
1.849
Reaction score
2.322
στο μεταξύ.....


Γιατί έγινε βάλτος το κανάλι στο Ιδρυμα Νιάρχου

http://www.protothema.gr/greece/article/661899/giati-egine-valtos-to-kanali-sto-idruma-niarhou/
Δυστυχως απο την στιγμη που πέρασε στο ελληνικο δημόσιο ειναι σίγουρο οτι θα καταστραφει αυτο το στολίδι, θα αφεθει στην τύχη του! Πραγματικα λυπάμαι για αυτη την καταληξη! :(
 




Staff online

  • spylab
    Shalom
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.881
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top