Προενισχυτης για πικαπ rega

Μηνύματα
37
Reaction score
23
Θα ήθελα απλά να καταθέσω την εμπειρία μου. Είχα στη διάθεσή μου το Rega p3/24 και στην συνέχεια το RP3. To δεύερο αναβαθμίστηκε με Groovtracer υποπλατώ κ.α. Και τα δύο έπασχαν από αστάθεια περιστροφής. Οι αναβαθμίσεις δεν έλυσαν το πρόβλημα. Αυτή τη στιγμή έχω το Project RPM3. Στ'αυτιά μου το τελευταίο είναι σαφώς φυσικότερο και σταθερότατο, μια απόλαυση εν ολίγοις.
ναι αυτη ηταν η πιθανη εναλλακτικη που σκεφτομουν, ομως το rega αν θελω να το ακουσω υπαρχει μονο στην Αθηνα -πολυ δυσκολο να παω αμεσα- (και αν το εκθετουν στο καταστημα) οποτε αφου δεν μπορω να συγκρινω ειπα να παω με την πλειοψηφια που προτεινει rp3. Ευχαριστω παντως που το ειπες γαιτι ακομα δεν εχω καταληξει για σιγουρα
 

Μηνύματα
37
Reaction score
23
Μίλα με τον αντιπρόσωπο και ελπίζω να βρεις λύση. Πιστεύω να το φέρνει.

Στην Αγγλία έχει 550 λίρες χωρίς κεφαλή και 625 με την Elys 2.
σημερα μου απαντησε ο αντιπροσωπος (videorythmos) και θα ερθει ελλαδα τελη ιουλιου.... αλλα θα κοστιζει 950 ευρω !!!!!! λογικα η τιμη που μου ειπε ειναι χωρις βελονα, αφου δεν ειχα αναφερει κι εγω τιποτα για βελονα. Παντως η διαφορα δε συγκρινεται , μαλλον θα το παραγγειλω μεσω γνωστων απο αγγλια και θα μου το στειλουν (αν και φοβαμαι για τη μεταφορα αλλα με την elys2 βγαινει γυρω στα 390 ευρω διαφορα -760 αγγλια και 950 το πικαπ+200 η βελονα εδω-... αντε πες 300 με μεταφορικα)
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
σημερα μου απαντησε ο αντιπροσωπος (videorythmos) και θα ερθει ελλαδα τελη ιουλιου.... αλλα θα κοστιζει 950 ευρω !!!!!! λογικα η τιμη που μου ειπε ειναι χωρις βελονα, αφου δεν ειχα αναφερει κι εγω τιποτα για βελονα. Παντως η διαφορα δε συγκρινεται , μαλλον θα το παραγγειλω μεσω γνωστων απο αγγλια και θα μου το στειλουν (αν και φοβαμαι για τη μεταφορα αλλα με την elys2 βγαινει γυρω στα 390 ευρω διαφορα -760 αγγλια και 950 το πικαπ+200 η βελονα εδω-... αντε πες 300 με μεταφορικα)

Γιατί τόσο ακριβό στην Ελληνική αγορά? Ευτυχώς που σέβεται τον έλληνα καταναλωτή ο αντιπρόσωπος, όπως μου είπε επειδή εξέφρασα τη δυσαρέσκειά μου που δεν έχει demo τα rega εκτός του RP1. Φαντάσου να μην τον σέβονταν.

Αν το πάρεις τελικά από Αγγλία, να το ασφαλίσεις για τη μεταφορά.


Project RPM3 carbon 599 λίρες στην Αγγλία, 700€ στην Ελλάδα. Η σύγκριση προς γνώση.




 
Last edited:

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
σημερα μου απαντησε ο αντιπροσωπος (videorythmos) και θα ερθει ελλαδα τελη ιουλιου.... αλλα θα κοστιζει 950 ευρω !!!!!! λογικα η τιμη που μου ειπε ειναι χωρις βελονα, αφου δεν ειχα αναφερει κι εγω τιποτα για βελονα. Παντως η διαφορα δε συγκρινεται , μαλλον θα το παραγγειλω μεσω γνωστων απο αγγλια και θα μου το στειλουν (αν και φοβαμαι για τη μεταφορα αλλα με την elys2 βγαινει γυρω στα 390 ευρω διαφορα -760 αγγλια και 950 το πικαπ+200 η βελονα εδω-... αντε πες 300 με μεταφορικα)

Mε 940€ παίρνεις το project the classic. Που είναι σαφώς ανώτερο του rega Ρ3 σαν μηχανολογική κατασκευή. Από ήχο δεν το έχω ακούσει. Έρχεται με κεφαλή την ortofοn 2M silver
και υπάρχει σε demo για να το ακούσεις και να το δεις από κοντά, κι όχι μόνο από φωτογραφίες και video στο you tube.
 
Last edited:

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Για το θεμα τιμολογισης ορισμενων αντιπροσωπων το ειπαμε πολλες φορες.Αν ειναι να χανουν πωλησεις γι αυτο τον λογο ας τις χασουν.Μονον οι ιδιοι μπορουν να βοηθησουν τις πωλησεις τους.
 

Μηνύματα
37
Reaction score
23
Mε 940€ παίρνεις το project the classic. Που είναι σαφώς ανώτερο του rega Ρ3 σαν μηχανολογική κατασκευή. Από ήχο δεν το έχω ακούσει. Έρχεται με κεφαλή την ortofοn 2M silver
και υπάρχει σε demo για να το ακούσεις και να το δεις από κοντά, κι όχι μόνο από φωτογραφίες και video στο you tube.
940 χωρις την ortofon , μαλλον ξεφευγει , δεν εχω και την εμπειρια να κρινω -πρωτο πικαπ που αγοραζω-οποτε ειχα πει στην αρχη να παρω ενα μεχρι 400 μεχρι να αποκτησω γνωμη, μετα το ψαξα κι αλλο και ανεβηκα στα 800, αλλα εκτος αν τ ακουσω ζωντανα παραπανω δυσκολα δινω ... και δεν μπορω και να τα συγκρινω αυτη ειναι η βλακεια, ομως θα προσπαθησω να το ακουσω το project the classic) .Δεν ειχα σκεφτει να το ασφαλισω .... θα το ψαξω παντως, καλη ιδεα
 

Μηνύματα
37
Reaction score
23
Για το θεμα τιμολογισης ορισμενων αντιπροσωπων το ειπαμε πολλες φορες.Αν ειναι να χανουν πωλησεις γι αυτο τον λογο ας τις χασουν.Μονον οι ιδιοι μπορουν να βοηθησουν τις πωλησεις τους.
δε νομιζω οτι τους ενδιαφερει ιδιαιτερα, απ τη στιγμη που και παλι εχουν πελατες... σκεψου εγω για παραδειγμα στην αρχη ειχα αποκλεισει τελειως την ιδεα να το παρω απο αλλου και να μου το στειλουν -δεν το ειχα ψαξει καν- επειδη φοβομουν τη μεταφορα, μετα ειδα τη διαφορα τιμης και το αποφασισα, ομως αν δεν εχεις καποιον γνωστο εκει δυσκολο να βρεις site που να σου το στειλει Ελλαδα
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
δε νομιζω οτι τους ενδιαφερει ιδιαιτερα, απ τη στιγμη που και παλι εχουν πελατες... σκεψου εγω για παραδειγμα στην αρχη ειχα αποκλεισει τελειως την ιδεα να το παρω απο αλλου και να μου το στειλουν -δεν το ειχα ψαξει καν- επειδη φοβομουν τη μεταφορα, μετα ειδα τη διαφορα τιμης και το αποφασισα, ομως αν δεν εχεις καποιον γνωστο εκει δυσκολο να βρεις site που να σου το στειλει Ελλαδα
Αν δεν ενδιαφερει αυτους,εσενα γιατι να σε ενδιαφερει? Αν μπορεις να το παρεις σε καλυτερη τιμη και να το παραλαβεις ασφαλισμενο.....
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.407
Reaction score
50.361
Όσο για το VTA οι γνώμες διίστανται. Η rega ισχυρίζεται ότι δεν επηρεάζει τον ήχο, μάλλον σύσσωμη η υπόλοιπη hifi βιομηχανία υποστηρίζει το αντίθετο.
.
- αν είναι δυνατόν !!!!!!!!!!!

- το vta , είναι από τις ρυθμίσεις που ακούγονται άμεσα ( εξαιρούνται οι σφαιρικές ακίδες )

- και καλά με τα spacers , μπορείς να το ανεβάσεις , το αντίθετο όμως ( αρνητικό vta ) , πως θα το κάνεις ; ( με spacers στην κεφαλή ; )

- rega είναι αυτή , σοβαρή εταιρεία . . . :thumbsdown:
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
- αν είναι δυνατόν !!!!!!!!!!!

- το vta , είναι από τις ρυθμίσεις που ακούγονται άμεσα ( εξαιρούνται οι σφαιρικές ακίδες )

- και καλά με τα spacers , μπορείς να το ανεβάσεις , το αντίθετο όμως ( αρνητικό vta ) , πως θα το κάνεις ; ( με spacers στην κεφαλή ; )

- rega είναι αυτή , σοβαρή εταιρεία . . . :thumbsdown:

Οι σύγχρονες κεφαλές, ειδικά οι MC με τα ελλειπτικά, shibata, fritz gyger, micro ridge κλπ διαμάντια θέλουν προσεκτικό και ακριβές στήσιμο και ρυθμίσεις (Vta και αζιμούθιο) ώστε να αποδώσουν τα μέγιστα.

Καλό θα είναι λοιπόν να έχουμε υπόψη μας όλες τις παραμέτρους ώστε να πάρουμε το μέγιστο αποτέλεσμα για τα χρήματα που έχουμε ξοδέψει.

Δε μπορώ να δεχτώ σύγχρονο βραχίονα (RB 2000) που κοστίζει 1200 λίρες να μη ρυθμίζει Vta και αζιμούθιο.
 


Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
- ούτε αζιμούθιο ;;;...........:(:(:(

Θεωρεί η rega ότι θα χρησιμοποιήσεις τις δικές της κεφαλές και μόνον αυτές, και το σκεπτικό είναι ότι μερικοί χρήστες δεν θέλουν να μπλέκουν με ρυθμίσεις για τυχόν κεφαλές άλλων κατασκευαστών και αναγκαστικά θα μείνουν στις δικές της.
Μάλιστα γι' αυτό έχουν και 3 βίδες οι κεφαλές της όπως κι ο βραχίονας αντίστοιχα 3 τρύπες. Ισχυρίζονται ότι δε χρειάζονται επιπλέον ρυθμίσεις.

Επειδή τα πικάπ της φεύγουν από το εργοστάσιο εξοπλισμένα με κεφαλή, αν θες να τα αγοράσεις χωρίς τότε ξεβιδώνουν και αποσυνδέουν τις κεφαλές. Σε forum αγγλικό διάβασα ότι φαίνονταν τα σημάδια από το βίδωμα των βιδών στο headshell του βραχίονα.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.407
Reaction score
50.361
- ίσως να είναι και αυτός ένας λόγος που πχ το linn magic φοράει τον κατά τ΄ άλλα , αξιόπιστο carbon της Pro-ject , και όχι κάποιον rega . . . χμμμ
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Ποιος λεει οτι δεν ρυθμιζεται το vta?Απλα δεν ειναι τοσο ευκολο οσο μια βιδα στο πλάι η οποια ουτως η αλλως οσο και να την σφιξεις δεν μπορει να προσφερει το rigidity που ειναι εξίσου σημαντικο με ολες τις αλλες ρυθμισεις ενος βραχιονα ιδιαιτερα με μια mc κεφαλη.
Ρυθμιση στο αζιμουθιο χρειαζεται οταν εχεις ενα βραχιονα με κελυφος στυλ SME που γυρναει,αρα θα το διορθωσεις,η οταν η ακιδα της κεφαλης δεν ειναι σωστα τοποθετημενη αρα κλαφτα χαραλαμπε.........
Τωρα,αν και ο βραχιονας εχει στραβο κελυφος,ξανακλαφτα χαραλαμπε.......δεν εχω δει ακομη καλο βραχιονα που να εχει στραβο κελυφος,και μιλωντας για τους rega,δεν νομιζω να πασχουν απο κατι τετοιο.
Αρνητικο vta χρειαζεσαι οταν η κεφαλη ειναι πολυ χαμηλη,και δεν γνωριζω καμια κεφαλη που να ειναι χαμηλοτερη απο τις rega.Ξερει καποιος μια κεφαλη που δεν μπορει να ρυθμιστει με βραχιονα rega? Προσωπικα, δεν εχω συναντησει ακομη καμια,και ο πρωτος μου rb300 ειχε διψηφιο serial number,και σημερα εχω αλλους 3 rega.Oσον αφορα την επιλογη της Linn για τον βραχιονα,ουδεν σχολιον.Η θα επελεγε π.χ τον rb300/301 στην μιση τιμη του akito που αμφιβαλλω αν ο akito ειναι και καλυτερος???Προφανως θα επελεγε εναν βραχιονα, απο τον οποιο ο akito θα ηταν "σιγουρη" αναβαθμιση.
 
Last edited:

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.407
Reaction score
50.361
Αρνητικο vta χρειαζεσαι οταν η κεφαλη ειναι πολυ χαμηλη,και δεν γνωριζω καμια κεφαλη που να ειναι χαμηλοτερη απο τις rega..
- αρνητικό vta 2-μοιρών ( ξέρεις πόσα mm κάτω , είναι αυτό ) θέλουν όλες οι grado , βάσει του κατασκευαστή και των προσωπικών εμπειριών , επίσης και όποτε εμείς ως ακροατές - χρήστες θέλουμε να ''τιουνάρουμε'' , την σχέση μπάσου - πρίμου , βάσει προσωπικού γούστου

- αλλά και μόνο τον κατάλογο της grado , να αφήσει ο κάτοχος rega έξω , είναι ένα μείον
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Ολα εχουν τα μειον τους.Δεν ειμαι απολυτα βεβαιος αν οι grado ειναι ψηλοτερες απο τις rega κεφαλες (μαλλον θα ειναι πιστευω) ,αν ειναι δεν θα εχουν μαλλον και πολυ προβλημα με το vta.Διαφορετικα κεφαλες πολλες ιδιαιτερα οταν μιλαμε για κεφαλες που λογω σχεδιασης ενδεχομενως να παρουσιασουν αλλου ειδους προβληματα με πολλα πικαπ.
Παρεπιμπτοντως μια και το ανεφερες ποιους βραχιονες εννοεις/ξερεις που εχουν ρυθμιση αζιμουθιου εκτος τυπου sme?
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Μετρησα οτι ειχα προχειρο εδω, υψος απο την ακιδα μεχρι την πλατη τους,rega bias II 13mm,ortofon OM 18mm, sumiko pearl 18/19 mm , ZYX 18mm.
Φαινεται οτι οντως οι rega ειναι πολυ χαμηλες.Για grado δεν γνωριζω αλλα θα ελεγα οτι για να θελει αρνητικο vta σε πικαπ/βραχιονα rega,πρεπει το υψος της να ειναι χαμηλοτερο απο τα 13mm των rega.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.407
Reaction score
50.361
Ολα εχουν τα μειον τους.Δεν ειμαι απολυτα βεβαιος αν οι grado ειναι ψηλοτερες απο τις rega κεφαλες (μαλλον θα ειναι πιστευω) ,αν ειναι δεν θα εχουν μαλλον και πολυ προβλημα με το vta.Διαφορετικα κεφαλες πολλες ιδιαιτερα οταν μιλαμε για κεφαλες που λογω σχεδιασης ενδεχομενως να παρουσιασουν αλλου ειδους προβληματα με πολλα πικαπ.
Παρεπιμπτοντως μια και το ανεφερες ποιους βραχιονες εννοεις/ξερεις που εχουν ρυθμιση αζιμουθιου εκτος τυπου sme?
- με τις grado , το θέμα δεν είναι το ύψος , αλλά ο κατασκευαστής που ζητάει αρνητικό vta , έτσι ώστε το cantilever να διαβάσει στις 18 μοίρες , και όντως εάν δεν το κάνεις , το μπάσο είναι αναιμικό

- αζιμούθιο , από προσωπική εμπειρία , ρυθμίζουν οι pro-ject ( που έχω ), και αν δεν με απατά η μνήμη μου , ο technoarm ( [που έχω στήσει σε άλλους )
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
- με τις grado , το θέμα δεν είναι το ύψος , αλλά ο κατασκευαστής που ζητάει αρνητικό vta , έτσι ώστε το cantilever να διαβάσει στις 18 μοίρες , και όντως εάν δεν το κάνεις , το μπάσο είναι αναιμικό

- αζιμούθιο , από προσωπική εμπειρία , ρυθμίζουν οι pro-ject ( που έχω ), και αν δεν με απατά η μνήμη μου , ο technoarm ( [που έχω στήσει σε άλλους )
Παιζει ρολο και το υψος απο την στιγμη που χρειαζεσαι ρυθμιση vta.Δεν θα ηταν πιο σωστο να ειχε απο την μανα του 18 μοιρες το στελεχος η να ηταν η ακιδα απο την αρχη στο στελεχος με την απαιτουμενη γωνια ωστε να μην χρειαζεται αρνητικο vta?
Ο technoarm ειναι rega πως ρυθμιζει το αζυμουθιο και οι rega δεν?
Kαι πως το ρυθμιζει ο project αν δεν εχει κελυφος που περιστρεφεται?Μονοκοματοι δεν ειναι? Τουλαχιστον οι carbon? !!!
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.056
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top