"Vintage Decks & Amplifiers Club"




stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Μεταξύ άλλων δίνει και υποδήματα, του χαιεντά, για πρωί και πολύωρο ξεκούραστο ψάξιμο σε εκθέσεις καταστήματα κτλ..


Για βράδυ..επίσκεψη στο σπίτι του φίλου επίσης χαιεντά, συζήτηση για καλώδια κτλ,νέες αγορές να βάλουμε αγγελία να βγάλουμε τίποτα απο άλλες χασούρες.



:lolsign:
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.004
Reaction score
1.466
Εντάξει, ο καθένας ζητάει ότι θέλει. Απλά το παράθεσα για το "σπάνιο" των μηχανημάτων.
Γιάννης
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.220
Reaction score
11.498
Εντάξει, ο καθένας ζητάει ότι θέλει. Απλά το παράθεσα για το "σπάνιο" των μηχανημάτων.
Γιάννης
Πάντως τα ηχεία του Μη τα δίνει φτηνά, 10.000 $ ,απλά δεν ειναι ευνοϊκή αυτήν την περίοδο η ισοτιμία ευρώ-δολαρίου
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Καλησπέρα σε όλους,

Πρόσφατα βρήκα σε μία αποθήκη ένα πολύ συμπαθητικό φορητό πικαπ με το οποίο θεωρώ ότι αξίζει να ασχοληθώ. Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε πληροφορία, βοήθεια σχετικά με το πικαπ, απο κάποιον έμπειρο.
Ευχαριστώ

Θανάσης
 

Attachments


Μηνύματα
103
Reaction score
81
Καλημερα!Επαναφερω αυτο το παλιο θεμα καθως σιγουρα καπου εδω μεσα υπαρχει η απαντηση στην ερωτηση μου,αλλα 68 σελιδες ειναι πολλες ..
Θελω να καθαρισω τον ενισχυτη μου(Marantz 4400 του 1972) καθως μετα απο λιγη ωρα παιξιματος σβηνει η ενδειξη ''STEREO'' και γενικα ακουγονται διαφοροι ηχοι οταν μετακινω διακοπτες.
Αυτο που θελω να ρωτησω,ειναι τι χρειαζομαι. Χρειαζομαι σπρει επαφων με ή χωρις λαδι?? Υποθετω πως σε οτι κουνιεται(διακοπτες,ποτενσιομετρα κτλ) θα θελω με λαδι,ενω στις απλες επαφες χωρις λαδι. Επειδη γενικα ειναι σε παρα πολυ καλη κατασταση δεν θα ηθελα να κανω καποια ζημια στην προσπαθεια μου να κανω τα πραγματα καλυτερα.
Ευχαριστω προκαταβολικα
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
To stereo σβήνει προφανώς λόγω στιγμιαίου αποσυντονισμού, οπότε θέλει καθάρισμα ο μεταβλητός πυκνωτής που ελέγχεται από το νήμα της βελόνας. Ειδικά εκεί θέλει spray χωρίς λάδι ("θαλασσί"). Οι διακόπτες και τα ποτ θέλουν "κόκκινο" (με λάδι). Επειδή, όμως, το εσωτερικό της συσκευής είναι πολύ πυκνοκατοικημένο και γηρασμένο, καλύτερα να κάνει αυτήν τη δουλειά κάποιος τεχνικός.
 

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.174
Σπρέυ καθαρισμού επαφών χωρίς λάδι. Τίποτα άλλο. Απλά θα πρέπει να ξέρεις που και πώς να το εγχύσεις ώστε να πιάσει και να καθαρίσει τα σημεία που χρήζουν καθαρισμού. Δεν είναι πάντα το πιο εύκολο αυτό.
Ένα αρκετά καλό είναι το Contact cleaner της cramolin. Γερμανικό . Καθαρίζει καλά , είναι λίγο αλμυρό στην τιμή.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
81
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις!
Τον εχω ανοιξει για καποιες βασικες επισκευες που δεν απαιτουσαν κολλησεις. Μπορω να επιβεβαιωσω πως ολα ειναι εξαιρετικα στριμωγμενα εκει μεσα,σε σημειο οπου για να φτασεις σε συγκεκριμενα σημεια να πρεπει να ξεβιδωσεις το μισο ενισχυτη.
Δε σας κρυβω πως εχω γινει λιγο καχυποπτος με διαφορους τεχνικους/τεχνιτες απο αλλες ειδικοτητες,οποτε γενικα τους φοβαμαι. Απο σαμποταζ προκειμενου να εχουν να φτιαχνουν μεχρι κακοτεχνιες απο αγνοια. Αυτος ειναι και ο λογος που θα προτιμουσα ιδανικα να τα κανω μονος μου.Βεβαια στο συγκεκριμενο ζοριζει αρκετα,οποτε μαλλον θα αναγκαστω να παρω το ρισκο.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.004
Reaction score
1.466
Σπρέυ καθαρισμού επαφών χωρίς λάδι. Τίποτα άλλο. Απλά θα πρέπει να ξέρεις που και πώς να το εγχύσεις ώστε να πιάσει και να καθαρίσει τα σημεία που χρήζουν καθαρισμού. Δεν είναι πάντα το πιο εύκολο αυτό.
Ένα αρκετά καλό είναι το Contact cleaner της cramolin. Γερμανικό . Καθαρίζει καλά , είναι λίγο αλμυρό στην τιμή.
Το Contact Cleaner της Cramolin έχει λίγο λάδι, τόσο όσο χρειάζεται για να λειτουργούν καλά οι διακόπτες και τα ποτενσιόμετρα. Απλά χρειάζεται περισσότερη ώρα να στεγνώσει. Μια καλή πρακτική είναι ο ψεκασμός με πολύ Contact Cleaner ώστε να διαλυθούν οι οξειδώσεις και οι βρωμιές γενικά, ξέπλυμα με ένα Spray Tuner (καθαριστικό χωρίς λάδι) και μετά μια μικρή ποσότητα Contact Cleaner ώστε να μείνει η λίπανση για μεγάλο χρόνο. Η μεγάλη ποσότητα Contact Cleaner "μαγνιτίζει" την σκόνη και μετά από χρόνο κάνει χειρότερη ζημιά (λάσπη...)
Φιλικά,
Γιάννης
 

Μηνύματα
103
Reaction score
81
Διαβαζοντας λιγο παραπανω εμαθα πως ενας τοσο παλιος ενισχυτης(1975 τελικα,οχι 1972) χρειαζεται και εργασιες που δεν εχω την αυτοπεποιθηση να κανω μονος μου,οποτε αναγκαστικα θα παει σε μαστορα. Μια προσφορα που πηρα(χονδρικα παντα) ηταν εντος του οριου του αποδεκτου. Αυτο που με τρομαξε λιγο ηταν η αντικατασταση ηλεκτρονικων εξαρτηματων(πυκνωτες κτλ),αλλα διαβαζοντας και εδω και σε ξενα φορουμ συνειδητοποιησα πως ειναι εξαρτηματα με περιορισμενο χρονο ζωης και κρινεται απαραιτητη η παρεμβαση σε αυτα.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.004
Reaction score
1.466
Διαβαζοντας λιγο παραπανω εμαθα πως ενας τοσο παλιος ενισχυτης(1975 τελικα,οχι 1972) χρειαζεται και εργασιες που δεν εχω την αυτοπεποιθηση να κανω μονος μου,οποτε αναγκαστικα θα παει σε μαστορα. Μια προσφορα που πηρα(χονδρικα παντα) ηταν εντος του οριου του αποδεκτου. Αυτο που με τρομαξε λιγο ηταν η αντικατασταση ηλεκτρονικων εξαρτηματων(πυκνωτες κτλ),αλλα διαβαζοντας και εδω και σε ξενα φορουμ συνειδητοποιησα πως ειναι εξαρτηματα με περιορισμενο χρονο ζωης και κρινεται απαραιτητη η παρεμβαση σε αυτα.
Μια μικρή παρατήρηση, δεν έχουν πάντα τα ζητούμενα αποτελέσματα οι αντικαταστάσεις υλικών ανεξέλεγκτα με άλλου είδους, τιμής και τύπου. Τα μηχανήματα ήχου (και ο ήχος γενικότερα) είναι υποκειμενικά και η ομορφιά τους είναι αυτή η υποκειμενικότητα, η χροιά, οι αρμονικές κλπ. Μου έχει τύχει αλλαγή-σκούπα σε υλικά να αλλάξει τελείως τον χαρακτήρα του υπό συντήρηση μηχανήματος και μετά να μην αρέσει καθόλου στον ιδιοκτήτη του!
Γιάννης
 

Μηνύματα
103
Reaction score
81
Μια μικρή παρατήρηση, δεν έχουν πάντα τα ζητούμενα αποτελέσματα οι αντικαταστάσεις υλικών ανεξέλεγκτα με άλλου είδους, τιμής και τύπου. Τα μηχανήματα ήχου (και ο ήχος γενικότερα) είναι υποκειμενικά και η ομορφιά τους είναι αυτή η υποκειμενικότητα, η χροιά, οι αρμονικές κλπ. Μου έχει τύχει αλλαγή-σκούπα σε υλικά να αλλάξει τελείως τον χαρακτήρα του υπό συντήρηση μηχανήματος και μετά να μην αρέσει καθόλου στον ιδιοκτήτη του!
Γιάννης
Αυτην ακριβως την ερωτηση εκανα στο μαστορα με τον οποιο μιλησα καθως ειναι κατι που με τρομαζει. Δεν μπορω να ξερω αν η αντικατασταση πυκνωτων συγκεκριμενα θα επιφερει καποια αλλαγη στον ηχο,γιατι οι ηλεκτρολογικες μου γνωσεις δε φτανουν ως εκει. Θελω γνωμονας στο restoration να ειναι ο σεβασμος στο χαρακτηρα του μηχανηματος. Δε θελω να "εκσυγχρονιστει". Παλι εννοιες μου εβαλες....
Απο την αλλη με διαβεβαιωσε πως εχει φτιαξει αρκετα ιδια μηχανηματα,οποτε καπως καθησυχαστηκα. Και γενικα εχει κερδισει δαφνες απο αρκετους εδω μεσα.
Εσυ jpaudio πεφτεις λιγο μακρια απ'οτι βλεπω.. Δε βγαινουν οι βενζινες να περασω Ατλαντικο ρε παιδι μου:lolsign:
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.004
Reaction score
1.466
Μην το βλέπεις έτσι, πάρε το σαν μια μικρή εκδρομή! Ο χρόνος νομίζω (που λείπει και από τους δύο...) είναι η σημαντκότερη παράμετρος και όχι η απόσταση και το κόστος.
Γιάννης
 

Μηνύματα
909
Reaction score
333
τι ωραιο θεμα
υπαρχει τροπος να επανελθουν οι φωτογραφιες που εχουν χαθει ?
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.442
Reaction score
50.535
The Acoustic Research integrated amplifier




The first time we saw an AR amplifier (at a Hi-Fi Show), we were struck by its bland, almost antiseptic appearance. Amidst all those other audio products that looked as though they had been high-styled for Madame's boudoir, the unadorned simplicity of the AR amplifier made it stand out like an Eames chair at Williamsburg.


Listening
We tested the AR amplifier with three varieties of loudspeaker: an all-dynamic system (Dynaco A-25), a dynamic/electrostatic system (Janszen Z-600), and a full-range electrostatic (the KLH Nine). On all three, the sound was very clean and lucid, but not without some degree of coloration.

Transparency was very good despite a barely detectable hint of graininess, crescendos were handled very cleanly and solidly, overload recovery was extremely fast (unless the protective thermal breakers let go, in which case it took several seconds for the dead channel to come on again), and when mild clipping occurred, the resulting clicks were judged relatively innocuous

Conclusions
Whether or not the particular sound of the AR amplifier is worth your consideration depends on the loudspeakers you use it with, the way they behave in your listening room, and your own personal taste for reproduced sound. For example, we have encountered cases where no amount of careful placement of loudspeakers could make them sound anything but thin, and it was not always the fault of the speakers, either. Tweeter balance controls are rarely able to correct a condition like this, and very few tone controls can do it either. But the peculiar behaviour of the AR amplifier did solve the problem very nicely in two such instances.

The Acoustic Research integrated amplifier Specifications

Sidebar: Specifications
Description:
Solid-state stereo integrated amplifier. Power rating: 60Wpc continuous sinewave into 4 ohms; 50Wpc into 8 ohms; 30Wpc into 16 ohms.
Dimensions: 15.75" W by 4.5" H by 10" D, with wood cover.
Price: $250 with black aluminum cover; $265 with oiled walnut cover (1969). No longer available (2018).
Manufacturer: Acoustic Research, Inc., Cambridge, MA 02141 (1969). Acoustic Research (a division of Voxx international), 3502 Woodview Trace, Indianapolis, IN 46268 (2018). Tel: (844) 353-1307. Web: www.acousticresearch-hifi.com.


https://www.stereophile.com/content/acoustic-research-integrated-amplifier-specifications
 

Μηνύματα
2.765
Reaction score
1.191
Καλησπέρα στους κασετόβιους !
Υπάρχει διαθέσιμη κασέτα απομαγνητισμού για αγορά ή χρήση ???
Ψάχνω κάτι να εμπιστευτώ αλλά δε βρίσκω ...
 

ika

News
Μηνύματα
13.972
Reaction score
12.963
Καλησπέρα στους κασετόβιους !
Υπάρχει διαθέσιμη κασέτα απομαγνητισμού για αγορά ή χρήση ???
Ψάχνω κάτι να εμπιστευτώ αλλά δε βρίσκω ...
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.173
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top