Βιβλία

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.942
Reaction score
20.445
Το "Επόμενη Μέρα" πάντα μου "έκανε" για προσπάθεια αντιγραφής του "Βαβέλ". Μπορεί και να έχω άδικο, έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε...

Edit: Τώρα που πρόσεξα την ημερομηνία έκδοσης, μάλλον το αντίθετο συνέβαινε...
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.441
Reaction score
50.532
. . . και φυσικά . . .

[DOUBLEPOST=1465904388][/DOUBLEPOST]


- κυκλοφόρησαν περίπου 12 τεύχη , πολύ διαφορετικό απ΄ ότι είχε κυκλοφορήσει έως τότε , με μικρά διηγήματα τύπου : Norman Spinrad , Philip K Dick , έχω τα περισσότερα στην κατοχή μου , πολύ δυσεύρετα πλέον , μόνο στα μτχ
- το Βαβέλ , ήταν ποιο συμβατικό
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.942
Reaction score
20.445
Να θυμίσω, φιλικά πάντα, ότι το παρόν θέμα αφορά σε βιβλία.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.441
Reaction score
50.532
Να θυμίσω, φιλικά πάντα, ότι το παρόν θέμα αφορά σε βιβλία.
- σωστά , γι΄ αυτό όμως είχα ονομάσει το νήμα : προτάσεις για ανάγνωση , πριν την συνένωσή του με το παρόν , τέλος πάντων , τα βιβλία είναι στο άμεσο ενδιαφέρον

ΥΓ : εάν ράψουμε τα περιοδικά σε τόμους με εξώφυλλα δεν μπορούμε να τα βαφτήσουμε βιβλία ; . . . :)
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.275
Reaction score
93.711
ΥΓ : εάν ράψουμε τα περιοδικά σε τόμους με εξώφυλλα δεν μπορούμε να τα βαφτήσουμε βιβλία ; . . . :)
Χμ... μπορούμε να το βαφτίσουμε μοδιστρική. Κι αν έχουμε κάνει καλή δουλειά, haute couture. :p
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.441
Reaction score
50.532


- Το καλλίτερο του Νόρμαν Σπίνραντ , ( πολιτική φαντασία ) , με εφιαλτικές περιγραφές , και προφητικό όπως πάντα
 



Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.441
Reaction score
50.532
THE CLASH
THE ONLY BAND THAT MATTERS




Η εξιστόρηση της πορεία της "άγριας συμμορίας" του punk, και ένας οδηγός δισκογραφίας, φιλμογραφίας και βιβλιογραφίας για όσους θέλουν να γνωρίσουν καλύτερα ή απλώς να ξαναθυμηθούν τους Clash και το έργο τους. (ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΣΤΟ ΟΠΙΣΘΟΦΥΛΛΟ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ)

Περιεχόμενα
Αναρχία στη Μεγάλη Βρετανία - Η γέννηση του punk
Επαναστάτες με Αιτία
Εισαγωγή
Ο "Woody" Mellor και οι 101'ers
The Clash
Το πρώτο άλμπουμ: "The Clash"
Give 'Em Enough Rope
Rock Against Racism
... Not so bored with the USA
London Calling
Η σκληρή δεκαετία του '80
1981 - Μια οριακή χρονιά
Combat Rock
1983 - Η αρχή του τέλους
Cut the Crap
Μετά τους Clash
Ο Joe Strummer στον κινηματογράφο
Τα προσωπικά άλμπουμ του Joe Strummer
Δισκογραφία - Βιβλιογραφία
Δισκογραφία
Συλλογές - boxes
101' ers
Big Audio Dynamite
Joe Strummer and the Latino Rockabilly War
Joe Strummer and the Mescaleros
Συμμετοχές του Joe Strummer
Soundtrack
Tribute to Clash

Λεπτομέρειες
ISBN13 9789605370657
Εκδότης ΑΠΟΠΕΙΡΑ
Χρονολογία Έκδοσης Δεκέμβριος 2003
Αριθμός σελίδων 128
Διαστάσεις 21x14
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.441
Reaction score
50.532
- το πρώτο βιβλίο που διάβασα στη ζωή μου , περίπου στα 12 , σε συνεργασία με τις τεχνικές εκδόσεις , τότε πρωτόμαθα πως Porsche σημαίνει μέχρι την 911 , διότι τότε κυκλοφορούσαν και οι : 924 , 928 , 944 . . . για φανατικούς ή συλλέκτες


 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.441
Reaction score
50.532
- καλημέρα . . .


- κλασικό επάνω στον αλκοολισμό , ωραίες περιγραφές , σαν ήπιο noire , ατμοσφαιρικό και ρεαλιστικό παράλληλα

- και ένα τραγούδι για να το συντροφεύσει . . .

wall of voodoo - lost weekend - YouTube
upload_2016-6-28_9-49-49.jpeg ▶ 5:01
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.550
Reaction score
37.785
....φφφφ.......Φο... Νταριο...Νταριο Φο, τι να πει κανεις γι'αυτον τον ανθρωπο...απο την αναγνωριση της αστικης ταξης..το γυρνα αντεπιθεση, Θεουλης! εχοντας διαβασει παλαιοτερα ...επεσαν στα χερια μου τα παρακατω :

1968-Η μεγαλη παντομιμα
(1968 – Grande pantomima con bandiere e pupazzi piccoli i medi (Grand Pantomime with Flags and Small and Middle-sized Puppets))- "ολα ειναι μια μεγαλη σκοτεινη φαρσα" , λεω εγω- ... ο Κος Φο τα λεει και τα αναπαριστα πολυ καλητερα, μια πολυ ευστοχη συναμα κοινωνικοπολιτικη αναλυση δοσμενη τοσο απλα και ομορφα. ο Πλουτος, η Εξουσια, η Αντισταση....ΟΛΑ! τελειο, παντα επικαιρο...


1981-Κλαξον,τρομπετες και πλακες..
(Trumpets and Raspberries (Italian title: Clacson, trombette e pernacchi)) σατυρικο, χιουμοριστικο, θεοπαλαβα σκηνικα..μια φαρσα πανω στα κοινο-παρανοικα θεματα. Δεν λεω στορυ, ειπαρχει στο ιντερνετ, αλλα καλητερα να μην εχεις ιδεα...

2015 - Υπάρχει ένας τρελός βασιλιάς στη Δανιμαρκία (C'é un re pazzo in Danimarca (There's a mad king in Denmark)) - μολις προπερσυ και ειναι το τελευταιο του εργο, αυτη τη φορα ομως δεν ειναι θεατρικο αλλα ενα διηγημα. Γυρναει στην εποχη μετα το διαφωτισμο.. και στο οραμα αλλα και τις πρωτοποριακες ιδεες του τρελου Βασιλια.. πλεκτανες και διαπλοκη.. θριλερ (αγωνια) και ανατροπη στην ανατροπη , η φαρσα φαρσα...και η σατηρα σατηρα.... αξιζει τον κοπο.. πολυ πολυ καλο! τσεκαρετε το..

Δυστηχως δεν εχω καταφερει να βρω αλλα..απο τα πολλα εργα του.. στην συνεχη αναζητηση..
και η φαρσα συνεχιζεται...^^
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.550
Reaction score
37.785
.. το 2007 τυχαινει να βρισκομαι στο Λονδινο για "διακοπες", η κατι περισσοτερο σαν εκτονωση πιεσης. Με φιλοξουν σε ενα σπιτι (και οχι διαμερισμα) κοιμαμαι στη σοφιτα, η οικοδεσποινα μου κανει πασα το παρακατω βιβλιο..
Neil Gainman - The Sandman Endless Nights

διαολε Decembered, αυτο ειναι.. αυτο ειναι το D-ιαβολεμενο (φτου φτου και μακρια απο μας) νοημα...
D for Death/Desire/Dream/Despair/Delirium/Destruction/Desτiny (τα 7 κεφαλαια και οι σχετικες οικονογραφησεις απο κορυφαιους κομικ καλιτεχνες)
Απιθανες ιστοριες με ανατροπη και χιουμορ που μονο ο Neil Gainman μπορει να φτιαξει, σκοτεινες εσωψυχες κωδικοποιημενες σε κατι απλο και ευπεπτο, οχι παντα καποιες φορες πεφτει λιγο βαρυ.
Μετα την (επιτυχημενη) σειρα Sandman, οτι καλητερο για να κλεισει την Ιστορια.
(ειπαρχει και στο wiki σχετικη σελιδα, αλλα εμπεριεχει spoiler και δεν τη προτεινω...το βιβλιο το πιανεις το ξεφυλιζεις και το ξεκινας στην πρωτη ευκαιρια..και το συνεχιζεις...)


καπως ετσι..
Neverwhere ( γραμμενο το 1996, υπαρχει και μια σχετικη σειρα τηλεοπτικη, δεν την εχω δει !?) , το βιβλιο το πετυχαινω τυχαια λιγο πριν το 2010, εκει που εκανα βολτα σε ενα βιβλιοπολιο, ενας καθημερινα προβληματισμενος τυπος, μπλεκει περνοντας σε μια αλλη διασταση του Λονδινου, μια διαφορετικη φανταστικη και sci-fi(delity) , λιγο κουραστικο στην αναγνωση, αλλα το scifi και cyberpunk (σαν κομικ..κοκ...) μαθαινω οτι εχει πολυ ακομα υλικο , α μι τι αλλο, απο καπου ξεκινανε ολα.. απο καπου πρεπει να μπεις.. (In the rabbit hole) .. contemporary? δε νομιζω..ισως κατι διαφορετικο σε κλασικο εικονογραφημενο.. δεν εχει ταμπελα..ειναι Neil Gainman.. και ειναι πραγματικο και φανταστικο σε ενα..



πριν 3 χρονια, 2013, ο ιδιος συγγραφεας, μυθιστόρημα, ομορφες εικονες , απροσμενο τελος,"Ο Ωκεανος στο τελος του δρομου" , ( στα εγγλεζικα ¨the ocean at the end of the lane"), περιπετεια σκοτεινη κ' φανταστικη, μου αρεσε οταν το ειχα διαβασει (βγαινει σε ενα 2-3ωρο), χαρμολυπη.. σου υπενθημιζει καποια παλια (ξεχασμενα) συναισθηματα υπαρξης .. θα μπορουσε να ειναι Stephen King, δεν ειναι..

ενα μεγαλο σκοτεινο καλοκαιρι..
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.550
Reaction score
37.785
...ουτε Τσακ Νωρις...δεν τα κανει αυτα...μεσα στις πρωτες 2 σελιδες ο πρωταγονιστης..εχει φαει σφαιρα εχει φαει ξυλο..εχει φαει τουμπα με μηχανη... εχει ριξει γκομενακι... και συνεχιζει ...
o Hugh Laurie...ο γνωστος υπερβατικος ηθοποιος απο το Dr House MD..γραφει το παρακατω βιβλιο...χιουμορ υπερβαση ... το προτεινω για καλοκαιρι .. :)
(ναι μαλλον στα αστυνομικα συγκαταλεγεται ..)
spoiler και παρουσιαση

... ναι..μη πας ποτε Καζαμπλανκα... Λουιζ(ι)ανα ομως?
(ο ιδιος) !! Hugh Laurie -Louisiana Blues
και κατι σε πιο χορευτικο, Hugh Laurie- Didn't It Rain
ωραιος κ γιατι οχι μοιραιος .. ο Hugh...:spiteful:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.942
Reaction score
20.445
.. το 2007 τυχαινει να βρισκομαι στο Λονδινο για "διακοπες", η κατι περισσοτερο σαν εκτονωση πιεσης. Με φιλοξουν σε ενα σπιτι (και οχι διαμερισμα) κοιμαμαι στη σοφιτα, η οικοδεσποινα μου κανει πασα το παρακατω βιβλιο..
Neil Gainman - The Sandman Endless Nights

διαολε Decembered, αυτο ειναι.. αυτο ειναι το D-ιαβολεμενο (φτου φτου και μακρια απο μας) νοημα...
D for Death/Desire/Dream/Despair/Delirium/Destruction/Desτiny (τα 7 κεφαλαια και οι σχετικες οικονογραφησεις απο κορυφαιους κομικ καλιτεχνες)
Απιθανες ιστοριες με ανατροπη και χιουμορ που μονο ο Neil Gainman μπορει να φτιαξει, σκοτεινες εσωψυχες κωδικοποιημενες σε κατι απλο και ευπεπτο, οχι παντα καποιες φορες πεφτει λιγο βαρυ.
Μετα την (επιτυχημενη) σειρα Sandman, οτι καλητερο για να κλεισει την Ιστορια.
(ειπαρχει και στο wiki σχετικη σελιδα, αλλα εμπεριεχει spoiler και δεν τη προτεινω...το βιβλιο το πιανεις το ξεφυλιζεις και το ξεκινας στην πρωτη ευκαιρια..και το συνεχιζεις...)


καπως ετσι..
Neverwhere ( γραμμενο το 1996, υπαρχει και μια σχετικη σειρα τηλεοπτικη, δεν την εχω δει !?) , το βιβλιο το πετυχαινω τυχαια λιγο πριν το 2010, εκει που εκανα βολτα σε ενα βιβλιοπολιο, ενας καθημερινα προβληματισμενος τυπος, μπλεκει περνοντας σε μια αλλη διασταση του Λονδινου, μια διαφορετικη φανταστικη και sci-fi(delity) , λιγο κουραστικο στην αναγνωση, αλλα το scifi και cyberpunk (σαν κομικ..κοκ...) μαθαινω οτι εχει πολυ ακομα υλικο , α μι τι αλλο, απο καπου ξεκινανε ολα.. απο καπου πρεπει να μπεις.. (In the rabbit hole) .. contemporary? δε νομιζω..ισως κατι διαφορετικο σε κλασικο εικονογραφημενο.. δεν εχει ταμπελα..ειναι Neil Gainman.. και ειναι πραγματικο και φανταστικο σε ενα..



πριν 3 χρονια, 2013, ο ιδιος συγγραφεας, μυθιστόρημα, ομορφες εικονες , απροσμενο τελος,"Ο Ωκεανος στο τελος του δρομου" , ( στα εγγλεζικα ¨the ocean at the end of the lane"), περιπετεια σκοτεινη κ' φανταστικη, μου αρεσε οταν το ειχα διαβασει (βγαινει σε ενα 2-3ωρο), χαρμολυπη.. σου υπενθημιζει καποια παλια (ξεχασμενα) συναισθηματα υπαρξης .. θα μπορουσε να ειναι Stephen King, δεν ειναι..

ενα μεγαλο σκοτεινο καλοκαιρι..
Έχω διαβάσει και τα τρία έργα που παρουσιάζεις. Ο "Ωκεανός..." είναι ευανάγνωστο, είναι καλό αλλά με άφησε με την εντύπωση ότι θα μπορούσε να είναι και καλύτερο.

Το "Neverwhere" είναι στο προσωπικό μου Top 5 των comics που έχω διαβάσει. Απλά, γ@μ@το!

Με τον "Sandman"... Ε, ΟΚ, τι να πω... Διάβασα τυχαία το "Οι κυνηγοί των ονείρων" από τις Εκδόσεις ΟΞΥ πριν περίπου 20 χρόνια και μου άρεσε πάρα πολύ. Το "έψαξα" λίγο παραπάνω, εισήγαγα τον εαυτό μου στο σύμπαν του Sandman κι από τότε... Όνειρα γλυκά.

Υ.Γ.: εάν έχετε την ευκαιρία να ακούσετε τον blues δίσκο του Hugh Laurie, να το κάνετε, δεν θα χάσετε κάτι, το αντίθετο μάλιστα...;)
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.550
Reaction score
37.785
το πιστευω, θα το εκανε ο οποισδηποτε στην θεση μου ... ευχαριστω εγω .. :)
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.550
Reaction score
37.785
Γιαννης Υφαντης - οι μεταμορφωσεις του μηδενος
* Όλες οι ποιητικές συλλογές (Μανθρασπέντα, Ο καθρέφτης του Πρωτέα, Ποιήματα κεντήματα στο δέρμα του διαβόλου, Ναός του Κόσμου, Έρως ανίκατε μάχαν, Ποιήματα
εκτός βιβλίων), κι ακόμη, όλα τ’ ανέκδοτα ποιήματα του Γιάννη Υφαντή, σ’ έναν τόμο.

ειχα πεσει πανω στο παρακατω στιχο:
Ακολούθησε όχι μόνο
τα χνάρια του πνεύματος στο χαρτί
μα και του λύκου τα πατήματα στο χιόνι.


(διαβαζοντας το τελευταιο βιβλιο του William Burroughs - Ghost of a chance / Μια Στις Χιλιες η εισαγωγη του οποιου αναφερει το παραπανω στιχο..)
So, το γκουγκλαρα (στο google ^^) ... ετσι, λιγο ποιηση.
gy.jpg

ολος ο τομος εδω : http://www.yfantis.gr/books/metamorf.pdf
cheers & enjoy !
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.587
Μηνύματα
2.865.053
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top