Προενισχυτης για πικαπ rega

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Από το user guide της ortofon:

Fig. 2 Azimuth adjustment With the Ortofon Cadenza cartridge it is possible to adjust azimuth, even when the cartridge is mounted in tonearms with fixed headshell. The adjustment is very important for achieving maximum channel separation and may be necessary when the cartridge for some reason is not perpendicular to the record surface. Because of the little rise on the clamping plate between the screw holes, you can tilt the cartridge approx. 2 degrees, when you fasten or unscrew either of the screws.
Αυτο μπορει να γινει ΜΟΝΟΝ οταν τα δυο σημεια πισω στην πλατη της κεφαλης δεν ακουμπανε το κελυφος.Αν οντως δεν το ακουμπανε ,οκ,αλλα πολυ ακροβατικο μου φαινεται.Δηλαδη αν τα δυο πισω σημεια δεν ακουμπανε το κελυφος, τοτε η κεφαλη θα κανει επαφη με το κελυφος μονον στην γραμμη και σε ενα σημειο στο κελυφος,μονον στην πλευρα της πιο σφικτης βιδας.Εσενα σου φαινεται σωστο αυτο?
Τελος, επειδη τα δυο πισω σημεια και η γραμμη εχουν ιδιο υψος, θα ελεγα οτι μονο με την γραμμη και την μια πλευρα του κελυφους,πιθανον να προκυψει και θεμα vta.
..................................................
Εν ολιγοις,προτιμω φλατ κελυφος και φλατ πλατη στην κεφαλη.Αν δεν ειναι,η αποκλιση θα ειναι τοσο μηδαμινη που θεωρω την ρυθμιση του αζιμουθιου κατα πολυ πιο ζημιογονα απο την πιθανη μηδαμινη αποκλιση στην επαφη των δυο επιφανειων,κελυφους και κεφαλης.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
οπότε το rigidity υφίσταται
Σε καποιο βαθμο ναι, αλλα με μια καλη MC θα το ακουσεις αν μπορουσες να συγκρινεις με κατι πιο σταθερο.Ακομη και σε ΜΜ ειδαμε και ακουσαμε την διαφορα οταν κολλουσες το πλαστικο της βελονας στο σωμα της.Δοκινασες καμια φορα να ακουσεις διαφορα με την ιδια κεφαλη στον ιδιο βραχιονα και συστημα σφιγγοντας τις βιδες της κεφαλης λιγο πανω λιγο κατω?Δεν εισηγουμαι βεβαια καποιος να παθει και ψυχωση με αυτες τις λεπτομερειες,αλλα εχει ενδιαφερον να δουμε τι μπορει αυτη η ακιδα να διαβασει.
 



Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.443
Reaction score
50.538
Δοκινασες καμια φορα να ακουσεις διαφορα με την ιδια κεφαλη στον ιδιο βραχιονα και συστημα σφιγγοντας τις βιδες της κεφαλης λιγο πανω λιγο κατω?Δεν εισηγουμαι βεβαια καποιος να παθει και ψυχωση με αυτες τις λεπτομερειες,αλλα εχει ενδιαφερον να δουμε τι μπορει αυτη η ακιδα να διαβασει.
- δεν το έχω κάνει , αλλά θα το δοκιμάσω , μ΄ αρέσει να ''παίζω'' , και θα ενημερώσω , εξ΄ άλλου αυτή είναι η μαγεία με τον αναλογικό κόσμο
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.550
Reaction score
37.786
:D
Τη ζεστη μου μεσα...χαμος εγινε...χαχα..
Vta απαραιτητο..για μικρορυθμισεις αναλογα την κεφαλη ...
Βραχιονας rega...προβληματιζομαι.. γιατι δεν εχoυν βαλει vta.. θα βοηθουσε σε καποιες περιπτωσεις fine tuning.. :/
So be it.. less is more :D
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
:D
Τη ζεστη μου μεσα...χαμος εγινε...χαχα..
Vta απαραιτητο..για μικρορυθμισεις αναλογα την κεφαλη ...
Βραχιονας rega...προβληματιζομαι.. γιατι δεν εχoυν βαλει vta.. θα βοηθουσε σε καποιες περιπτωσεις fine tuning.. :/
So be it.. less is more :D
Για vta η rega εχει αυτο.Ιδιο υλικο με την βαση των βραχιονων της και προσφερει 4 επιλογες οταν τοποθετηθει (αν χρειαζεται).Φτηνο και αποτελεσματικο.Ποτε δεν το χρειαστηκα,εχω ομως ενα μπας και....... Υπαρχουν και πιο "high-tech" αλλα μην ασχοληθεις,oπως θα ελεγα μην ασχοληθεις και με το HTA

http://www.ebay.co.uk/itm/Rega-3-Po...916774?hash=item5b264281e6:g:5GcAAMXQdGJR0XHd
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.443
Reaction score
50.538
- καλημέρα , να και η υπόδειξη του κατασκευαστή :





- υπ΄ όψιν , το very slightly . . . μεταφράζεται σε μείον 5χιλ κατέβασμα vta στον 9'' , στον 12'' , δεν το συζητάμε , δεν γίνεται

 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
- καλημέρα , να και η υπόδειξη του κατασκευαστή
Καλημερα.Δεν το κανει και απολυτο.παραλληλα με τον δισκο η λιγο κατω λεει.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.443
Reaction score
50.538
Καλημερα.Δεν το κανει και απολυτο.παραλληλα με τον δισκο η λιγο κατω λεει.
- όντως , αλλά εφ΄ όσον το συστήνει , δεν θα το κάνουμε ;
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
- όντως , αλλά εφ΄ όσον το συστήνει , δεν θα το κάνουμε ;
Μπορουμε να το δοκιμασουμε.Επειδη ειναι και αρκετα γλυκοηχες οι grado,πολυ πιθανον να γινουν ακομη περισοτερο με αρνητικο vta.Στο χομπυ ομως τα δοκιμαζουμε ολα :)
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.443
Reaction score
50.538
Μπορουμε να το δοκιμασουμε.Επειδη ειναι και αρκετα γλυκοηχες οι grado,πολυ πιθανον να γινουν ακομη περισοτερο με αρνητικο vta.Στο χομπυ ομως τα δοκιμαζουμε ολα :)
- περισσότερο χαμηλό αποκτούν με το αρνητικό vta

- όσα reviews και να διαβάσεις , Ελληνικά και Ξένα , θα δείς ότι την προτείνουν με 1,8g βάρος ανάγνωσης έναντι του 1,5g που είναι το προβλεπόμενο , διότι έτσι ( μπακαλίστικα βέβαια ) , φέρνεις το vta στη σωστή αρνητική του θέση , υπ΄ όψιν , είναι ενδοτική οπότε ΄''ακούει'' από αλλαγές στο βάρος ανάγνωσης

ΥΓ : ζητώ / ζητούμε την κατανόηση του δημιουργού του τρέχοντος νήματος , και του admin , καθ΄ ότι έχουμε βγεί εκτός θέματος ( Προενισχυτης για πικαπ rega ) , αλλά η συζήτηση έχει πάρει ενδιαφέρουσα τροπή
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.550
Reaction score
37.786
-
- όσα reviews και να διαβάσεις , Ελληνικά και Ξένα , θα δείς ότι την προτείνουν με 1,8g βάρος ανάγνωσης έναντι του 1,5g που είναι το προβλεπόμενο , διότι έτσι ( μπακαλίστικα βέβαια ) , φέρνεις το vta στη σωστή αρνητική του θέση , υπ΄ όψιν , είναι ενδοτική οπότε ΄''ακούει'' από αλλαγές στο βάρος ανάγνωσης
:banned: ..στους ριβιουερς ..εφ οσων δεν διευκρινιζουν το λογο..
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
"περισσότερο χαμηλό αποκτούν με το αρνητικό vta"

Οχι παντα.Εχω ακουσει κεφαλες κυριως με line contact tips που γινονται πιο φωτεινες με αρνητικο vta.


"- όσα reviews και να διαβάσεις , Ελληνικά και Ξένα , θα δείς ότι την προτείνουν με 1,8g βάρος ανάγνωσης έναντι του 1,5g που είναι το προβλεπόμενο , διότι έτσι ( μπακαλίστικα βέβαια ) , φέρνεις το vta στη σωστή αρνητική του θέση , υπ΄ όψιν , είναι ενδοτική οπότε ΄''ακούει'' από αλλαγές στο βάρος ανάγνωσης"

Ολες ακουνε στο βαρος αναγνωσης.Αλλα βλεπεις ποση συγχιση φερνει ενα σχολιο του κατασκευαστη και πως προσπαθει ο καθενας να το δοκιμασει/εφαρμοσει.Και τι γινεται αν η κεφαλη ακουγεται καλυτερα στο 1.5 σε σενα? Δηλαδη μια προτροπη κατασκευαστη,σε αναγκαζει να κανεις δυο λαθη για να πετυχεις -πιθανον- ενα σωστο?Με βαση το γεγονος οτι ολα τα συστηματα δεν ακουγονται το ιδιο,θα προτιμουσα τον πειραματισμο παρα την εν λευκω εφαρμογη των σχολιων οποιου δηποτε κατασκευαστη.Παιρνω τα σχολια τους σαν κατευθυντηρια γραμμη αν θελεις,αλλα καταληγω εκει που προτιμω εγω τελικα.Γι αυτο στο χομπυ πειραματιζομαστε,και για μαθηση,αλλα και για ενα αποτελεσμα που μας ικανοποιει.

Αποψη μου,αν ενας κατασκευαστης θελει 18 μοιρες tracking angle,να το κανει απο την αρχη ωστε ολα να ερχονται στην θεση τους με σωστες διαδικασιες.Δεν νοειται διορθωση tracking angle με το vtf.
Ασε που παλιν αυστηρα ομιλουντες,το μεγαλυτερο vtf αλλαζει και το overhang αυτοματα.
Να πουμε και για τους δισκους που δεν ειναι απολυτα επιπεδοι ?
 
Last edited:

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.443
Reaction score
50.538
"περισσότερο χαμηλό αποκτούν με το αρνητικό vta"
Οχι παντα.Εχω ακουσει κεφαλες κυριως με line contact tips που γινονται πιο φωτεινες με αρνητικο vta.


Αλλα βλεπεις ποση συγχιση φερνει ενα σχολιο του κατασκευαστη και πως προσπαθει ο καθενας να το δοκιμασει/εφαρμοσει.Και τι γινεται αν η κεφαλη ακουγεται καλυτερα στο 1.5? Δηλαδη μια προτροπη κατασκευαστη,σε αναγκαζει να κανεις δυο λαθη για να πετυχεις -πιθανον- ενα σωστο?Με βαση το γεγονος οτι ολα τα συστηματα δεν ακουγονται το ιδιο,θα προτιμουσα τον πειραματισμο παρα την εν λευκω εφαρμογη των σχολιων οποιου δηποτε κατασκευαστη.Παιρνω τα σχολια τους σαν κατευθυντηρια γραμμη αν θελεις,αλλα καταληγω εκει που προτιμω εγω τελικα.Γι αυτο στο χομπυ πειραματιζομαστε,και για μαθηση,αλλα και για ενα αποτελεσμα που μας ικανοποιει.
- όντως , περισσότερο ισχύει για τις ελλειπτικές και υπερελλειπτικές , οι Line contact όπως και οι shibata , λόγω κοπής , καλύτερα να παίζουν με μηδέν vta

- φυσικά όλα κρίνονται εκ του αποτελέσματος μετά από πειραματισμούς
 

Μηνύματα
37
Reaction score
23
- περισσότερο χαμηλό αποκτούν με το αρνητικό vta

- όσα reviews και να διαβάσεις , Ελληνικά και Ξένα , θα δείς ότι την προτείνουν με 1,8g βάρος ανάγνωσης έναντι του 1,5g που είναι το προβλεπόμενο , διότι έτσι ( μπακαλίστικα βέβαια ) , φέρνεις το vta στη σωστή αρνητική του θέση , υπ΄ όψιν , είναι ενδοτική οπότε ΄''ακούει'' από αλλαγές στο βάρος ανάγνωσης

ΥΓ : ζητώ / ζητούμε την κατανόηση του δημιουργού του τρέχοντος νήματος , και του admin , καθ΄ ότι έχουμε βγεί εκτός θέματος ( Προενισχυτης για πικαπ rega ) , αλλά η συζήτηση έχει πάρει ενδιαφέρουσα τροπή

βασικα καλυτερα που βγηκατε εκτος θεματος, αφου κι εγω εμαθα αυτο που ηθελα ... αλλα παρακολοθω ακομα τη συζητηση γιατι δεν ειμαι και πολυ εξοικειωμενη με την τεχνολογια των πικαπ οποτε ειναι καλο υλικο για ενημερωση (οχι οτι τα καταλαβαινω και ολα δηλαδη - χαχα)
 
Last edited:

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.443
Reaction score
50.538
βασικα καλυτερα που βγηκατε εκτος θεματος, αφου κι εγω εμαθα αυτο που ηθελα ... αλλα παρακολοθω ακομα τη συζητηση γιατι δεν ειμαι και πολυ εξοικειωμενη με την τεχνολογια των πικαπ οποτε ειναι καλο υλικο για ενημερωση (οχι οτι τα καταλαβαινω και ολα δηλαδη - χαχα)
- καλημέρα , και ευχαριστούμε , ρώτα ότι θες , και θα πάρεις απαντήσεις ( στα ανάλογα νήματα )
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.550
Reaction score
37.786
Μπλαντι ρεγκα.. το βραχιονα πολλοι εμισησαν.. το πλατο ουδεις! λολ .. στο παρασυνθημα.. καποια στιγμη θα το τσεκαρω στο δικο μου συστημα..που θα μου παει .. ***
Αντισκειτ - ρυθμισεις σε φορουμ χαμος..
-> Πρεπει να ειναι *απολυτα* ευθυγραμισμενο οριζοντια (το πλατω)
-> Εχει κ ενα σορο κιτ αναβαθμισεων (τοσο οφισιαλ..οσο κ μη..)βλ. Πχ Groovetracer..υποπλατeau..
->οποιαδηποτε μικροαλλαγη ρυθμ. .. αμεσως αντιληπτη.. !
***Προκληση σχετη ..(ας πουμε οτι εχει προσωπικοτητα κ ταπεραμεντο..δικο του..) "but it is the dirty work that pays" :D
(Η εμπειρια μου σε rp3 πολυ κοντινου μου φιλου)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.313
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top