Αντικατάσταση ηχείου σε ενισχυτή ηλ. κιθάρας....

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Ξέρετε που μπορώ να προμηθευτώ ηχείο 8'' για να αντικαταστήσω το ήδη υπάρχων σε ενισχυτή ηλεκτρικής κιθάρας (roland cube x20); Αυτό που φοράει είναι της ίδιας της roland στα 20watt / 4 ohm.

Ο μικρός έχει εδώ και καιρό τρυπήσει τον χάρτινο κόνο με μολύβι σε 3-4 σημεία περιμετρικά (εκεί που είναι η ανάρτηση του κώνου).Πρόσφατα όμως άλλαξα κιθάρα και έχω πιο γεμάτο ήχο και πλέον δεν μπορώ να το "ανοίξω" μιας και το τρίξιμο είναι έντονο. Θέλω να δώ αν με συμφέρει να το αντικαταστήσω μιας και η συγκεκριμένη σειρά ενισχυτών έχει πολύ προσεγμένα και ποιοτικά εφε.
 

Μηνύματα
427
Reaction score
425
Ξέρετε που μπορώ να προμηθευτώ ηχείο 8'' για να αντικαταστήσω το ήδη υπάρχων σε ενισχυτή ηλεκτρικής κιθάρας (roland cube x20); Αυτό που φοράει είναι της ίδιας της roland στα 20watt / 4 ohm.

Ο μικρός έχει εδώ και καιρό τρυπήσει τον χάρτινο κόνο με μολύβι σε 3-4 σημεία περιμετρικά (εκεί που είναι η ανάρτηση του κώνου).Πρόσφατα όμως άλλαξα κιθάρα και έχω πιο γεμάτο ήχο και πλέον δεν μπορώ να το "ανοίξω" μιας και το τρίξιμο είναι έντονο. Θέλω να δώ αν με συμφέρει να το αντικαταστήσω μιας και η συγκεκριμένη σειρά ενισχυτών έχει πολύ προσεγμένα και ποιοτικά εφε.
Πρώτα θα ψάξεις να βρείς το ανταλλακτικό μεγάφωνο απο την Rolland. Αν δεν βρείς ή ειναι πολύ ακριβό τότε ψάξε κάτι σαν και αυτό:http://www.bluearan.co.uk/index.php?id=MON103980&seeimage=YES&img_name=103980

Μεγάφωνα τετοια υπάρχουν πολλά, αυτά που πρέπει όποσδήποτε να προσέξεις ειναι η αντίσταση (4Ω) η ισχύ (20) η διάμετρος προφανώς 8" και τέλος η ευαισθησία (90db?). Υπάρχουν πολλοί παράμετροι ακόμη αλλά αυτοί που σου αναφερω ειναι απαραίτητοι. Για παράδειγμα αν βάλεις μεγάφωνο με 87db θα χάσεις περίπου την μισή ένταση του ενισχυτή σου. Οπότε πρώτα ρώτα για γνήσιο ανταλλακτικό και μετά ψάχνεις.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Γιώργο, δεν μπορείς να βάλεις όποιο μεγάφωνο ταιριάζει στην τρύπα.
Με βάση το μεγάφωνο φτιάχνεται η καμπίνα, ανάποδα δεν γίνεται.
Αν δεν βρείς το ανταλλακτικό απ την Roland , εγώ προτείνω επισκευή.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Γιώργο, δεν μπορείς να βάλεις όποιο μεγάφωνο ταιριάζει στην τρύπα.
Με βάση το μεγάφωνο φτιάχνεται η καμπίνα, ανάποδα δεν γίνεται.
Αν δεν βρείς το ανταλλακτικό απ την Roland , εγώ προτείνω επισκευή.
Νίκο στους ενισχυτές κιθάρας δεν υπάρχει κάποιος συντονισμός καμπίνας.
Είναι σχεδόν πάντα ανοιχτές πίσω.
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Στον συγκεκριμένο ενισχυτή η καμπίνα είναι κλειστή πίσω και έχει 2 οπές μπροστά για εκτόνωση.

Δεν ήξερα καν ότι μπορεί να επισκευαστεί μόνο ο κώνος.

Οπως και να έχει θα παρω αύριο ενα τηλέφωνο στο musicorama απο όπου τον αγόρασα και αν δεν μπορούν να βοηθήσουν θα στείλω και ενα mail στην Roland και βλέπουμε.
[DOUBLEPOST=1456872822][/DOUBLEPOST]Να και μια φωτογραφία του. Κατω αριστερά φαίνεται αμυδρά και λια απο τις τρύπες.
[DOUBLEPOST=1456872937][/DOUBLEPOST] 20160228_100508.jpg
..
 
Last edited:

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
αν ειναι η ζημια μονο περιμετρικά εισαι τυχερος..με λιγα ευρο το επισκευάζεις...
κοιτα κ στο κεντρο μεγαφωνου
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Νίκο στους ενισχυτές κιθάρας δεν υπάρχει κάποιος συντονισμός καμπίνας.
Είναι σχεδόν πάντα ανοιχτές πίσω.
Άκυρο το παραπάνω. Μόλις είδα πως η συγκεκριμένη είναι bass reflex.
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
αν ειναι η ζημια μονο περιμετρικά εισαι τυχερος..με λιγα ευρο το επισκευάζεις...
κοιτα κ στο κεντρο μεγαφωνου
Όταν λες με λίγα ευρώ....πόσο μπορεί να κοστίσει δλδ μια επισκευή;

Αντιπρόσωπος της Roland είναι ο Στόλας. Πήρα ένα τηλέφωνο αλλά δεν απαντουν στο σερβις. Θα προσπαθήσω πάλι αργότερα.
[DOUBLEPOST=1456910597][/DOUBLEPOST]Μίλησα και με το κέντρο μεγαφώνου....σε περίπτωση που επιδέχεται επισκευής μου είπαν ότι το κόστος θα είναι περίπου στα 15 ευρώ +/- ....
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Μίλησα και με το σέρβις του Στόλλα.
42-43 ευρώ το συνολικό κόστος για να πάρω καινούργιο ηχείο και αναμονή 20-25 ημέρες να έρθει απο την άπο ανατολή....
Τι λέτε; να τα δώσω ή να κάνω την επισκευή και να πάει στο καλό;
 

Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Ταπεινή μου άποψη όλα εξαρτώνται από τον "Μικρό σου".:D Θα ξαναπιάσει το μολύβι στα χέρια του;

Ο δικός μου έχει βάψει τα ηχεία, κώνους, μηχανήματα, ακόμα δεν έχει προχωρήσει σε κάρφωμα με μολύβι-μαρκαδόρο, και έχει φάει-γδάρει και την ανάρτηση του ενός midbass woofer. Και μη χειρότερα να λέμε.

Και όταν έρχομαι στο σπίτι μου λέει...... "δίκους!!!!!!! - τραγούδια!!!!!!":laugh:

Εάν δεν υπάρχει φόβος πλέον πάρε το καινούργιο, διαφορετικά θα το επισκεύαζα.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.964
Reaction score
20.485
Ρε συ brego, "κινητός καταστροφέας" είναι ο μικρός σου! Ακόμα να περιφράξεις το σύστημα με συρματόπλεγμα για να μην πλησιάζει;:D:D:D
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Ο μικρός την ζημιά την είχε κάνει πριν 2 χρόνια περίπου...στα 2.5-3 του....τώρα πλέον δεν κάνει τέτοια ευτυχώς. Απλά με την καινούργια κιθάρα "έδειξε" το πρόβλημα μιας και έχει πιο γεμάτο.

(κάπου είχα ανοίξει και ένα νήμα με τα διάφορα αντικείμενα που μου έιχε ρίξει μέσα στο sub ....και το πήραμε χαμπάρι απο το ασύρματο τηλέφωνο που κουδούνιζε και δεν μπορούσαμε να το βρούμε πουθενά.... :lol::lol::lol: )
 

Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Ένα θα σου πω, αν δε δει όλα τα led ανοιχτά στα μηχανήματα δεν ηρεμεί...... εμείς τα κλείνουμε και αυτός τα ανοίγει.
Όσο αφορά το συρματόπλεγμα δεν παίζει σκαρφαλώνει παντού. Να φανταστείς από την κούνια & πάρκο σκαρφάλωνε και έβγαινε από ενός έτους.
Δεν κάνω πλάκα για τα παραπάνω. έχει κάνει ζημιές πολλές. Αλλά τα μηχανήματα δεν τα μαζεύω. Μουσική θα παίζει όλη μέρα(όχι ζουζούνια. απαγορεύονται δια ροπάλου).
ΑΑΑΑΑ δεν το συζητάω τι κάνει για να του δώσω το μπάσο ή όταν με βλέπει να παίζω.

Αν και το έκανα χάλια το thread του gbeg, νομίζω ότι πρέπει να φτιάξουμε ένα θέμα και να βάλουμε όλοι τις εμπειρίες μας, σχετικά με το "πως θα αποφεύγετε τις καταστροφές από τους μικρούς διαβολάκους".:D
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.964
Reaction score
20.485
Ω, ναι! Ένα τέτοιο thread θα είχε πολύ ενδιαφέρον και πολύ γέλιο!:D
 

Μηνύματα
427
Reaction score
425
Γιώργο, δεν μπορείς να βάλεις όποιο μεγάφωνο ταιριάζει στην τρύπα.
Με βάση το μεγάφωνο φτιάχνεται η καμπίνα, ανάποδα δεν γίνεται.
Αν δεν βρείς το ανταλλακτικό απ την Roland , εγώ προτείνω επισκευή.

Δεν είπα οτι μπορείς να βάλεις οποιο μεγάφωνο να είναι και επίσης ειναι προφανες οτι ο συμφουρίτης δεν γνωρίζει τις παραμέτρους των μεγαφωνων αλλοιώς δεν θα ρώταγε. Απλά ήθελα να προλάβω μια αλλαγή με τυχαίο μεγάφωνο πολύ κακής ποιότητας.
Βέβαια στην συγκεκριμένη κατασκευή που δεν έχει σχάση με hi-fi όταν κοστιζει καινούργια λιγότερο απο 200 ευρώ αμφιβάλλω οτι υπάρχει σοβαρή διαφορά αν βάλεις ενα μεγάφωνο άλλης εταιρίας αν προσέξεις την ευαισθησία του. Τα ηλεκτρονικά που συνοδεύουν τον ενισχυτή δεν πρόκειται να υποστηρίξουν η να αναδείξουν διαφορές.
Νομίζω οτι απο την στιγμή που το κινέζικο με την σφραγίδα roland κοστιζει 40 + ευρώ εγώ θα έβαζα κάτι απο το κέντρο μεγαφώνου με 15 ευρώ μεχρι να μεγαλώσει ο πιτσιρικάς.
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Σήμερα αξιώθηκα και πήγα το ηχείο για επισκευή...(στον Πανταζόπουλο στην Κάνιγγός)
Εκτός από τις τρύπες που είχε κάνει ο μικρός, έχει πολυμεριστεί ο κώνος στο σημείο που ενώνεται με το μέταλλο περιμετρικά , σε μήκος 5-6 εκατοστών, και έχει σκίσει και εκεί.

Θα προσπαθήσουν να του κολλήσουν ένα είδος ανάρτησης και έτσι να ξεπεραστεί το πρόβλημα και να καλυφθούν και οι τρύπες....αν δεν γίνεται πρέπει να αλλαχτεί ο κώνος με άλλον χωρίς να επηρεαστεί ο ήχος....(τουλάχιστον όχι ιδιαίτερα).

Θα δούμε....
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Ο κώνος του ηχείου παρέμεινε....έγινε επισκευή περιμετρικά στα σημεία που είχαν θέμα...
Το βράδυ θα το κοτσάρω πάνω στον ενισχυτή και θα δούμε τι κάναμε.....κόστος 10 ευρώ...
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Το ηχείο μπήκε στην θέση του. Παίζει άψογα, οπως πρέπει.
Ή εξυπηρέτηση στο μαγαζί μία χαρά .
Τέλος καλό όλα καλά .
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.447
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top