Πολύπριζο master slave

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
Εχω ένα της legrand...βασικά δύο είχα, το ένα χάλασε πριν κάποιους μήνες (δεν είναι εμφανής η βλάβη, μου αναβόσβηνε η οθόνη του υπολογιστή για κάμποσες μέρες σε άσχετες στιγμές και μέχρι να καταλάβω ότι έφταιγε αυτό είχα επικαλεστεί διάφορα ευαγγέλια...) και τώρα χάλασε το δεύτερο που έχω στο home cinema για να δίνει ρεύμα στα ηχεία και sub μόνο όταν ανοίγει ο ενισχυτής. Μπήκα μια μέρα σπίτι και ηχεία και πολύπριζο είχαν στήσει συμφωνία κλικ-κλακ, κλικ-κλακ, κλικ-κλακ.

Εχουμε κάποια πιο σοβαρή λύση; Δεν θα είχα πρόβλημα να αλλάζω κάθε δυο χρόνια ένα πολύπριζο αν όταν ερχόταν η ώρα του χαλούσε τελείως π.χ. το ρελεδάκι που έχει να κλείδωνε σε μια θέση αλλά τώρα αυτό το άνοιξε-κλείσε (κλικ-κλακ) συνέχεια προκαλεί τρόμο όταν το ακούς.
 


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Ti μπορει να επαθε ενα πολυπριζο που να μην διορθωνεται?Το κοιταξες?
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
Ti μπορει να επαθε ενα πολυπριζο που να μην διορθωνεται?Το κοιταξες?
ανοιγοκλείνει το ρελέ του συνέχεια όταν είναι on η master συσκευή
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Γράψε mail στη Legrand να δούμε τι θα πουν. Ενημέρωσε και για το προηγούμενο που χάλασε
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
Γράψε mail στη Legrand να δούμε τι θα πουν. Ενημέρωσε και για το προηγούμενο που χάλασε
Δεν έχω το κουράγιο, λόγω κούρασης, να ασχοληθώ με αυτόν τον τρόπο για ένα πολύπριζο των 20 ευρώ, συμφωνώ όμως ότι αυτή είναι η σωστή αντιμετώπιση. Αν έχει κάποιος την όρεξη να ασχοληθεί να του στείλω το πολύπριζο να έχει το πειστήριο του εγκλήματος :laugh::laugh::laugh:
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.402
Reaction score
93.997
Ο Καρανίκας δεν μπορεί να κάνει κάτι;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Χάρη σε 'σένα τα πήρα κι εγώ Μελίνα μου και δεν έχω ακόμα κανένα πρόβλημα.
Αλλά όταν χαλάσουν, πάλι ίδια θα πάρω. :)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Ερώτηση για χάι-ενταδες/ καλωδιαδες/ ή ανθρώπους με πραγματικές γνωσεις:

Προσφάτως μου δημιουργήθηκε η απορία αν αυτα τα master/slave πολυμπριζα κάνουν καποια "ζημιά" στην ποιότητα ήχου. Αυτο το ρελε, κατι αλλο στην κατασκευή τους;

(Σοβαρά τωρα, δεν κάνω πλακα)
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Εννοείται πως βολεύει τραγικά.

Αλλα η αμφιβολία παραμένει. Εσύ στο κάτω κάτω, μουσική ακούς απο πικαπ λαμπες και χαρμπεθ στο αλλο σύστημα, γιαυτο δεν σε νοιάζει, σωστα;:D
 



minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Ερώτηση για χάι-ενταδες/ καλωδιαδες/ ή ανθρώπους με πραγματικές γνωσεις:

Προσφάτως μου δημιουργήθηκε η απορία αν αυτα τα master/slave πολυμπριζα κάνουν καποια "ζημιά" στην ποιότητα ήχου. Αυτο το ρελε, κατι αλλο στην κατασκευή τους;

(Σοβαρά τωρα, δεν κάνω πλακα)
Η απάντηση δίνεται πολύ εύκολα... βάζεις ένα παλμογράφο πριν και μετά το πολύπριζο και συγκρίνεις (με και χωρίς φορτίο). Βάζω στοίχημα ότι δεν θα δεις διαφορά. Εξάλλου πόσοι από αυτούς που βάζουν "εξωτικά" καλώδια ρεύματος έχουν ξηλώσει και τα καλώδια ρεύματος που έχουν μέσα στον τοίχο?
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
πόσοι από αυτούς που βάζουν "εξωτικά" καλώδια ρεύματος έχουν ξηλώσει και τα καλώδια ρεύματος που έχουν μέσα στον τοίχο?
Εγω :)
Για την ακριβεια,εχω μια γραμμη απο τον μετρητη στον χωρο με τα μηχανηματα μου,με καλωδιο 4 μ. Δεν ξερω αν το/τα καλωδια μου θεωρουνται "εξωτικα" αλλα σιγουρα δεν ειναι της πλακας.:drinks:
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
Χάρη σε 'σένα τα πήρα κι εγώ Μελίνα μου και δεν έχω ακόμα κανένα πρόβλημα.
Αλλά όταν χαλάσουν, πάλι ίδια θα πάρω. :)
Πέτα τα, δείχνω πάλι το δρόμο, ιδού το μέλλον :tongue: :laugh::laugh::laugh::laugh:

20160629_143218.jpg
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Έχω τέτοια αλλά χωρίς remote.
Περιμένω εντυπώσεις γιατί τα αντίστοιχα Belkin που είχα πριν τα Legrand άρχισαν νούμερα μετά απο έναν χρόνο.
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
Έχω τέτοια αλλά χωρίς remote.
Περιμένω εντυπώσεις γιατί τα αντίστοιχα Belkin που είχα πριν τα Legrand άρχισαν νούμερα μετά απο έναν χρόνο.
Εντάξει, περίμενε...κανά χρόνο+ :roflmao:
[DOUBLEPOST=1467201379][/DOUBLEPOST]
!! Βγαινει σε αλλο χρωμα?
Πατας κουμπακι κ δινει σε ολες τις πριζες??
No clue για το θεμα.. αλλαξε πολυπριζο.. :/
Αυτό με το remote είναι σε αυτό το χρώμα, στα απλά νομίζω έχει κι άλλα χρώματα.
Πατάς κουμπάκι και δίνει σε όλες τις πρίζες. Το χειριστήριο μπορεί να γίνει pair και με περισσότερα του ενός πολύπριζα. Με double click κλείνουν όλα μαζί. 8-)
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.291
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top