Προτάσεις για κεφαλη σε jelco 750e (10")

Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.529
Με αφορμή το τελευταίο λενκο πρότζεκτ μου και επειδή η denon dl 103r εχει ηλεκτρομαγνητικες παρεμβολες απο το μοτερ αλλα και επειδή τελικα δεν πολυταιριαζει με τον συγκεκριμένο βραχίονα (θέλει μεγαλύτερης μαζας), υπάρχει κάποια προταση σε κεφαλη mm μαξ τα 200ε έστω και μεταχειρισμενη? ΜΜ για λιγότερες παρεμβολες απο το μοτερ.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Καπου γυρω στην τιμη που ψαχνεις (λιγο πιο πανω μαλλον) δες την nagaoka MP150
 

Μηνύματα
1.173
Reaction score
186
Με αφορμή το τελευταίο λενκο πρότζεκτ μου και επειδή η denon dl 103r εχει ηλεκτρομαγνητικες παρεμβολες απο το μοτερ αλλα και επειδή τελικα δεν πολυταιριαζει με τον συγκεκριμένο βραχίονα (θέλει μεγαλύτερης μαζας), υπάρχει κάποια προταση σε κεφαλη mm μαξ τα 200ε έστω και μεταχειρισμενη? ΜΜ για λιγότερες παρεμβολες απο το μοτερ.
Η επιλογή της κεφαλής δεν νομίζω ότι έχει σχέση με παρεμβολές που έχεις από το μοτέρ. Κάτι άλλο συμβαίνει
 

Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.529
Έχουν πολλοί το ίδιο θεμα με την ντενον και το συγκεκριμένο πικαπ οταν ειναι τοποθετημένο καθετα γιατι η κεφαλη ειναι παρα πολυ κοντα στο μοτερ! Η nagaoka ταιριάζει με τον τζελκο?
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Ειχα ΜΡ-150 & 200 στον 750/9'' σε Linn sondek και ηταν εξαιρετικες.Η ενεργος μαζα του 10'' δεν ειναι πολυ μεγαλυτερη οποτε δεν θα υπαρχει προβλημα νομιζω,εξ'αλλου μπορεις να πειραματιστεις και με πιο ελαφρυ κελυφος.
 

Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.529
Ειχα ΜΡ-150 & 200 στον 750/9'' σε Linn sondek και ηταν εξαιρετικες.Η ενεργος μαζα του 10'' δεν ειναι πολυ μεγαλυτερη οποτε δεν θα υπαρχει προβλημα νομιζω,εξ'αλλου μπορεις να πειραματιστεις και με πιο ελαφρυ κελυφος.
Το θεμα ειναι να μην μπλεξουμε με αλλο κελυφος κλπ γιατι θα μπορούσα να αλλαξω σωμα στην ντενον με ενα αλουμινένιο και να κατσει πιο σωστα! Βέβαια θα ειχα τον βομβο ακομα..
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Kαι με το κελυφος που εχει τωρα ο jelco θα ειναι εναξει
 

Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.529
Αφου δοκίμασα τα πάντα με τον συνδυασμό τζελκο - ντενον 103ρ, η απόφαση ειναι πως δεν ταιριάζουν για κανενα λογο... Τι βάρος προσθεσα στο χεντσχελ, τι αλλο αντιβαρο τι vta αρνητικό τι θετικο... Τζίφος! Ειμαι τυχερος που την εχω ακουσει με εναν ντενον βραχιονα και θυμαμαι τον ηχο της 103 βεβαια... Απορώ με αυτα που διαβαζω στο νετ για τζελκο με 103 και matching from heaven... Μαλλον κουφοι ειναι η δεν έχουν αναλυτικά συστήματα τι να πω...
 


Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.529
Μηπως δεν σου κανει ο χαρακτηρας της denon?
Καμία σχέση, μεχρι προσφατα ακουγα την ντενον με ντενον βραχιονα και ηταν η αγαπημένη μου... Αυτο έγινε και χθες, επέστρεψε στον ντενον βραχιονα και στον τζελκο μπήκε μια 110... Και μου έπεσε το σαγονι χαχαχα! Αν παίζει ετσι η 110 με τον τζελκο πως θα παίζει μια καλύτερη απο αυτη?
 


Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.529
Μετα απο ατύχημα που ειχε η ντενον 110 με μια από τις γλυκές μου γατουλες ψάχνω παλι κεφαλή για τον τζελκο! Δοκίμασα την 103r με πιο βαρυ χεντσελ και κάπως βελτιώθηκε ο ηχος αλλα και παλι δεν φτανει τον συνδυασμό denon κεφαλη με denon βραχίονα! Εχω αρχίσει να σκέφτομαι μήπως τελικά το ear 834p που παιζει τον τζελκο δεν ταιριάζει τοσο με την 103r... Οπότε ψαχνω ΜΜ κεφαλή για μεγαλύτερη συμβατότητα! Κάθε πρόταση και γνώση δεκτή!
 



Μηνύματα
352
Reaction score
207
Ως πρωην κατοχος του ear Χρηστο (αν θυμαμαι καλα το οκομα σου) να σου μεταφερω αυτο που μου ειχε ειπωθει απο ανθρωπο του χωρου...οτι εχει σαφες πλεονεκτημα στο matching του με mm κεφαλες
Οποτε στη θεση σου θα κοιτουσα κατα περιπτωση για προσεγγιση καποιας mm κεφαλης
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
H denon 103 με τον 12αρη Jelco που εχω ειναι απίστευτα καλός συνδυασμός.
Μάλλον λογικό να μην ταιριάζει με τον μικρότερο.....
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Μαλλον δεν ειναι θεμα βραχιονα,πιο πιθανον ειναι αυτο που λεει ο Δημητρης.3Χ12ΑΧ7 δεν ειναι ευκολο να διαχειριστουν μια MC στο επακρο.Συν το οτι τοσο το 834 οσο και η 103 κλινουν προς τον καπως ζεστο/γεματο ηχο κατι στο οποιο ισως βοηθουσε η 110 με τον πιο αερατο ηχο της στο ΜΜ.
 

Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.529
Ως πρωην κατοχος του ear Χρηστο (αν θυμαμαι καλα το οκομα σου) να σου μεταφερω αυτο που μου ειχε ειπωθει απο ανθρωπο του χωρου...οτι εχει σαφες πλεονεκτημα στο matching του με mm κεφαλες
Οποτε στη θεση σου θα κοιτουσα κατα περιπτωση για προσεγγιση καποιας mm κεφαλης
Νικος! Χαχαχα! Ναι ισχύει μάλλον
 

Μηνύματα
352
Reaction score
207
Καποια κεφαλη με sas βελονα πχ shure η jvc z1s(αν και ανεβηκε κατακορυφα η τιμη τους)...nagaoka φαινεται να ειναι καλη περιπτωση και μετα για τις goldring σειρες 10xx λεγονται πολυ καλα λογια αλλα δεν εχω ακουσει...ειδικα η 1042 αλλα ξεφευγει στην τιμη
Επισης καμια ortofon σειρες om (ειχα μια συντομη εμπειρια με την 5 και για τα λεφτα της ειχε εξαιρετικο tracking)
Δεν ξερω...τσεκαρε και συχνοτητες ιδιοσυντονισμου με κανενα εργαλειο του vinyl engine και αναλογως πραξε
Ενταξει Χρηστο.....?
χαχαχα πλακα κανω Νικο
 

Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.529
Σήμερα το πρωί έχοντας λιγο χρονο εκανα καποιες δοκιμές στο συστημα μου, το αποτελεσμα ειναι πως στο μη ματσαρισμα denon dl103r, jelco 750e και ear 834p ευθύνονται κατα 70% ο συνδυασμός βραχιονα-κεφαλη και κατα 30% κεφαλη - ear. Δοκιμασα τον τζελκο με την ντενον στον Γκας προενισχυτη μου, τα πραγματα έφτιαξαν καπως αλλα δεν εχει καμια σχεση με τον συνδυασμό ντενον βραχιονα - ντενον κεφαλη - Γκας προ. Νομίζω οποιος έχει την 103 αξίζει να την ακουσει με καποιον παλιο ραδιοφωνικο βραχίονα... :)
[DOUBLEPOST=1472813585][/DOUBLEPOST]Η ντενον με τον τζελκο εξακολουθεί να ακούγεται πιο στεγνη σε σχέση με τον αερα που της δίνει ο ντενον βραχίονας
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.867.150
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top