Προενισχυτης για πικαπ rega

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.531
Reaction score
37.730
Γεια σας

σκεφτομαι να αγορασω το rp3 της rega , εχω εναν στερεοφωνικο ενισχυτη technics (σχετικα παλιο) και με εισοδο phono, αλλα δεν ειχα σκοπο να τον αλλαξω, οχι αμεσα τουλαχιστον. Ως τωρα ειχα παλιο οικογενειακο πικαπ οποτε δεν εχω ασχοληθει πολυ με τις τεχνολογιες τους κλπ... ξερετε αν αρκει ο ενισχυτης μου ή χρειαζεται προενισχυτη ???
Μετα απο ολο αυτο... ποιες ειναι οι σκεψεις σου?
(Δεν εχεις προχωρησει σε καποια αγορα ακομα ετσι?)

Ο ενισχυτης εχει phono... για αρχη εισαι οκ :) .. κ γω με του ενισχυτη ειμαι... αλλα βρισκω δελεαστικο το ifi ..
Σιγουρα αξιζει η αγορα ... + κεφαλη +phono + αργοτερα αναβαθμηση του υπολοιπου συστηματως ...κοκ... + αγορα δισκων.. (που οι τιμες εχουν ξεφυγει) ? (Σε σχεση με ψηφιακες πηγες -dac/cd)
Αν ναι... το RP3 λιγο ακριβο .. λιγο μπλεξιμο σε ρυθμησεις.. δεν το βρησκω κακο ομως. Δεν θα μετανιωνα την αγορα μου στη θεση σου..κ (αν) θα πηγαινα σε κατι αλλο ,θα ηταν επειτα απο αρκετα χρονια μετα :)
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Μπλαντι ρεγκα.. το βραχιονα πολλοι εμισησαν.. το πλατο ουδεις! λολ .. στο παρασυνθημα.. καποια στιγμη θα το τσεκαρω στο δικο μου συστημα..που θα μου παει .. ***
Αντισκειτ - ρυθμισεις σε φορουμ χαμος..
-> Πρεπει να ειναι *απολυτα* ευθυγραμισμενο οριζοντια (το πλατω)
-> Εχει κ ενα σορο κιτ αναβαθμισεων (τοσο οφισιαλ..οσο κ μη..)βλ. Πχ Groovetracer..υποπλατeau..
->οποιαδηποτε μικροαλλαγη ρυθμ. .. αμεσως αντιληπτη.. !
***Προκληση σχετη ..(ας πουμε οτι εχει προσωπικοτητα κ ταπεραμεντο..δικο του..) "but it is the dirty work that pays" :D
(Η εμπειρια μου σε rp3 πολυ κοντινου μου φιλου)
Bασικα ολα τα πικαπ ειναι απαιτητικα στις ρυθμισεις.
Το οτι υπαρχουν και πολλες αναβαθμισεις για rega ειναι γεγονος,που δειχνει στην ουσια οτι ειναι καλη βαση για πειραματισμους.
Ομως,επειδη ετυχε να ασχοληθω πολυ ειδικα με το Ρ3-24 (και πιστευω παρομοια αποτελεσματα θα προκυψουν και με το RP3 & P3-2016) ,θα ελεγα οτι χρειαζεται προσοχη στην επιλογη "αναβαθμισεων" διοτι δεν ειναι ολες ιδιες εστω κι αν μοιαζουν στο σκεπτικο.Υπαρχουν απλα πραγματα που καλο θα ηταν να προηγηθουν πιο "χοντρων" αλλαγων.Η καταληξη παντως θα ειναι θεαματικη,διατηρωντας το εξαιρετικο vfm του πικαπ.
Θα διαφωνησω λιγο μαζι σου οσον αφορα τον βραχιονα.Λιγοι ειναι αυτοι που τον "μισησαν" ,και πολλους εσωσε απο αγορες "σουπερ βραχιονων" :)
Καποτε ο Alvin Gold εγραψε στο HFN/RR μετα την συγκριση του RB300 με τον κατα πολυ ακριβοτερο τοτε ZETA,οτι καταλαβαινει γιατι οι dealers συνεστηναν τον ΖΕΤΑ,και ο λογος δεν ηταν ο ηχος του (ΖΕΤΑ) ;)
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.531
Reaction score
37.730
Puretone, εισαι μεγαλος αρχηγος ! :)
Μα πω οτι γραφω απο κινητο (touch)..και ειναι αφανταστα δυσκολο να μεταφερω τον προφορικο λογο..πχ με bold/italics..οπως συνηθιζω απο pc..
Ηταν μια διασκευη στο γνωστο σχημα λογου..αποτυχημενο σαν κ μενα *joke/αυτοσαρκασμος* οποτε ενα παιχνιδισμα λεξεων..
Ο βραχιονας δεν ειναι καθολου τυχαια σχεδιασμενος κ σταθερη διαχρονικη αξια τοσες δεκαετιες..κ πηγη εμπνευσης πειραματισμου κ βελτιωσης.. οπως κ το πλατο..
Πραγματι, τον ειχα (λιγο) υποτιμησει .. μεχρι χτες.. που μου το ξεδιαλυνες !! (Περι αζιμουθιου κτλ), παιδικη αφελια (αισιως 32) ως "ελαφρυντικο παρα ως δικαιολογια".. συνηθιζω να λεω :)
Συμφονω οτι οι βελτιωσεις να γινονται σταδιακα κ με προσοχη.
Το αναλογικο ειναι ενα παθος (Ή κ λαθος -λεω χαριτολογοντας) αλλα απιστευτα ενδιαφερον θεμα συζητησης γιατι τα παντα παιζουν ρολο (γεωμετρια ακιδας/υλικο στελεχους/ρυθμιση βραχιωνα.. phono interconnect) this is hifi..
Διαλημα για φαγητο κ συνεχεια μεχρι τελικης πτωσης στο χωρο εργασιων..
Cheers! :D
:dance::hi:
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Γράφετε συνεχώς για το Rega P3 και το RP3 . Καλά ολα αυτά αλλά σχετικά με τα ακριβότερα μοντέλα?
Άραγε έχει κανείς εμπειρία ώστε να μπορέσουμε να σχηματίσουμε μια Α γνώμη?
Δεν υπάρχουν δυστυχώς demo στην Ελλάδα των RP8 και RP10.
Απορώ πώς αυτά τα πλατό στέκονται απέναντι στον ανταγωνισμό από μοντέλα άλλων εταιριών όπως clearaudio performance dc, project RPM 10 carbon ή Χtension 10, Vpi classic 1, Michell gyrodeck, Avid Diva κλπ
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Μειναμε στα 3 αρια διοτι αυτο σκεφτεται ο φιλος που ρωτησε να παρει,ανκαι παρεκτραπηκαμε στην πορεια απο το θεμα μας :)
 


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Εδώ σας θέλω όμως. When the going gets tough, τι γίνεται. Μάλλον θα ανοίξω νέο θέμα.
Προσωπικα δεν εχω προβλημα να απαντησω,πλην του RP8 ακουσα ολα τα rega και αρκετα απο τα αλλα που αναφερεις.Ξερω τι θα επελεγα σε καθε κατηγορια τιμης :)
Aνοιξε εσυ το θεμα και τα λεμε.
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Προσωπικα δεν εχω προβλημα να απαντησω,πλην του RP8 ακουσα ολα τα rega και αρκετα απο τα αλλα που αναφερεις.Ξερω τι θα επελεγα σε καθε κατηγορια τιμης :)
Aνοιξε εσυ το θεμα και τα λεμε.

OK. Ανοίχτηκε καινούργιο θέμα.
 

Μηνύματα
37
Reaction score
23
Μετα απο ολο αυτο... ποιες ειναι οι σκεψεις σου?
(Δεν εχεις προχωρησει σε καποια αγορα ακομα ετσι?)

Ο ενισχυτης εχει phono... για αρχη εισαι οκ :) .. κ γω με του ενισχυτη ειμαι... αλλα βρισκω δελεαστικο το ifi ..
Σιγουρα αξιζει η αγορα ... + κεφαλη +phono + αργοτερα αναβαθμηση του υπολοιπου συστηματως ...κοκ... + αγορα δισκων.. (που οι τιμες εχουν ξεφυγει) ? (Σε σχεση με ψηφιακες πηγες -dac/cd)
Αν ναι... το RP3 λιγο ακριβο .. λιγο μπλεξιμο σε ρυθμησεις.. δεν το βρησκω κακο ομως. Δεν θα μετανιωνα την αγορα μου στη θεση σου..κ (αν) θα πηγαινα σε κατι αλλο ,θα ηταν επειτα απο αρκετα χρονια μετα :)
ναι κι εγω ππεριπου αυτα σκεφτομαι, ομως προενισχυτη δε θα παρω τωρα ...στο μελλον σιγουρα ,αλλα για την ωρα εχω κι αλλα εξοδα οποτε δυσκολο. Αν καταφερω να παρω πικαπ απο Αγγλια θα παρω το planar 2016 της rega με την elys 2, αν δεν μπορεσω θα παρω το rp3 και την elys 2 απο Ελλαδα (αν σε ενδιαφερει λεω και τιμες σε προηγουμενο post).... γενικα παντως ενα site βρηκα που πιθανον να εστελνε ελλαδα αλλα επικοινωνησα και rega δε στελνουν, οποτε μονο αν συννενοηθω με κανεναν γνωστο απο αγγλια και μου το στειλει εκεινος. Το ψαχνω ακομα και οταν παραγγειλω θα ενημερωσω:)
[DOUBLEPOST=1467285656][/DOUBLEPOST]
κ (αν) θα πηγαινα σε κατι αλλο ,θα ηταν επειτα απο αρκετα χρονια μετα
ναι κι εγω με αυτη τη λογικη πηγα στο rp3
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
γενικα παντως ενα site βρηκα που πιθανον να εστελνε ελλαδα αλλα επικοινωνησα και rega δε στελνουν, οποτε μονο αν συννενοηθω με κανεναν γνωστο απο αγγλια και μου το στειλει εκεινος. Το ψαχνω ακομα και οταν παραγγειλω θα ενημερωσω:)
[DOUBLEPOST=1467285656][/DOUBLEPOST]

ναι κι εγω με αυτη τη λογικη πηγα στο rp3
Νομίζω ότι εφόσον υπάρχει αντιπρόσωπος στην Ελλάδα δεν τους επιτρέπει η εταιρία να στέλνουν.

Για ποιο site λες? Δες και το analogue seduction.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.438
Reaction score
50.516
Απορώ πώς αυτά τα πλατό στέκονται απέναντι στον ανταγωνισμό από μοντέλα άλλων εταιριών όπως clearaudio performance dc, project RPM 10 carbon ή Χtension 10, Vpi classic 1, Michell gyrodeck, Avid Diva κλπ
- έχοντας ακούσει και στήσει κάποια από τα ανωτέρω , θα έλεγα πως το Michell gyrodeck , είναι κάπως καλλίτερο στα βασικά , ( σταθερότητα περιστροφής , ανθεκτικό στους εξωγενείς κραδασμούς , ηχητικά αμέτοχο )
 

Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Αν το καλοψάξεις καταλήγεις απλά εκεί...Michell gyrodeck.... όσο αφορά την πρόταση του comtal.

Αλλά προσωπικά θα έδινα κάτι παραπάνω και θα αγόραζα το Michell gyrodeck όσο αφορά τα rega και στις συγκεκριμένες ακριβές σειρές.
 

Μηνύματα
37
Reaction score
23
Νομίζω ότι εφόσον υπάρχει αντιπρόσωπος στην Ελλάδα δεν τους επιτρέπει η εταιρία να στέλνουν.

Για ποιο site λες? Δες και το analogue seduction.
ελεγα για το
Doug Brady Hifi

Μολις ειδα το analogue seduction και για το planar 3 λεει οτι δεν πωλειται online, μονο αν πας στο μαγαζι, το ιδιο και το rp3
 
Last edited:

Μηνύματα
37
Reaction score
23
παντως μολις επικοινωνησα για να δω αν γενικα στελνει ελλαδα, θα ενημερωσω μολις μου απαντησουν
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
παντως μολις επικοινωνησα για να δω αν γενικα στελνει ελλαδα, θα ενημερωσω μολις μου απαντησουν

Κι εγώ επικοινώνησα και μου είπαν ότι δεν στέλνουν επειδή υπάρχει αντιπρόσωπος.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Αν εχετε καποιο γνωστο μπορει να το αγορασει εκει και να το στειλει
 


Μηνύματα
37
Reaction score
23
επικοινωνησα κι εγω με το analogue seduction και τους ρωτησα για ενα αλλα μοντελο της rega που δεν ανεφερε οτι δεν πωλειται online ( το
REGA RP1 LIMITED EDITION RECORD STORE DAY TURNTABLE) και μου ειπε οτι το στελνουν κανονικα ελλαδα ... παντως ο videorythmos δεν το ειχε στον καταλογο του , μαλλον γι αυτο το στελνουν το συγκεκριμενο.
[DOUBLEPOST=1467375605][/DOUBLEPOST]
Αν εχετε καποιο γνωστο μπορει να το αγορασει εκει και να το στειλει
ναι εχουμε οποτε αυτο σκεφτομαι να κανω, απλα επειδη εγω δεν τους ξερω πολυ καλα πρεπει να μπλεξω και τους γονεις μου που παει να πει εχω μελλον μεχρι να συννενοηθουμε....
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
επικοινωνησα κι εγω με το analogue seduction και τους ρωτησα για ενα αλλα μοντελο της rega που δεν ανεφερε οτι δεν πωλειται online ( το
REGA RP1 LIMITED EDITION RECORD STORE DAY TURNTABLE) και μου ειπε οτι το στελνουν κανονικα ελλαδα ... παντως ο videorythmos δεν το ειχε στον καταλογο του , μαλλον γι αυτο το στελνουν το συγκεκριμενο.
[DOUBLEPOST=1467375605][/DOUBLEPOST]
ναι εχουμε οποτε αυτο σκεφτομαι να κανω, απλα επειδη εγω δεν τους ξερω πολυ καλα πρεπει να μπλεξω και τους γονεις μου που παει να πει εχω μελλον μεχρι να συννενοηθουμε....

Το REGA RP1 είναι κατώτερο μοντέλο του planar 3.

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι τελικά να το αγοράσουν οι γνωστοί σου και να σου το στείλουν.

Ο videorythmos έχει στον κατάλογο αλλά δεν έχει demo.Όταν τον πήγα από εκεί μου είπε ότι έχει μόνο το RP1 για επίδειξη το οποίο το είδα να το έχει στο πάτωμα. Ούτε καν συνδεδεμένο. Τα RP3 και RP6 τα είχε στα κουτιά τους είπε.

Έστειλα mail στη rega ζητώντας να μπου προτείνουν εναλλακτική λύση αλλά δεν μου απάντησαν προσωπικά. Το mail αυτό το κοινοποίησαν στον βιντεορυθμό κι ο πωλητής μου τηλεφώνησε και μου είπε προσπαθώντας να δικαιολογηθεί ότι η rega αλλάζει μοντέλα και γι' αυτό δεν τα έχει προς επίδειξη κι ότι σέβεται τον Έλληνα καταναλωτή κι οτι αν θέλω μπορεί να μου κάνει demo το Rp1 performance. Δεν θεώρησα τις εξηγήσεις του ικανοποιητικές.

Επειδή φέρνει και τα Michell τον είχα ρωτήσει και για το gyrodeck το οποίο υπήρχε μεν στημένο αλλά δεν είχε phono τότε ώστε να μπορέσω να το ακούσω. Απ' ό,τι καταλαβα προσπάθησε να με "σπρώξει" προς το gyrodeck περισσότερο παρά προς τα rega. Δεν ξέρω γιατί.
Οι τιμές του όμως είναι υπερβολικά υψηλές και γι' αυτό δεν θα αγοράσω απ' αυτόν.

Θα ψάξω και σε άλλες χώρες να δω τι τιμές έχουν τα rega αλλά λόγω δασμών ίσως να είναι υψηλές και εκεί.

Στο analogue seduction to RP10 δεν μπορείς να το παραγγείλεις online αλλά πρέπει να το αγοράσεις από το κατάστημα.
 

Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Μια μέρα που έκανα περιδιάβαση σε διάφορα fora του εξωτερικού, είδα κάπου ότι ο Bauer του DPS είχε δηλώσει ότι το μόνο ελάττωμα του RB300 είναι ότι είναι...φτηνός με αποτέλεσμα να μην τον παίρνουν στα σοβαρά!

Υπόψιν, ότι ο Bauer προσφέρει τροποποιημένο το συγκεκριμένο βραχίονα ως προσιτή λύση έναντι του πολύ ακριβότερου unipivot δικής του κατασκευής.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.864.436
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top