Cat5 αντι για cat5e στο δίκτυο σπιτιου

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
παοδια καλησπερα.
Κανω ανακαίνιση στο πατρικό για να μετακομίσω εκει.
Πέρασα καλώδια δικτύου. Απο ενα πατάρι ξεκιναενε δυο καλώδια δικτύου για καθε δωμάτιο.
Κανω δίκτυο στο σπιτι και σε καθε δωμάτιο εχω network media player το οποιο βλεπει τις ταινιες που εχω στο πισι και κανει streaming. Τα αρχεία που κανει stream ειναι 1080p bluray.
Μολις σημερα συνειδητοποίησα οτι αντι να μου βαλει cat5e καλωδιο μου εχει βαλει cat5.
Μετα τα δέκα εγκεφαλικά που έπαθα ηθελα να ρωτησω, θα ειμαι ενταξει για αυτο που θελω ή να γκρεμίσω ολο το σπιτι παλι?
Ευχαριστω πολυ
 

Μηνύματα
2.316
Reaction score
354
Αν είναι mkv, με το ζόρι θα σε καλύψει και ανάλογα το Bitrate.
Για iso bluray και 3d, μάλλον το ξεχνάς.
Όπως επίσης ξεχνάς και το gigabit δίκτυο, την στιγμή που το cat5 είναι για ταχύτητες 100Mbit.

Θα σου πρότεινα να το αλλάξεις και να βάλεις cat 6 να ξεμπερδεύεις.
Άλλωστε μία φορά θα το κάνεις και καλύτερα κάντο τώρα που είναι αρχή.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Πού βρήκε το CAT5;
Δεν κάνεις μιά δοκιμή γιατί το πιθανότερο είναι να μην υπάρξει θέμα;
 

Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
Πρεπει να τα ειχε στην αποθηκη του ξεχασμένα , δεν εξηγείται αλλιώς.
Εγω θα περναγα νεα ανεξαρτήτως δοκιμών.
Του ειχες πει τι να περάσει ?
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Αφήστε ρε παιδια ειμαι να σκάσω.
Οχι δε του ειχα πει,θεωρούσα δεδομένο το cat5e.

Μου ειπε οτι πρεπει να ξηλωθούν τοίχοι τωρα δεν ειναι απλα μια φάση με ατσάλινα να αλλάξουμε καλωδιο.
Τι να κανω που να παρει.... Με ενδιαφερει mkv 1080p (αν και μεγάλα καμια φορα,πχ 25-30gb αρχείο)
iso Kai bluray δε κανω stream.

Να ρωτησω κατι ρε παιδια μπας και αν κάτσω να κανω ολο αυτο το ξήλωμα τωρα γλυτωσω λιγο κόπο....
Οπως είπα απο ενα πατάρι ξεκινάνε ολα τα cat5 και πανε δυο σε καθε δωμάτιο.
Αν αλλαχτούν ολα με cat 5e ή cat 6 καλώδια και μεινει το ενα ως εχει που παει στο παιδικό δωματιο....
Τοτε απλα η ταχύτητα του streaming στο παιδικό δωμάτιο θαναι μεχρι 100mbit ενω σε ολα τα αλλα δωματια θαναι κανονικα gigabit?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Σίγουρα θα έχεις θέμα με το Cat 5,από την άλλη όμως γιατί να γκρεμίσεις το σπίτι?

Εντελώς φιλικά,είναι μέγα λάθος να χτίζεις καλώδια χωρίς προοπτική αλλαγής στο μέλλον.

Δηλαδή όταν φτάσουμε στα 10giga στα σπιτικά network που θα χρειάζεσαι Cat 7 τι θα κάνεις?Ξανά ανακαίνιση ή θα σιχτιρίζεις ακόμα τον ηλεκτρολόγο που σου είχε περάσει CAT 6 πριν 5 χρόνια?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Αφήστε ρε παιδια ειμαι να σκάσω.
Οχι δε του ειχα πει,θεωρούσα δεδομένο το cat5e.

Μου ειπε οτι πρεπει να ξηλωθούν τοίχοι τωρα δεν ειναι απλα μια φάση με ατσάλινα να αλλάξουμε καλωδιο.
Τι να κανω που να παρει.... Με ενδιαφερει mkv 1080p (αν και μεγάλα καμια φορα,πχ 25-30gb αρχείο)
iso Kai bluray δε κανω stream.

Να ρωτησω κατι ρε παιδια μπας και αν κάτσω να κανω ολο αυτο το ξήλωμα τωρα γλυτωσω λιγο κόπο....
Οπως είπα απο ενα πατάρι ξεκινάνε ολα τα cat5 και πανε δυο σε καθε δωμάτιο.
Αν αλλαχτούν ολα με cat 5e ή cat 6 καλώδια και μεινει το ενα ως εχει που παει στο παιδικό δωματιο....
Τοτε απλα η ταχύτητα του streaming στο παιδικό δωμάτιο θαναι μεχρι 100mbit ενω σε ολα τα αλλα δωματια θαναι κανονικα gigabit?
Καλά με τους ηλεκτρολόγους είναι να τραβάς τα vizia σου..τίποτα δεν είναι δεδομένο,
εγώ σήμερα πήγα να βάλω κάμερες σε τελειωμένο ανακαινισμένο ιατρείο και δεν είχε παροχή ρεύματος στα σημεία που θα μπουν γιατί....του είπε ο Γιατρός ότι θα μπουν ασύρματες!!!!:o:o:o

Ναι, στο παιδικό θα έχεις 100.
αλλά μην τρελαίνεσαι για ένα δωμάτιο,στείλε με powerline (PLC):thumbsup:.
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
δε θα μπορούσα να χρησιμοποιησω gigabit power lines σε ολα τα δωματια και να καταργήσω τα άχρηστα cat5 που μου πέρασε;
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
δε θα μπορούσα να χρησιμοποιησω gigabit power lines σε ολα τα δωματια και να καταργήσω τα άχρηστα cat5 που μου πέρασε;
Θεωρητικα ναι παρε ενα ζευγαρι και δοκιμασε το ....
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Μην αγχώνεσαι, δεν είναι τόσο σημαντικό πρόβλημα.
Αφενός τα 100Mbps είναι αρκετά για streaming, ακόμα και για 4k. Αφετέρου, ακόμη και πάνω από cat5 μπορείς να κλειδώσεις σε Gbit, απλά είναι πιθανό να έχεις πιο πολλά σφάλματα, ειδικά σε μεγάλη κίνηση. Και πάλι μπορείς να δοκιμάσεις Gbit half duplex. Με τα powerlines, οι πιθανότητες είναι ότι θα έχεις χαμηλότερη απόδοση, βεβαίως εξαρτάται και από τις αποστάσεις και τις διακλαδώσεις.

Για εμένα το μόνο πρόβλημα είναι ότι ο "επαγγελματίας" που πληρώνεται να κάνει τη δουλειά δεν είναι σωστός και θα αναρωτιόμουν τί άλλη τσαπατσουλιά έχει κάνει. Έχεις την κούτα του καλωδίου ή κάποιο μήκος με γραμμένα τα χαρακτηριστικά? Γράφει 100 ή 200 MHz?
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Για 100 ή 200mhz δε ξέρω θα πάω.να δω σε λίγο .

Να ρωτησω κάτι.
Έστω ότι ξεκινάνε τα καλώδια δικτυου από το πατάρι μου.
Το να καλώδιο πάει σε ένα υπνοδωμάτιο και είναι cat5e ενώ το άλλο καλώδιο που πάει σε σαλόνι είναι cat5.
Τα ρουτερ.μου,s witch,σ συσκευές κτλ είναι ola gigabit.
Στο ένα δωμάτιο θα έχω κανονικά gigabit ταχύτητες ενώ στο άλλο με το cat5 καλώδιο θα έχω.μεχρι 100mbps?

Ή ολο το δίκτυο θα υποβαθμίστει σε 100mbps?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Ακόμα και στο CAT5 θα γίνει οργανωμένη προσπάθεια να περάσει gigabit. ;)

Εκτός αν το 100MBit τους πει να το στηρίξουν ψυχολογικά, αλλά δε νομίζω να φτάσει εκεί γιατί είναι φιλότιμο.
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
με λιγα λογια να τα ΑΦΗΣΩ CAT5 Τα καλωδια ή να δωσω αλλα 100-150-200 ευρω στον ηλεκτρολογο να ερθει να μου τα κανει cat5e?

εγω θελω apla να καν ω stream 1080p αρχεια (μερικα ειναι πολυ μεγαλα π.χ. 30-40GB) και πολλες φορες ταυτοχρονο streaming σε 2 διαφορετικα δωματια, το ενα θαναι 1080p oπως ειπα και το αλλο 720 ρ
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Ρε παιδιά θα μου πέσουν τα μαλλιά. Όλοι εσείς που απαντάτε, ξέρετε ή τα λέτε στην τύχη; Εκτός και αν η wikipedia τα λέει λάθος!!!

https://en.wikipedia.org/wiki/Category_5_cable

Category 5 cable, commonly referred to as cat 5, is a twisted pair cable for carrying signals. This type of cable is used in structured cabling for computer networks such as Ethernet. The cable standard provides performance of up to 100 MHz and is suitable for 10BASE-T, 100BASE-TX (Fast Ethernet), and 1000BASE-T (Gigabit Ethernet).
Category 5 vs. 5e
The category 5e specification improves upon the category 5 specification by tightening some crosstalk specifications and introducing new crosstalk specifications that were not present in the original category 5 specification.[13] The bandwidth of category 5 and 5e is the same (100 MHz)[14] and the physical cable construction is the same, and the reality is that most Cat 5 cables meet Cat 5e specifications, though it is not tested or certified as such.[15]
Έχω βάλει cat 5 καλώδια στο δίκτυο του σπιτιού μου (FTP) από το 2005 και έχω gigabit lan.
[DOUBLEPOST=1467204175][/DOUBLEPOST]Α και μη το ξεχάσω, το μέγιστο bitrate που μπορεί να δώσει ένα blu-ray δισκάκι είναι 64 Mbit/s video, αν σας λέει κάτι.
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.152
Reaction score
93.263
με λιγα λογια να τα ΑΦΗΣΩ CAT5 Τα καλωδια ή να δωσω αλλα 100-150-200 ευρω στον ηλεκτρολογο να ερθει να μου τα κανει cat5e?

εγω θελω apla να καν ω stream 1080p αρχεια (μερικα ειναι πολυ μεγαλα π.χ. 30-40GB) και πολλες φορες ταυτοχρονο streaming σε 2 διαφορετικα δωματια, το ενα θαναι 1080p oπως ειπα και το αλλο 720 ρ
Cat5 περασμένα με τα χεράκια μου :D δίνουν χαλαρά αρχεία bluray σε 2 Dune. Μεγαλύτερο πρόβλημα θα έχει ένας NAS που την ίδια στιγμή μοιράζει, αν δεν πρόκειται για σοβαρό NAS, παρά τα καλώδια.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Cat5: A Little Older, A Little Slower
Category 5 cabling, also known as Cat5, is an older type of network cabling. Cat5 cables were made to support theoretical speeds of 10Mbps and 100Mbps. You may be able to get gigabit speeds on a Cat5 cable, particularly if the cable is shorter, but it isn’t always guaranteed.

Since Cat5 is an older type of cabling, you probably won’t see them very much in the store, but you may have gotten some with an older router, switch or other networking device.

Cat5e: Faster with Less Interference
Category 5 enhanced cabling, also known as Cat5e, is an improvement on Cat5 cabling. It was made to support 1000 Mbps “gigabit” speeds, so in theory, it’s faster than Cat5. It it also cuts down on crosstalk, the interference you can sometimes get between wires inside the cable. Both of these improvements mean you’re more likely to get fast, reliable speed out of Cat5e cabling compared to Cat5.

Cat6: Even Faster, But Not Super Necessary
Category 6 cabling is the next step up from Cat5e and includes a few more improvements. It has even stricter specifications when it comes to interference, and its capable of 10-Gigabit speeds in some cases. You probably won’t use these speeds in your home, and the extra interference improvements won’t make a huge difference in regular usage, so you don’t exactly need to rush out and upgrade to Cat6. But, if you’re buying a new cable, you might as well, since it is an improvement over its predecessor.


Category 5e (Category 5 enhanced) Ethernet cables are newer than category 5 cables and support faster, more reliable data transmission through networks. CAT5 cable is able to transmit data at 10 to 100Mbps speeds, while the newer CAT5e cable should be able to work at up to 1000Mbps. The CAT5e cable is also better than the CAT5 at ignoring "crosstalk," or interference from the wires within the cable itself. Though CAT6 and CAT7 cables exist and can work with even faster speeds, CAT5e cables will work for most small networks.
 
Last edited:


Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Παιδιά ερώτηση
Πως.μπορω να κάνω δοκιμή να δω ταχύτητες δικτύου δεδομένου ότι το σπίτι είναι εντελώς άδειο.
Υπάρχει κάποιο οργανακι φθηνό να πάρω;
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.097
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top