Νέο πικαπ, rega ή ποιό άλλο;

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Ό,τι λέει ο τίτλος. Ζητώ γνώμες για τα rega RP8 και RP10. Θα αντικαταστήσουν το Project RPM9 που έχω.

Επειδή δεν υπάρχουν δυστυχώς demo στην Ελλάδα των RP8 και RP10.

Απορώ πώς αυτά τα πλατό στέκονται απέναντι στον ανταγωνισμό από μοντέλα άλλων εταιριών όπως clearaudio performance dc, project RPM 10 carbon ή Χtension 10, Vpi classic 1, Michell gyrodeck, Avid Diva κλπ.

Για πειτε μου...
 

dcure

Επαγγελματίας
Μηνύματα
763
Reaction score
349
Απλά πράγματα αλλάζεις φιλισοφία ήχου και ορθώς πράτεις!
 


Μηνύματα
1.485
Reaction score
2.769
@comtal: Να ρωτήσω γιατί θέλεις να αντικαταστήσεις το RPM9 ?
Δεν σε ικανοποιεί ο ήχος του ή απλά θέλεις να το αναβαθμίσεις με κάτι καλύτερο/ακριβότερο ?
ΥΓ. Τι κεφαλή έχεις στο Project ?
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
@comtal: Να ρωτήσω γιατί θέλεις να αντικαταστήσεις το RPM9 ?
Δεν σε ικανοποιεί ο ήχος του ή απλά θέλεις να το αναβαθμίσεις με κάτι καλύτερο/ακριβότερο ?
ΥΓ. Τι κεφαλή έχεις στο Project ?
Το πικαπ έχει κεφαλή την η ortofon cadenza black και phono το ASR mini basis exclusive.

Ο ήχος του με ικανοποιεί, όμως επειδή το έχω πολλά χρόνια ψάχνω για κάτι καλύτερο και ίσως πληρέστερο ως άκουσμα. Δεν ξέρω αν θα βρώ αυτό που ψάχνω σε μια κατηγορία τιμής πλατό-βραχίονα ως 3500€.

Αν δεν το βρω θα μείνω με αυτό που έχω ή θα το αντικαταστήσω με νεότερο μοντέλο του ίδιου κατασκευαστή. Δυστυχώς δεν μπορώ να διαθέσω παραπάνω χρήματα για να ανέβω κατηγορία τιμής.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Εγω θα συμφωνησω με τον φιλο dcure για αλλαγη φιλοσοφιας.Δεν βλεπω την λογικη να πας απο το 9 στο 10 ας πουμε.Ενας φιλος εδω ειχε το 10 και πηρε το νεο 10.Εγω δεν θα εκανα τετοια κινηση,για να μην πω οτι δεν ακουσα και κατι δραματικο απο την αλλαγη αυτη.
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Εγω θα συμφωνησω με τον φιλο dcure για αλλαγη φιλοσοφιας.Δεν βλεπω την λογικη να πας απο το 9 στο 10 ας πουμε.Ενας φιλος εδω ειχε το 10 και πηρε το νεο 10.Εγω δεν θα εκανα τετοια κινηση, για να μην πω οτι δεν ακουσα και κατι δραματικο απο την αλλαγη αυτη.

Το πικαπ το έχω πάνω από 10ετία.
Θέλω ν' αλλάξω και ηχητικό προσανατολισμό αλλά με τα rega δεν έκατσε λόγω αντιπροσώπου.

Η αλλαγή από το 9 στο 10 φερ' ειπείν όντως δεν είναι δραματική αλλά το καινούργιο θα λειτουργεί καλύτερα έχω την αίσθηση.

Τα funk firm ποιος τα φέρνει Ελλάδα?
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Δεν γνωριζω τους αντιπροσωπους εκει,αλλα ενα funk saffire III που ακουσα μου αρεσε παρα πολυ.Θα ηταν μαζι με το RP10 που επισης ακουσα οι πρωτες μου επιλογες.
 

Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Φαίνεται να τα φέρνει το Studio 17:

http://www.studio17.gr/

Ωστόσο, στο site της Funk Firm δε φαίνεται να υπάρχει αντιπρόσωπος στη χώρα μας:

http://www.thefunkfirm.co.uk/dealers_and_distributors/distributors.html

Επειδή το Studio 17 είχε σίγουρα την αντιπροσωπεία κατά το πρόσφατο παρελθόν, ίσως να την έχασε και να του έχει ξεμείνει κάποιο stock. Με ένα τηλέφωνο θα λυθούν οι απορίες.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.582
Μηνύματα
2.864.974
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top