Καλωδιο ρευματος





Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
haris καλημερα..καλα ρε φιλε, οτι σου δινουν εσενα το παιρνεις; τι θα τα κανεις;
Δοκιμές φίλε μου... αντί να έχω έναν ενισχυτή και να δοκιμάζω διάφορα καλώδια ρεύματος ,θα κρατήσω ένα καλώδιο και θα δοκιμάζω πάνω σε αυτό διαφορετικούς ενισχυτές...:p
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Δοκιμές φίλε μου... αντί να έχω έναν ενισχυτή και να δοκιμάζω διάφορα καλώδια ρεύματος ,θα κρατήσω ένα καλώδιο και θα δοκιμάζω πάνω σε αυτό διαφορετικούς ενισχυτές...:p
.......μα ετσι δε προκυψει φουλ μπερδεμα; και στο τελος;
Καλα ολα αυτα, μουσικη (και μονο) να δω τελικα ποτε θα ακουσουμε...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.956
Reaction score
20.471
.......μα ετσι δε προκυψει φουλ μπερδεμα; και στο τελος;
Καλα ολα αυτα, μουσικη (και μονο) να δω τελικα ποτε θα ακουσουμε...
Ποιος τη χέζει τη μουσική ρε, εδώ είμαστε για να ακούμε ενισχυτές, βραχίωνες, καλώδια, jumpers, υγρές μεσαίες κτλ κτλ. Ποια μουσική...;
 


Mufasa

Top teaser
Μηνύματα
673
Reaction score
2.149
.δυστυχως, θα συμφωνησω με τον παραπανω φιλο που πολυ σωστα το εγραψε, ΤΑ ΠΑΝΤΑ ακουγονται, απο τα καλωδια, το χωρο, τη στιριξη, ακομα και η θεση που ακουει κανεις.
Υπ'οψιν , χρυσαυτιας δεν ειμαι....
Εξαρτάται από το πόσο κάτι επηρεάζει και ακούγεται. Αν κάτι προξενεί διαφορές μέρα με τη νύχτα μάλλον πρέπει να ξανακοιτάξεις κάτι στην αλυσίδα.

Παράδειγμα που βίωσα. Είχαν δοκιμαστεί καλώδια στο setup μου, τελικός συνδεδεμένος με dac απευθείας. Τέσσερα καλώδια αλλάχτηκαν, υπήρχαν μικρές διαφορές, στα όρια του placebo. Μπαίνει πάνω το πέμπτο καλώδιο.. η διαφορά ήταν αξιοσημείωτη, δεν θα μπω σε λεπτομέρειες με ζουμερά επίθετα.

Άρχισα να διερωτώμαι, να αμφισβητώ ανθρώπους και θεούς... τα καλώδια κάνουν τόση διαφορά; Μετά από ψάξιμο, έμαθα ότι στην παθητική προενίσχυση (πόσο μάλλον στην περίπτωση τη δική μου) τα καλώδια που έπονται συνεισφέρουν ενεργά στο αποτέλεσμα.

Οπότε: ξοδεύω ένα μεγάλο ποσό για ένα εξωτικό καλώδιο ή αγοράζω έναν προενισχυτή;

Πάνω απ'όλα συνειδητοποιημένες αγορές, να ξέρεις τι κάνεις και γιατι. Το εξωτικό καλώδιο (και κάθε καλώδιο) θα έκανε διαφορά λόγω φυσικής όχι επειδή ο πωλητής είπε ότι είναι το καλύτερο καλώδιο του κόσμου.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Οπότε: ξοδεύω ένα μεγάλο ποσό για ένα εξωτικό καλώδιο ή αγοράζω έναν προενισχυτή;
Ισως ουτε το ενα ουτε το αλλο.Με τον παθητικο προ ειναι σημαντικο το ιντερκοννεκτ να ειναι σωστα επιλεγμενο.Και αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει κατ'αναγκη να ειναι ειτε εξωτικο η πανακριβο.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Εξαρτάται από το πόσο κάτι επηρεάζει και ακούγεται. Αν κάτι προξενεί διαφορές μέρα με τη νύχτα μάλλον πρέπει να ξανακοιτάξεις κάτι στην αλυσίδα.

Παράδειγμα που βίωσα. Είχαν δοκιμαστεί καλώδια στο setup μου, τελικός συνδεδεμένος με dac απευθείας. Τέσσερα καλώδια αλλάχτηκαν, υπήρχαν μικρές διαφορές, στα όρια του placebo. Μπαίνει πάνω το πέμπτο καλώδιο.. η διαφορά ήταν αξιοσημείωτη, δεν θα μπω σε λεπτομέρειες με ζουμερά επίθετα.

Άρχισα να διερωτώμαι, να αμφισβητώ ανθρώπους και θεούς... τα καλώδια κάνουν τόση διαφορά; Μετά από ψάξιμο, έμαθα ότι στην παθητική προενίσχυση (πόσο μάλλον στην περίπτωση τη δική μου) τα καλώδια που έπονται συνεισφέρουν ενεργά στο αποτέλεσμα.

Οπότε: ξοδεύω ένα μεγάλο ποσό για ένα εξωτικό καλώδιο ή αγοράζω έναν προενισχυτή;

Πάνω απ'όλα συνειδητοποιημένες αγορές, να ξέρεις τι κάνεις και γιατι. Το εξωτικό καλώδιο (και κάθε καλώδιο) θα έκανε διαφορά λόγω φυσικής όχι επειδή ο πωλητής είπε ότι είναι το καλύτερο καλώδιο του κόσμου.
Φίλε Mufasa καλημέρα. Θα ξεκινήσω από την τελευταία παράγραφο της απαντήσεώς σου, "Πάνω απ'όλα συνειδητοποιημένες αγορές, να ξέρεις τι κάνεις και γιατί", μα πόσο συμφωνώ!!! έτσι είναι!!! όμως πως θα ξέρεις τι κάνεις εάν δε δοκιμάσεις; άσχετα εάν , εις ότι με αφορά τουλάχιστον , ξεφεύγουμε ενίοτε, ευτυχώς με μικρά ποσά. Είναι πιστεύω μέρος του παιχνιδιού, δυστυχώς, και αυτό. Η απόκτηση άποψης και εμπειριών κοστίζει.
Η διαφορές που άκουγα αλλάζοντας καλώδια τροφοδοσίας ήταν υπαρκτές, ακουστές, όχι όμως ημέρα με νύκτα, και όχι στα όρια του placebo, το καταλάβαινες όμως σχετικά εύκολα. Δεν ξέρω εάν πρέπει να αναφέρω τι άκουγα, δεν έχει σημασία άλλωστε.
Αυτό με ώθησε, όχι το μόνο βέβαια, να κάνω αυτό: http://www.avsite.gr/forum/threads/Το-καλύτερο-καλώδιο-ηχείων.65360/page-21, από το post 409 και κάτω, με αποτέλεσμα να μην χρησιμοποιώ καθόλου καλώδια τροφοδοσίας και πολύμπριζα. Πρσοχή, δεν ισχυρίζομαι ότι αυτό είναι το καλύτερο, κάποια στιγμή θα δοκιμάσω πάλι να δώσω τροφοδοσία με καλώδια, με τη χρήση πολύμπριζου και θα προσπαθήσω να καταλάβω εάν υπάρχουν διαφορές, σε σχέση με το πως αποδίδουν τα μηχ/τά μου τώρα.
Εάν πειστώ ότι αποδίδουν καλύτερα τότε θα σκεφτώ την αγορά τους.
Προς το παρόν έχω ρίξει το βάρος στην αγορά καλωδίων ηχείων, interconnect, και στη στήριξη.
Δε σου κρύβω ότι εδώ και τρία χρόνια περίπου, όπου και ξεκίνησα την αντικατάσταση του παλαιού μου στερεοφωνικού μου με νέο, μουσική, που είναι και το ζητούμενο τελικά, δεν ακούω, όχι όπως θα έπρεπε τουλάχιστον, και με έχει κουράσει λίγο αυτό.
Τελειώνοντας, από την ενασχόλησή μου αυτά τα χρόνια, έχω καταλάβει ότι πρέπει να δώσει κανείς κάποια βασικά πράγματα στα μηχ/τά του και στη συνέχεια να έχει απαιτήσεις όσον αφορά στην απόδοσή τους.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Eγώ έχω μια ειλικρινή απορία.
Αν τα καλώδια ρεύματος είναι τόσο σημαντικά για την απόδοση της συσκευής γιατί οι κατασκευαστές ακριβών και αξιόλογων μηχανημάτων δεν "φροντίζουν" εξ 'αρχής τα μηχανήματά τους?
Θα ήταν πρόβλημα για αυτούς να εξοπλίσουν τη συσκευή τους με ένα "φίδι" και να την κοστολογήσουν 4%-5% πάνω ,διαφημίζοντας ταυτόχρονα την επιλογή τους να συνοδεύσουν το μηχάνημά τους με ένα "αξιόλογο' καλώδιο ρεύματος?
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Eγώ έχω μια ειλικρινή απορία.
Αν τα καλώδια ρεύματος είναι τόσο σημαντικά για την απόδοση της συσκευής γιατί οι κατασκευαστές ακριβών και αξιόλογων μηχανημάτων δεν "φροντίζουν" εξ 'αρχής τα μηχανήματά τους?
Θα ήταν πρόβλημα για αυτούς να εξοπλίσουν τη συσκευή τους με ένα "φίδι" και να την κοστολογήσουν 4%-5% πάνω ,διαφημίζοντας ταυτόχρονα την επιλογή τους να συνοδεύσουν το μηχάνημά τους με ένα "αξιόλογο' καλώδιο ρεύματος?
Eγώ έχω μια ειλικρινή απορία.
Αν τα καλώδια ρεύματος είναι τόσο σημαντικά για την απόδοση της συσκευής γιατί οι κατασκευαστές ακριβών και αξιόλογων μηχανημάτων δεν "φροντίζουν" εξ 'αρχής τα μηχανήματά τους?
Θα ήταν πρόβλημα για αυτούς να εξοπλίσουν τη συσκευή τους με ένα "φίδι" και να την κοστολογήσουν 4%-5% πάνω ,διαφημίζοντας ταυτόχρονα την επιλογή τους να συνοδεύσουν το μηχάνημά τους με ένα "αξιόλογο' καλώδιο ρεύματος?
..ισως Haris, λεω ισως, η απαντηση να ειναι στο οτι ετσι μας τα "παιρνουν" στο πολαπλασιο;
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Eγώ έχω μια ειλικρινή απορία.
Αν τα καλώδια ρεύματος είναι τόσο σημαντικά για την απόδοση της συσκευής γιατί οι κατασκευαστές ακριβών και αξιόλογων μηχανημάτων δεν "φροντίζουν" εξ 'αρχής τα μηχανήματά τους?
Θα ήταν πρόβλημα για αυτούς να εξοπλίσουν τη συσκευή τους με ένα "φίδι" και να την κοστολογήσουν 4%-5% πάνω ,διαφημίζοντας ταυτόχρονα την επιλογή τους να συνοδεύσουν το μηχάνημά τους με ένα "αξιόλογο' καλώδιο ρεύματος?
Ενας λογος ειναι διοτι,εφ'οσον τα καλωδια γενικα τα επιλεγει ο αγοραστης (με οποιο δηποτε τροπο και για οποιο δηποτε λογο το κανει αυτο) οι κατασκευαστες μηχανηματων δεν ασχολουνται και δεν "επιλεγουν" για τον αγοραστη των μηχανηματων τους.Ενας αλλος λογος (ανκαι μερικοι το κανουν) ενας κατασκευαστης μηχανηματων δεν θελει να θεωρηθει οτι προτιμα το Α απο το Β καλωδιο για ευνοητους λογους.Ενας τριτος λογος ειναι οτι πιθανον να ανηκει στους κατασκευαστες που δεν πιστευουν η δεχονται τις διαφορες καλωδιων,και ενας τελευταιος ισως διοτι,ανκαι δεχονται τις διαφορες καλωδιων,δεν θελουν να μπουν στο στοχαστρο αυτων που δεν δεχονται τις διαφορες.
Τους πιο πανω λογους τους εχω ακουσει προσωπικα απο διαφορους κατασκευαστες.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.106
Reaction score
20.588
Eγώ έχω μια ειλικρινή απορία.
Αν τα καλώδια ρεύματος είναι τόσο σημαντικά για την απόδοση της συσκευής γιατί οι κατασκευαστές ακριβών και αξιόλογων μηχανημάτων δεν "φροντίζουν" εξ 'αρχής τα μηχανήματά τους?
Θα ήταν πρόβλημα για αυτούς να εξοπλίσουν τη συσκευή τους με ένα "φίδι" και να την κοστολογήσουν 4%-5% πάνω ,διαφημίζοντας ταυτόχρονα την επιλογή τους να συνοδεύσουν το μηχάνημά τους με ένα "αξιόλογο' καλώδιο ρεύματος?
Προφανώς διότι δεν ξέρουν να φτιάχνουν high end καλώδια ρεύματος...
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
..ισως Haris, λεω ισως, η απαντηση να ειναι στο οτι ετσι μας τα "παιρνουν" στο πολαπλασιο;
Σύμφωνοι αλλά έτσι στα παίρνει και ο "ενισχυτατζής" και ο "καλωδιάς"...
Και λέω...γιατί να μην προσπσθήσει ο "ενισχυτατζής" να τα πάρει όλα για πάρτη του βάζοντας από την αρχή στη συσκευή του το "καλό" καλώδιο και ανεβάζοντας λίγο το κόστος της?
[DOUBLEPOST=1467283291][/DOUBLEPOST]
Προφανώς διότι δεν ξέρουν να φτιάχνουν high end καλώδια ρεύματος...
Ημίθεε σε βλέπω πολύ χαμηλών τόνων τελευταία?
Μήπως φταίει ο καύσων ?:p
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ενας λογος ειναι διοτι,εφ'οσον τα καλωδια γενικα τα επιλεγει ο αγοραστης (με οποιο δηποτε τροπο και για οποιο δηποτε λογο το κανει αυτο) οι κατασκευαστες μηχανηματων δεν ασχολουνται και δεν "επιλεγουν" για τον αγοραστη των μηχανηματων τους..
Κάτσε βρε συ τώρα... αν δηλαδή εσύ ήσουν κατασκευαστής high end συσκευών και πίστευες ειλικρινά πως το καλώδιο ρεύματος είναι κριτικής σημασίας για την απόδοση της συσκευής σου ,θα άφηνες τον κάθε πικραμένο να επιλέξει ο ίδιος καλώδιο ,ρισκάροντας τη φήμη της συσκευής σου με τις πιθανές λάθος επιλογές που θα έκαναν οι αγοραστές ?
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Κάτσε βρε συ τώρα... αν δηλαδή εσύ ήσουν κατασκευαστής high end συσκευών και πίστευες ειλικρινά πως το καλώδιο ρεύματος είναι κριτικής σημασίας για την απόδοση της συσκευής σου ,θα άφηνες τον κάθε πικραμένο να επιλέξει ο ίδιος καλώδιο ,ρισκάροντας τη φήμη της συσκευής σου με τις πιθανές λάθος επιλογές που θα έκαναν οι αγοραστές ?
To κανω ηδη αυτο.Απο την στιγμη που καποιος επιλεγει δικη μου συσκευη επειδη την ακουσε και του αρεσε,ας επιλεξει ο ιδιος το καλωδιο ρευματος.Δεν θα αλλαξει γνωμη για την συσκευη μου γι αυτο.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
To κανω ηδη αυτο.Απο την στιγμη που καποιος επιλεγει δικη μου συσκευη επειδη την ακουσε και του αρεσε,ας επιλεξει ο ιδιος το καλωδιο ρευματος.Δεν θα αλλαξει γνωμη για την συσκευη μου γι αυτο.
Άρα να υποθέσω πως οι συσκευές σου δεν ακούνε σε αλλαγές καλωδίων?
Η επηρεάζονται αλλά δε σε πολυνοιάζει?
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Οι χρυσαυτιάδες καλωδιάκηδες ακούνε «διαφορές» ακόμα και στα καλώδια τροφοδοσίας των πικάπ; :p
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.869
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top