Καλωδιο ρευματος

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.312
Reaction score
7.822
Δεν ξέρω τί δείχνουν αυτά τα διαγράμματα...
Εμ αυτο λεμε...
Αλλα αφου δεν εχει κανεις, καμμια αντιρρηση, ας τα δεχτουμε ως αποδειξη.
Case closed!
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.438
Reaction score
50.515
Αμα δροσίσει και το αποφασίσεις, σε παρακαλώ όχι στον ακάλυπτο...θα περάσω να το πάρω εγώ να σε βγάλω και από τον κόπο...:D
- παιδιά , και εγώ ανακυκλώνω ειδικά mark levinson , burmester , mcintosh , pluto audio . . . κλπ
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.312
Reaction score
7.822

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.920
Reaction score
3.721
Οχι.
Ο κατασκευαστής εχει υπολογίσει απο που θα περνάει η φαση και απο που η επιστροφή!
Βεβαία και στης δυο περίπτωσης θα λειτουργήσει η συσκευή.
Να πω αυθαίρετα οτι οταν η φαση ειναι σωστη,υπάρχει ενα κερδος 15-20 %
Θα τσιμπήσω. Κέρδος σε ποιό μέγεθος? (Συνήθως το χρησιμοποιούμε για πλάτος κυματομορφής). Θα δεχτώ οποιοδήποτε μέγεθος μετράται ποσοτικά ως απάντηση (τάση, ρεύμα, φάση, υστέρηση, ενέργεια, ...).
Εάν μου πεις ότι είναι 20% πιο "μουσικό", νομίζω είναι δόκιμο να ξεχάσουμε τους αριθμούς, αφού εξίσου εύκολα κάποιος μπορεί να το βαφτίσει 2% ή 200%.
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Σε ρωτησα πριν πολλα ποστ αν οταν ακουσες καλωδια με τον accuphase , ακουσες διαφορες και δεν μου απαντησες.Ειπες οτι και με το δικο του,παιζει μια χαρα.Δεκτον,και τα δικα μου μηχανηματα παιζουν μια χαρα με απλα καλωδια ρευματος.Ακουσες ομως διαφορες οταν ακουσες αλλα καλωδια ρευματος?
Σού είχα απαντήσει. Sorry αν δεν ήμουν σαφής. Όχι δεν άκουσα καμμία διαφορά με τον Accuphase. Έπαιζε το ίδιο ακριβώς, είτε έπαιζε με το δικό του καλώδιο, (μαύρο σαν αυτό που έχουν τα PC) είτε έπαιζε με το «επώνυμο», είτε έπαιζε με το diy «φίδι» που έφτιαξε ο «ειδικός», καμμία διαφορά! Τσεκάροντας βέβαια με το δοκιμαστικό κατσαβίδι να έχουμε την φάση πάντα στον αριστερό ακροδέκτη του IEC όπως την «θέλουν» τα μηχανήματα της Accuphase.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Σού είχα απαντήσει. Sorry αν δεν ήμουν σαφής. Όχι δεν άκουσα καμμία διαφορά με τον Accuphase. Έπαιζε το ίδιο ακριβώς, είτε έπαιζε με το δικό του καλώδιο, (μαύρο σαν αυτό που έχουν τα PC) είτε έπαιζε με το «επώνυμο», είτε έπαιζε με το diy «φίδι» που έφτιαξε ο «ειδικός», καμμία διαφορά! Τσεκάροντας βέβαια με το δοκιμαστικό κατσαβίδι να έχουμε την φάση πάντα στον αριστερό ακροδέκτη του IEC όπως την «θέλουν» τα μηχανήματα της Accuphase.
ΟΚ ευχαριστω
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Σού είχα απαντήσει. Sorry αν δεν ήμουν σαφής. Όχι δεν άκουσα καμμία διαφορά με τον Accuphase. Έπαιζε το ίδιο ακριβώς, είτε έπαιζε με το δικό του καλώδιο, (μαύρο σαν αυτό που έχουν τα PC) είτε έπαιζε με το «επώνυμο», είτε έπαιζε με το diy «φίδι» που έφτιαξε ο «ειδικός», καμμία διαφορά! Τσεκάροντας βέβαια με το δοκιμαστικό κατσαβίδι να έχουμε την φάση πάντα στον αριστερό ακροδέκτη του IEC όπως την «θέλουν» τα μηχανήματα της Accuphase.

αφου δε πιστευεις οτι καποιοι ακουν διαφορες γιατι θα πρεπει να πιστεψουν και αυτοι εσενα?
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
πάντα στον αριστερό ακροδέκτη του IEC όπως την «θέλουν» τα μηχανήματα της Accuphase.
Στα IEC παντα η φαση μπαινει στον αριστερο ακροδεκτη (οπως τον βλεπεις απο την πισω του πλευρα),το γραφει εξ'αλλου και το IEC επανω.
Στο σουκο ειναι που γινεται πολλες φορες αλλαγη λογω σχεδιασης του αφου μπορει να μπει οπως τυχει στην πριζα.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.531
Reaction score
37.727
Το εχω κανει καιρο αυτο το τρικ... κ (νομιζω οτι) παρατηρησα λιγο καλητερη "διαφανεια" transparency ..μαλιστα ηταν ολες οι συσκευες αναποδα λογω πριζας...
:/ (Fyi : με απλα καλωδια ειμαι ...οχι οτι εχει απαραιτητα σημασια αυτο... σκεφτομαι να βαλω μονο vdh mainstream στο μικρο furman... ψεμματα !! εχω κ το μικρο φιλτρο απο mediamarkt..5/15? ευρο.. δεν προσεξα κατι εκει .. )
 

Μηνύματα
851
Reaction score
748
Δεν ξέρεις; Γιατί δεν ξέρεις μήπως επειδή δεν υπάρχουν διαφορές;
Εδώ μιλάμε για νόμους της φύσης, όχι για μαύρη μαγεία! Εάν υπάρχουν ακουστές διαφορές στα καλώδια τροφοδοσίας αυτές θα πρέπει κάπως να εξηγούνται τεχνικά. Και εφόσον λες ότι θέλεις να βελτιώνεις τα μηχανήματά σου οφείλεις να γνωρίζεις τι είναι αυτό που τα επηρεάζει και πώς.
Πράγματι, ένα φόρουμ τεχνολογίας πρέπει να στηρίζεται σε μετρήσεις, αλλιώς μπορεί ο καθένας να λέει ότι θέλει.

Ποιες μετρήσεις όμως, ειναι αυτές που μπορούν να περιγράψουν επακριβώς τον ήχο ενός μηχανήματος, με ποια μετρητικα μηχανήματα και κάτω απο ποιες συνθήκες.
Αν τις ξέρεις εσύ, ευχαρίστως να σε ακούσουμε. Θα μας γλυτώσεις πολλά χρήματα.

Αλλα δεν νομίζω ότι τα πράγματα ειναι τόσο απλά:
Πόσες φορές δεν ακούσαμε μηχανήματα με άριστες μετρήσεις και δεν μας άρεσαν.
Γιατί ένας ενισχυτής με παραμόρφωση .0006% ακούγεται διαφορετικά απο έναν με .0007% ?

Γιαυτο η ακρόαση ειναι επιβεβλημένη και αναντικατάστατη.

Το να επιλέγεις δε μηχανήματα μόνο βάση μετρήσεων ειναι ο σίγουρος τρόπος για να χάσεις
πολλα λ7.
 
Last edited:

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Στα IEC παντα η φαση μπαινει στον αριστερο ακροδεκτη (οπως τον βλεπεις απο την πισω του πλευρα),το γραφει εξ'αλλου και το IEC επανω.
Στο σουκο ειναι που γινεται πολλες φορες αλλαγη λογω σχεδιασης του αφου μπορει να μπει οπως τυχει στην πριζα.
Ναι, πάντα αριστερά μπαίνει η φάση; Δεν το ήξερα. Δεν υπάρχουν μηχανήματα που να το έχουν συνδεδεμένο ανάποδα; Τα αγγλικά ίσως; ;)
Τέλος πάντων τα Accuphase «θέλουν» σίγουρα την φάση αριστερά όπως το βλέπουμε από πίσω.
Το κακό είναι πως ο σούκο ρευματολήπτης μπορεί να μπει όπως νάναι. Εδώ σίγουρα υπερτερούν οι αγγλικές πρίζες έναντι των σούκο για πολλούς λόγους.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Ναι, πάντα αριστερά μπαίνει η φάση; Δεν το ήξερα. Δεν υπάρχουν μηχανήματα που να το έχουν συνδεδεμένο ανάποδα; Τα αγγλικά ίσως; ;)
Τέλος πάντων τα Accuphase «θέλουν» σίγουρα την φάση αριστερά όπως το βλέπουμε από πίσω.
Το κακό είναι πως ο σούκο ρευματολήπτης μπορεί να μπει όπως νάναι. Εδώ σίγουρα υπερτερούν οι αγγλικές πρίζες έναντι των σούκο για πολλούς λόγους.
Ναι στο IEC ΠΑΝΤΑ μπαινει αριστερα.Το τι κανει ο κατασκευαστης στο μηχανημα του,ειναι αλλη ιστορια.Στο IEC παντα μπαινει αριστερα και το γραφει πανω στο IEC πως να το κανουμε ?Ετσι το σχεδιασαν αυτοι που το σχεδιασαν.
Οσον αφορα την σουκο,βαλε ενα σημαδι πανω του και ξερεις που ειναι η φαση,ωστε να ειναι ενταξει με τις πριζες σου.
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Να πω κι εγω την παρόλα μου. Είμαι ψιλό άσχετος :whistling: ψιλό κουφός μιας και ακουω για χρονια όλη την μέρα μουσικη σε σεβαστές εντάσεις, μεχρι πριν καποιους μήνες ειχα απλά καλώδια μαύρα, μετα κάποια του Χαιτα κι ενα άθλιο πολυπριζο. Μετα απο προτροπή κάποιων φίλων άλλαξα πολυπριζο, ενα επισης φτηνό, αλλα καλής ποιότητας της Taga Harmony PF-1000, κι ολα τα καλώδια με Van den Hul Mainstream για τους ενισχυτές, και Oyaide Tunami και XLO Reference στα CD players. Επισης το πολυπριζο ειναι συνδεδεμένο με Ringmat OFC pure mains power cable. Έφτιαξα τις φάσεις (κάποιες ηταν ανάποδα) και μπορώ να πω με απόλυτη σιγουριά, οτι η διαφορα ηταν εμφανέστατη, σας το λεει ένας κουφός. Μεχρι εκει όμως, το να πάω να δώσω για καλώδιο 1000+ ευρω το θεωρώ ηλιθιότητα, ακομα κι αν μου έτρεχαν απο πατζακια. Οι διάφορες θα ειναι αμελητέες και πιθανότατα μη ακουστες, οποτε θα προτιμούσα είτε να έπαιρνα καλυτερα μηχανήματα είτε ακομα καλυτερα να τα έσπρωχνα στην μουσικη. Αυτα.
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Ναι στο IEC ΠΑΝΤΑ μπαινει αριστερα.Το τι κανει ο κατασκευαστης στο μηχανημα του,ειναι αλλη ιστορια.Στο IEC παντα μπαινει αριστερα και το γραφει πανω στο IEC πως να το κανουμε ?Ετσι το σχεδιασαν αυτοι που το σχεδιασαν.
Οσον αφορα την σουκο,βαλε ενα σημαδι πανω του και ξερεις που ειναι η φαση,ωστε να ειναι ενταξει με τις πριζες σου.
Ναι αυτό έχω κάνει σε όλα μου τα καλώδια μία άσπρη βούλα με blanco στο σούκο για να μην ψάχνω κάθε φορά με τα δοκιμαστικά κατσαβίδια...
[DOUBLEPOST=1467311190][/DOUBLEPOST]
Να πω κι εγω την παρόλα μου. Είμαι ψιλό άσχετος :whistling: ψιλό κουφός μιας και ακουω για χρονια όλη την μέρα μουσικη σε σεβαστές εντάσεις, μεχρι πριν καποιους μήνες ειχα απλά καλώδια μαύρα, μετα κάποια του Χαιτα κι ενα άθλιο πολυπριζο. Μετα απο προτροπή κάποιων φίλων άλλαξα πολυπριζο, ενα επισης φτηνό, αλλα καλής ποιότητας της Taga Harmony PF-1000, κι ολα τα καλώδια με Van den Hul Mainstream για τους ενισχυτές, και Oyaide Tunami και XLO Reference στα CD players. Επισης το πολυπριζο ειναι συνδεδεμένο με Ringmat OFC pure mains power cable. Έφτιαξα τις φάσεις (κάποιες ηταν ανάποδα) και μπορώ να πω με απόλυτη σιγουριά, οτι η διαφορα ηταν εμφανέστατη, σας το λεει ένας κουφός. Μεχρι εκει όμως, το να πάω να δώσω για καλώδιο 1000+ ευρω το θεωρώ ηλιθιότητα, ακομα κι αν μου έτρεχαν απο πατζακια. Οι διάφορες θα ειναι αμελητέες και πιθανότατα μη ακουστες, οποτε θα προτιμούσα είτε να έπαιρνα καλυτερα μηχανήματα είτε ακομα καλυτερα να τα έσπρωχνα στην μουσικη. Αυτα.
Εφτιαξες τις φάσεις! Από 'κει προέρχεται όλη η διαφορά που άκουσες! Πράγματι όταν οι φάσεις είναι ανάποδα κάνουν ζημιά. Και αρκεί να είναι ένα μηχάνημα ανάποδα για να σού χαλάσει όλο το σύστημα.
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Ναι αυτό έχω κάνει σε όλα μου τα καλώδια μία άσπρη βούλα με blanco στο σούκο για να μην ψάχνω κάθε φορά με τα δοκιμαστικά κατσαβίδια...
[DOUBLEPOST=1467311190][/DOUBLEPOST]

Εφτιαξες τις φάσεις! Από 'κει προέρχεται όλη η διαφορά που άκουσες! Πράγματι όταν οι φάσεις είναι ανάποδα κάνουν ζημιά. Και αρκεί να είναι ένα μηχάνημα ανάποδα για να σού χαλάσει όλο το σύστημα.
Η διαφορα ηταν εμφανης και ακουστη και ΠΡΙΝ φτιαξω τις φασεις, πιστεψε με.
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Πράγματι, ένα φόρουμ τεχνολογίας πρέπει να στηρίζεται σε μετρήσεις, αλλιώς μπορεί ο καθένας να λέει ότι θέλει.
Πολύ σωστό αυτό!

Ποιες μετρήσεις όμως, ειναι αυτές που μπορούν να περιγράψουν επακριβώς τον ήχο ενός μηχανήματος, με ποια μετρητικα μηχανήματα και κάτω απο ποιες συνθήκες.
Αν τις ξέρεις εσύ, ευχαρίστως να σε ακούσουμε. Θα μας γλυτώσεις πολλά χρήματα.

Αλλα δεν νομίζω ότι τα πράγματα ειναι τόσο απλά:
Πόσες φορές δεν ακούσαμε μηχανήματα με άριστες μετρήσεις και δεν μας άρεσαν.
Γιατί ένας ενισχυτής με παραμόρφωση .0006% ακούγεται διαφορετικά απο έναν με .0007% ?

Γιαυτο η ακρόαση ειναι επιβεβλημένη και αναντικατάστατη.

Το να επιλέγεις δε μηχανήματα μόνο βάση μετρήσεων ειναι ο σίγουρος τρόπος για να χάσεις
πολλα λ7.
Μα εδώ δεν μιλάμε για το ποιές μετρήσεις θα ακούγονταν καλύτερα. Αυτό θα ήταν το δεύτερο βήμα αφού θα είχαμε διαπιστώσει ότι υπάρχουν διαφορές να προσπαθήσουμε να προσδιορίσουμε τι είναι καλύτερο.

Εδώ είμαστε ακόμα στο πρώτο βήμα: Δηλαδή να δούμε αν υπάρχουν διαφορές από καλώδιο τροφοδοσίας σε καλώδιο.
Γιατί όλοι αυτοί που πουλάνε «καλά» καλώδια δεν συνοδεύουν τα προϊόντα τους με κάποιο τεχνικό άρθρο στο site τους έτσι ώστε να δικαιολογήσουν τα λεφτά που ζητάνε;
Εχεις δει κάπου σε κάποιο περιοδικό να έχουν δοκιμάσει κάποιο μηχάνημα με το Α καλώδιο τροφοδοσίας και να το έχουν μετρήσει και μετά να ξανακάνουν τις ίδιες μετρήσεις με το Β καλώδιο τροφοδοσίας και να δημοσιεύσουν κάποιον πίνακα που να λέει ορίστε αυτή ήταν η απόκριση συχνότητος πρίν αυτή είναι μετά. Να λέει αυτός ήταν ο λόγος σήματος προς θόρυβο πριν, αυτός μετά. Αυτός ήταν ο διαχωρισμός καναλιών πριν, αυτός μετά. Εχεις δει πουθενά κάτι τέτοιο σε περιοδικό ή στο internet;

Γιατί εγώ δυσκολεύομαι να πιστέψω πως υπάρχουν διαφορές που τις ακούν κάποιοι άλλα δεν δύνανται να τις καταγράψουν τα μηχανήματα!!!!
Το τι είναι καλύτερο άστο... Το συζητάμε σε δεύτερη φάση.
 


Μηνύματα
27.199
Reaction score
25.155
Εγω πάλι έχω μία άλλη απορία. Αν η φάση δεν μπαίνει σωστά στο μηχάνημα , είναι δλδ ανάποδα, τι ζόρι τραβάει ο μετ/στής και το τροφοδοτικό? Γιατί δλδ χαλάει ο ήχος?
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Εγω πάλι έχω μία άλλη απορία. Αν η φάση δεν μπαίνει σωστά στο μηχάνημα , είναι δλδ ανάποδα, τι ζόρι τραβάει ο μετ/στής και το τροφοδοτικό? Γιατί δλδ χαλάει ο ήχος?
...ελα ντε;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.557
Μηνύματα
2.864.299
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top