Επιλογη dac μεχρι 1000ευρο

Μηνύματα
73
Reaction score
6
Καλησπέρα παιδια.

Ενδιαφερομαι για την αγορα ενος dac μεχρι 1000ευρο χωρις πολλες εξοδους,χωρις προενισχυτη ακουστικων και αλλες πολυτελειες. Το μονο που θελω ειναι να εχει rca και την συνδεση με τον υπολογιστη. Θελω να πληρωσω μονο για το ακουστικο αποτελεμα. το θελω για χρηση σε hifi.

Το συστημα μου ειναι ενας nad 326bee,B&w 685 και ifi micro μαζι με το usb nano το οποιο θελω να αλλαξω.

Το ματι μου επεσε στο mytek 192 και ο λογος ειναι καθαρα απο οτι διαβασα. Ειναι παλιο μοντελο ακομα ομως ζητιεται για το ηχητικο του αποτελεσμα παρα τις πολλες εξοδους. Τι θα παιξει καλυτερα απο αυτο;τι προτεινεται;

Παιζω flac αλλα αμα παιζει και dsd δεν θα ελεγα οχι.οχι ομως οτι με νοιαζει κιολας.

Το ifi μ αρεσε που εχει απλη συνδεση....το βαλεςι και παιζει.ευκολη εγκατασταση κτλ. το mytek το ειδα μπελαλιδικο με fw κτλ και δεν ξερω κατα ποσο αξιζει γενικοτερα και εαν ειναι ευχρηστο.

Τα φωτα σας
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.566
Δεν βλεπω λόγο να αλλαξεις dac,αυτα που εχεις ειναι μαι χαρα και σε "αρμονια" (σαν κατηγορια τιμης εννοω) με το υπολοιπο συστημα σου. Σου λειπει κατι απο τον ηχο γενικοτερα ή απλα ψαχνεσαι για αναβαθμιση? Αν ειναι το δευτερο τοτε ξεκινα απο τον ενισχυτη και μετα απο τα ηχεια (αν χρειαστει). Πουλας τα πολυ αξιολογα μηχανηματα που εχεις (nad,bw) και πας σε αλλα αντιστοιχης ισχυος και μεγεθους ηχειων (υποθετω εχεις μικροσεσαιο χωρο) ,αλλα με τιμες περιπου 800 -1000 ευρω το καθενα (ενισχυτης,ηχεια). Αν κανεις αυτο θα εχεις σημαντικα καλυτερο ηχο με τα dac που ηδη εχεις.

Αλλη επιλογη ειναι να δωσεις τα dac και τον ενισχυτη σου και να πας σε ενισχυτη με dac ,οπως πχ ο Pioneer A-70DA. Με εναν τετοιο ενισχυτη θα απλοποιησεις και αρκετα το συστημα σου και τις καλωδιωσεις.
 
Last edited:

Μηνύματα
73
Reaction score
6
συμφωνω σε ολα οσα λες αλλα διαπιστωσα οτι ενα cd player 15ετιας μου βγαζει πιο πολλες χαμηλες συχνοτητες......οποτε θεωρησα οτι μου κανει ζημια το εν λογω dac.

η σειρα μου ειναι η εξης.....μολις πηρα τα ηχεια...οποτε λεω να τα κρατησω οποτε....

1) πουλαω αυτο και περνω ένα αλλο dac

2) πουλαω ενισχυτη και περνω έναν αλλο ενισχυτη

3) πουλαω τα ηχεια και περνω αλλα!
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.566
χαμηλες συχνοτητες........για αυτο δεν φταει το dac σου αλλα το τροφοδοτικο του.Ειναι και το μειονεκτημα των dac με τα εξωτερικα τροφοδοτικακια. Ακους καλυτερο χαμηλο απο το cd player 15ετιας γιατι πολυ απλα εχει την κλασσικη τροφοδοσια .Αν μπορεις να αλλαξεις τροφοδοτικο στο ifi , θα εχεις σαφως βελτιωμενο χαμηλο και ηχο γενικοτερα. Νομιζω η ifi εχει λυσεις για αναβαθμιση της τροφοδοσιας,κανε μια βολτα απο την ιστοσελιδα τους . Αρα ισως αυτο που χρειαζεσαι ειναι μια αναβαθμιση στην τροφοδοσια του dac και σε επομενο σταδιο εναν καλυτερο ενισχυτη (ο nad ειναι αξιολογος αλλα αν μπορεις να ανεβεις κατηγορια 800 ευρω οπως ειπα ή και 1000 θα ακουσεις σημαντικες διαφορες ακομα και με τα 685). Αν οχι αυτο, τοτε η λυση με τον ακριβοτερο ενισχυτη με on board dac.
 

Μηνύματα
73
Reaction score
6
σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις καταρχην.

Αμα ξερεις το ifi micro τροφοδοτειται με usb. Εβαλα το iusb nano 3.0 το οποιο ειναι σαν hub και εχει το δικο του τροδοφοτικο...ifi ιpower.οποτε τι αλλο να κανω;

Τελος μου εχουν προτεινει το dc purifier....το οποιο κανει 100 ευρο και ειναι απλα φιλτρο απο οσο καταλαβαινω.
 


Μηνύματα
73
Reaction score
6
καθαριζει το ρευμα φιλε μου. Αμα ξερεις στα studio τα πιο πολλα χρηματα διατιθενται σε φιλτρα ηχου και ρευματος βεβαια οχι τετοιου ειδουςςς......το iusb έχει ενα μεσα purifier μεσα ενσωματομενο....το ιδιο και το ιfi micro....!
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.566
σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις καταρχην.

Αμα ξερεις το ifi micro τροφοδοτειται με usb. Εβαλα το iusb nano 3.0 το οποιο ειναι σαν hub και εχει το δικο του τροδοφοτικο...ifi ιpower.οποτε τι αλλο να κανω;

Τελος μου εχουν προτεινει το dc purifier....το οποιο κανει 100 ευρο και ειναι απλα φιλτρο απο οσο καταλαβαινω.
δεν γνωριζω ακριβως τις επιλογες που δινει η ifi για αναβαθμιση της τροφοδοσιας των dac της,αν ομως εχεις εξαντλησει καθε επιλογη και δεν εχεις παρει τον ηχο που σε καλυπτει,τοτε μαλλον θα συμφωνησω μαζι σου οτι χρειαζεσαι καινουργιο dac.

Kοιταξα παλι το αρχικο μηνυμα,σε ενδιαφερει απλα ενα usb dac ή θελεις να εχεις και αλλες ψηφιακες εισοδους (coaxial,optical) για συνδεση αλλων συσκευων?
 

Μηνύματα
73
Reaction score
6
ναι δεν θελω τπτ αλλο μονο rca και ηχο απο το λαπτοπ.οτι πληρωσω να ειναι για το ηχητικο αποτελεσμα και οχι για τις εξοδους. τωρα εαν εχει optical ή coaxial δεν πειραζει.
 

I

iason

Guest
Καλησπέρα παιδια.

Ενδιαφερομαι για την αγορα ενος dac μεχρι 1000ευρο χωρις πολλες εξοδους,χωρις προενισχυτη ακουστικων και αλλες πολυτελειες. Το μονο που θελω ειναι να εχει rca και την συνδεση με τον υπολογιστη. Θελω να πληρωσω μονο για το ακουστικο αποτελεμα. το θελω για χρηση σε hifi.

Το συστημα μου ειναι ενας nad 326bee,B&w 685 και ifi micro μαζι με το usb nano το οποιο θελω να αλλαξω.

Το ματι μου επεσε στο mytek 192 και ο λογος ειναι καθαρα απο οτι διαβασα. Ειναι παλιο μοντελο ακομα ομως ζητιεται για το ηχητικο του αποτελεσμα παρα τις πολλες εξοδους. Τι θα παιξει καλυτερα απο αυτο;τι προτεινεται;

Παιζω flac αλλα αμα παιζει και dsd δεν θα ελεγα οχι.οχι ομως οτι με νοιαζει κιολας.

Το ifi μ αρεσε που εχει απλη συνδεση....το βαλεςι και παιζει.ευκολη εγκατασταση κτλ. το mytek το ειδα μπελαλιδικο με fw κτλ και δεν ξερω κατα ποσο αξιζει γενικοτερα και εαν ειναι ευχρηστο.

Τα φωτα σας
Ενα πολύ καλό Dac στα χρήματα που ψ'αχνεις είναι το Teac UD 503 το οποίο το εχω στην κατοχή μου από τον Δεκέμβριο ,και είμαι πολύ ευχαριστημένος .
Και από τον ηχο του και από την ποιότητα κατασκευής του.
Καλή συνέχεια στην αναζήτησή σου.
Φιλικά Ιάσων:)
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Πριν μερικους μηνες ειπηρχε ενα αντιστοιχο νημα (παλι με οριο τα 1000 ευρο).. αλλα δεν καταφερα να το βρω.. ηταν κ μια προταση ενα dac ελληνικης κατασκευης ! :)
Αν μπορει να βοηθησει ενας moderator.. με ενα λινκ..
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.566
Ηθελα και εγω να προτεινω το 503,αλλα ο φιλος μας δεν θελει να ειναι και προενισχυτης ακουστικων......(γιατι αραγε? ειναι τοσο χρησιμο πιστεψε με,ειδικα αν δεν μενεις μονος).

Το ελληνικο dac πρεπει μαλλον να ειναι της LAB12 το μοντελο dac1 special edition

http://www.lab12.gr/dac1
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
έχουμε cd player.To μπάσο του ιδικά τώρα με ΚΤ120 τσακίζει κόκαλα .
To πρόβλημα είναι στο πικ απ .Ο αδύναμος κρίκος είναι ή το phono ή η κεφαλή
α! ναι και να πω οτι , απο τη συζητηση εδω ...οτι πιθανοτατα τα CD players ή τα CD να τονιζουν μπασο, κατι που στα mp3 / dacs .. να μην συμβαινει ?!
Δοκιμασε/δανισου αρχικα ενα αλλο DAC .. δοκιμασε το ιδιο αρχειο σε Flac...
 

Μηνύματα
73
Reaction score
6
για το ayazi εχω ακουσει και εγω καλα λογια....
δεν θελω προενισχυτη γτ ολα αυτα τα καλουδια τα πληρωνεις.θελω με τα 1000ευρο να εχω καλο ηχητικο αποτελεσμα.το ifi micro με το ifi nano....καμια διαφορα στο hifi....oλη η διαφορα ειναι στον προενισχυτη....τι πληρωνεις τοτε; τον προενισχυτη και μονο.

απο κει και περα το Teac UD 503 το εχει συγκρινει κανεις με το ifi?! θα με βοηθουσε :)

επισης κανενα καλυτερα απο Teac UD 503 σε αυτα τα χρηματα;
 
Last edited:

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.566
δυσκολα θα βρεις κατι καλυτερο απο το 503 σε αυτα τα χρηματα,μαλλον ειναι μονοδρομος για dac αυτης της κατηγοριας και θα σου πω παλι οτι η δυνατοτητα προενισχυτη ακουστικων ειναι πολυ χρησιμη. Tο συγκεκριμενο dac, ξεπερνα αρκετα τις δυνατοτητες του υπολοιπου setup (nad+bw).
 

Μηνύματα
73
Reaction score
6
φιλε ξερω οτι ειναι χρησιμη. αλλα εαν εχει ή δεν εχει δεν με απασχολει. με ακουστικα δεν ακουω ποτε...και εαν ακουσω το βαζω στον ενισχυτη....για απλη χρηση. εγω θελω να παιζει σωστα και καλα. υπαρχει αλλο εχωντας ή μη έχωντας προενισχυτη ακουστικων που να παιζει καλυτερα απο το teac;για το ayazi καμια γνωμη;
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.566
υπαρχει και αυτο Musical Fidelity MX-DAC....τα διαφορα reviews ειναι πολυ καλα,αλλα αυτο δεν σημαινει και κατι.Ισως να μπορεις να το ακουσεις και στον αντιπροσωπο,εχει αρκετες συσκευες σε επιδειξη.
 


Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.566
ναι και ειναι και σχετικα αδειο εσωτερικα,θα μπορουσες ομως ευκολα να προσθεσεις ενα κανονικο τροφοδοτικο σε αυτο.Βλεπεις δεν παιζουν και πολλα στα χρηματα αυτα,πιο πανω και πιο κατω αρκετα,αλλα στο χιλιαρικο οι επιλογες ειναι λιγες (στην χωρα μας τουλαχιστον).
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.244
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top