Καλωδιο ρευματος

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Εγω πάλι έχω μία άλλη απορία. Αν η φάση δεν μπαίνει σωστά στο μηχάνημα , είναι δλδ ανάποδα, τι ζόρι τραβάει ο μετ/στής και το τροφοδοτικό? Γιατί δλδ χαλάει ο ήχος?
Γιάννη έχω δει ότι σε ορισμένα μηχανήματα αν η φάση μπει ανάποδα «τρέχει» ρεύμα στο σασί το οποίο προφανώς θα επιφέρει κάποια ζημιά στον ήχο. Εχω μετρήσει μέχρι και 80~100 Volts πάνω στο σασί κάποιων μηχανημάτων που τροφοδοτούνται με απλό φις χωρίς γείωση. Φυσικά πρόκειται για ελάχιστα miliamperes που δεν μπορούν να σε τινάξουν έστω και αν είναι π.χ. 80 Volts. Μόλις όμως βάλεις ανάποδα το φις στην πρίζα και πάει η φάση στην σωστή μεριά μετράς μόλις 1~2 Volts πάνω στο σασί.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Το τρικ μου το ειπε ενας αντιπροσωπος, η λογικη ειναι οτι λειτουργουμε στο γερμανικο προτυπο.. το οποιο δσν αλλαζει... (γιατι δεν θα παραδεχτου οι γερμανοι οτι εκαναν λαθος..)
Αντιστοιχα οι αγγλοι πχ εχουν τα φις/πριζες με συγκεκριμενο τροπο.. ωστε δεν μπορεις να τα βαλεις αναποδα κ ετσι εν τελη οι συσκευες λειτουργουν οπως ειναι σχεδιασμενες να λειτουργουν.. (μου ειπε)
 

Μηνύματα
569
Reaction score
487
Εχω μετρήσει μέχρι και 80~100 Volts πάνω στο σασί κάποιων μηχανημάτων που τροφοδοτούνται με απλό φις χωρίς γείωση. Φυσικά πρόκειται για ελάχιστα miliamperes που δεν μπορούν να σε τινάξουν έστω και αν είναι π.χ. 80 Volts. Μόλις όμως βάλεις ανάποδα το φις στην πρίζα και πάει η φάση στην σωστή μεριά μετράς μόλις 1~2 Volts πάνω στο σασί.
Ως προς τι τα μετρησες αυτα τα 80~100 Volts ? .
 

S

sk4t4

Guest
Στα IEC παντα η φαση μπαινει στον αριστερο ακροδεκτη (οπως τον βλεπεις απο την πισω του πλευρα),το γραφει εξ'αλλου και το IEC επανω.
Στο σουκο ειναι που γινεται πολλες φορες αλλαγη λογω σχεδιασης του αφου μπορει να μπει οπως τυχει στην πριζα.
Αν εννοουμε τον ρευματοληπτη της συσκευης,αυτο δεν ισχυει.Παμπολλες συσκευες εχουν τη "φαση" στον δεξιο ακροδεκτη,Yπαρχουν και οι περιπτωσεις που ο ρευματοληπτης τοποθετειται αναποδα,δηλαδη με τον ακροδεκτη της γειωσης προς τα κατω.Επειδη τις περισσοτερες φορες οι κατασκευαστες δεν σημειωνουν τη σωστη πολικοτητα,αν καποιος δεν μπορει να αποφασισει ακουγοντας για τη σωστη πολικοτητα,μπορει να ανοιξει το καπακι της συσκευης και να τη βρει.Υπαρχουν και τα ειδικα κατσαβιδια ωστε να μη χρειαζεται να ανοιχτει το καπακι.Καποτε ειχα αυτο του Van Den Hul,με το οποιο την επιβεβαιωνα,το οποιο ειχε αποτελεσμα στις περισσοτερες συσκευες.
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Γιάννη έχω δει ότι σε ορισμένα μηχανήματα αν η φάση μπει ανάποδα «τρέχει» ρεύμα στο σασί το οποίο προφανώς θα επιφέρει κάποια ζημιά στον ήχο. Εχω μετρήσει μέχρι και 80~100 Volts πάνω στο σασί κάποιων μηχανημάτων που τροφοδοτούνται με απλό φις χωρίς γείωση. Φυσικά πρόκειται για ελάχιστα miliamperes που δεν μπορούν να σε τινάξουν έστω και αν είναι π.χ. 80 Volts. Μόλις όμως βάλεις ανάποδα το φις στην πρίζα και πάει η φάση στην σωστή μεριά μετράς μόλις 1~2 Volts πάνω στο σασί.
Κάτι μετράς λάθος.
 



PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Αν εννοουμε τον ρευματοληπτη της συσκευης,αυτο δεν ισχυει.Παμπολλες συσκευες εχουν τη "φαση" στον δεξιο ακροδεκτη,Yπαρχουν και οι περιπτωσεις που ο ρευματοληπτης τοποθετειται αναποδα,δηλαδη με τον ακροδεκτη της γειωσης προς τα κατω.Επειδη τις περισσοτερες φορες οι κατασκευαστες δεν σημειωνουν τη σωστη πολικοτητα,αν καποιος δεν μπορει να αποφασισει ακουγοντας για τη σωστη πολικοτητα,μπορει να ανοιξει το καπακι της συσκευης και να τη βρει.Υπαρχουν και τα ειδικα κατσαβιδια ωστε να μη χρειαζεται να ανοιχτει το καπακι.Καποτε ειχα αυτο του Van Den Hul,με το οποιο την επιβεβαιωνα,το οποιο ειχε αποτελεσμα στις περισσοτερες συσκευες.
Εννοω το IEC του καλωδιου,οταν το βλεπεις απο πισω και με τον ακροδεκτη της γειωσης προς τα πανω. :thumbsup:
 


Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Το τρικ μου το ειπε ενας αντιπροσωπος, η λογικη ειναι οτι λειτουργουμε στο γερμανικο προτυπο.. το οποιο δσν αλλαζει... (γιατι δεν θα παραδεχτου οι γερμανοι οτι εκαναν λαθος..)
Αντιστοιχα οι αγγλοι πχ εχουν τα φις/πριζες με συγκεκριμενο τροπο.. ωστε δεν μπορεις να τα βαλεις αναποδα κ ετσι εν τελη οι συσκευες λειτουργουν οπως ειναι σχεδιασμενες να λειτουργουν.. (μου ειπε)
Πράγματι το αγγλικό φις υπερτερεί σε όλα τα σημεία έναντι του γερμανικού σούκο:

- Στο πρώτο που υπερτερεί είναι αυτό που ανέφερες και εσύ. Δεν μπορεί να μπει ανάποδα, συνεπώς η φάση θα βρίσκεται πάντα στον σωστό ακροδέκτη. Και αυτό είναι σημαντικό όχι μόνο για τα μηχανήματα αλλά ακόμα και για ένα απλό πορτατίφ όπου ο διακόπτης θα κόβει πάντα την φάση για να σβήσει η λάμπα και όχι τον ουδέτερο.

- Υπερτερεί επίσης στο ότι οι χοντροί πλακέ ακροδέκτες του επιτρέπουν να περάσουν περισσότερα amperes ενώ κάνουν και πολύ καλύτερη επαφή μέσα στο θηλυκό με αποτέλεσμα να μην ζεσταίνεται.

- Ο ακροδέκτης της γείωσης του αγγλικού φις είναι μακρύτερος από τους άλλους δύο με αποτέλεσμα όταν βάζουμε στην πρίζα μία συσκευή να κάνει αυτός πρώτα επαφή και μετά οι άλλοι δύο. Έτσι η συσκευή μας πρώτα γειώνεται και μετά τροφοδοτείται με ρεύμα. Πολύ σημαντικό θέμα αυτό για την ασφάλειά μας από ηλεκτροπληξία.

- Και τέλος το αγγλικό φις μπορεί να φέρει και ασφάλεια που προστατεύει τις συσκευές μας.

Οπως βλέπουμε το αγγλικό φις υπερτερεί σε όλους τους τομείς έναντι του γερμανικού σούκο.
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Ως προς τι τα μετρησες αυτα τα 80~100 Volts ? .
Ανάβουμε την συσκευή χωρίς interconnects έτσι ώστε να μην έχει ηλεκτρική επαφή με άλλες συσκευές. Βάζουμε το πολύμετρο στην κλίμακα των 200V εναλλασσόμενο και ο ένας ακροδέκτης πάει στην γείωση του πολίμπριζου ενώ ο άλλος στο σασί της συσκευής.
Φυσικά αυτή η μέτρηση έτσι έχει νόημα στις συσκευές που τροφοδοτούνται με μόνιμο καλώδιο και διπολικό φις χωρίς γείωση, γιατί διαφορετικά αν υπάρχει γείωση θα μετράμε μηδέν.
Βάζοντας το φις ανάποδα και ξαναμετρώντας παίρνουμε μία άλλη ένδειξη. Εκεί που είναι η μικρότερη ένδειξη είναι η σωστή φάση.
[DOUBLEPOST=1467371692][/DOUBLEPOST]
Αν εννοουμε τον ρευματοληπτη της συσκευης,αυτο δεν ισχυει.Παμπολλες συσκευες εχουν τη "φαση" στον δεξιο ακροδεκτη,Yπαρχουν και οι περιπτωσεις που ο ρευματοληπτης τοποθετειται αναποδα,δηλαδη με τον ακροδεκτη της γειωσης προς τα κατω.Επειδη τις περισσοτερες φορες οι κατασκευαστες δεν σημειωνουν τη σωστη πολικοτητα,αν καποιος δεν μπορει να αποφασισει ακουγοντας για τη σωστη πολικοτητα,μπορει να ανοιξει το καπακι της συσκευης και να τη βρει.Υπαρχουν και τα ειδικα κατσαβιδια ωστε να μη χρειαζεται να ανοιχτει το καπακι.Καποτε ειχα αυτο του Van Den Hul,με το οποιο την επιβεβαιωνα,το οποιο ειχε αποτελεσμα στις περισσοτερες συσκευες.
Ναι κι εγώ αυτό ήξερα. Ασχέτως του τι λένε οι προδιαγραφές του IEC νομίζω πως ο κάθε κατασκευαστής το συνδέει στην συσκευή του όπως θέλει....
 

Μηνύματα
569
Reaction score
487
Ανάβουμε την συσκευή χωρίς interconnects έτσι ώστε να μην έχει ηλεκτρική επαφή με άλλες συσκευές. Βάζουμε το πολύμετρο στην κλίμακα των 200V εναλλασσόμενο και ο ένας ακροδέκτης πάει στην γείωση του πολίμπριζου ενώ ο άλλος στο σασί της συσκευής.
Φυσικά αυτή η μέτρηση έτσι έχει νόημα στις συσκευές που τροφοδοτούνται με μόνιμο καλώδιο και διπολικό φις χωρίς γείωση, γιατί διαφορετικά αν υπάρχει γείωση θα μετράμε μηδέν.
Βάζοντας το φις ανάποδα και ξαναμετρώντας παίρνουμε μία άλλη ένδειξη. Εκεί που είναι η μικρότερη ένδειξη είναι η σωστή φάση.
Aυτο περιμενα να μου πεις , δλδ οτι το μετρησες ως προς την γειωση του πολίμπριζου , ομως εγω εχω μετρησει αρκετα CD Players και μαλιστα σε διαφορετικες πριζες , και δεν μετρησα καμια διαφορα απο την εναλλαγη της "πολικοτητας" του φις , αυτο που ειδα ειναι μια διαφορα απο πριζα σε πριζα , δλδ στην μια πριζα το πολυμετρο εδειχνε 5 - 6 Volt απο τις δυο μεριες ( δλδ με την εναλλαγη ) και στην αλλη ειχα γυρω στα 50 Volt ! .
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Ανάβουμε την συσκευή χωρίς interconnects έτσι ώστε να μην έχει ηλεκτρική επαφή με άλλες συσκευές. Βάζουμε το πολύμετρο στην κλίμακα των 200V εναλλασσόμενο και ο ένας ακροδέκτης πάει στην γείωση του πολίμπριζου ενώ ο άλλος στο σασί της συσκευής.
Φυσικά αυτή η μέτρηση έτσι έχει νόημα στις συσκευές που τροφοδοτούνται με μόνιμο καλώδιο και διπολικό φις χωρίς γείωση, γιατί διαφορετικά αν υπάρχει γείωση θα μετράμε μηδέν
.
Βάζοντας το φις ανάποδα και ξαναμετρώντας παίρνουμε μία άλλη ένδειξη. Εκεί που είναι η μικρότερη ένδειξη είναι η σωστή φάση.
[DOUBLEPOST=1467371692][/DOUBLEPOST]

Ναι κι εγώ αυτό ήξερα. Ασχέτως του τι λένε οι προδιαγραφές του IEC νομίζω πως ο κάθε κατασκευαστής το συνδέει στην συσκευή του όπως θέλει....

Λοιπόόόόν , πώς μετράς τάση ανάμεσα σε φάση ή ουδέτερο με την γή? Αφού ΄΄ως γνωστόν η ΔΕΗ γειώνει τον ουδέτερο.

Ο κάθε κατασκευαστής βάζει την φάση όπου του καπνίσει γιατί πολύ απλά δεν έχει καμία διαφορά. Σε έναν μετ/στή από όπου και να μπεί το ρεύμα στο πρωτεύον είναι το ίδιο πράγμα. Και το λέω αυτό γιατί ο μετ/στής είναι το πρώτο εξάρτημα το οποίο διαρέεται από ρεύμα , μετά απο την ασφάλεια και το τυχόν φίλτρο , που βάζουν οι σοβαροί κατασκευαστές όπως πχ όλοι οι ιάπωνες.
Είτε μπεί απο την υποτιθέμενη είσοδο -φάση είτε από την επιστροφή είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα. Εμφανίζεται η τάση στο δευτερεύον τύλιγμα , χωρίς καμία διαφορά . Ο μετ/στής δεν βγάζει στήν έξοδό του δλδ στο δευτερεύον τύλιγμα dc. AC βγάζει , απλώς χαμηλότερης τάσης. Αυτός είναι άλλωστε και ο σκοπός λειτουργίας του. Μετά υπάρχει η γέφυρα ανόρθωσης , οι πυκνωτές εξομάλυνσης και τα όποια ολοκληρωμένα ή τρανζίστορς που θα κάνουν περαιτέρω σταθεροποίηση.
Οπότε που κολάει η φάση ρε φίλε?
 

Μηνύματα
569
Reaction score
487
ως γνωστόν η ΔΕΗ γειώνει τον ουδέτερο.
Σωστο ! , ο ουδετερος γειωνεται απο την ΔΕΗ κατα την εισοδο του ρευματος στο καθε σπιτι , απο εκει και περα γινεται διαχωρισμος του ουδετερου απο την γειωση και συνεχιζει ετσι σε ολες τις πριζες ! .
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Ανάβουμε την συσκευή χωρίς interconnects έτσι ώστε να μην έχει ηλεκτρική επαφή με άλλες συσκευές. Βάζουμε το πολύμετρο στην κλίμακα των 200V εναλλασσόμενο και ο ένας ακροδέκτης πάει στην γείωση του πολίμπριζου ενώ ο άλλος στο σασί της συσκευής.
Φυσικά αυτή η μέτρηση έτσι έχει νόημα στις συσκευές που τροφοδοτούνται με μόνιμο καλώδιο και διπολικό φις χωρίς γείωση, γιατί διαφορετικά αν υπάρχει γείωση θα μετράμε μηδέν.
Βάζοντας το φις ανάποδα και ξαναμετρώντας παίρνουμε μία άλλη ένδειξη. Εκεί που είναι η μικρότερη ένδειξη είναι η σωστή φάση.
[DOUBLEPOST=1467371692][/DOUBLEPOST]

Ναι κι εγώ αυτό ήξερα. Ασχέτως του τι λένε οι προδιαγραφές του IEC νομίζω πως ο κάθε κατασκευαστής το συνδέει στην συσκευή του όπως θέλει....
Iσως,αλλα οτι και να κανουν,εμεις ωφειλουμε τα καλωδια μας να τα φτιαχνουμε σωστα στα φις.
[DOUBLEPOST=1467383960][/DOUBLEPOST]
Λοιπόόόόν , πώς μετράς τάση ανάμεσα σε φάση ή ουδέτερο με την γή? Αφού ΄΄ως γνωστόν η ΔΕΗ γειώνει τον ουδέτερο.

Ο κάθε κατασκευαστής βάζει την φάση όπου του καπνίσει γιατί πολύ απλά δεν έχει καμία διαφορά. Σε έναν μετ/στή από όπου και να μπεί το ρεύμα στο πρωτεύον είναι το ίδιο πράγμα. Και το λέω αυτό γιατί ο μετ/στής είναι το πρώτο εξάρτημα το οποίο διαρέεται από ρεύμα , μετά απο την ασφάλεια και το τυχόν φίλτρο , που βάζουν οι σοβαροί κατασκευαστές όπως πχ όλοι οι ιάπωνες.
Είτε μπεί απο την υποτιθέμενη είσοδο -φάση είτε από την επιστροφή είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα. Εμφανίζεται η τάση στο δευτερεύον τύλιγμα , χωρίς καμία διαφορά . Ο μετ/στής δεν βγάζει στήν έξοδό του δλδ στο δευτερεύον τύλιγμα dc. AC βγάζει , απλώς χαμηλότερης τάσης. Αυτός είναι άλλωστε και ο σκοπός λειτουργίας του. Μετά υπάρχει η γέφυρα ανόρθωσης , οι πυκνωτές εξομάλυνσης και τα όποια ολοκληρωμένα ή τρανζίστορς που θα κάνουν περαιτέρω σταθεροποίηση.
Οπότε που κολάει η φάση ρε φίλε?
Υπαρχει διαφορα στο οτι αν αμεσως μετα το IEC input υπαρχει ασφαλεια.Δεν κανουν ολοι οι κατασκευαστες αυτο που λες δηλ. βαζουν την φαση οπου τους καπνισει,αλλα εκει που ειναι η ασφαλεια μεσα στο μηχανημα.
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Ο κάθε κατασκευαστής βάζει την φάση όπου του καπνίσει γιατί πολύ απλά δεν έχει καμία διαφορά. Σε έναν μετ/στή από όπου και να μπεί το ρεύμα στο πρωτεύον είναι το ίδιο πράγμα. Και το λέω αυτό γιατί ο μετ/στής είναι το πρώτο εξάρτημα το οποίο διαρέεται από ρεύμα , μετά απο την ασφάλεια και το τυχόν φίλτρο , που βάζουν οι σοβαροί κατασκευαστές όπως πχ όλοι οι ιάπωνες.
Είτε μπεί απο την υποτιθέμενη είσοδο -φάση είτε από την επιστροφή είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα. Εμφανίζεται η τάση στο δευτερεύον τύλιγμα , χωρίς καμία διαφορά . Ο μετ/στής δεν βγάζει στήν έξοδό του δλδ στο δευτερεύον τύλιγμα dc. AC βγάζει , απλώς χαμηλότερης τάσης. Αυτός είναι άλλωστε και ο σκοπός λειτουργίας του. Μετά υπάρχει η γέφυρα ανόρθωσης , οι πυκνωτές εξομάλυνσης και τα όποια ολοκληρωμένα ή τρανζίστορς που θα κάνουν περαιτέρω σταθεροποίηση.
Οπότε που κολάει η φάση ρε φίλε?
Ολα αυτά είναι έτσι όπως τα λες. Και στον diy ενισχυτή που έχω φτιάξει για τον γιο μου είναι έτσι.
Πώς όμως εξηγείται το γεγονός πως σε κάποιες συσκευές μπορεί να «τρέχουν» πάνω στο σασί ελάχιστα μεν miliamperes αλλά με τάση που μπορεί να είναι 50Volts ή και παραπάνω, και μόλις μπει το φις κατά την άλλη φορά στην πρίζα τα 50Volts που μετρούσαμε μπορεί να γίνουν 5V ή και λιγότερα;
 

Μηνύματα
543
Reaction score
379
Αν πάρεις ένα μετασχηματιστή και του δώσεις ρεύμα και χωρίς να τον εχεις συνδέσει κάπου αν μετρήσεις με πολύμετρο τη γείωση της πρίζας με τον ένα ακροδέκτη και με τον άλλο πάνω στο πύρινα του μετασχηματιστή θα δεις κάποια τάση αν βάλεις ανάποδα το 220v θα δεις άλλη τάση. Εκεί που θα μετρήσείς την μικρότερη ειναι η σωστή φάση.
 



Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Μα είναι ο μοναδικός άνθρωπος που αναφέρθηκε συγκεκριμένα σε τεχνικά θέματα και όχι σε μαύρη μαγεία, παραψυχολογία και twilight zone ....
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.201
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top