Klipsch Greek club

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.922
Reaction score
7.992
α. Τα klipsch δεν έχουν πρόβλημα με τον onkyo
b. Τα ηχεία (160Μ) είναι υπεραρκετά για τον χώρο, και για πολύ μεγαλύτερο.
c. Σχετικά με το sub δεν υπάρχει θέμα επιλογής. Παρ όλα αυτά τα sub της klipsch διαθέτουν ποιότητα για τα χρήματά τους και ίσως συμφέρει η τιμή σαν σετ και ομοιογένεια στον ήχο.
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
α. Τα klipsch δεν
α. Τα klipsch δεν έχουν πρόβλημα με τον onkyo
b. Τα ηχεία (160Μ) είναι υπεραρκετά για τον χώρο, και για πολύ μεγαλύτερο.
c. Σχετικά με το sub δεν υπάρχει θέμα επιλογής. Παρ όλα αυτά τα sub της klipsch διαθέτουν ποιότητα για τα χρήματά τους και ίσως συμφέρει η τιμή σαν σετ και ομοιογένεια στον ήχο.
Παλιότερα κάπου είχα διαβάσει ότι λόγο σκληρότητας και των δύο (κορνες klipsch και ονκυο) δεν ταιριαζαν καλα. Είχαν ένα σκληρό κουραστικό ήχο.
Μπορει όμως με την νέα σειρά klipsch αυτό να αλλαξε ή το σχόλιο να ήταν υπερβολή.
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Παλιότερα κάπου είχα διαβάσει ότι λόγο σκληρότητας και των δύο (κορνες klipsch και ονκυο) δεν ταιριαζαν καλα. Είχαν ένα σκληρό κουραστικό ήχο.
Μπορει όμως με την νέα σειρά klipsch αυτό να αλλαξε ή το σχόλιο να ήταν υπερβολή.
Ετσι πίστευα κι εγώ παλιά όταν δεν είχα ακούσει Klipsch...
Ομως στην πραγματικότητα οι κόρνες της Klipsch δεν είναι σκληρές!
Είναι τρομερά αναλυτικές και εξόχως αποκαλυπτικές.
Δηλαδή όταν οδηγούνται από ένα σωστό μηχάνημα μπορεί να είναι γλυκές αναλόγως την εγγραφή.
Δεν θα αφήσουν όμως ποτέ ένα μέτριο μηχάνημα να «κρυφτεί» από πίσω τους και δεν θα ωραιοποιήσουν ποτέ την κατάσταση. Θα βγάλουν όλη την μετριότητα του μηχανήματος μπροστά και θα αποκαλύψουν κάθε πρόβλημα ή ψεγάδι που έχει είτε το μηχάνημα είτε η εγγραφή.
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Με ενδιαφέρουν κυρίως οι ταινίες καθώς πολύ σπάνια ακούω μουσική εκεί. Όμως καλό θα ήταν να έπαιζαν εξίσου καλά και σε μουσική.

Ο ονκυο 5007 ηταν η ναυαρχίδα της ονκυο για εκείνη την χρόνια.

Υλικό θα είναι αποκλειστικά bluray οπότε θα είναι Dts hd ma ή trueHD αλλά επειδή βλέπω και πολλές παλιές ταινιες LPCM, PCM και απλό Dolby.

Το θέμα είναι ότι αν τα πάρω, θα τα πάρω χωρίς να τα έχω ακούσει, εκτός και αν υπάρχει κάποιος χώρος στην Θεσσαλονίκη. ή τα έχει κάποιος φίλος και με καλέσει για μια ακρόαση.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.922
Reaction score
7.992
Σχετικά με το θέμα:

Τα klipsch όπως θα έχετε προσέξει προτείνονται κυρίως για home cinema και μοντέρνες εγγραφές, (Αμερικάνικος Ήχος).
Έτσι δεν έχουν κανένα πρόβλημα στο θέμα: Ήχος home cinema.

Λόγω όμως της ειδικής κατασκευής των μονάδων για τις υψηλές συχνότητες (κόρνες) , άμα πέσουν σε σωστές κατασκευές ενισχυτικών κυριολεκτικά μεταλλάσσονται και σφύζουν από διαφάνεια & ποιότητα στην απόδοση.

Ξεκινάμε λοιπόν με το Onkyo για να σηκώσουμε το σπίτι στο αέρα, και κατόπιν με την προσθήκη ενός τελικού ή ακόμη καλύτερα ενός Integrated Amplifier, αποκτάμε και ποιότητα, ανάλυση και τα σχετικά στον ήχο!
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.411
Reaction score
50.377
καλησπερα,

Εχω εναν dedicate χωρο 4,80m x 3m.

Στην πλευρα των 3m εχω την οθονη που πιανει απο την μια ακρη στην αλλη.

Η οθονη αφηνει ενα κενο απο κάτω ~50cm οπου και θα τοποθετηθουν 3 ηχεία (LCR) και ίσως και το subwoofer το οποιο βεβαια μπορει να μπει και στον πίσω τοιχο.

Για ενισχυτης avr εχω ενα onkyo 5007
http://www.crutchfield.com/S-DDBb5FUCxId/p_580TXN5007/Onkyo-TX-NR5007.html

Σκεφτόμουν τα RP-160M ή γενικα το ολοκληρωμένο 5.1 set up
(2) RP-160M, (1) RP-250C, (2) RP-250S, (1) R-110SW

αν και νομίζω οτι με ενα SVS subwoofer θα ειναι καλύτερα απο οτι το Klipsch subwoofer
ή μηπως θα ταιριαζει ηχητικά καλύτερα το sub ιδιας μάρκα με τα ηχεία;


klipsch και onkyo 5007 ταιριάζει;
για τα ~15 τετραγωνικά αυτα θα ειναι καλά; λίγα; υπεραρκετα;
- καλημέρα και καλό μήνα ,

- klipsch και γιαπωνέζικος ήχος , είναι καλός συνδυασμός

- τα sub της klipsch είναι αρκετά δημοφιλή από μόνα τους , τα rp-160 , βγάζουν καλό μπάσο , οπότε για τον χώρο σου , το ολοκληρωμένο 5.1 set up έιναι ιδανική λύση

- προχώρα άφοβα , και μην τα κρίνεις πρίν στρώσουν
 


Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Σχετικά με το θέμα:

Τα klipsch όπως θα έχετε προσέξει προτείνονται κυρίως για home cinema και μοντέρνες εγγραφές, (Αμερικάνικος Ήχος).
Έτσι δεν έχουν κανένα πρόβλημα στο θέμα: Ήχος home cinema.

Λόγω όμως της ειδικής κατασκευής των μονάδων για τις υψηλές συχνότητες (κόρνες) , άμα πέσουν σε σωστές κατασκευές ενισχυτικών κυριολεκτικά μεταλλάσσονται και σφύζουν από διαφάνεια & ποιότητα στην απόδοση.

Ξεκινάμε λοιπόν με το Onkyo για να σηκώσουμε το σπίτι στο αέρα, και κατόπιν με την προσθήκη ενός τελικού ή ακόμη καλύτερα ενός Integrated Amplifier, αποκτάμε και ποιότητα, ανάλυση και τα σχετικά στον ήχο!
δεν φτανει ο ονκυο για να αποκτησουμε ποιότητα και ανάλυση;
  • 145 watts x 9 into 8 ohms (20-20,000 Hz) at 0.05% THD

μηπως ενας Pionner lx79 ή lx89 θα ηταν καλύτερα;
  • 850 W Multi ch Simultaneous Drive (8 ohms, 1 kHz, THD 1.0 %)
  • 260 W/ch (4 ohms, 1 kHz, THD 1.0 %, 1ch Driven)
  • 220 W/ch (6 ohms, 1 kHz, THD 1.0 %, 1ch Driven)

και αν θέλουμε να προσθέσουμε εναν Integrated Amplifier γιατί κόστος μιλάμε περίπου;
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
1) αυτα τα atmos μπαινουν μόνο πάνω στο ηχείο ή μπορουν να τοποθετηθούν και στο ταβάνι;
http://www.klipsch.com/products/reference-premiere-dolby-atmos-series#rp-140sa

2) να προτιμήσω το 10" sub R-110SW
ή να πάω σε ένα μεγαλύτερο 12" R-112SW
ή το 15" R-115SW

μήπως θα ειναι υπερβολικό και θα ειναι δύσκολο να πάιξει σωστά χωρίς μπουμαρισματα κτλ σε δωμάτιο 4,80μ x 3μ ;
 

Μηνύματα
277
Reaction score
254
Ma3stro καλό μήνα, έχω το r115sw από τον περασμένο Δεκέμβρη και κάθε μέρα από τότε μέχρι σήμερα πρώτη δουλιά μόλις μπω σπίτι είναι να το χαιδέψω, να το ανάψω και να το ακούσω!!! Στο δια ταύτα, μπουμάρισμα 0, παίζω με το gain ακριβώς στη μέση και στα -4 db από τον aventage. Είναι το κάτι άλλο και έτσι πιστέυω ότι θα είναι και το 12άρι. Ο χώρος μου είναι παραλληλόγραμμος 35τμ με πλακάκι στο πάτωμα. το χειμώνα που είχα μοκέτα σχεδόν σε όλο το σαλόνι μια απο τα ίδια, SUPEEEEERRRRR!!!!
 


Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
εγω δεν εχω φτασει ακόμα σε τετοιο σημείο αλλα σας καταλαβαίνω :)

αν και θα ήθελα πολύ ενα R115SW, σκεφτομαι μηπως ειναι υπερβολή για 15τμ.

Ιδανικά το 5.1 set της Klipsch με τα PR-160, θα ταιριάζουν καλύτερα με onkyo, pioneer, marantz ή denon AVR;

καλό μήνα σε ολους!
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Στα ιδια λεφτα με το 15αρι Klipsch R115SW ειναι και τo επίσης Sealed
SVS SB-2000
οπως και τα ported
SVS PB-2000

& Arendal Sound 1723 Subwoofer 1

το πιο ωραιο για μένα ειναι το Arendal και μετά το Klipsch.
για το πιο ειναι το καλύτερο και πιο κατάλληλο για τον χώρο μου θα ήθελα μια βοήθεια..

ποιες οι διαφορετικές χρήσεις ported και sealed;
αλλα καλυτερα να ανοιξω ενα νεο νήμα για sub μιας και δεν μιλάμε μόνο για klipsch.
καθε γνωμη ευπρόσδεκτη.
ευχαριστω
 



Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.922
Reaction score
7.992
Αγαπητοί φίλοι,
Τελικά επιβεβαιώνεται ότι οι ενισχυτές av δεν θα μπορέσουν σε καμία περίπτωση να πλησιάσουν έναν καλό στερεοφωνικό μηχάνημα.

Τον τελευταίο καιρό ασχολήθηκα με τον νέο μου marantz. Καινούργιο κοσκινάκι κλπ κλπ.

Έτσι έχομε ίδια ενισχυτικά (τελικός), ίδια ηχεία, ίδια ηλεκτρονικά και πηγές.

Ένα μήνα λοιπόν τώρα ασχολούμαι με παραμέτρους, με crossover, με sub, με αποστάσεις ηχείων, με μεγέθη ηχείων, με εντάσεις ηχείων, με με με... Τελικά κατάφερα πραγματικά να φέρω τον ήχο στα γούστα μου, και ήμουν ευχαριστημένος....

Μέχρι χθες το απόγευμα.... όπου λέω, αρκετά με τον marantz, δεν γυρίζω και στον pro μου λίγο να ακούσω ένα κομμάτι που έχει να δουλέψει πάνω από ένα μήνα?

Καταλαβαίνετε φυσικά την έκπληξή μου, όταν ένα μηχάνημα που διαθέτει μόνο ένα κουμπί για την ένταση του ήχου και τίποτα άλλο, με καθήλωσε με τον ήχο του! Αυτά μόνο, για να μην παρεξηγηθώ κιόλας!
 

Μηνύματα
299
Reaction score
321
Μα δεν είναι τυχαίο που πολλοί από εμάς (οι πιο πολλοί;!) έχουμε τουλάχιστον 2 συσκευές για την ίδια δουλειά. 2 ενισχυτικά, 2 ζεύγη ηχείων, προσωπικά έχω 2 πικαπ, ή μάλλον 3 αν συμπεριλάβω και το παλιό CEC κλπ κλπ. Προφανώς εκεί που μας λείπει η ευκολία ή κάποιο άλλο χαρακτηριστικό κατεβάζουμε τη μία συσκευή, μετά θυμόμαστε και την ουσία του πράγματος, δηλαδη την κατά το δυνατό ρεαλιστική αναπαραγωγή, και κατεβάζουμε την άλλη κ.ο.κ. Ένα δωμάτιο το έχω ουσιαστικά καταντήσει σε αποθήκη. Αλλά τελικά...περνάω καλά με την τρέλλα αυτή! Φαντάζομαι κι εσείς, ειδικά οι ευκατάστατοι!
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.922
Reaction score
7.992
- Σ/Κ έρχεται , ας χαβαλεδιάσουμε λίγο . . .











. . . & το Αφεντικό . . .

Βρε τι έπαθα.... Μάλλον αρχίζω να γερνάω, δεν εξηγείται αλλιώς.

Από την πρώτη φωτογραφία, μόνο το αριστερό μέρος πρόσεξα (& θαύμασα), ούτε που είδα δίπλα τα klipsch.....

Απαπα.... απεταξάμην το σατανά.....
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Βρε τι έπαθα.... Μάλλον αρχίζω να γερνάω, δεν εξηγείται αλλιώς.

Από την πρώτη φωτογραφία, μόνο το αριστερό μέρος πρόσεξα (& θαύμασα), ούτε που είδα δίπλα τα klipsch.....

Απαπα.... απεταξάμην το σατανά.....
Μήπως ξέρει κανείς ποιός δίσκος είναι αυτός;:lolsign:
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.384
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top