LG εγγύηση 0 pixel καμμένο;


Μηνύματα
2
Reaction score
2
Αγαπητοί φίλοι. Πριν περίπου ενάμιση μήνα αγόρασα μία 42 Lg τηλεόραση. Η τηλεόραση δεν είχε παρουσιάσει κανένα πρόβλημα ώσπου στο πάνω δεξιά μέρος παρατήρησα με μωβ κηλίδα περίπου 5 mm.Την κηλίδα αυτή έβλεπα μόνο σε μαύρο φόντο και ενώ έπαιζε η τηλεόραση. Την είχα αγοράσει από το πλαίσιο όπου και με ενημέρωσαν για τα δύο χρόνια εγγύησης σε όλα τα μέρη της tv αλλά και την εγγύηση 0 pixel .Κάλεσα (μέσα στο euro ) την επίσημη LG για το πρόβλημα και η οποία με courier ήρθε και πήρε την TV. Αφού πέρασε μία γεμάτη εβδομάδα χωρίς καμία ειδοποίηση αποφάσισα να τηλεφωνήσω εγώ να δω τι γίνεται . Το κέντρο εξυπηρέτησης μου ανέφερε πως πρόκειται για κολλημένο, κολλημένα pixels και πως δεν μπορούν να το φτιάξουν οπότε είτε θα μου αντικαταστήσουν την τηλεόραση είτε θα μου δώσει τα χρήματα πίσω το μαγαζί που την αγόρασα (Δηλαδή το πλαίσιο). Στην εγγύηση δεν αναφέρεται κάτι για επιστροφή χρημάτων από την άλλη μεριά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν αλλάζουν όλη την οθόνη . Επειδή δεν έχω καμία διάθεση να ψάχνω εκ νέου για τηλεόραση πως μπορώ να επιμείνω για την αντικατάστασή της. Περιμένω βέβαια και την επίσημη ενημέρωση του service της LG που δεν έχει τηλεφωνήσει ακόμα
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Καλυτερα να μην επιμεινεις ....
Τα πανελς ρυθμιζονται στο εργοστασιο και σε περιπτωση αντικαταστασης το service πρεπει συμφωνα με το service manual να ξαναρυθμισει την τηλεοραση ως προς την κλιμακα του γκριζου και το gamma κατι το οποιο στην Ελλαδα δεν γινεται λογω ελλεψης γνωσεων και οργανων ...
Αυτο ειναι τσεκαρισμενο τοσο για Lg οσο και για Samsung
 

Μηνύματα
2
Reaction score
2
Τελικά θα γίνει αντικατάσταση. Η τηλεόραση που είχα πάρει ήταν Full HD, 900Hz, smart 2.0, 3D, 42in.Επειδή το μοντέλο ήταν περσινό δεν υπάρχει πια και το νέο θα είναι 4Κ, 1200Ηz, smart 3.0, 43in και πιο ακριβό από αυτή που πήρα αλλά όχι 3D. Απ'ότι μου είπαν το 3D το σταματάει η LG τουλάχιστον σε αυτές τις ίντσες
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.553
Μηνύματα
2.864.214
Members
37.929
Νεότερο μέλος
stergiosgk
Top