epson tw 5500 μου καιει τις λαμπες

Μηνύματα
5
Reaction score
0
γεια χαρα σε ολη την ομαδα και σε καθε ατομο που του αρεσει το home cinema.
εχω ενα προβλημα εδω και αρκετο καιρο και θα ηθελα εαν καποιος εχει προηγουμενη εμπειρεια να βοηθησει.
εχω τον προβολεα της epson το μοντελο tw 5500.το αγορασα τελη του 2010. εντος εγγυησεως εχω αλλαξει 3 λαμπες.απο την αντιπροσωπεια στην θεσσαλονικη octampit.καθε φορα γινοτανε το ιδιο πραμα.στην αρχη παρατηρουσα μια ελαφρια πτωση στην φωτεινοτητα εικονας οπου δεν γινοταν αρχικα αντιλλιπτη.υστερα αυτη η πτωση σιγα σιγα και μεγαλωνε σε σημειο οπου να εχω τον προβολεα στο dynamic δηλαδη στην πιο φωτηνη ρυθμιση και παρ ολα αυτα η φωτηνοτητα να ειναι χαμηλη.μετα ανοιγα τον προβολεα και δεν ειχα εικονα.βγαζοντας και εξεταζοντας την λαμπα με το ματι εβλεπα οτι το κεντρικο στελεχος...δεν ξερω πως να το ονομασω ειχε λυγισει προς τα κατω οποτε να υποθεσω οτι ελιωσε η λαμπα.
επειδη αυτο το φαινομενο εγινε 3 φορες την καθε φορα εμφανιστικε περιπου στις 700 ωρες λειτουργειας της λαμπας ας πουμε αναγκαστηκα και γω να παρω τα μετρα μου
εβαλα κλιματιστικο στον χωρο που ειχα τον προβολεα,,,,καθαριζα το φιλτρακι του αερα οσο πιο συχνα μπορουσα και γενικα εκανα ολα αυτα τα πραματα που πρεπει αλλα το προβλημα παλι εμφανιζοτανε.
τωρα ειναι και 4 λαμπα που καιγεται με τον ιδιο τροπο.
αυτην την φορα ο χωρος μου ειναι οσο πιο ανετος γινεται.εχω νοικιασει και ειναι αρκετα ευρυχωρο το δωματιο και σχετικα δροσερο.η λαμπα αγοραστηκε απριλιο του 2015 και μεχρις στιγμης ιουνιο του 2016 εχει κανει 510 ωρες.
σε αυτο το σημειο να ενημερωσω οτι δεν ειμαι απο τους ανθρωπους που θα ανοιξει τον προβολεα θα δει μια ταινια και μετα θα τον κλεισει.εχω δωσει 2180 ευρο για αυτον τον προβολεα και παντα τον δουλευω στο dynamic και πολες φορες δουλευει παραπανω απο 6 ωρες χωρις διαλειμα.πιστευω οτι ενας προβολεας τετοιας κατηγοριας ποιοτητας και τετοιας κατηγοριας τιμης θα ειναι εξαιρετικα ποιοτικος στην λειτουργεια του και στην αξιοπιστεια του.
τι να σκεφτω οτι ειναι το προβλημα?μηπως πρεπει να βλεπω μια ταινια και μετα να κανω διαλειμα 15 με 20 λεπτα?
υπαρχει περιπτωση να ειναι κατι ελλατωματικο και να υπερθερμαινεται η λαμπα?
καποιος με ειπε για ενα εξαρτημα που λεγεται ballast και μπορει να στελνει παραπανω ρευμα.
υπαρχει καποιος που να εχει τον ιδιο προβολεα η προβολεα epson και να εχει το ιδιο θεμα?
ολες οι λαμπες που βαζω ειναι οι γνησιες για μεγαλυτερη αξιοπιστεια.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Δεν γνωρίζω τι φταίει, όμως το μόνο σίγουρο είναι πως αν σβήσει και ανάψει πάλι η λάμπα είναι χειρότερο απ' το να μείνει αναμμένη.
Έκαψε τρεις λάμπες και δεν τον πήγες για έλεγχο;
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
δεν ειχα εικονα την πρωτη φορα...τον πηγα στην octambit τον αφησα και μετα πηγα τον πηρα πισω με ειπαν καηκε η λαμπα.
αυτο το πραμα εγινε 3 φορες....καθε φορα το ιδιο πραμα και μου αλλαζαν δωρεαν λαμπα.περιπου στις 700 με 800 ωρες καιγοταν -ελιωνε η λαμπα.
και τωρα σε εγγυηση ειναι η λαμπα και θα την ξαναπαω να δουμε τι θα γινει.απλα δεν μπορω να πιστεψω οτι για ενα μηχανημα τετοιας κατηγοριας να μην μπορει να δουλεψει 6 ωρες συνεχομενα η 4 και οχι καθε μερα αυτο μια στις τοσο.
 
Last edited:

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Δωρεάν λάμπες και μιλάς; :D Μακάρι να καίγονταν και οι δικές μου!
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Δεν έχω προβολέα EPSON αλλά θέλω να σε ρωτήσω αν δουλεύουν οι ανεμιστήρες του. Τους ακούς;
Σε ρωτάω γιατί με έβαλε σε υποψία αυτό που είπες για το κεντρικό στέλεχος της λάμπας, που έχει κλίση προς τα κάτω. Μήπως υπερθερμαίνεται;
 

Μηνύματα
1.714
Reaction score
761
Η ανεμιστήρας ή ballast.
Λόγω ενδείξεων υπερθέρμανσης για ανεμιστήρας μοιάζει, αλλά υπάρχει ενδεχόμενο σκληρότερης οδήγησης απο το ballast που υπερθερμαίνει τη λάμπα πέρα της ικανότητας του ανεμιστήρα για ψύξη..

1) Πλησιάζοντας το χέρι στην έξοδο του αέρα καταλαβαίνεις βεβιασμένη εξαγωγή καυτού αλλά ανεκτού από το χέρι αέρα;
2) Όταν τον σβήνεις, συνεχίζει να δουλεύει ο ανεμιστήρας για κανένα λεπτό;
3) Δεν πιστεύω να κλείνεις πολύπριζο ή διακόπτη τροφοδοσίας ή ups;
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Η ανεμιστήρας ή ballast.
Λόγω ενδείξεων υπερθέρμανσης για ανεμιστήρας μοιάζει, αλλά υπάρχει ενδεχόμενο σκληρότερης οδήγησης απο το ballast που υπερθερμαίνει τη λάμπα πέρα της ικανότητας του ανεμιστήρα για ψύξη..

1) Πλησιάζοντας το χέρι στην έξοδο του αέρα καταλαβαίνεις βεβιασμένη εξαγωγή καυτού αλλά ανεκτού από το χέρι αέρα;
2) Όταν τον σβήνεις, συνεχίζει να δουλεύει ο ανεμιστήρας για κανένα λεπτό;
3) Δεν πιστεύω να κλείνεις πολύπριζο ή διακόπτη τροφοδοσίας ή ups;


ο ανεμιστηρας δουλευει κανονικα.και ακουγεται και βγαζει αερα ζεστο.
οταν τον σβηνω συνεχιζει για περιπου μισο λεπτο να δουλευει ο ανεμιστηρας η και λιγοτερο μπορω να πω.
οταν τον κλεινω τον κλεινω απο το κουμπι του και μετα αυτος δουλευει λιγο.αν τον κλεισω απο το πολυμπριζο ειναι μεγαλο λαθος οσο ειναι σε λειτουργια.δυστηχως τωρα δεν ανοιγει καθολου η εικονα για να επαλιθευσω αυτα που λεω αλλα στο περιπου ετσι ειναι.
με εβαλες σε σκεψη γιατι εχω και τον tw 700 και τωρα θυμηθηκα οτι ο tw 700 αναλογα με την ρυθμιση δουλευει λιγοτερο η περισοτερο το ανεμιστηρακι.πχ στο dynamic δουλευει στο max και ακουγεται εντονα.τωρα νομιζω οτι στον tw 5500 οπου και να τον εβαζα η στο natural η και στο dynamic το ανεμιστηρακι δουλευε το ιδιο.λετε να παιζει κατι και να μην δουλευει στο maximum το ανεμιστηρακι???
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Η ανεμιστήρας ή ballast.
Λόγω ενδείξεων υπερθέρμανσης για ανεμιστήρας μοιάζει, αλλά υπάρχει ενδεχόμενο σκληρότερης οδήγησης απο το ballast που υπερθερμαίνει τη λάμπα πέρα της ικανότητας του ανεμιστήρα για ψύξη..

1) Πλησιάζοντας το χέρι στην έξοδο του αέρα καταλαβαίνεις βεβιασμένη εξαγωγή καυτού αλλά ανεκτού από το χέρι αέρα;
2) Όταν τον σβήνεις, συνεχίζει να δουλεύει ο ανεμιστήρας για κανένα λεπτό;
3) Δεν πιστεύω να κλείνεις πολύπριζο ή διακόπτη τροφοδοσίας ή ups;

επειδη θα τον παω για service ετσι και αλλιως θα τον κανω αναβαθμιση firmware...μπορω να πω κατι στους εκει τεχνικους??λογικα αθηνα θα το στειλουνε.πως μπορουνε να ελενξουνε το ballast?
 

Μηνύματα
1.714
Reaction score
761
Αν τους αναφέρεις τις επανειλημμένες αλλαγές, θα το ελέγξουν αυτοί.
Δεν υπάρχει λόγος να τους ... μάθεις τη δουλειά τους...

Δείξε μας καμιά φωτογραφία από τη λάμπα.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Καλά κρασιά στην Οκταbitνα δώσεις...και καλό κουράγιο.πάντως αν θέλεις ανέβασε καμιά φωτό τη λάμπα.
Τσέκαρες αν σου βάζουν
λάμπα?Λέω μήπως..
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
επειδη θα τον παω για service ετσι και αλλιως θα τον κανω αναβαθμιση firmware...μπορω να πω κατι στους εκει τεχνικους??λογικα αθηνα θα το στειλουνε.πως μπορουνε να ελενξουνε το ballast?
Εαν ειχε προβλημα ο ανεμιστηρας ο προβολεας δεν θα ανοιγε .
Παντα υπαρχει καποιο διαγωνστικο στις στροφες του ανεμιστηρα και για λογους ασφαλειας
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
σημερα πηγα τελικα στην octabit οπου ειναι πολυ εξυπηρετικοι και ευγενικοι.μιλησα με καποιον τεχνικο και του εξηγησα το προβλημα.
εγω ημουν διατεθιμενος να τον αφησω ακομα και αθηνα να τον στειλουν για καποιο ελενχο δηλαδη να πληρωσω μεταφορικα και εξοδας τεχνικου για service αλλα με ειπε ο τεχνικος οτι δεν μπορει να γινει τιποτα...απο την στιγμη που δουλευει....ειναι μια χαρα και για να γινει service που λεω εγω πρεπει να παει εξωτερικο εδω ελλαδα δεν γινεται.παμε στα δυσαρεστα νεα.η λαμπα αγοραστικε απριλιο 2015 ηταν γνησια epson.επικοινωνισα τηλεφωνικος με epson αθηνα και με ειπε ενας κυριος οτι η λαμπα οταν αγορασεις προβολεα ειναι 3000 ωρες η 3 χρονια.οταν περασει η εγγυηση τoυ μηχανηματος και αγορασεις λαμπα ειναι 3 μηνες.ο τεχνικος απο την octabit με ειπε οτι δεν ειναι ουτε μια ωρα παρολο που με ειπαν απο την epson 3 μηνες.οποτε φιλαρακια μου καλα για καποιον που ειναι στην φαση να αγορασει η τηλεοραση η προβολεα να ξερει οτι βιντεοπροβολεας η αλλιως projector θελει να εχεις μια καλη tv full hd και που και που μια στις τοσες να βαζεις και στον προβολεα μια αντε δυο ταινιες.δηλαδη δεν θα δουλευεις συνεχεια τον προβολεα να χαζολογας στο ιντερνετ η να παιζεις videogames με τις ωρες,δεν μπορω να ξερω εαν ειμαι εγω ο ατυχος και συμβαινει αυτο μονο σε μενα η ειναι γενικα στα κατα του προβολεα.πιθανον θα ξανααγορασω λαμπα και θα βλεπω αυστηρως μια ταινια την ημερα η θα το δουλευω παντα στο natural.πολυ ασχημη η φαση που ειμαι πολυ κουραστικο και οικονομικα κακο να δινω 300 ευρο καθε χρονο.με κουρασε πολυ αυτο το θεμα.οποτε οποιος ειναι να αγορασει προβολεα να σκεφτει σοβαρα πρωτα την τοποθετηση...δηλαδη να ειναι σε καποιο ευρυχωρο δωματιο οχι μικρο και να ειναι τοποθετημενος ο προβολεας αμα ειναι ταβανι οχι πολυ κολητα στο ταβανι.αμα ειναι εκτος ταβανιου να μην ειναι παλι κοντα σε τοιχο η γενικα στριμωγμενος.επισης το δωματιο να εχει επαρκη ανανεωση αερα.εαν ειναι πχ μικρο και εχεις κλειστες τις πορτες τοτε το μηχανημα βγαζει συνεχεια ζεστο αερα και μετα ρουφαει τον ιδιο αερα οποτε λογικα μεσα σε μια ωρα θα εχει ζεσταθει το δωματιο και ετσι ρουφαει ζεστο αερα πραμα θανατηφορο για την διαρκεια της λαμπας.αναλογα την μαρκα προβολεα ειναι και η μακροζωια της λαμπας.ολοι οι κατασκευαστες εχουν καποιες ωρες αλλα αλλο ειναι στα χαρτια και αλλο στην πραξη.με τον παλιοτερο προβολεα που εχω ακομα.παλι epson ο tw 700 με εβγαλε μηνυμα αλλαγης λαμπας στις 1600 ωρες.τοτε τον δουλευα στο νορμαλ στο natural απ οτι θυμαμαι.τελικα με εβγαλε πανω απο 2900 ωρες αλλα φυσικα μετα τις 2000 ειχε ελαφρια πτωση φωτηνοτητας οποτε ειναι αναλογα με την χρηση δηλαδη αν δουλευεις την λαμπα στο πιο φωτηνο η φωτηνοτητα θα πεσει πιο γρηγορα και το ιδιο και η διαρκεια ζωης.ενα αλλο ειναι οτι δεν πρεπει να καπνιζεις τουλαχιστον αμα ειναι ο προβολεας τεχνολογιας lcd γιατι ο καπνος κανει κακο στα οπτικα του προβολεα και χαλαει και επισης να καθαριζουμε οσο πιο συχνα το φιλτρακι του προβολεα.και σε μεγαλη χρηση ακομα και αγορα καινουργιου φιλτρου.ελπιζω να βοηθησα καποιον και οποιος εχει κατι να συμπληρωσει η εστω κατι να πει να μην ντραπει και να γραψει εδω,καλο καλοκαιρι
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
δεν μπορω να ξερω εαν ειμαι εγω ο ατυχος και συμβαινει αυτο μονο σε μενα η ειναι γενικα στα κατα του προβολεα
Μπαμόνοσεσενασυμβαίνειείσαιάτυχος.
 

Μηνύματα
16
Reaction score
3
Φίλε μου σίγουρα τον προβολέα δεν τον χρησιμοποιούμε όπως την τηλεόραση . Η χρήση του είναι πιο περιορισμένη και αποσκοπεί στο να βλέπουμε καλύτερα συγκεκριμένα πράγματα(π.χ. ταινίες) . Μήπως ο συγκεκριμένος έχει πρόβλημα ή είναι ελατωματικός και δεν αρκεί μόνο ένα απλό σέρβις? Δεν δικαιολογούνται αλλιώς αυτά που περιγράφεις. Μήπως υπήρξε κάποιο ατύχημα π.χ. πτώση?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.598
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top