Σταδιακή αναβάθμιση ηχοσυστήματος (dimifoot)

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
Αν θες να γινει κουβέντα, ομολόγησε τι καλώδια ρεύματος του πρότεινες για τα ενεργά που θα παρει!
Α, αυτό δε μπορεί να το πάρει, είναι πολύ πάνω από το μπάτζετ του!
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Σε κάθε περίπτωση χρειάζεται να καλύψεις μια επιφάνεια 1x1μ τουλάχιστον για να εχεις αποτελεσματικη διαχυση.

Εγω στην θέση σου θα δοκίμαζα απορρόφηση στις πλευρικες με δυο πανελ 60 χ120x 5c ανα πλευρά, προκειμένου να καταστειλω τις ανακλάσεις οσο το δυνατόν περισσότερο.

Επίσης αν υπάρχει δυνατότητα, θα πρέπει να σκεφτείς τι θα κάνεις και με το πισω μέρος του δωματίου (πισω απο την θεση ακροασης) μιας και αυτό συμμετέχει στο ηχητικό αποτέλεσμα
Παραγγέλθηκαν μεγαλύτεροι διαχυτές, διπλάσιου μεγέθους, μετα και απο συζητηση με τον Έαρ.


Επίσης αν υπάρχει δυνατότητα, θα πρέπει να σκεφτείς τι θα κάνεις και με το πισω μέρος του δωματίου (πισω απο την θεση ακροασης) μιας και αυτό συμμετέχει στο ηχητικό αποτέλεσμα
Θα κάνω κατι...και για την αριστερή πλευρά, κουρτίνα με λίγη απορρόφηση παραπανω.

Και μαλλον και μερικα panel resonators στο ταβανι τιουναρισμενα στο room mode που εχω στα 65Hz -ή μηπως ειναι στα 32,5;;;;).
Σε τελική φάση σχεδιασμού, οι προδιαγραφές/διαστάσεις και η θέση τοποθέτησης αποφασίστηκαν.

Σκέφτομαι ομως να κάνω μια παύση απο φροντίδα δωματίου, ακούγεται αξιοπρεπώς ο χώρος τωρα πια και να στοχεύσω το μπατζετ στην αγορά ηχείων. Ο αδύναμος κρίκος τωρα ειναι εκεί. Και μετα ξαναρχίζουμε απο την αρχή. :). Ιδέες υπάρχουν. Λεφτά;
Μετα την περαιτέρω εκτίμηση του αποτελέσματος της αλλαγής των πυκνωτών στο cross, και επειδή ζηλεύω με το τι εκανε ο άλλος γιατρός, άκυρο, άντε παλι με τα μούτρα στον χώρο.

Γιατί μπορείς !

Άκουσες τι σημαίνει μικρή βελτίωση στο παθητικό κρος.
Το επόμενο βήμα είναι ολική αναβάθμιση του παθητικού κρος, που κάνει τρομερή διαφορά.
Αυτό το βήμα, μπορείς να το παραλείψεις.
Πάνε στο μεθεπόμενο βήμα , που είναι χωρίς παθητικό κρος.
Διότι, ... μπορείς.
Τι διαφορά έχει η έλλειψη παθητικού κρος; (Τα έχω γράψει κατ'επαναληψη). Βασικά, δεν υπάρχει καν σύγκριση. Χωρίς παθητικό κρος δε μιλάμε απλώς για "διαφορά", μιλάμε για ήχο άλλων προδιαγραφών τελείως.
Οπότε, κι αφού μπορείς, τι συζητάμε;
[DOUBLEPOST=1469037549][/DOUBLEPOST]Άνοιξε νέο θέμα με τις μετρήσεις rt60 του χώρου μου, να υπάρξει κουβέντα, μπας και ξυπνήσει κανας χαλιεντας!
Το να τα παροπλισω τα χειρουργημενα άμεσα, θα ηταν προσβολή στην γνώση και την προσπάθεια που έκανες για να τα βελτιώσεις τοσο πολυ.,. Αν και ξέρω πως δεν θα προσβληθεις αν τα στείλω σε αλλο όροφο, λεω να παίξω με το room treatment ακόμα λίγο.

Ειναι εθιστικό.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
Μπήκαν κάτι πυκνωτές διαμάντια, σε πονηρό συνδυασμό. Βάση από MIT, την πολύ ακριβή σειρά πιπιεμεφεξ αν θυμάμαι καλά, αυτήν με μιλιταρι ακρίβεια, με συμπληρώματα ολίγον από Conrad Jonson κάτι πειπερ ιν οιλ σειρά κοπερ που μου θυμίζει τζενσεν κλασσικό, καθότι μισό μικροφαραντ σε μέγεθος μποτιλιας, μπηκε ολίγον απο music caps τα γνωστά πτι φουρ με ακριβά αρώματα και πλούσιο χαρμάνι, αλλά και μπήκαν υποχρεωτικώς τεμάχια από τις φιλενάδες μου τις πανασονικ, αυτές που μυρίζουν NASA και διαθέτουν ταχύτητα διαστημόπλοιου. Όλα αυτά εν παραλληλω, μετρημένα με ακρίβεια 0.1μf στο σύνολο του πακέτου. Το χαρμάνι σαφώς σκοτώνει, το ξέρω το ποίημα..
Έτσι, για το αρχείο.
Οπότε, το τουιτερ πλέον κοιτάει τον ενισχυτή μόνο μέσω αυτών, σε ένα κρος 3ης τάξης.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
Το κακομοιρο το μπι εντ νταμπλεγιου, ποτέ δεν είχε φανταστεί τέτοιες πολυτέλειες..
Αν αλλαχτεί και ένα ζευγάρι πηνίων, αυτά τα εν σειρά με το γουφερ, καθώς και ο πυκνωτής ενδιάμεσα για λόγους ακριβείας αποκοπής μόνο, θα πέσειαλλο τόσο γέλιο. Όμως παραγγελία τέτοιων πηνίων από γκοερτζ-αλφακορ δε συνιστώ, καθώς το κόστος υπερβαίνει αυτό δύο ενισχυτικων βαθμίδων για ενεργή διενισχυση του έργου. Ίσως από σλετζ χαμμερ να είναι μία λογική επιλογή, μόνο για το παιχνίδι.
[DOUBLEPOST=1469276594][/DOUBLEPOST]Το λινκ από μαντισαουντ

https://www.madisoundspeakerstore.com/compare-steel-laminate
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
Σίγουρα και σε ποιόν δεν αρέσει η διάχυση.

Το θέμα με τα skyline είναι ότι διαχεουν σε τέσσερις κατευθύνσεις και για αυτο ειναι ιδανικα για το ταβάνι.
Υπάρχει ενα ρισκο αν τοποθετηθούν στις πλευρικες ανακλασεις των ηχειων μιας και στελνουν ανακλασεις στο πατωμα και το ταβανι. Μια ποιο ασφαλής λυση για τις πλευρικες ειναι τα
απλά QRD.
Σε κάθε περίπτωση χρειάζεται να καλύψεις μια επιφάνεια 1x1μ τουλάχιστον για να εχεις αποτελεσματικη διαχυση.

Εγω στην θέση σου θα δοκίμαζα απορρόφηση στις πλευρικες με δυο πανελ 60 χ120x 5c ανα πλευρά, προκειμένου να καταστειλω τις ανακλάσεις οσο το δυνατόν περισσότερο.

Επίσης αν υπάρχει δυνατότητα, θα πρέπει να σκεφτείς τι θα κάνεις και με το πισω μέρος του δωματίου (πισω απο την θεση ακροασης) μιας και αυτό συμμετέχει στο ηχητικό αποτέλεσμα
Συμφωνω σε όλα, λέξη προς λέξη. Και επαυξανω.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Μπήκαν κάτι πυκνωτές διαμάντια, σε πονηρό συνδυασμό. Βάση από MIT, την πολύ ακριβή σειρά πιπιεμεφεξ αν θυμάμαι καλά, αυτήν με μιλιταρι ακρίβεια, με συμπληρώματα ολίγον από Conrad Jonson κάτι πειπερ ιν οιλ σειρά κοπερ που μου θυμίζει τζενσεν κλασσικό, καθότι μισό μικροφαραντ σε μέγεθος μποτιλιας, μπηκε ολίγον απο music caps τα γνωστά πτι φουρ με ακριβά αρώματα και πλούσιο χαρμάνι, αλλά και μπήκαν υποχρεωτικώς τεμάχια από τις φιλενάδες μου τις πανασονικ, αυτές που μυρίζουν NASA και διαθέτουν ταχύτητα διαστημόπλοιου. Όλα αυτά εν παραλληλω, μετρημένα με ακρίβεια 0.1μf στο σύνολο του πακέτου. Το χαρμάνι σαφώς σκοτώνει, το ξέρω το ποίημα..
Έτσι, για το αρχείο.
Οπότε, το τουιτερ πλέον κοιτάει τον ενισχυτή μόνο μέσω αυτών, σε ένα κρος 3ης τάξης.
Το κακομοιρο το μπι εντ νταμπλεγιου, ποτέ δεν είχε φανταστεί τέτοιες πολυτέλειες..
Αν αλλαχτεί και ένα ζευγάρι πηνίων, αυτά τα εν σειρά με το γουφερ, καθώς και ο πυκνωτής ενδιάμεσα για λόγους ακριβείας αποκοπής μόνο, θα πέσειαλλο τόσο γέλιο. Όμως παραγγελία τέτοιων πηνίων από γκοερτζ-αλφακορ δε συνιστώ, καθώς το κόστος υπερβαίνει αυτό δύο ενισχυτικων βαθμίδων για ενεργή διενισχυση του έργου. Ίσως από σλετζ χαμμερ να είναι μία λογική επιλογή, μόνο για το παιχνίδι.
[DOUBLEPOST=1469276594][/DOUBLEPOST]Το λινκ από μαντισαουντ

https://www.madisoundspeakerstore.com/compare-steel-laminate
Δεν κατάλαβα γρι απο όσα λέει.
Κατάλαβα ομως απο όσα άκουσα απο το ηχείο που έφτιαξε.
[DOUBLEPOST=1469277374][/DOUBLEPOST]
Συμφωνω σε όλα, λέξη προς λέξη. Και επαυξανω.
Δεν βάζω απορρόφηση στην πρώτη ανακλαση, no way.
Πίσω απο τη θέση ακροασης, μάλιστα, θα βάλω λίγη. Και λίγη απο διάχυση.

Τι λες;
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.725
Reaction score
7.505
Μπήκαν κάτι πυκνωτές διαμάντια, σε πονηρό συνδυασμό. Βάση από MIT, την πολύ ακριβή σειρά πιπιεμεφεξ αν θυμάμαι καλά, αυτήν με μιλιταρι ακρίβεια, με συμπληρώματα ολίγον από Conrad Jonson κάτι πειπερ ιν οιλ σειρά κοπερ που μου θυμίζει τζενσεν κλασσικό, καθότι μισό μικροφαραντ σε μέγεθος μποτιλιας, μπηκε ολίγον απο music caps τα γνωστά πτι φουρ με ακριβά αρώματα και πλούσιο χαρμάνι, αλλά και μπήκαν υποχρεωτικώς τεμάχια από τις φιλενάδες μου τις πανασονικ, αυτές που μυρίζουν NASA και διαθέτουν ταχύτητα διαστημόπλοιου. Όλα αυτά εν παραλληλω, μετρημένα με ακρίβεια 0.1μf στο σύνολο του πακέτου. Το χαρμάνι σαφώς σκοτώνει, το ξέρω το ποίημα..
Έτσι, για το αρχείο.
Οπότε, το τουιτερ πλέον κοιτάει τον ενισχυτή μόνο μέσω αυτών, σε ένα κρος 3ης τάξης.
και τωρα εσυ δεν εισαι χαιεντας δηλαδης??????????θυμαμαι ενα συρταρι που μου ειχες δειξει με κατι μισοκιλα πυκνωτες λαδιωνε και ξυδιωνε πχ Audio note -Jantzen και συναφη χαιεντικα προκυνηταρια.......εισαι μια εσυυυυυυ.....
1904084_609918502416859_1242026727_n.jpg
 


vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.725
Reaction score
7.505
Και που να δεις Dimifoot που εχω τουρμπισει και εγω τα δικα μου τα 802 Nautilus με αναλογα υλικα ......τσι κολασης εγινε πραγματικα φιλε......εχει πολυ δρομο η ιστορια παντως και θελει πολυ ψαξιμο και μελετη μεχρι να κατασταλλαξεις ......εχει δρομο....
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Και που να δεις Dimifoot που εχω τουρμπισει και εγω τα δικα μου τα 802 Nautilus με αναλογα υλικα ......τσι κολασης εγινε πραγματικα φιλε......εχει πολυ δρομο η ιστορια παντως και θελει πολυ ψαξιμο και μελετη μεχρι να κατασταλλαξεις ......εχει δρομο....
Επειδή δεν τό´χω καθόλου το ηλεκτρονικό, η τύχη του ηχείου μου επαφίεται στον Ear. Τρεις ώρες την ημέρα να διαβάζω δεν πρόκειται στη διάρκεια του βίου μου να μάθω όσα ξερει, οπότε άσε...
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.725
Reaction score
7.505
Επειδή δεν τό´χω καθόλου το ηλεκτρονικό, η τύχη του ηχείου μου επαφίεται στον Ear. Τρεις ώρες την ημέρα να διαβάζω δεν πρόκειται στη διάρκεια του βίου μου να μάθω όσα ξερει, οπότε άσε...
Να εχεις παντα μπυρες κρυες στο ψυγειο και θα μαθεις πολλα ....του αρεσει η Septem η Ελληνικη....δεν πινει απλα του αρεσει να μαζευει τα κουτακια......:D:D:D
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
Τι λέει αυτο το λινκ; Το ειδα, δεν κατάλαβα τίποτα.
Λέει την ωμική αντίσταση των πηνίων. Προς σύγκριση, μπορείς να δεις στο σάιτ τους την ωμική αντίσταση από αντίστοιχης επαγωγικότητας πηνία της γκοερτζ, αλλά δες κ την τιμή τους..
Τα γκοερτζ είναι αέρος, τα σλετζχαμερ έχουν στιλ λαμινειτ, δηλαδή ατσάλινες πλάκες όπως γνωστοί μετασχηματιστές. Πολύ αξιόλογες λύσεις, για μεγάλες τιμές επαγωγικότητας τα σλετζχαμερ θεωρώ πως είναι μονόδρομος, λόγω όχι μόνο της ωμικης αντίστασης, αλλά και κάποιων άλλων ιδιαίτερων χαρακτηριστικών, εξ ίσου σημαντικών. Επίσης, ακούγονται πολυ ωραία τα σλετζχαμερ, εξαιρετική ατάκα.
[DOUBLEPOST=1469282111][/DOUBLEPOST]
Και που να δεις Dimifoot που εχω τουρμπισει και εγω τα δικα μου τα 802 Nautilus με αναλογα υλικα ......τσι κολασης εγινε πραγματικα φιλε......εχει πολυ δρομο η ιστορια παντως και θελει πολυ ψαξιμο και μελετη μεχρι να κατασταλλαξεις ......εχει δρομο....
Αστον να ξεθαψει το θέμα, να ξεστραβωθει ολίγον!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.946
Reaction score
20.453
Το κακομοιρο το μπι εντ νταμπλεγιου, ποτέ δεν είχε φανταστεί τέτοιες πολυτέλειες...[...]
Ο Τσαρουχάς junior το κατέχει το sport της βελτίωσης του crossover των B&W ή να σου κόψω τα αεροπορικά εισιτήρια;:D

Θα έχω και μπύρες, υπόσχομαι!!!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
Α, τώρα σώθηκες. Το πιτσκο δε ξέρει κιχ.
Έχουνε όμως ωραία έτοιμη λύση οι κατασκευαστές για το ηχείο σου. Στειλτους μέιλ.
Σε στούντιο, ξέρεις ότι το δίνουν ενεργό; Εξωτερικοί οι ενισχυτές και ενεργά τα κρος.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Λέει την ωμική αντίσταση των πηνίων. Προς σύγκριση, μπορείς να δεις στο σάιτ τους την ωμική αντίσταση από αντίστοιχης επαγωγικότητας πηνία της γκοερτζ, αλλά δες κ την τιμή τους..
Τα γκοερτζ είναι αέρος, τα σλετζχαμερ έχουν στιλ λαμινειτ, δηλαδή ατσάλινες πλάκες όπως γνωστοί μετασχηματιστές. Πολύ αξιόλογες λύσεις, για μεγάλες τιμές επαγωγικότητας τα σλετζχαμερ θεωρώ πως είναι μονόδρομος, λόγω όχι μόνο της ωμικης αντίστασης, αλλά και κάποιων άλλων ιδιαίτερων χαρακτηριστικών, εξ ίσου σημαντικών. Επίσης, ακούγονται πολυ ωραία τα σλετζχαμερ, εξαιρετική ατάκα.
[DOUBLEPOST=1469282111][/DOUBLEPOST]
Αστον να ξεθαψει το θέμα, να ξεστραβωθει ολίγον!
Τωρα νομίζεις δηλαδη οτι κατάλαβα ;

:roflmao::roflmao::roflmao:

Πες μου ποιο να παραγγείλω να τελειώνουμε, αρνούμαι να μάθω, θέλω μονο το αποτέλεσμα.

Έμαθα αρκετά: ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΙ ΟΙ ΠΥΚΝΩΤΕΣ. Φτάνει.

Προς το παρόν άσε να διαβάζω ακουστική χωρών (κούτσα κούτσα).
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
Βρες φωτογραφία κ διάβασε πόσα mH είναι τα 2 πηνία του γουφερ. Κοντά στα 80 $ + μεταφορικά να υπολογίζεις 4 πηνία, πυκνωτή θα πάρουμε κάνα σολεν από το ίδιο μαγαζί, για το γουφερ είναι οκ.
Α, δες κ τις τιμές των αντιστάσεων. Το μαντισαουντ έχει κάτι κούκλες μουντορφ, 20 βατ, άριστες. Άλλα 80 βάλε χονδρικά κόστος..
Τουλάχιστον η μία αντίσταση, αυτή σε σειρά με το τουιτερ, είναι σημαντικό να μην έχει επαγωγικότητα. Τες πα..
 
Last edited:



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.615
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top