Πολυκαναλος και phono stage.

Μηνύματα
206
Reaction score
221
Γειά σας έχω ένα yamaha rx-v779 όπου έχει ενσωματωμένο phono stage με ευαισθησία 3.5mv το οποίο παίζει με essential II με κεφαλή (ortofon om5e 4mv),αυτό που με προβλημάτισε είναι ότι είναι θαμπο σε σχέση με το ράδιο η το cd επίσης η ένταση του είναι χαμηλότερη σε σχέση με ράδιο η cd πχ (-30db για το ράδιο η cd) -15db για το πικαπ. Αξίζει η αγορά εξωτερικού phone stage στην τιμή γύρω στα 250 ευρω ή ο ενισχυτής δεν θα το υποστηρίξει;
 

Μηνύματα
1.069
Reaction score
2.183
Φυσικά αξίζει, ένα απλό project phono box S δεν θα έχει καμία σχέση σε ποιότητα με το ενσωματωμένο phono του Yamaha. H ένταση θα είναι πάντως όπως και να έχει χαμηλότερη.
Φυσικά δεν θα συνδεθεί στην είσοδο phono αλλά σε μία άλλη είσοδο audio του ενισχυτή.
 

Μηνύματα
206
Reaction score
221
Ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση. Ένα λαμπατο phono stage θα έδινε την αίσθηση της λάμπας ή τα ψηφιακά κυκλώματα του ενισχυτή δεν θα το αφήσουν να τα ανάδειξη;
 

Μηνύματα
1.069
Reaction score
2.183
Επειδή όλη η άλλη αλυσίδα του ηχητικού σήματος είναι τρανζίστορ , οπότε το σήμα ούτως η άλλως θα "ψηφιοποιηθεί" , δεν νομίζω να προσφέρει την αίσθηση που θέλεις.
 


Μηνύματα
206
Reaction score
221
Παρακαλώ αν κάποιος του έχει συμβεί κάτι παρόμοιο να μας πει την άποψή του.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.581
Μηνύματα
2.864.924
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top