Απάτη μέσω των αγγελιών


Μηνύματα
2.750
Reaction score
1.190
Καλά δεν έχεις την απόδειξη για την κατάθεση στον τραπεζικό λογαριασμό του !
Που έβαλες τα λεφτά ? Ακόμα και με το νούμερο του κινητού μπορείς να βρείς τον κάτοχο αν πάλι έχεις κάποιον μέσα. Το βασικό εργαλείο όμως είναι το ΑΦΜ .
 



D

Deleted member 23222

Guest
Φιλε μου Μαλλον εχεις λαθεμενη εντυπωση σε οτι αφορα τις αντικαταβολες με τις εταιριες courier ....
Μπορει εσυ να του πεις να περιμενει αλλα οταν ανοιξεις το πακετο και βρεις μεσα τα τρια του καραμπελα οσο και να φωναξεις οσο και να χτυπηθεις τα χρηματα δεν μπορει ο υπαλληλος να στα επιστρεψει και ειναι λογικο καθως ο πελατης της εταιριας courier δεν εισαι εσυ ειναι ο καραμπελας και η εταιρια εχει αναλαβει την υποχρεωση να σου παραδωσει το πακετο και να εισπραξει τα ευρωπουλα δεν μπορει να γνωριζει τι αγοραζεις εσυ και εαν σε δουλεψε ο αλλος ....
Εγω αλλαζω συχνα τα πραγματα μου και βαζω συχνα αγγελιες οσες φορες στελνω επαρχια ζητω να προηγηθει καταθεση σε τραπεζικο λογαριασμο .
Αυτο το κανω γιατι που παλια επι εποχης fleamarket εστειλα αντικαταβολη και καποιο καλοπαιδο που μετανοιωσε δεν παρελλαβε το πακετο με αποτελεσμα να πληρωσω τα μεταφορικα .
Εαν ο αλλος ειναι απατεωνας και θελει να σε δουλεψει θα το κανει με 100 τροπους......
Αγαπητέ μου,εσύ είσαι τίμιος και πουλάς.
Αλλά δεν μπορείς να επικαλείσαι το ρίσκο του πωλητή με αντίτιμο μεταφορικά κι όχι το ρίσκο του αγοραστή με αντίτιμο όλα του τα λεφτά!!...

Κι εγώ έχω αναγκάσει το κούριερ να περιμένει να δοκιμάσω κάτι που αγόρασα.
Του είπα ότι δεν πρόκειται να παραλάβω εάν δεν ανοίξω την συσκευασία και φυσικά περίμενε...
 

Μηνύματα
13.612
Reaction score
6.569
Ενταξει αυτος ειναι απατεωνας,αλλα εσυ αγαπητε (στον φιλο με την καρτα απευθυνομαι) δεν σκεφτηκες το απλο......μπατσος στην Διας,ποσο μηνιατικο να εχει? ειναι δυνατον να εχει αγορασει καρτα γραφικων που κοστιζει οσο ενα desktop i5?
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Αγαπητέ μου,εσύ είσαι τίμιος και πουλάς.
Αλλά δεν μπορείς να επικαλείσαι το ρίσκο του πωλητή με αντίτιμο μεταφορικά κι όχι το ρίσκο του αγοραστή με αντίτιμο όλα του τα λεφτά!!...

Κι εγώ έχω αναγκάσει το κούριερ να περιμένει να δοκιμάσω κάτι που αγόρασα.
Του είπα ότι δεν πρόκειται να παραλάβω εάν δεν ανοίξω την συσκευασία και φυσικά περίμενε...

Δεν επικαλουμαι κατι απλα στις αγγελιες μου αναφερω τους ορους που θελω να γινει η συναλλαγη εαν καποιος συμφωνει προχωραμε εαν οχι θα γινει με τον επομενο .
Και τα μεταφορικα λεφτα ειναι. Απλα τονιζω οτι αναξιοπιστος μπορει να ειναι και ο αγοραστης και ο πωλητης οι πιθανοτητες ειναι ιδιες απλα εγω πληρωσα μια φορα και εμαθα το δις εξ αμαρτιν οθκ ανδρος σοφου .
Μενω στην Αθηνα ειμαστε το 40 % του πληθυσμου συγκεντρωμενο εδω ετσι μπορω να κανω ευκολα τις συναλλαγες με συναντηση μου ειτε σαν αγοραστης ειτε σαν πωλητης .
Εαν δεν γνωριζω τον αλλον ή δεν εχω ακουσει γι αυτον παιρνω τα μετρα μου ....
Καποιες φορες σαν αγοραστης ζητησα να ανοιξω το πακετο πριν η Γενικη ταχυδρομικη δεν το δεχθηκε .
Προσφατα αγορασα ενα Tablet απο το insomnia o πωλητης εγραφε οτι ειναι google play το πληρωσα με αντικαταβολη το ανοιξα και διαπιστωσα οτι με κοροιδεψε ζητησα απο την Γενικη ταχυδρομικη να μην του δωσει τα λεφτα και δεν εγινε δεκτο το αιτημα μου .
Η γενικη επραξε αριστα η δουλεια της δεν ειναι να κανει τον δικαστη και να κρινει ποιος εχει δικιο ή αδικο σε μια συναλλαγη και ουτε ξερει τι εχουν συμφωνησει αγοραστης και πωλητης η δουλεια της ειναι να μεταφερει προιοντα .
Επειδη λοιπον ξερω πως λειτουργουν οι σοβαρες εταιριες το αναφερω.
Σου φαινεται παρολογο να σου αρνηθει η εταιρια να ανοιξεις το δεμα ?
Να σου πω το εξης πες οτι αγοραζεις απο εμενα ενα tablet το συσκευαζω και το στελνω το παραλαμβανεις σπασενο ποιος πληρωνει εγω εσυ ?
Εαν ανοιξεις το πακετο και το δεις σπασμενο θα αρνηθεις οπως ειναι φυσικο να παραλλαβεις εγω τι φταιω ?
Θα μου πεις με το δικιο σου εσυ τι φταις ....
Λυση υπαρχει ακου τι κανω

Τραβαω φωτογραφια οταν το συσκευαζω και παντα το στελνω στην εργοστασιακη του συσκευασια με γενικη ταχυδρομικη .
Οταν το παω δειχνω στην κοπελα την συσκευασια και το tablet και ξερω οτι καλυπτεται με εγγυηση απο αυτους .
Οταν δεν υπαρχει η εργοστασιακη συσκευασια τοτε δεν καλυπτει η γενικη με εγγυηση και αναφερω στον αγοραστη οτι ταξιδευει με ευθυνη του .
Εαν συμφωνει κανει την συναλλαγη εαν διαφωνει οχι ......
Εαν δεν συμφωνει δεν γινεται η συναλλαγη χιλιες φορες να μην πουλησω παρα να χαλασουμε τις καρδιες μας ....
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Αφου γινεται καταθεση χρηματων στον τραπεζικο του λογαριασμο .......
[DOUBLEPOST=1469355356][/DOUBLEPOST]


Εαν η εταιρια αποσφραγισει το δεμα εχει προβλημα μπορει ο αλλος να ισχυριστει οτι κλαπηκε το περιεχομενο ....
Αρνηση παραλλαβης μπορεις να κανεις μονο εαν δεν εχεις ανοιξει το δεμα
Τωρα εαν εσυ εχεις ιδιαιτερη σχεση με την εταιρια και σου κανουν την χαρη ειναι αλλο θεμα εμεις μιλαμε γενικα

Για αυτό μου ανέφερε με συνοπτικές διαδικασίες.. για να τελειώσει το ''θέμα'' ξεκούραστα, μη νομίζουμε ότι οι κούριερ γουστάρουν να ασχολούνται με τέτοιες υποθέσεις,έχουν γνώση επί του θέματος και κάποιοι ενδεχομένως να προσπαθούν να βοηθήσουν δια της πλαγίας οδού...σίγουρα δεν είναι ο κανόνας η υπόθεση που ανέφερα και σίγουρα εδώ στην επαρχία να είναι πιο εύκολα τα πράγματα στο να ξεμπερδεύεις με τέτοιες καταστάσεις..;):thumbsup:

Μην τα θέλετε όλα δικά σας εσείς οι Αθηναίοι!Αφήστε και κάτι για εμάς εδώ πάνου που δεν έχουμε μετρό και Σύνταγμα για συναντήσεις και αλισβερίσια :p:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Ενταξει αυτος ειναι απατεωνας,αλλα εσυ αγαπητε (στον φιλο με την καρτα απευθυνομαι) δεν σκεφτηκες το απλο......μπατσος στην Διας,ποσο μηνιατικο να εχει? ειναι δυνατον να εχει αγορασει καρτα γραφικων που κοστιζει οσο ενα desktop i5?
Μπορεί να ήταν βρώμικος μπάτσος :spiteful::spiteful::spiteful::roflmao::roflmao::roflmao:
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.410
Reaction score
94.013
Μπορεί να του έκοψε το νερό η ΕΥΔΑΠ και να είναι βρώμικος!:)
 


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.184
Reaction score
27.660
Παιδιά όπως έχουμε ξαναπεί πολλές φορές, ο απατεώνας μπορεί να είναι αγοραστής ή πωλητής.
Αν κάποιος έχει σκοπό να εξαπατήσει μπορεί να το κάνει πολύ εύκολα, αν ο άλλος δεν είναι πολύ υποψιασμένος.
Όπως ο φίλος μας ο Πάνος εδώ με αυτήν την περίπτωση.
Ναι μεν μπορεί κάποιος να επαφίεται στην καλή πίστη ή σε κάποια κριτήρια μέσω του φόρουμ.
Π.χ. πόσο παλιό μέλος είναι, πόσα μηνύματα και αγοραπωλησίες έχει, αν είναι γνωστός με άλλα μέλη του φόρουμ κ.λ.π.
Πάλι όμως θέλει προσοχή.

Εγώ πάντως κάποτε που ζήτησα να αγοράσω ένα ζευγάρι ηχεία από μέλος εδώ μέσα, ζήτησα να μου τα στείλει και μετά να του βάλω τα λεφτά στην τράπεζα.
Δεν δέχτηκε λέγοντάς μου ότι δεν μπορεί να ρισκάρει αν τα βάλω ή όχι.
Του είπα επί λέξη:
"ρε φίλε έχω 16000 μηνύματα εδώ μέσα (τότε τόσα είχα) κι εσύ έχεις 12 όλα κι όλα, εμένα με ξέρουν όλοι κι εσένα δεν σε ξέρει κανένας, ποιος θα ρισκάρει εσύ ή εγώ;"
Παρόλα αυτά δεν δέχτηκε και φυσικά ούτε κι εγώ και η συναλλαγή δεν ευδοκίμησε.
 

Μηνύματα
34
Reaction score
8
Αφηστε το παιδια ειναι μεγαλος απατεωνας στην φερνει στο δευτερολεπτο διοτι το εχει κανει επαγγελμα,επεισης αληθεια γινεται και αγοραστης?το εχετε δει αυτο?
 


D

Deleted member 23222

Guest
Έχω κάνει αγορά χέρι με χέρι με μέλος του φόρουμ στο Παγκράτι.
Το μηχάνημα που αγόρασα δούλευε άψογα.
Το παιδί ήταν ΟΚ.
Και πάλι θα μπορούσε να μου δώσει σασί με κουδουνίστρες ( Εννοείται ότι το κούνησα και λίγο να δω αν ακούσω καμια βίδα να κατηφορίζει):D:D:D

Αλλά το ποσό ήταν μικρό και δεν με πολυενδιέφερε αν το έχανα ακόμα κι εντελώς.
Αλλά αν είναι να δίνεις κατοσταριές και χιλιάρικα,θέλει πολλές προφυλάξεις...

Off topic : Tην απάτη με την χρυσή αλυσίδα την ξέρετε?
 



D

Deleted member 23222

Guest
Αγοράζουν αλυσίδες δήθεν χρυσές με το κιλό (σε ρολά καλύτερα).
Σε χρυσοχοείο φτιάχνουν μια αυθεντική ολόιδια της μαιμούς.
Έχουν και τις δύο σε ίδιο κουτί.

Σε πάνε σε όποιο χρυσοχοείο θέλεις εσύ να ελέγξεις την κανονική,αλλά όταν βγείς έξω πεπεισμένος ότι παίρνεις τεφαρίκι,σου πλασάρουν το κουτί με την μαιμού.

Δίδαγμα από χρυσοχόο :
Δεν υπάρχουν ευκαιρίες στα κοσμήματα σε καμία χώρα του πλανήτη.
Στην καλύτερη περίπτωση να αγοράσεις πχ Λαλαούνη σε βάρος χρυσού.

Εκτός αν κάποιος έχει την ηθική να μπλέκει με κλεμμένα...
 


Μηνύματα
34
Reaction score
8
Επεισης παιδια οποιος θελει καποια στοιχεια του τα εχω με 3 τηλεφωνα οποιος θελει ας με στηλει pm
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.370
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top