Αντικλεπτική μπάρα αυτοκινήτου

Μηνύματα
435
Reaction score
280
Χρησιμοποιείτε κάτι τέτοιο και αν ναι ποιο;
Θα αφήσω το αμάξι παρκαρισμένο κάτω απ'το σπίτι για ένα μήνα περίπου. Δεν έχει συναγερμό, μόνο immobilizer. Βέβαια το εχω ξανακάνει πολλάκις, αλλά φέτος κάτι με τρώει να προσθέσω λίγο παραπάνω ασφάλεια.

Πείτε τη γνώμη σας για αυτού του τύπου τα αντικλεπτικά και αν είστε ευχαριστημένοι και απο ποιο. Επίσης τι πρέπει να προσέξει ο υποψήφιος αγοραστής. Γιατί οι τιμές βλέπω ότι παίζουν απο 10 έως 160 ευρώ.
 



Μηνύματα
435
Reaction score
280
Βγάλε τη μπαταρία ή βάλε έναν κρυφό διακόπτη power. ;)
Μήπως όμως έτσι σβηστεί το ηλεκτρονικό αρχείο του υπολογιστή του αυτοκινήτου; Για το πόσα km εχω για service και λοιπές πληροφορίες εννοώ.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Μόνο οι μνήμες του ραδιοφώνου χάνονται, ίσως.
 

Μηνύματα
435
Reaction score
280
Εναλλακτικά, κάνε μια επέκταση στην ασφάλειά σου για μερική/ολική κλοπή.
Εντάξει ασφάλεια κλοπής υπάρχει, αλλά αυτή είναι η εσχάτη και απευκταία λύση.
 

Μηνύματα
29.073
Reaction score
23.098
Μήπως όμως έτσι σβηστεί το ηλεκτρονικό αρχείο του υπολογιστή του αυτοκινήτου; Για το πόσα km εχω για service και λοιπές πληροφορίες εννοώ.
ΟΧΙ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΣΒΗΝΟΝΤΑΙ.

Η ΜΠΑΡΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΕΙ ΑΠΛΑ 4-5 ΛΕΠΤΑ ΤΟΝ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗ....

ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΤΡΕΠΤΙΚΗ.
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
Εντάξει ασφάλεια κλοπής υπάρχει, αλλά αυτή είναι η εσχάτη και απευκταία λύση.
Εγώ εδώ και χρόνια είμαι μόνο με ασφάλεια κλοπής πάντως (και παρακαλάω να μου το κλέψουν :p ). Όπως είπαν και προηγούμενοι, πάντως, το να βγάλεις την μπαταρία δεν θα οδηγήσει σε απώλεια δεδομένων του αυτοκινήτου.
 

Μηνύματα
435
Reaction score
280
ΟΧΙ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΣΒΗΝΟΝΤΑΙ.

Η ΜΠΑΡΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΕΙ ΑΠΛΑ 4-5 ΛΕΠΤΑ ΤΟΝ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗ....

ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΤΡΕΠΤΙΚΗ.
Εντάξει και το να βγάλεις τη μπαταρία, τον ερασιτέχνη καθυστερεί. Από τον επαγγελματία πιστεύω δυσκολα το γλυτώνεις το αμάξι. Ίσως οι κλειδαριές των μπαστουνιών να έχουν βελτιωθεί, δεν ξέρω...
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.388
Reaction score
93.967
Ότι κλειδώνει ξεκλειδώνει ή ...σπάει! :whistling:
 

Μηνύματα
435
Reaction score
280
Αν βγάλω την μπαταρία τότε μετά κλειδώνω με το κλειδί. Δεν ξέρω αν έχει νόημα η ερώτηση αλλα θα την κάνω: το immobilizer μπαίνει σε λειτουργία έτσι; Και το κεντρικό κλειδωμα θα λειτουργήσει με τη χρήση του κλειδιού χωρίς μπαταρία;
 

Μηνύματα
2.750
Reaction score
1.190
Αν είναι σε πυλώτή πάρε 4 τριπόδια και βγάλε τις ρόδες (κόστος χαμηλό) . Η αφαίρεση της μπαταρίας και αυτή καθυστερεί αλλά λιγότερο από την αφαίρεση τροχών. Ο κρυφός διακόπτης που κόβει την γείωση του κεντρικού ρελέ είναι μια καλή λύση που λειτουργεί και κάθε μέρα σε κάθε σου παρκάρισμα. Βέβαια στα καινούργια αυτοκίνητα κάποια επέμβαση χωρίς 1000% γνώση μπορεί να χαλάσει αντί να προστατέψει το αυτοκίνητο....
 




ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.202
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top