Room Treatment Case Study από τον Costas EAR

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Βασικά, χωρίς ενεργή ισοσταθμιση χώρου, κανένα σύστημα και σε κανένα χώρο δε πρόκειται να παίξει σωστά.
Προφανώς δεν έτυχε να ακούσεις κάποιο σοβαρό σύστημα σε καλό χώρο.

Προσωπικά εχω ακούσει αρκετά συστήματα που παίζουν και μετράνε εξαιρετικά χωρίς Dsp, έχω ακούσει όμως και πολλά που δεν ακούγονταν. Επίσης έχω ακούσει και 2-3 συστήματα με DSP που επίσης δεν ακούγονταν (έφτιαχναν κάποια προβληματα και δημιουργούσαν αλλα σημαντικοτερα).

Δεν θέλω να δαιμονοποιησω τα DSP, άλλωστε χρησιμοποιώ ενεργά κρος με Dsp απο το 2009, αλλά είναι βέβαιο ότι δεν μπορούν να κάνουν θαύματα.

Δυστυχώς δεν υπάρχει υποκατάστατο ενός καλού χώρου με σωστό room treatment, με καλές μηχανές και κυρίως καλά ηχεία.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Τι εννοειτε με τον όρο ενεργή ισοσταθμιση? Κανένα link σε κατανοητή ορολογία υπάρχει?
Φαντάζομαι είναι άλλο ένα κομματι- συσκευή που επεμβαίνει στην αναπαραγωγή και "πειράζει" τον ήχο για να γλιτώσουμε τα λάθη του χώρου?
Το όλο νταβαντουρι δεν γίνεται περί της πιστότητας αναπαραγωγής? Πως μπορεί κάτι που επεμβαίνει στον ήχο τροποποιώντας το αρχικό "καθαρό" άκουσμα να είναι για καλό? Κάτι δεν καταλαβαίνω....
...
Πρωταρχικός παράγων που αλλοιώνει την αντίληψη ακόμα και του πλέον ΄΄καθαρού΄΄ αρχικού σήματος είναι η συμπεριφορά του περιβάλλοντος χώρου αναπαραγωγής-εφόσον οι ιδιότητές του δεν ταυτίζονται με τις συνθήκες απαθανάτισης για το αυθεντικό μουσικό γεγονός..Η διορθωτική δράση ενός αρτίως υλοποιημένου λογισμικού οφείλει να έχει αντιστρεπτικό και θεραπευτικό χαρακτήρα,αφού θα επιδιώκει να εξουδετερώσει τις βλαβερές επιδράσεις του πρώτου,αφήνοντας έτσι ν'αναδυθούν οι αυθεντικές συνθήκες απαθανάτισης...8-)
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.336
Το b&o έχει τόση συμπυκνωμένη τεχνολογία πάνω του που με τρομάζει. Επαθα σοκ τον καιρό που έπεσε στην αντίληψή μου ότι το έφτιαξαν.
Πιθανότατα είναι ότι πιο προηγμένο υπάρχει.
Σίγουρα παίζει μοναδικά.
Είναι εντελώς εκτός μπάτζετ για τους κοινούς θνητούς, οπότε προσποιούμαι ότι απλώς δεν υπάρχει..
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Προφανώς δεν έτυχε να ακούσεις κάποιο σοβαρό σύστημα σε καλό χώρο.

Προσωπικά εχω ακούσει αρκετά συστήματα που παίζουν και μετράνε εξαιρετικά χωρίς Dsp, έχω ακούσει όμως και πολλά που δεν ακούγονταν. Επίσης έχω ακούσει και 2-3 συστήματα με DSP που επίσης δεν ακούγονταν (έφτιαχναν κάποια προβληματα και δημιουργούσαν αλλα σημαντικοτερα).

Δεν θέλω να δαιμονοποιησω τα DSP, άλλωστε χρησιμοποιώ ενεργά κρος με Dsp απο το 2009, αλλά είναι βέβαιο ότι δεν μπορούν να κάνουν θαύματα.

Δυστυχώς δεν υπάρχει υποκατάστατο ενός καλού χώρου με σωστό room treatment, με καλές μηχανές και κυρίως καλά ηχεία.
οχι ....εχει ακουσει και ετσι και γιουβετσι.....εφτιαξε και τον χωρο που συζηταμε...

μην ξεχασεις να μου φερεις απο αυτο που παιρνεις..:D

και το dsp κανει τουλαχιστον θαυματακια...:)

αυτο απο μονο του ειναι θαυματακι ;)
Δεν θέλω να δαιμονοποιησω τα DSP, άλλωστε χρησιμοποιώ ενεργά κρος με Dsp απο το 2009, αλλά είναι βέβαιο ότι δεν μπορούν να κάνουν θαύματα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.336
Δε θα υπήρχα αν έγραφα οτι παίζοντας με τα μαγκ την ώρα που κυκλοφορεί το b&o, είμαι σαν ένας πίθηκος που κοιτάζει την μεταλλική πλάκα στην γνωστή ταινία του κιουμπρικ.
[DOUBLEPOST=1469400452][/DOUBLEPOST]Χάντρες και καθρεφτάκια για τους ιθαγενείς.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.336
Το όλο νταβαντουρι δεν γίνεται περί της πιστότητας αναπαραγωγής? Πως μπορεί κάτι που επεμβαίνει στον ήχο τροποποιώντας το αρχικό "καθαρό" άκουσμα να είναι για καλό? Κάτι δεν καταλαβαίνω...
Ευτυχώς που βλέπω κι αυτά και δε νιώθω εντελώς πίθηκος.
Ευτυχώς.
Χομο χαμπιλις. Ίσως ερεκτους, αν ρισκαρω το ύψος στα πέριξ ξεροδεντρα.

Φίλε φρικ, μη φρικαρεις. Αυτές οι αηδιες περί πιουριστικου σήματος που το φυλάει ο κινγκ κονγκ σα το τέτοιο της παρθένας, το καθαρό, το ασπιλο, το τρυφερό κι ανέγγιχτο από ανθρώπου χέρι, κλπ κλπ κλπ, πάρε μία σβηστρα και διέγραψέ τα απ το μυαλό σου. Δεν ήταν παρθένα, ούτε στα τραίνα, ούτε από τ'αυτιά. Μπιλιβ ιτ ορ νοτ, τον έπαιρνε χρόνια πριν την γνωρίσεις την δήθεν παρθένα, πηγάδι ρε σε λέω, και καλά έκανε δηλαδή, έχει στρώσει χαρακτήρα.

Όχι σαν αυτούς που τα διαδίδουν αυτά. Αυτούς, όταν ήταν ο καιρός τους, δε τους το φορεσαμε. Τώρα ή θα το μαρτυρήσουν, ή θα κλαφτουν, ή θα τους αρέσει. Είναι αργά πια.
 
Last edited:

Μηνύματα
731
Reaction score
616
Ευτυχώς που βλέπω κι αυτά και δε νιώθω εντελώς πίθηκος.
Ευτυχώς.
Χομο χαμπιλις. Ίσως ερεκτους, αν ρισκαρω το ύψος στα πέριξ ξεροδεντρα.

Φίλε φρικ, μη φρικαρεις. Αυτές οι αηδιες περί πιουριστικου σήματος που το φυλάει ο κινγκ κονγκ σα το τέτοιο της παρθένας, το καθαρό, το ασπιλο, το τρυφερό κι ανέγγιχτο από ανθρώπου χέρι, κλπ κλπ κλπ, πάρε μία σβηστρα και διέγραψέ τα απ το μυαλό σου. Δεν ήταν παρθένα, ούτε στα τραίνα, ούτε από τ'αυτιά. Μπιλιβ ιτ ορ νοτ, τον έπαιρνε χρόνια πριν την γνωρίσεις την δήθεν παρθένα, πηγάδι ρε σε λέω, και καλά έκανε δηλαδή, έχει στρώσει χαρακτήρα.

Όχι σαν αυτούς που τα διαδίδουν αυτά. Αυτούς, όταν ήταν ο καιρός τους, δε τους το φορεσαμε. Τώρα ή θα το μαρτυρήσουν, ή θα κλαφτουν, ή θα τους αρέσει. Είναι αργά πια.
Ευτυχώς δεν είμαι από αυτούς που φρικαρουν για τέτοια θέματα υπήρξα χρόνια επαγγελματίας μουσικός και την ουσία της μουσικής την χαίρομαι ακόμα και με τις ψείρες στο κινητό μου.
Απλά όταν σε ένα φόρουμ μπορείς να μάθεις ενα- δύο πραγματακια που θα σε σώσουν από κόπο και χρήμα..why not.
Εν κατακλείδι για να καταλαβαίνουμε και οι πιο καινούριοι...dsp correction μπορείς να κάνεις είτε με ενεργό κρος που έχει dsp είτε με dsp software room correction? Αν έχω καταλάβει καλά και ισχύουν τα προαναφερθέντα , υπερτερεί κάποιο έναντι του άλλου?
 

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Προφανώς δεν έτυχε να ακούσεις κάποιο σοβαρό σύστημα σε καλό χώρο.

Προσωπικά εχω ακούσει αρκετά συστήματα που παίζουν και μετράνε εξαιρετικά χωρίς Dsp, έχω ακούσει όμως και πολλά που δεν ακούγονταν. Επίσης έχω ακούσει και 2-3 συστήματα με DSP που επίσης δεν ακούγονταν (έφτιαχναν κάποια προβληματα και δημιουργούσαν αλλα σημαντικοτερα).
Δεν θέλω να δαιμονοποιησω τα DSP, άλλωστε χρησιμοποιώ ενεργά κρος με Dsp απο το 2009, αλλά είναι βέβαιο ότι δεν μπορούν να κάνουν θαύματα.
Δυστυχώς δεν υπάρχει υποκατάστατο ενός καλού χώρου με σωστό room treatment, με καλές μηχανές και κυρίως καλά ηχεία.

Costas Ear said it: It's just a copy/paste

''....Το ζητούμενο είναι να υπάρχει και παθητική ισοσταθμιση χώρου, αλλά και ενεργή. Για πολλούς λόγους.
Βασικά, χωρίς ενεργή ισοσταθμιση χώρου, κανένα σύστημα και σε κανένα χώρο δε πρόκειται να παίξει σωστά. Αρεστά ίσως, σε κάποιους, όχι σε όλους. Αυτό όμως δε με ενδιαφέρει διόλου, είναι άλλο χόμπι.
Και όταν λέω ενεργή ισοσταθμιση χώρου, στο σωτηριον έτος 2016, μιλάμε για DSP. Όποιος δε θέλει, μιλάει για άλλο χόμπι από αυτό που ασχολούμαι προσωπικά.''

Απλά διατυπώνω την αντίρρηση μου σ' ότι αφορά την παθητική ισοστάθμιση μικρού κυβικού χώρου (τα συνηθισμένα δωμάτια πχ 3Χ2,5 Χ 2,70) ) ότι είναι σχεδόν πεταμένα λεφτά η υλοποίηση με χρήση έτοιμων ηχοαπποροφητικών υλικών έστω και χωρίς συμβιβασμούς στην τιμή και θα το υλοποιούσα με τα υπάρχοντα στο σπίτι υλικά (χαλιά , βαριά κουρτίνα )αϊντε και κανά δυο μικρά τελάρα ρικοφόν ειδικά διακοσμημένα απ' τη γυναίκα κρεμασμένα στον τοίχο.....
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.101
Reaction score
20.579
...
Εν κατακλείδι για να καταλαβαίνουμε και οι πιο καινούριοι...dsp correction μπορείς να κάνεις είτε με ενεργό κρος που έχει dsp είτε με dsp software room correction?
Και ναι και όχι. Πρόκειται για δύο πράγματα, διαφορετικά μεταξύ των. Το ψηφιακό κρος κάνει αυτό που λέει το όνομά του, δηλαδή διαχωρίζει το σήμα σε δύο ή περισσοτέρους δρόμους και σε κατά περίπτωσιν συγκεκριμένα σημεία του φάσματος, (για μια τρίδρομη σχεδίαση, ας πούμε στα 300 και 4000Hz), και μάλιστα στο ψηφιακό πεδίο. Το dsp room correction χρησιμεύει στην κατά βούλησιν μεταβολή της απόκρισης συχνότητας του σήματος, όχι κατ' ανάγκην στα σημεία κρος, αλλά σε οποιαδήποτε περιοχή εντός του ακουστικού φάσματος, ώστε το τελικό αποτέλεσμα στη θέση ακρόασης να είναι κατά το δυνατόν επίπεδη απόκριση συχνότητας, ή έστω κάποια άλλη, επιθυμητή απόκριση, (ας πούμε, κάποια χαϊεντάδικη απόκριση με κάπως υποβιβασμένη τη μεσαία περιοχή, ώστε να αποδίδει ένα "ευγενικό" ακουστικό αποτέλεσμα, ή κάποια άλλη, "κλαμπάδικη", με έμφαση στα μπάσα, κ.ο.κ.).

Βεβαίως, υπάρχουν τεχνικές λύσεις, που παρέχουν τη δυνατότητα υλοποίησης αμφοτέρων των λειτουργιών συγχρόνως, αλλά, πάντως, πρόκειται για δύο διαφορετικά πράγματα.
 


vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.725
Reaction score
7.505
Ευτυχώς που βλέπω κι αυτά και δε νιώθω εντελώς πίθηκος.
Ευτυχώς.
Χομο χαμπιλις. Ίσως ερεκτους, αν ρισκαρω το ύψος στα πέριξ ξεροδεντρα.

Φίλε φρικ, μη φρικαρεις. Αυτές οι αηδιες περί πιουριστικου σήματος που το φυλάει ο κινγκ κονγκ σα το τέτοιο της παρθένας, το καθαρό, το ασπιλο, το τρυφερό κι ανέγγιχτο από ανθρώπου χέρι, κλπ κλπ κλπ, πάρε μία σβηστρα και διέγραψέ τα απ το μυαλό σου. Δεν ήταν παρθένα, ούτε στα τραίνα, ούτε από τ'αυτιά. Μπιλιβ ιτ ορ νοτ, τον έπαιρνε χρόνια πριν την γνωρίσεις την δήθεν παρθένα, πηγάδι ρε σε λέω, και καλά έκανε δηλαδή, έχει στρώσει χαρακτήρα.

Όχι σαν αυτούς που τα διαδίδουν αυτά. Αυτούς, όταν ήταν ο καιρός τους, δε τους το φορεσαμε. Τώρα ή θα το μαρτυρήσουν, ή θα κλαφτουν, ή θα τους αρέσει. Είναι αργά πια.
Α την πουτανα και την ειχα σε εκτιμηση τοσα χρονια.......ουυυυ να μου χαθει η βρωμα.......
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.412
Costas Ear said it: It's just a copy/paste
''....Το ζητούμενο είναι να υπάρχει και παθητική ισοσταθμιση χώρου, αλλά και ενεργή. Για πολλούς λόγους.
Βασικά, χωρίς ενεργή ισοσταθμιση χώρου, κανένα σύστημα και σε κανένα χώρο δε πρόκειται να παίξει σωστά. Αρεστά ίσως, σε κάποιους, όχι σε όλους. Αυτό όμως δε με ενδιαφέρει διόλου, είναι άλλο χόμπι.
Και όταν λέω ενεργή ισοσταθμιση χώρου, στο σωτηριον έτος 2016, μιλάμε για DSP. Όποιος δε θέλει, μιλάει για άλλο χόμπι από αυτό που ασχολούμαι προσωπικά.''

Απλά διατυπώνω την αντίρρηση μου σ' ότι αφορά την παθητική ισοστάθμιση μικρού κυβικού χώρου (τα συνηθισμένα δωμάτια πχ 3Χ2,5 Χ 2,70) ) ότι είναι σχεδόν πεταμένα λεφτά η υλοποίηση με χρήση έτοιμων ηχοαπποροφητικών υλικών έστω και χωρίς συμβιβασμούς στην τιμή και θα το υλοποιούσα με τα υπάρχοντα στο σπίτι υλικά (χαλιά , βαριά κουρτίνα )αϊντε και κανά δυο μικρά τελάρα ρικοφόν ειδικά διακοσμημένα απ' τη γυναίκα κρεμασμένα στον τοίχο.....
Αν και Dirac-οφιλος μεχρι κοκκαλο, θα ήθελα να προειδοποιήσω για τα όρια της ενεργους ισοστάθμισης χωρου, και γιατι ο συνδυασμός παθητικής και ενεργούς ειναι ενδεδειγμένος, οπως ειπώθηκε πριν.

(Συγχωρέστε ανακρίβειες ορολογίας, γιατρός ανθρώπων είμαι , όχι δωματίων :). )

Το Dirac για να "φέρει" τον χώρο στα ίσια ή σχεδον στα ίσια θυσιάζει dynamic headroom. Το preset του προγράμματος ειναι -8db. Αν δεν το κανει αυτο θα κλιπαρει (digital clipping), και μάλιστα εχει led indicator για το clipping.

There is no such thing as a free lunch.

Αυτο μπορείς να το χειριστείς, και να πάρεις πίσω headroom εφόσον εχεις βάλει τα room treatments σου.

Στην δίκη μου περίπτωση το εχω τωρα στο -5db, χωρίς clipping. Αλλα ξεκίνησα απο -7.5 πριν αρχίσω να φτιάχνω πράγματα στο χώρο. Σκοπεύω να πάρω πίσω το headroom μου με παθητικές παρεμβάσεις.

Επειδή δεν ειναι απολύτως γνωστοί οι αλγόριθμοι που χρησιμοποιεί το Dirac, (και αν ηταν, σιγά μην τους καταλάβαινα :roflmao:), δεν γνωρίζω ποιους άλλους περιορισμούς εχει το προγραμμα και που ειναι τα όρια του.

Σας διαβεβαιώ παντως πως ο συνδυασμός ενεργούς και παθητικής ισοστάθμισης ειναι απολύτως ενδεδειγμένος, και μάλιστα όσο πιο πολυ παθητική στο μίγμα (βλέπε Τσαρουχοδωματιο) τοσο πιο καλά.

Τωρα σε ενα μικρο δωμάτιο οπως περιγράφετε έχουμε το διπλό προβλημα των έντονων modes αλλα και της έλλειψης διαθέσιμης επιφάνειας για να βάλουμε Τσαρουχοσυνηχητες ή ο,τι αλλο. Υπαρχει ομως και το ταβάνι, και οι πλαϊνοι τοίχοι και οι γωνιές τους ψηλά.

Συμπερασματικά η άποψη μου ειναι:
Ναι θα ειναι καλυτερα στο μικρο αυτο δωμάτιο με ενεργή ισοσταθμιση. Θα ειναι ομως πολυ καλυτερα με συνδυασμό παθητικής-ενεργούς και με εξυπνη επιλογή ηχείων.

(Αναφέρομαι μονο στο Dirac γιατι ειναι μάλλον ο,τι καλύτερο υπαρχει απο ενεργή ισοσταθμιση σε γήινες τιμές)
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.037
Στην δίκη μου περίπτωση το εχω τωρα στο -5db, χωρίς clipping. Αλλα ξεκίνησα απο -7.5 πριν αρχίσω να φτιάχνω πράγματα στο χώρο. Σκοπεύω να πάρω πίσω το headroom μου με παθητικές παρεμβάσεις.

Επειδή δεν ειναι απολύτως γνωστοί οι αλγόριθμοι που χρησιμοποιεί το Dirac, (και αν ηταν, σιγά μην τους καταλάβαινα :roflmao:), δεν γνωρίζω ποιους άλλους περιορισμούς εχει το προγραμμα και που ειναι τα όρια του.
Θεωρητικά είναι και οι κωδωνισμοί των ψηφιακών φίλτρων (που ανέφερε ο Bhutia). Πρακτικά, όσο και αν το έχω ζορίσει, κωδωνισμούς δεν έχω ακούσει. Αντίθετα ψηφιακό clipping ακούω συχνά και πολλές φορές ύπουλα, σε συγκεκριμένες μόνο συχνότητες και εκεί που δεν το περιμένεις.

Συμφωνώ πάντως ότι είναι απείρως πιο σημαντικό να έχει καλή ακουστική το δωμάτιο. Εννοείται. Η "εμπειρία" μου επίσης είναι ότι το dirac είναι πολύ καλύτερο από το να εφαρμόζεις φίλτρα που σου υπολογίζει το rew με κάποιο καλό PEQ. Είναι η χρονική διόρθωση; είναι η υλοποίση των φίλτρων; δεν ξέρω, πάντως είναι πραγματικά πολύ καλό! Εμένα με έκανε τεμπέλη και σταμάτησα να παλεύω με παθητικά μέσα - κακώς, βεβαίως, βεβαίως. Το παρόν νήμα μου κέντρισε το ενδιαφέρον αλλά πολύ αμφιβάλω αν η χαοτική μέθοδος του εαρ θα δούλευε και για μένα...Εδώ δε δούλεψαν αποτελεσματικά 4 συντονισμένες παγίδες μεμβράνης, έξι παγίδες με λαμαρίνα CBA και διάφορα άλλα... Ίσως αν ξεκινούσα από την αρχή να τα έκανα όπως ο εαρ.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.412
Θεωρητικά είναι και οι κωδωνισμοί των ψηφιακών φίλτρων (που ανέφερε ο Bhutia). Πρακτικά, όσο και αν το έχω ζορίσει, κωδωνισμούς δεν έχω ακούσει. Αντίθετα ψηφιακό clipping ακούω συχνά και πολλές φορές ύπουλα, σε συγκεκριμένες μόνο συχνότητες και εκεί που δεν το περιμένεις.
Αυτο που λες και που είπε και ο Bhutia δεν μπορώ να το τεκμηριώσω απο την εμπειρία μου, αλλα το δέχομαι αν και δεν το καταλαβαίνω πλήρως. Και δεν μπορώ να το εξηγήσω, λόγω άγνοιας περί αλγορίθμων του Dirac (υπαρχει μυστικότητα απο την εταιρία) και κυριως λόγω περιορισμένων γνώσεων μου στο αντικείμενο.

Για το clipping τωρα που ειναι πιο χειροπιαστό και εύκολα εντοπιζόμενο: Εχεις προσέξει αν ανάβει το led indicator για το clipping οταν το ακούς;
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Να συμπληρώσω ότι υπάρχουν δωμάτια που ότι και να κάνεις (room treatment, dsp) δεν θα παίξουν ποτέ καλά γιατί δεν το επιτρέπει η γεωμετρία τους.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.037
Αυτο που λες και που είπε και ο Bhutia δεν μπορώ να το τεκμηριώσω απο την εμπειρία μου, αλλα το δέχομαι αν και δεν το καταλαβαίνω πλήρως. Και δεν μπορώ να το εξηγήσω, λόγω άγνοιας περί αλγορίθμων του Dirac (υπαρχει μυστικότητα απο την εταιρία) και κυριως λόγω περιορισμένων γνώσεων μου στο αντικείμενο.

Για το clipping τωρα που ειναι πιο χειροπιαστό και εύκολα εντοπιζόμενο: Εχεις προσέξει αν ανάβει το led indicator για το clipping οταν το ακούς;
Οι κωδωνισμοί γίνονται εύκολα αντιληπτοί κατά την αναπαραγωγή solo piano. Αν υπάρχουν, δεν τους χάνεις με τίποτα, γίνονται εύκολα αντιληπτοί.

Σχετικά με το clipping, δυστυχώς η έκδοση για mac που έχω δεν έχει Led. Μόνο με το αυτί μου, και δεν είναι και χρυσό :-(
[DOUBLEPOST=1469431422][/DOUBLEPOST]
Να συμπληρώσω ότι υπάρχουν δωμάτια που ότι και να κάνεις (room treatment, dsp) δεν θα παίξουν ποτέ καλά γιατί δεν το επιτρέπει η γεωμετρία τους.
OK, σωστό αυτό, τουλάχιστον σε ότι αφορά τις χαμηλές συχνότητες και τα modes. Αλλά θεωρητικά μία "χαοτική" παρέμβαση που δε στοχεύει συγκεκριμένες συχνότητες αλλά είναι αποτελεσματική σε ένα μεγάλο εύρος χαμηλών συχνοτήτων θα έπρεπε να είναι αποτελεσματική και σε "κακά" δωμάτια, γιατί όχι; Η λογική είναι να "εξουδετερώσεις" τους τοίχους ώστε να μην παίζουν ρόλο οι αναλογίες διαστάσεων. Το spectogram του εαρ αυτό δείχνει...

EDIT: Άκυρο το τελευταίο. Τώρα είδα ότι δεν φαίνεται τι γίνεται κάτω από 500 Hz.
α.jpg
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.412
Σχετικά με το clipping, δυστυχώς η έκδοση για mac που έχω δεν έχει Led. Μόνο με το αυτί μου, και δεν είναι και χρυσό :-(
Οχι βρε, και εγω mac εχω. Παιζεις με την παλια εκδοση!!!! :smg:

Υπαρχει update εδω και καιρο, το 1.2, που εχει το led για το clipping. Κατεβασε το ΤΩΡΑ :)

(Μην κατεβασεις την καινουργια του calibration ομως, κρασαρει)
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.554
Reaction score
37.807
..... χμ... να κανω μια ακομα αθλια σαν την φατσα μ ερωτηση...
Οι μετρησεις, να ρωτησω .. στα ποσα db γινονται ?
(Μπορει να εχει καλυφθει καπου / ή να εχω χασει κατι.. / εχει οδηγειες κ το calibrator...ok...)
Αλλα αν μπορειτε να με βγαλετε λιγο απο τι σκοταδι..ή να με ριξετε λιγο πιο βαθια...
Cheers!
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.563
Μηνύματα
2.865.673
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top