Πώς τακτοποιούμε τους δίσκους μας

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.455
Reaction score
50.601
- λοιπόν , φίλος ( πρώτα ) , και κουμπάρος μου , ( επαγγελματίας του χώρου ) , κάνει το εξής :

- ταχτοποιεί βάσει της δισκογραφικής εταιρείας :o , καταλαβαίνετε λοιπόν τι γίνεται με συγκροτήματα σαν τους shriekback , που έχουν αλλάξει 3-4 εταιρείες : χάος

- μέχρι πρότινος λέει πως τον βόλευε , μεγαλώνοντας όμως και με την μνήμη να ασθενεί . . . ;
 




Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.561
Reaction score
37.847
ναι, στον χωρο του underground music κυριως και εκει ελαχιστοι, ακομα λιγοτεροι οι πιστοι "dj", οπως σε ολα.. (underground εξηγω: που λειτουργει χωρις μεγαλους χορηγους..προωθηση , χωρις στοχο το κερδος .. κοκ ..).
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.959
Reaction score
20.476
Α, ΟΚ, αναφερόμαστε σε ερασιτέχνες/hobbyίστες DJs, δηλαδή.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.561
Reaction score
37.847
Γιατι οχι ? .. η λεξη hobbyιστας μου θυμηζει σκηνη απο την ταινια "φτηνα τσιγαρα" :D ... (για καλο το αναφερω) .. επαγγελματιας μεταφερεται σε ενα θεμα που δεν θα επιθυμουσα να επεκταθω (ουτε να κρινω/ουτε καν γνωμη) για την δουλεια του αλλου ..
Επαγγελματιας ειναι αυτος που βαζει μουσικη σε μεγαλα Club απο Plus Soda μεχρι Μυκονο και Ibiza? Ενας ραδιοφωνικος παραγωγος στα FM ? .. ας παιξουν οπως θελουν .. με οτι μεσο θελουν.. (μπορει να μην επιασα κατι.. ή ειμαι χαζο..)
Αλλωστε, αν ενα μελος των Blondie σε μια συνεντευξη του εχει αναφερει οτι μεχρι τελη 80s/αρχες 90s μπορουσες να την "βγαλεις καθαρη" σαν μουσικος (και αυτο στην Αμερικη).. ποσο μαλλων στην περιοχη της Ευρωπης..
Τελος, αν κατι γινεται με πραγματικο παθος/αγαπη (κτλ) και συνδιαστει και επαγγελματικα ... γιατι οχι .. αλλα πολυ πολυ σπανιο .. δεν εχω πολλα (παρα)δειγματα ποσο μαλλον στον χωρο της μουσικης και του ηχου ..
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.959
Reaction score
20.476
Πρόβλημα για "δυνατούς" λύτες: τους δίσκους κλασσικής μουσικής πώς τους τακτοποιείτε;

Για παράδειγμα, ανά συνθέτη (π.χ. Mozart), ανά έργο (π.χ. Η Λίμνη των Κύκνων), ανά μαέστρο (π.χ. Claudio Abbado) ή ανά ορχήστρα (π.χ. Berliner Philarmoniker);

Εάν η τακτοποίηση γίνεται με βάση τον συνθέτη, λαμβάνετε υπόψη ολόκληρο το ονοματεπώνυμο του συνθέτη ή μόνο το επίθετο; Για παράδειγμα έργα του Wolfgang Amadeus Mozart, τα τοποθετείτε στο "W" ή στο "Μ";

Εάν η τακτοποίηση γίνεται με βάση τον μαέστρο, ισχύει η πιο πάνω απορία. Η απάντηση παραμένει η ίδια;

Εάν η τακτοποίηση γίνεται ανά έργο, τι κάνετε με δίσκους οι οποίοι περιέχουν δύο διαφορετικά έργα (ή αποσπάσματα αυτών) του ίδιου συνθέτη ή (ακόμα χειρότερα) τι κάνετε με δίσκους οι οποίοι περιέχουν έργα δύο διαφορετικών συνθετών;

Για πείτε. Είμαι στη διαδικασία ανατακτοποίησης του μέρους της συλλογής μου που αφορά κλασσική μουσική και θα ήθελα τις απόψεις σας.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.375
Reaction score
79.455
Αλφαβητικά, με βάση το επώνυμο του συνθέτη. Αν υπάρχουν δυο συνθετών έργα στο cd, τοτε κατατάσσεται με τον πρώτο που αναφέρεται στον τίτλο

Επίσης χωριστή ομάδα στο τέλος τα cd όπου ενας σολίστες ή ορχήστρα παίζουν πολλαπλούς συνθέτες.

Χρησιμοποιώ κατα βάση την κατάταξη που εχουν τα
https://en.m.wikipedia.org/wiki/The_Penguin_Guide_to_Recorded_Classical_Music

Ειναι καλή βάση αναφοράς.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.959
Reaction score
20.476
Εδώ σας θέλω, κύριοι: Φιλικό πρόσωπο μου έκανε δώρο (σε LP, εννοείται!) το War of the Roses (2011) των Ulver.

Προσωπικά, όσον αφορά στους Ulver, είχα "μείνει" στις εποχές του Nattens madrigal (1997). Για τους θαραλλέους, δείγμα στο spoiler:


Περιχαρής λοιπόν, βάζω τον δίσκο στο πικ απ και... άκυρο. Λάθος. Πανηγυρικό ΑΚΥΡΟ! Όχι, ακούστε και πείτε μου! Ουδεμία σχέση το "πριν" και το "μετά". Ευτυχώς, δεν έχω άλλο δίσκο τους στη συλλογή μου, αλλά, ακόμα κι έτσι, πού (= σε ποιο μουσικό είδος) θα τον κατατάσσατε;
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.638
Reaction score
94.586
Εσύ ξέρεις!

Εκεί που δεν θα τον ψάχνεις μία ώρα! :p
 


cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Εδώ σας θέλω, κύριοι: Φιλικό πρόσωπο μου έκανε δώρο (σε LP, εννοείται!) το War of the Roses (2011) των Ulver.

Προσωπικά, όσον αφορά στους Ulver, είχα "μείνει" στις εποχές του Nattens madrigal (1997). Για τους θαραλλέους, δείγμα στο spoiler:


Περιχαρής λοιπόν, βάζω τον δίσκο στο πικ απ και... άκυρο. Λάθος. Πανηγυρικό ΑΚΥΡΟ! Όχι, ακούστε και πείτε μου! Ουδεμία σχέση το "πριν" και το "μετά". Ευτυχώς, δεν έχω άλλο δίσκο τους στη συλλογή μου, αλλά, ακόμα κι έτσι, πού (= σε ποιο μουσικό είδος) θα τον κατατάσσατε;
Στα πολυ γρηγορα που ακουσα, epic dreamy folk doom prog pop :lolsign:, κλασικο Σκανδιναβικο ακουσμα, εχουν τεραστια σκηνη με παρεμφερη μπαντες. Ειναι λιγο αχταρμας, αλλα ακουγεται ενδιαφερον, εχει καποια καλα σημεια.
 

Mufasa

Top teaser
Μηνύματα
673
Reaction score
2.149
To έβαλα και νόμιζα οτι χάλασαν τα ηχεία μου.

(το ίδιο είχε συμβεί εν έτει 1999 οταν το ΜΤV είχε παίξει Bomfunk MC's και η γιαγιά μου νόμιζε ότι κάτι είχε παθει η τηλεοραση)
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.959
Reaction score
20.476
Στα πολυ γρηγορα που ακουσα, epic dreamy folk doom prog pop :lolsign:, κλασικο Σκανδιναβικο ακουσμα, εχουν τεραστια σκηνη με παρεμφερη μπαντες. Ειναι λιγο αχταρμας, αλλα ακουγεται ενδιαφερον, εχει καποια καλα σημεια.
Κρατάω το "αχταρμάς"...

To έβαλα και νόμιζα οτι χάλασαν τα ηχεία μου. [...]
Κι εγώ κάπως έτσι ένιωσα. Θα του δώσω μια δεύτερη ευκαιρία, πάντως. Στα metal πάντως δεν τον κατατάσσω με τίποτα!
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.959
Reaction score
20.476

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Ε, ναι, διότι το πιο πολύ για στίχος από επίκληση του Κτήνους μου μοιάζει, παρά για περιγραφή μουσικής...:roflmao::roflmao::roflmao:
Απο κει το πας απο την αλλη το φερνεις ολο για το Κτηνος καταλήγεις να μιλας :lol::laugh::roflmao:
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.867.179
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top