Ηχεια για κλασσικη μουσικη μεγαλες ορχηστρες

Z

Zdimis

Guest
Ισχυει απο την εμπειρια σας οτι η κλασσικη απαιτει ηχεια πολλων δρομων μεγαφωνων για να αποδωθει το μεγαλειο της ?
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.365
Ισχύει το ότι δεν αποκλειστικά θέμα ηχείων.
 

Z

Zdimis

Guest
με επιμερους ταιριαστες παραμετρους χωρου και ικανης οδηγησης.
 


Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
Ισχυει απο την εμπειρια σας οτι η κλασσικη απαιτει ηχεια πολλων δρομων μεγαφωνων για να αποδωθει το μεγαλειο της ?
στην Τannoy για παραδειγμα ,αλλα και πολλοι αλλοι,εχουν διαφορετικη αποψη ......

 

Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Ναι αλλά υπάρχει κλασσική και κλασσική. Μεγάλα και μικρά σύνολα οργάνων. Άντε ένα αναιμικό σύστημα με ένα μεγάφωνο να μπορέσει να αποδώσει όπως πρέπει ένα crescendo και παράλληλα να θες να ακούς και τα πλήκτρα του πιάνου.
[DOUBLEPOST=1469462029][/DOUBLEPOST]
στην Τannoy για παραδειγμα ,αλλα και πολλοι αλλοι,εχουν διαφορετικη αποψη ......

Δεν έχω αντίστοιχη εμπειρία με τέτοιου επιπέδου και κόστους μονόδρομων ηχείων.
 

Z

Zdimis

Guest
Μεγαλες ορχηστρες λεμε παιδια ,οι μικρες αποδιδονται μεγαλειωδώς απο πολλες σχολες....
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
Μεγαλες ορχηστρες λεμε παιδια ,οι μικρες αποδιδονται μεγαλειωδώς απο πολλες σχολες....
σιγουρα θα χρειαστει ηχειο μεγαλου ογκου και με μεγαλο γουφερ,αυτο ειναι απλη φυσικη και δεν μπορει να αλλαξει με τιποτα. Οσα ηχεια κλασσικης σχεδιασης ανηκουν σε αυτη την κατηγορια,προφανως ειναι και πολλων δρομων (τριων και πανω). Υπαρχουν φυσικα και περιπτωσεις οπως το ηχειο που εβαλα εγω,αλλα σιγουρα απεχει πολυ απο το προσιτο fullrange ηχειο......
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.678
Reaction score
2.726
Tα Tannoy της φωτο δεν ειναι μονοδρομα, φοράνε το dual concentric ομοαξονικό της εταιρείας και στην ουσία είναι δυο δρόμων με τη μονάδα των υψηλών στο κέντρο του γούφερ. Το πλεονέκτημα τών ομοαξονικών ειναί η ταύτιση των ακουστικων κέντρων ακτινοβολίας των δυο μεγαφώνων που έχει σαν αποτέλεσμα την ιδανική ομοιογένεια.

δειτε εδω http://www.tannoy.com/lifestyle/innovation/
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Για μεγάλες ορχήστρες και ρεαλιστικές εντάσεις, θες ηχεία 2-3 δρόμων που να μπορούν να αποδώσουν κορυφές 110-120db με χαμηλή παραμόρφωση.

Δηλαδή μιλάμε για κόρνες.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.229
Reaction score
8.109
Για μεγάλες ορχήστρες και ρεαλιστικές εντάσεις, θες ηχεία 2-3 δρόμων που να μπορούν να αποδώσουν κορυφές 110-120db με χαμηλή παραμόρφωση.

Δηλαδή μιλάμε για κόρνες.
Κόρνες με χαμηλή παραμόρφωση; Για λέγε για λέγε...
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Κόρνες με χαμηλή παραμόρφωση; Για λέγε για λέγε...
Η φόρτιση κόρνας (front loaded horn) αυξάνει το Spl με αποτέλεσμα να χρειάζεται μικρότερη διαδρομή από το μεγάφωνο για να φτάσει στην επιθυμητή στάθμη.

Μικρότερη διαδρομή = χαμηλότερη παραμόρφωση.

Κόρνες αυτού του τύπου έχουν συνήθως υψηλή ευαισθησία (>90db) οπότε δεν χρειάζονται πολλά watt για να παίξουν δυνατά.
 

Z

Zdimis

Guest
μπα ..για τα αυτια μου και αρκετων αλλων που εχουν εμπειρια απο ηχο οργανων ειτε ως ακροατες ειτε ως μουσικοί οι κορνες παιζουν κατα κανονα αλλο πραγμα απο αυτο που ακουγεται οταν καποιοι παιζουν μουσικη.
Εντυπωσιακο μεγενθυμενο λαμπρο σκληρο υπερβολικο προβολικο χρατσουνιστο αδετο και ενα καρο αλλα επιθετα μουρχονται,βεβαιως αντιλαμβανομαι το δραμα που ζει καποιος αν το δραμα που προκυπτει απο αυτη την παραποιηση τον ακουμπαει.
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
562
Reaction score
590
μπα ..για τα αυτια μου και αρκετων αλλων που εχουν εμπειρια απο ηχο οργανων ειτε ως ακροατες ειτε ως μουσικοί οι κορνες παιζουν κατα κανονα αλλο πραγμα απο αυτο που ακουγεται οταν καποιοι παιζουν μουσικη.
Πάντως, γνωστός μου, λάτρης τόσο του hi end όσο και της κλασσικής μουσικής (μουσικός και ο ίδιος), είναι ιδιαίτερα ευχαριστημένος με τα κορνάτα Zingalli που έχει στο σαλόνι του.
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
μπα ..για τα αυτια μου και αρκετων αλλων που εχουν εμπειρια απο ηχο οργανων ειτε ως ακροατες ειτε ως μουσικοί οι κορνες παιζουν κατα κανονα αλλο πραγμα απο αυτο που ακουγεται οταν καποιοι παιζουν μουσικη.
Εντυπωσιακο μεγενθυμενο λαμπρο σκληρο υπερβολικο προβολικο χρατσουνιστο αδετο και ενα καρο αλλα επιθετα μουρχονται,βεβαιως αντιλαμβανομαι το δραμα που ζει καποιος αν το δραμα που προκυπτει απο αυτη την παραποιηση τον ακουμπαει.
Τα προβλήματα που αναφέρεις πιθανόν να έχουν να κάνουν με την συγκεκριμένη υλοποίηση και όχι με όλες τις κόρνες.

Εσύ με τι ηχεία ακούς μουσική.
 

Z

Zdimis

Guest
klipch triangle avant garde λιγο η πολυ με εχουν ωθησει στο συμπερασμα γιατι τα εχω ακουσει ικανες ωρες.Τωρα οτι υπολοιπο σε εκθεσεις τα τελευταια χρονια εχω ακουσει στο ποδι σε εκθεσεις δεν μου αλλαξαν το στερεοτυπο που βιωματικα κουβαλάω μετα απο την σχεση μου με τα τρια πιο πάνω.Με proac d15 kai quad 11lεχω κανει στασh στο ταξιδι βρισκοντας ενδιαφερον .
 
Last edited by a moderator:

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Ε τοτε γιατί ρωτάς για ηχεία, μεινε με τα αυτά που έχεις.
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.678
Reaction score
2.726
H εννοια "κορνα" ειναι εντελως αοριστη και γενικευση κ δεν περιλαμβανει παρα μονο καποια στοιχεια που αφορουν την αρχη λειτουργιας. Απο κει και περα υλοποιησεις εταιρειων οπως Klipsch, Avantgarde, Tune Audio, Zingali, Sonus Aeterna κλπ......και ο,τι μπορει να μπει κατω απο την εννοια "κορνα", εχουν χαωδεις διαφορες τοσο ως προς την υλοποιηση οσο και προς την ηχητικη ταυτοτητα και τον τροπο που ακτινοβολουν στο χωρο. Καλο ειναι λοιπον να μιλαμε συγκεκριμμενα για εταιρειες και μοντελα.
 

Z

Zdimis

Guest
Τι να πω ,ρε zak man οτι θα μεινω με οτι γουσταρω χωρις να εξαρτωμαι απο τις συστασεις σου και απλά ρώτησα εδω μεσα καποιον που εχει μεγαλυτερη εμπειρια και το εχει εξαντλησει το θεμα να παραθεσει την γνωμη του για την κλασσικη μουσικη μεγαλων ορχηστρων και αν αυτες αποδιδινται καλυτερα μεσα απο πολλά γουφερ απο ενα κλασικο διδρομο?
Ειναι τοσο απλη η ερωτηση ,στο νημα εξλισσονται και επιμερους θεσεις οπως η δικη μου για τον ηχο της κορνας που δεν θεωρω ακριβως ηχειο αλλα εργαλειο τελάλη,και επομενως η προταση σου για κορνες δεν βοηθαει το περιεργο αυτι μου να φτασει σε πιθανη νεα ιθακη ,ασε να μιλησει κανας αλλος αφου εχεις να προτενεις κορνες που ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ ΖΗΤΗΣΑ ΑΠΟΨΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΕΠΙΚΕΦΑΛΙΔΑΣ δεν μου φαινονται πιθανη λυση.
 
Last edited by a moderator:

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.229
Reaction score
8.109
Η φόρτιση κόρνας (front loaded horn) αυξάνει το Spl με αποτέλεσμα να χρειάζεται μικρότερη διαδρομή από το μεγάφωνο για να φτάσει στην επιθυμητή στάθμη.

Μικρότερη διαδρομή = χαμηλότερη παραμόρφωση.
καλά. και μετά το μεγάφωνο?
[DOUBLEPOST=1469481081][/DOUBLEPOST]
H εννοια "κορνα" ειναι εντελως αοριστη και γενικευση κ δεν περιλαμβανει παρα μονο καποια στοιχεια που αφορουν την αρχη λειτουργιας. Απο κει και περα υλοποιησεις εταιρειων οπως Klipsch, Avantgarde, Tune Audio, Zingali, Sonus Aeterna κλπ......και ο,τι μπορει να μπει κατω απο την εννοια "κορνα", εχουν χαωδεις διαφορες τοσο ως προς την υλοποιηση οσο και προς την ηχητικη ταυτοτητα και τον τροπο που ακτινοβολουν στο χωρο. Καλο ειναι λοιπον να μιλαμε συγκεκριμμενα για εταιρειες και μοντελα.
κορνες και χαμηλή παραμόρφωση. λέγε. ονόματα και pdf...
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.284
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top