Room Treatment Case Study από τον Costas EAR

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
:offtopic:

Αυτή η συνήθεια να γράφετε αγγλικούς όρους στα ελληνικά είναι 2πλη μαλακία
1) είναι παντελώς κακασχημο
2) και κυριότερο .καλέιται ο αναγνώστης να το γραψει εγγλέζικα στο google για να πάρει πληροφορίες και μπερδεύεται
100 φορές καλύτερο το υποβαθύφωνο του Bhutia από το σαμπγουφερ ..τι θα πει ελληνικά ρεσονέϊτορ η αμπσορμπερ ....
greeklish τα μωρά στα κινητά...ελληνοποιημένες παπάρες οι παππούδες εδώ .
Αι σιχτίρ ...με αγάπη το λέω
:hi:

:offtopic:

ΥΓ Εκτός και κάπχιοι δεν ηξεύρουν να αλλάξουν από αγγλικά σε ελληνικά alt+sht :fuckyou:
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.428
... και σε πολυκαναλο LEDE, DELE κλπ:D δε θα το συνιστουσα,... διαχυση στην πρωτη ανακλαση ολων των ηχειων σαν βασικη αρχη θα ακολουθουσα..οπως και υψηλοτερη rt..
και ενα σχολιο, για την πολυ χαμηλη rt στις μεσουψηλες, δεν εχω ακουσει η αληθεια ειναι τοσο και δεν ξερω αν θα μπορουσα να το αντεξω, οντας συνηθισμενος χρονια σε πολυ υψηλοτερες(θελω να πω χαμηλοτερα ναι πολυ χαμηλοτερα μπορω?) ενταξυ στις χαμηλες τις παιρνω δεν εχω θεμα μου κανει :D
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.367
Reaction score
125.388
Χμ, τι μου θυμίζεις, και εγώ κάποτε "χαλβάδιαζα" το site της rpg, τα έσκασα για 4 τέτοια, και αποτέλεσμα ένα μεγάλο μηδενικό! Ακόμη υπάρχει η αγγελία στο forum. Όταν παραπονέθηκα στον Άγγλο αντιπρόσωπο μου είπε, χμ, ξέρεις, θέλεις τουλάχιστον 12 για δωμάτιο
Και λίγα είπε, δε νομιζω οτι φτάνουν 12.
Εγώ έχω έρωτα με τα ντιφρακταλ εδώ κ χρόνια..

http://www.rpginc.com/product_Diffractal.cfm
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.367
Reaction score
125.388
... και σε πολυκαναλο LEDE, DELE κλπ:D δε θα το συνιστουσα,... διαχυση στην πρωτη ανακλαση ολων των ηχειων σαν βασικη αρχη θα ακολουθουσα..οπως και υψηλοτερη rt..
και ενα σχολιο, για την πολυ χαμηλη rt στις μεσουψηλες, δεν εχω ακουσει η αληθεια ειναι τοσο και δεν ξερω αν θα μπορουσα να το αντεξω, οντας συνηθισμενος χρονια σε πολυ υψηλοτερες(θελω να πω χαμηλοτερα ναι πολυ χαμηλοτερα μπορω?) ενταξυ στις χαμηλες τις παιρνω δεν εχω θεμα μου κανει :D
Ναι, σεβαστή η άποψη μόνο διάχυσης παντού.
Γω σκέφτομαι ότι προτιμώ λίγη ησυχία από πίσω, να νιώθω ότι όλο το πανηγύρι έρχεται από μπροστά, αλλά σιγά τα ωα.

Το rt χαμηλό μέχρι .2 είναι μία χαρά, και by the book. Κάτω από .2 δεν είναι καθόλου ευχάριστο και σε μένα, τρελαινομαι. Το πιο σημαντικό είναι να είναι ομοιόμορφο το rt σε όλο το φάσμα. Αλλιώς είναι σα φίλτρο. Εχω ακούσει διάφορες προτιμήσεις από ανθρώπους που ξέρουν τι λένε, δηλαδή άλλος προτιμάει rt στο .4 κι άλλος στο .5, όμως αυτά θέλουν πολύ εμπειρία στην πλάτη για να μπορείς να εκφέρεις άποψη.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.368
Reaction score
79.438
Μου ειχες ποσταρει ενα cal, για panel resonators, πολυ απλα εαν αντικαταστησεις και βαλεις τις συχνοτητες που θες να επεμβεις θα παρεις μια εικονα , οτι για να κανεις δουλεια στις χαμηλες πρεπει να κρατησεις μια αποσταση, οσο μεγαλυτερη τοσο χαμηλοτερα .
Βεβαια εγω μεσω υπερβολης και αστιευομενος ανεφερα ζωνες και επιγονατιδες, οπως επισης μπορω να σου πω οτι ,οτι κατασκευες βλεπεις τιποτε δεν ειναι απλη αντικατασταση νουμερων σε ενα cal και κρυβει και εκπληξεις ...(πως στερεωθηκαν σε ποσα σημεια τι τεντωματα κλπ αλλαζουν πολλα..)
Ετσι συνηχητες μπορει να δουλεψουν σε ενα ευρυτερο πεδιο συχνοτητων με μια κεντρικη στην οποια η αποτελεσματικοτητα επεμβασης ειναι αντιστροφως αναλογη του ευρους ... με αντιστοιχο τιμημα δηλ ....
Θα ελεγα ή επιλεγμενα σημεια εφαρμογης , μικροτερη επιφανεια μεγαλυτερο βαθος ομως με μικρο ευρος και υψηλο q αλλα πολυ δυσκολοτερο ή επιλεγεις να κανεις σε οτι ακριβως το αντιθετο,οπου το q θα ειναι μικροτερο αλλα αθροιστικα λογω μεγαλων επιφανειων καλυψη, παντως τα 10 εκατοστα για χαμηλες ξεχασε τα.
Εαν καποιος παντως εχει επεμβει στο ταβανι μονο και εχει δει αποτελεσμα σε χαμηλες με μικρη αποσταση πολυ ευχαριστως να το μοιραστει μαζι μας .
Τωρα είσαι σαφης. Όσα λες λαμβάνονται υπόψιν και ευχαριστώ.

Θα επανέλθω με τις νέες μετρησεις στο δικό μου tread το φθινόπωρο. Σκοπεύω να εφαρμόσω ο,τι έμαθα απο αυτο το νήμα, Για αυτα μιλούσα και στο προηγούμενο αλλα δεν ειχα την άδεια του νοικοκύρη (Ear) να τα αναφέρω. Τα ειχα δει/ακούσει το τι κάνουν παντως, εντυπωσιάστηκα, και ετοιμάζομαι να εφαρμόσω την αποκτηθείσα γνώση.

Επειδή σε επόμενο ποστ σου αναρωτιέσαι αν θα σου αρεσε, σε διαβεβαιώ πως ναι, ο χώρος του Κώστα ακούγεται ανέλπιστα καλά.
 
Last edited:


Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.878
Reaction score
34.258
Εχω ακούσει διάφορες προτιμήσεις από ανθρώπους που ξέρουν τι λένε, δηλαδή άλλος προτιμάει rt στο .4 κι άλλος στο .5, όμως αυτά θέλουν πολύ εμπειρία στην πλάτη για να μπορείς να εκφέρεις άποψη.
εγω παλι συνηθως κυμαινομαι σ εκεινη την περιοχη, μεταξυ 0,4 και 0,5 , καπου εκει ειμαι συνηθως...
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.428
Ο Εthan εχει κανει χρηση κοντρα πλακε ευρεως , εγω παντως στα 6mm θα προτιμουσα mdf, αν και τα καλυτερα αποτελεσματα μου τα εδωσε epdm 5kg/m2 http://www.lazarakis-constructions.gr/products.php?cid=392 και μιλαω και ακουστικα.
Ισως να οφειλεται και στο υψηλοτερο μοριακο βαρος , αν θα τα εβαζα σε σειρα προτιμισης epdm,mdf,plywood ,το κοντραπλακε μου εδεινε παντοτε ποιο ''μαλλιαρο μπασο'' , σαν ποιο vfm θα ελεγα οτι ειναι frk τυπου μεχρι τα 80 hz ομως..
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Εγώ για να την πω την αμαρτία μου, ακούγοντας το σύστημα του dimfoot με και χωρίς dirac, με το dirac την είχε την έξτρα ξεραίλα. Βέβαια τον έχει στρώσει το χώρο με αρκετή δουλειά στην τοποθέτηση και επειδή έχω μάθει να ζω με μπουμάρισμα τα αναμφισβήτητα θετικά του dirac στη συνειδηση μου δεν ξεκαθάρισαν το τοπίο. Πάντως σίγουρα θα περάσω το free trial σε κάποια φάση τώρα που πήρα και μικρόφωνο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.367
Reaction score
125.388
Ο Εthan εχει κανει χρηση κοντρα πλακε ευρεως , εγω παντως στα 6mm θα προτιμουσα mdf, αν και τα καλυτερα αποτελεσματα μου τα εδωσε epdm 5kg/m2 http://www.lazarakis-constructions.gr/products.php?cid=392 και μιλαω και ακουστικα.
Ισως να οφειλεται και στο υψηλοτερο μοριακο βαρος , αν θα τα εβαζα σε σειρα προτιμισης epdm,mdf,plywood ,το κοντραπλακε μου εδεινε παντοτε ποιο ''μαλλιαρο μπασο'' , σαν ποιο vfm θα ελεγα οτι ειναι frk τυπου μεχρι τα 80 hz ομως..
Δε κατάλαβα τι είναι το epdm και τι δείχνει στο λινκ του λαζαρακη,
Κατά τα άλλα, ξέρεις και συ τον εθαν ωρε αγλητη; :)
[DOUBLEPOST=1469466780][/DOUBLEPOST]
:offtopic:

Αυτή η συνήθεια να γράφετε αγγλικούς όρους στα ελληνικά είναι 2πλη μαλακία
Γιες ιτ ιζ νταμπλ μπουλσιτ μαδαφακα!
Δι ριβεντζ οφ γκρικλις!
Ιτ σιτ εντ νταϊ
Γουι λαβ μπουτχια!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.368
Reaction score
79.438
Εγώ για να την πω την αμαρτία μου, ακούγοντας το σύστημα του dimfoot με και χωρίς dirac, με το dirac την είχε την έξτρα ξεραίλα. Βέβαια τον έχει στρώσει το χώρο με αρκετή δουλειά στην τοποθέτηση και επειδή έχω μάθει να ζω με μπουμάρισμα τα αναμφισβήτητα θετικά του dirac στη συνειδηση μου δεν ξεκαθάρισαν το τοπίο. Πάντως σίγουρα θα περάσω το free trial σε κάποια φάση τώρα που πήρα και μικρόφωνο.
Βρε συ, room mode addict....:drinks:

Αλλαζω το avatar μου πισω στο παλιο, μην νομιζει κανεις οτι ειμαι ο αντιπροσωπος της Dirac στην Ελλαδα :D
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Η προσωπική μου εκτίμηση έχει διατυπωθεί εδώ και χρόνια: χρειάζεται ο ειδικός, να έρθει σπίτι σας, να σας στρώσει τον ήχο ή και την εικόνα. Να τον σεβαστείς, να τον εμπιστευτείς, και πολύ σημαντικό να μην εμπιστευτείς τα αυτιά ή τα μάτια σου.
Συμφωνώ στο θέμα της εμπιστοσύνης, διαφωνώ όμως στο να μην εμπιστευθεί κάποιος τα αυτιά του.

Ο τελικός κριτής κάθε ηχο- συστήματος πρέπει είναι τα αυτιά του ιδιοκτήτη του και μόνο.
Δεν έχει καμία σημασία τι λένε τα μικροφωνα αν το αποτέλεσμα δεν αρέσει στον ιδιοκτήτη του.
(Υπάρχουν τέτοιες εμπειρίες από μέλη του φόρουμ και αν θέλουν μπορούν να τις καταθέσουν).

Έχω βρεθεί αρκετές φορές στην δύσκολη θέση να ξαναφτιάξω χώρους που είχαν φτιάξει άλλοι, που ενώ μετραγαν "καλά", δεν άρεσαν στο ιδιοκτήτη τους.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.368
Reaction score
79.438
Ξερω καποιον (ακτινολογος ειναι, γραφει και στο AVsite, κατι με Κωστα και αυτι, κατι τετοιο), ο οποιος υποστηριζει οτι το τι σου αρεσει δεν εχει σημασια. Το θεμα ειναι τι ειναι σωστο. Αν τα λεω καλα.

Απο την αλλη υπαρχει και το υποκειμενικά αρεστό, και μιας και μιλαμε για μουσική απολαυση, δηλαδη αναπαραγωγη τεχνης, αυτο ειναι πολυ σημαντικο. Ασχετα αν δεν ειναι πιστη αναπαραγωγη.

Ολοι δικιο εχουν μαλλον.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.797
Reaction score
11.041
πηγενε σε ενα μαραγκο ...
Πάνε ή πήγαινε, έτσι που να καταλάβει; :D:D:D
Βρε συ, room mode addict....:drinks:

Αλλαζω το avatar μου πισω στο παλιο, μην νομιζει κανεις οτι ειμαι ο αντιπροσωπος της Dirac στην Ελλαδα :D
Και να βαλει και ο ζακμαν ενα σωστο impulse response επιτελους στο avatar του!!! Μας εχει βγαλει το ματι με αυτο που εχει! Χαρη μας εσυ! :drinks::drinks::drinks:

Αντε, θα βαλω και εγω ενα κιι...
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Πάνε ή πήγαινε, έτσι που να καταλάβει; :D:D:D


Και να βαλει και ο ζακμαν ενα σωστο impulse response επιτελους στο avatar του!!! Μας εχει βγαλει το ματι με αυτο που εχει! Χαρη μας εσυ! :drinks::drinks::drinks:

Αντε, θα βαλω και εγω ενα κιι...
Θα το στείλω σε καλιμπρατορα εικόνας.:D
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.797
Reaction score
11.041
Ξερω καποιον (ακτινολογος ειναι, γραφει και στο AVsite, κατι με Κωστα και αυτι, κατι τετοιο), ο οποιος υποστηριζει οτι το τι σου αρεσει δεν εχει σημασια. Το θεμα ειναι τι ειναι σωστο. Αν τα λεω καλα.

Απο την αλλη υπαρχει και το υποκειμενικά αρεστό, και μιας και μιλαμε για μουσική απολαυση, δηλαδη αναπαραγωγη τεχνης, αυτο ειναι πολυ σημαντικο. Ασχετα αν δεν ειναι πιστη αναπαραγωγη.

Ολοι δικιο εχουν μαλλον.
Υπαρχει και ο τριτος δρομος: φτιαξε συστημα και χωρο οσο πιο σωστα αντικειμενικα/τεχνικα γινεται και μετα καλιβαλισε ελεύθερα τα μπασα...ή οτι αλλο γουσταρει ο καθενας τελος παντων.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.797
Reaction score
11.041
Περα απο την πλακα, οι περισσοτερες παραγωγες θελουν λιγο χερι. Δεν μπορουμε να ακουμε μονο reference recordings!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.367
Reaction score
125.388
Υπαρχει και ο τριτος δρομος: φτιαξε συστημα και χωρο οσο πιο σωστα αντικειμενικα/τεχνικα γινεται και μετα καλιβαλισε ελεύθερα τα μπασα...ή οτι αλλο γουσταρει ο καθενας τελος παντων.
Συμφωνω 100/100 και επαυξανω!
 

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Έχω βρεθεί αρκετές φορές στην δύσκολη θέση να ξαναφτιάξω χώρους που είχαν φτιάξει άλλοι, που ενώ μετραγαν "καλά", δεν άρεσαν στο ιδιοκτήτη τους.
εννοεις να ξαναχαλασεις τον χωρο ετσι ωστε να αναταποκρινεται στα γουστα του ιδιοκτητη. γιατι δεν αλλαζε κανα καλωδιο να τον φερει τον ηχο στα ισια του?:D

δεν υπαρχουν πολλες αληθειες......μια ειναι οσο δυσαρεστη και να ακουγεται στα αυτια του καθενος.


α ρε χαιενταδες Ζαπαντης που σας χρειαζεται:roflmao:
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.587
Μηνύματα
2.866.484
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top