Απάτη μέσω των αγγελιών

Μηνύματα
348
Reaction score
685
Την πάτησα και εγώ τελευταία με ένα mac mini που έφερα απο επαρχία. Η αγγελία έγραφε quad core , 8 gb ram και ο (κατα τα άλλα συμπαθητικός τηλεφωνικά) πωλητής μου το έστειλε με acs -αντικαταβολή- έλεγχο κατα την παράδοση. Στην παράδοση τσέκαρα το part number στο κουτί αν είναι valid για quad core mac , την φυσική παρουσία της συσκεύης και όλα φάνηκαν άψογα . Στο σπίτι όμως με περίμενε μια δυσάρεστη έκπληξη , διότι μόλις κούμπωσε ο mac έδειξε dual core - 4gb ram...δλδ μηχάνημα που το έβρισκα 150+ γιούρια φθηνότερα...ο τύπος προφανώς είχε κουτί απο άλλο quad mac mini και έπαιξε την απατεωνιά του. Βέβαια τώρα κάνει το "παγόνι" , ότι δεν ήξερε , ότι κορόιδεψε και αυτόν ο προηγούμενος , κλπ... όρεξη και καύσιμα να έχεις για τσαμπουκά...

Αγορές ηλεκτρονικών αν δεν "κουμπώσουν" μπροστά σου , δεν είσαι ποτέ σίγουρος.
 

Μηνύματα
34
Reaction score
8
Καλησπέρα παιδιά ενημερωση,Σημερα το πρωι πηγα να ελεγξω μηπως δεν πηρε τα λεφτά απο Τα ΕΛΤΑ και μου λεει η κοπέλα τα λεφτα με το που τα έβαλες μετά απο μια ώρα τα πήρε ενω ταχα δεν τα ειχε παρει,τελος παντων να μην τα λεω πολυ πολυ παιρνω τηλεφωνο την διωξη ελ.εγκληματος και μηλησα ολα κομπλε αλλα 400 ευρω εξοδα και το αφησα Ε ΤΟΝ ΑΠΑΤΕΩΝΑ
 

Μηνύματα
837
Reaction score
68
Με συγχωρείς, φίλε, αλλά έχεις και εσύ μερίδιο ευθύνης. Τέτοιες εποχές ειδικά δεν παίζουμε με τα χρήματά μας. Όσο για τον "τύπο" τι να πω; Ελλάς, το μεγαλείο σου...
 




Μηνύματα
681
Reaction score
255
Τι θα γινει μ' αυτο το insomnia.gr και καποιους απατεωνες που φιλοξενει......??? μεγαλη προσοχη κυριοι στις συναλλαγες σας........
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
και εγω εκανα μια αγορα , ενα ζευγαρι καλωδια ηχειων , χερι με χερι ...
πηρα τηλ και μεσα σε 10 λεπτα κανει μια αποσταση 20 χιλιομετρων και ...νατος...
με ενα πολυτελες αμαξακι ..ωραιο σακακι και σουπερ γυαλακι ηλιου
παμε πισω στο πορτπαγκαζ οπου μου δινει τα καλωδια και παιρνει τα λεφτα...
πριν παω σπιτι , εκανα ενα κυκλακι στην αναλογη αντ/πια των καλωδιων..

ουπς...ηταν μουφα....την πατησα ... αλλα για λιγο...

πηρα τηλ μετα και τον κανονισα...

φυσικα ενημερώθηκαν και αυτοι που πρεπει εδω μεσα ...και δεν τον ξαναειδα τον "κυριο "
 

Μηνύματα
34
Reaction score
8
Ακομα με μηλαει και με λεει οτι ειναι στο νοσοκομειο και κλπ οπως παντα ο ψευτης τα ιδια λεει και στο τελος δεν θα τον βρεις χααχαχαχ
 

Μηνύματα
29.073
Reaction score
23.098
ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΜΑΝΗΣ ΓΙΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΠΑΝΤΩΣ......
[DOUBLEPOST=1469476128][/DOUBLEPOST]ΑΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑΖΕΙ ΝΟΥΜΕΡΑ ΚΙΝΗΤΟΥ ΣΑΝ ΤΑ ΠΟΥΚΑΜΙΣΑ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΩΡΙΝΟ ΤΟΥ?
 



petros32

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
630
Reaction score
106
Αν και χρόνια ενεργός στις αγγελίες του insomnia, μάλλον δεν έχω συναναστραφεί με τον εν λόγω "κύριο"! Ίσως είμαι από τους τυχερούς που δεν είχαν σχεδόν ποτέ πρόβλημα ή παράξενες συμπεριφορές (ή απλώς είμαι ανυποψίαστος και δεν έτυχε :p ) από πλευράς απατεώνων.

Πάντως σε μια από τις συναλλαγές που είχα, ο αγοραστής μου είχε περιγράψει μια τραγελαφική κατάσταση που του είχε τύχει: ήταν να βρεθεί με ένα άτομο να αγοράσει κάτι και του την πέσανε με μηχανάκι και του πήρανε τα χρήματα! Και μιλάμε για λίγα χρήματα, όχι κάνα μεγάλο ποσό. Και γι' αυτό το λόγο μου είχε ζητήσει να βρεθούμε σε μέρος με κόσμο (μέσα σε σταθμό μετρό).
Ένας άλλος - που ήταν να αγοράσω κάτι - μου είχε ζητήσει να βρεθούμε έξω από κάποιο ΑΤΜ για να βγάλω τα χρήματα μπροστά του, ώστε να αποκλείσει το γεγονός των πλαστών χρημάτων, γιατί του είχε τύχει στο παρελθόν να πουλήσει κάτι μεγάλης αξίας και του δώσανε πλαστά...

Πως να μην ανησυχείς μετά να μην πέσεις σε απατεώνες... μη μας τύχει!

Πάντως είναι τραγικό να σου ζητάει χρήματα η ελληνική δικαιοσύνη τουλάχιστον για τέτοιες ξεκάθαρες απατεωνιές, ουκ ολίγες φορές έχω ακούσει να μην καταθέτονται μηνύσεις (σε διάφορα θέματα) λόγω του οικονομικού παράγοντα.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.388
Reaction score
93.965
Έχω την εντύπωση ότι το ποσό για να κάνεις μήνυση, μειώθηκε από 100€ σε 50€.
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
ΑΡΓΥΡΙΑΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ του Κωνσταντινου
6996939756
2109027368
ΑΡΓΥΡΙΑΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ του Κωνσταντινου
6996939756
2109027368
2109017267
Άρα πρόκειται για το ίδιο πρόσωπο. Με τέτοιο θράσος, που ούτε τα τηλέφωνά του δεν άλλαξε μετά από όσα έγιναν...:o
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Όλα τα κινητά είναι δηλωμένα στις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας. Παράξενο που δεν έχει βρεθεί ο δράστης.
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.388
Reaction score
93.965
Σιγά μην είναι δηλωμένα στ' όνομά του!

Πακιστανικά θα είναι.
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.177
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top