Προσεχώς home cinema και music room

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
σε δωμάτια που για X λόγους το RT είναι απαγορευτικό η χρήση 4 subs με ΕQ (ένα σε κάθε γωνία) είναι μια καλή λύση.
Όταν το RT είναι απαγορευτικό, τότε καλύτερα χωρίς κανένα sub. Εκτός και αν κάποιος γουστάρει να ακούει μπουμάρισμα και σύρσιμο, εκεί αλλάζει.

Εγώ θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με ένα sub, κάνε το να παίξει σωστά και μετά προσθέτεις και άλλα αν θες.

Το μυστικό είναι αυτό που είπες νωρίτερα "Αρκετό διάβασμα".
 

Μηνύματα
411
Reaction score
648
Λοιπόν.....

Μπραβο στην Klipsch.Τα rp280f ειναι πολύ καλά σε συνάρτηση με το κόστος απόκτησης.Τολμώ να πω πως στην κατηγορία τους(1500-2000) παίζουν χωρίς αντίπαλο.Ειδικά στο θέμα της κόρνας που ήμουν επιφυλακτικός,μπορώ πλέον να πω πως έχω εντυπωσιαστεί. Ούτε χρωματίζει,ούτε υπέρ τονίζει τις υψηλες σαν τα rf82 ii που είχα ακούσει.

Τώρα σχετικά με τη χρήση sub ή όχι στα συγκεκριμένα ηχεία.Αυτή τη στιγμή τα ακούω κομμένα στα 40 hz μαζί με το Rythmik και το αποτέλεσμα μετά από πολλές δοκιμές, ρυθμισεις με ικανοποιεί περισσότερο από το να παίζουν μονα τους.Βέβαια αυτό είναι θέμα γούστου.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.992
Η klipsch εδώ και χρόνια έχει βρει την χρυσή τομή ανάμεσα στον ποιοτικό ήχο και την χαμηλή τιμή. Έτσι η αλλαγή των μοντέλων αποσκοπεί στο να βελτιώσει την εμφάνιση ή κάποιες μικροδιορθώσεις όμως, στον ηχητικό τομέα.

Η κόρνα των 280 είναι ακριβώς η ίδια με αυτήν του rf82. Προφανώς δεν είχες τότε προς ακρόαση το σωστό αρχείο. Για να εκτιμήσει κάποιος την αξία των Klipsch πρέπει να ζήσει μαζί τους. Και με τα rf 82 τα ίδια ακριβώς θα έγραφες αν αντί για τα 280f είχες στην θέση τους αυτά.

Σαν κάτοχος και των δύο σειρών (rf II και των f), επιβεβαιώνω ότι είναι αδύνατος ο εντοπισμός διαφοράς στον ήχο - χροιές, μεταξύ των.

Παρ όλα αυτά, η προηγούμενη σειρά ΙΙ παραμένει σαν κύρια στο σύστημα λόγω επέμβασης στα ηλεκτρονικά του ηχείου και με αυτόν τον τρόπο υπάρχει εμφανώς βελτίωση σε όλο το ακουστικό φάσμα. Σημειώνω παρά ταύτα, ότι σε σχετική συζήτηση, η αντιπροσωπεία είναι αρνητική σε κάθε είδους επέμβαση!
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.547
Reaction score
5.052
Καλησπέρα στην παρέα.

Νέες αφίξεις :D:dance2:

View attachment 59338
View attachment 59337

Στρώσιμο,δοκιμές, στρώσιμο,δοκιμές κτλ.

Είναι κουκλια,επιτέλους βρήκε και το Rythmik ανάλογους συντρόφους :D.

Θα επανελθω με εντυπώσεις.

Καλο μεσημέρι.
αγορι μπραβο μεγεια και ο χωρος πολυ ωραιος σουπερ καλες ακρωασεις:drinks:
 


Μηνύματα
411
Reaction score
648
Νέες αφίξεις :dance2: :

- Ένα ζευγάρι Klipsch KW-120 THX Ultra2,
Klipsch KA-1000 amplifier

- Rotel RB 993 THX Ultra2

IMG_20160726_211001217.jpg
IMG_20160726_210712909.jpg
IMG_20160726_210712909.jpg


IMG_20160726_213608044.jpg


Το αποτέλεσμα μετά τις νέες προσθήκες είναι εντυπωσιακό.Θα επανελθω με εντυπώσεις

Καλό καλοκαίρι να έχουμε :).
 


Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
πολύ ωραίο χώρο εχεις φτίαξει, εύγε!

εχω ενα dedicate room 4,70m x 2,80m με υψος ~3m (νεοκλασικο με ταβανι γυψοσανιδα)
επειδη εχεις παρομοιο χωρο..
το Klipsch RP-450C ηχητικά, σου ταίριαξε εύκολα και καλά στον χώρο;
μηπως θα ηταν προτιμότερο ενα μικρότερο Klipsch πχ RP-440C ή ακόμα και το RP-250C;

ποιό κεντρικό από τα 3 (RP450, RP440 RP250) πιστευεις οτι θα δένει καλύτερα με τα bookself Klipsch RP-160M;
 

Μηνύματα
411
Reaction score
648
πολύ ωραίο χώρο εχεις φτίαξει, εύγε!

εχω ενα dedicate room 4,70m x 2,80m με υψος ~3m (νεοκλασικο με ταβανι γυψοσανιδα)
επειδη εχεις παρομοιο χωρο..
το Klipsch RP-450C ηχητικά, σου ταίριαξε εύκολα και καλά στον χώρο;
μηπως θα ηταν προτιμότερο ενα μικρότερο Klipsch πχ RP-440C ή ακόμα και το RP-250C;

ποιό κεντρικό από τα 3 (RP450, RP440 RP250) πιστευεις οτι θα δένει καλύτερα με τα bookself Klipsch RP-160M;
Ευχαριστώ

Το RC450 το διάλεξα γιατί ταιριάζει καλύτερα με τα left,right RP280f.Mε τον χώρο δεν έχω πρόβλημα και οι διάλογοι είναι καθαροί και με "όγκο"

Ίσως θα ήταν καλύτερα το κεντρικό που θα πάρεις να είναι ίδιο με τα right,left.Μιας και έχεις bookselfs για left,right θα είναι εύκολο χωροταξικά να βάλεις ένα ίδιο για κεντρικό.Βρες ένα δανικό να το δοκιμάσεις.Αλλιως παρτα αγκαλιά και έλα στον χώρο μου να τα δοκιμάσουμε με το rp 450 :)
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
ευχαριστώ για την πρόσκληση!
μαλλον εισαι Αθήνα, και ειναι λίγο μακρυά.

τα bookself RP-160M (τα παράγγειλα σε cherry.. ελπίζω να μου αρέσουν) έχουν
One 6.5" Cerametallic Cone Woofer

το κεντρικό RP-450C
Quad 5.25" Cerametallic Cone Woofers

το κεντρικό RP-440C
Quad 4" Cerametallic Cone Woofers

το κεντρικό RP-250C
Dual 5.25" Cerametallic Cone Woofers

αν ταιριάζει το 250 με τα Dual 5.25",
λογικά θα ταιριάζει και το 450 με τα Quad 5.25"..
 

Μηνύματα
411
Reaction score
648
Σε cherry είναι κουκλια.Εγω τα πήρα σε μαύρα για να αποφυγω τις αντανακλάσεις.

Λογικά το rc250 θα δέσει μία χαρα με τα τα rp160.Ο μόνος λόγος που θα επελεγα το rc450 είναι μελλοντική αλλαγη των left/right σε μεγαλύτερα.Αν και έχω την εντύπωση πως θα σε καλύψουν άνετα τα rp160.

Καλώς να τα δεχτεις λοιπόν :)
 


Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Σε cherry είναι κουκλια.Εγω τα πήρα σε μαύρα για να αποφυγω τις αντανακλάσεις.

Λογικά το rc250 θα δέσει μία χαρα με τα τα rp160.Ο μόνος λόγος που θα επελεγα το rc450 είναι μελλοντική αλλαγη των left/right σε μεγαλύτερα.Αν και έχω την εντύπωση πως θα σε καλύψουν άνετα τα rp160.

Καλώς να τα δεχτεις λοιπόν :)
χαχαχα με επιασες!

βεβαια θα πρεπει να μετακομισω για να αλλαξω τα απο bookself RP-160M στα floorstanding RP-280 οπως τα δικα σου,
γιατι αναγκαστηκα τα L R θα πρεπει να μπουν κάτω απο την οθόνη που απέχει 55cm απο το πατωμα..

εδω εχει φωτογραφιες του χωρου μου..

λες να εχω προβλημα με αντανακλασεις μιας και θα ειναι ακριβώς κατω απο την οθόνη;
αυτο δεν το ειχα σκεφτεί...
[DOUBLEPOST=1469610227][/DOUBLEPOST]
Μια χαρα ειναι ! Οσο μεγαλυτερο το κεντρικο τοσο καλυτερα ...

I like a lot !! :thumbsup:
λες ε; :)
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Νέες αφίξεις :dance2: :

- Ένα ζευγάρι Klipsch KW-120 THX Ultra2,
Klipsch KA-1000 amplifier

- Rotel RB 993 THX Ultra2

View attachment 61755 View attachment 61756 View attachment 61756

View attachment 61757

Το αποτέλεσμα μετά τις νέες προσθήκες είναι εντυπωσιακό.Θα επανελθω με εντυπώσεις

Καλό καλοκαίρι να έχουμε :).
αν μπορεις δωσε λιγες πληροφορίες (και σε pm αν θέλεις, μαγαζί, κόστος κτλ) για την βάση του κεντρικού. Φαινεται πολύ ωραία!!
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.340
Reaction score
30.714
Εχω μια ενσταση βλεποντας παλι το νημα !
Στα sub νομιζω εκανες υποβαθμιση αντι αναβαθμιση !
Τι το εκανες το rythmik?
 

Μηνύματα
411
Reaction score
648
Εχω μια ενσταση βλεποντας παλι το νημα !
Στα sub νομιζω εκανες υποβαθμιση αντι αναβαθμιση !
Τι το εκανες το rythmik?
Το έχω αγκαλιά δίπλα στη θέση ακροασης :D.Δεν αποχωρίζομαι το γιγαντα,απλα έψαχνα δεύτερο αλλά δεν.
 

Μηνύματα
411
Reaction score
648
αν μπορεις δωσε λιγες πληροφορίες (και σε pm αν θέλεις, μαγαζί, κόστος κτλ) για την βάση του κεντρικού. Φαινεται πολύ ωραία!!
Ή βάση είναι δημιούργημα δικο μου :D αν σ' ενδιαφέρει μπορώ να σου πω πως να την φτιαξεις εύκολα και οικονομικά.
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Ή βάση είναι δημιούργημα δικο μου :D αν σ' ενδιαφέρει μπορώ να σου πω πως να την φτιαξεις εύκολα και οικονομικά.
μπορείς να το γραψεις εδώ για να παιρνουν ιδεες και άλλοι φίλοι ή αλλιως να σε καλέσω να μου πεις.
ευχαριστώ
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.340
Reaction score
30.714
Το έχω αγκαλιά δίπλα στη θέση ακροασης :D.Δεν αποχωρίζομαι το γιγαντα,απλα έψαχνα δεύτερο αλλά δεν.
Ειπα κ εγω....., αλλα τωρα μπορει να ακυρωνει το ενα το αλλο....
 

Μηνύματα
411
Reaction score
648
Ειπα κ εγω....., αλλα τωρα μπορει να ακυρωνει το ενα το αλλο....
Όντως στην αρχή το rythmik ακύρωνε τα klipsch και το ανάποδο .Μετά από αρκετό ψάξιμο και ρυθμίσεις με τα phase ήρθε η αποκάλυψη και έδεσαν στο χώρο μία χαρά.

Το Rythmik δεν το αλλαζω.Προκειται για πολύ αξιόλογο και ποιοτικό sub ;)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.097
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top