Klipsch Greek club




Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.438
Reaction score
50.511
[QUOTE="Vakis2000, post: 2081178, member: 36315 . . . και δεν μπορώ να το ακούσω στον χώρο που βρίσκομαι....[/QUOTE]

- βάλε και την μυρωδιά :confused:
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
για χωρο 4,70m x 2,80m ποιο sub θα προτεινατε;

Arendal Sound 1723 Subwoofer 1 (sealed)
SVS SB-2000 (sealed)
SVS PB-2000 (ported)
Klipsch R-115SW (bass reflex)

Θα ήθελα μια γνώμη για το 15" klipsch r115sw.. που έχει bass reflex..
τι ακριβώς κάνει;
ποιά τα προτερήματα και μειονεκτήματα σε σχέση με τα ported και τα sealed subwoofers;
θα μπορεί να παίξει σωστά σε μικρό χώρο όπως ο δικός μου (~14τ.μ.) ή απαιτεί μεγάλο χωρο;
 

Μηνύματα
221
Reaction score
59
Το Klipsch γιατι είναι πανεμορφο σε σχεση με τα αλλα! :p
Παντος για 14TM χωρις να είμαι υπερ ειδήμων..νομιζω κοιτας σε πολύ δυνατα Sub ...
Εγω στον χωρο μου περιπου 50τμ με ένα Klipsch R12-SW αν το εχω στην μεση της εντασης γινετε ενοχλητικο να δονούντε τα παντα γυρω μου μαζι με εμενα όταν ανοιγω σε σκηνες δρασης (Ασε που εχω και καρδιακο πατερα και καμια φορα κινδυνεύει) :)
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.987
Reaction score
8.037
Χωρίς να έχω ακούσει sub της klipsch, είμαι προ καταλυμένος υπέρ προκαταβολικά.

Έχω μέχρι σήμερα αλλάξει αρκετά κομμάτια (b&w, yamaha, velodyne) και ακόμη δεν έχω μπορέσει να φτάσω την ποιότητα των κυρίως ηχείων μου σε μουσική φυσικά ακρόαση (ατάκα, βάθος, φυσικότητα οργάνων) . Έτσι αναγκαστικά η χρήση του περιορίζεται αποκλειστικά, σαν +1 για το home cinema.

Πολύ θα ήθελα να βρω ένα σωστό κομμάτι, διότι αφ ενός θα ξεκούραζε τα ηχεία μου, αφ εταίρου θα διόρθωνε ένα ανέβασμα κατά 5-6 db γύρω στους 60 κύκλους - το μοναδικό προσωπικά "κουσούρι" των rf 62II μου.
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
ειναι ελάχιστες οι φορές που θα ακουσω μουσική στο μαυρο δωμάτιο.
οποτε το sub, μας ενδιαφέρει κυρίως για ταινίες.
90% για ταινίες,
10% για μουσική (και πολύ λεω...)

το θέμα ειναι αν θα "κάτσει" καλύτερα το 15 ιντσο Klipsch σε ~14 τ.μ.
και αν το bass reflex ειναι προτιμότερο για μικρούς χώρους από οτι τα sealed και ported subwoofers.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Κλειστα -ανοιχτα ειναι , μη μπερδευεσε,(ported ειναι τα bass reflex) και παλι αυτο δεν ειναι κριτηριο για να εχεις σαφη αποψη, ολα εκει μεσα θα μπουμπουνιζουν,και δεν θα φταινε αυτα αλλα οπως εχει ξαναειπωθει ο χωρος σου θα κανει παιχνιδια με οτι και να βαλεις ...
Εγω θα επελεγα το οικονομικοτερο απο τη λιστα σου , και ισως το λιγοτερο δυνατο, ομως αυτο σημαινει οτι θα συμετεχει και λιγοτερο ο χωρος... οπως επισης ειναι και σχετικη εννοια πω την ''ακουει'' ο καθενας, διαφορετικες γνωμες θα παρεις το μονο σιγουρο ειναι....
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Κλειστα -ανοιχτα ειναι , μη μπερδευεσε,(ported ειναι τα bass reflex) και παλι αυτο δεν ειναι κριτηριο για να εχεις σαφη αποψη, ολα εκει μεσα θα μπουμπουνιζουν,και δεν θα φταινε αυτα αλλα οπως εχει ξαναειπωθει ο χωρος σου θα κανει παιχνιδια με οτι και να βαλεις ...
Εγω θα επελεγα το οικονομικοτερο απο τη λιστα σου , και ισως το λιγοτερο δυνατο, ομως αυτο σημαινει οτι θα συμετεχει και λιγοτερο ο χωρος... οπως επισης ειναι και σχετικη εννοια πω την ''ακουει'' ο καθενας, διαφορετικες γνωμες θα παρεις το μονο σιγουρο ειναι....
το φθηνότερο ειναι και το μεγαλύτερο σε ιντσες..

Arendal Sound 1723 Subwoofer 1 (13,8" με 500W RMS, δεν αναφέρει peak)
SVS SB-2000 (12" με 500W RMS, 1100W PEAK)
SVS PB-2000 (12" με 500W RMS, 1100W PEAK)
Klipsch R-115SW (15" με 400W / 800W, τα 800 μαλλον θα ειναι το peak)
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
παντως η επικοινωνια με την klipsch δεν ειναι και οτι καλυτερο..
άκρως τυπικη απαντηση μαρκετινγκ που απλα θελουν να πουλήσουν ηχεια.
παραθετω το κειμενο.

αν εχει καποιος καποια γνωμη για το καταλληλότερο set up, ειναι ευπροσδεκτη!

Hello!

I have a small dedicate cinema room 4,70m x 2,80m and I would like to kindly ask your help for choosing the appropriate set up of speakers, with no compromise to sound.

Because the projector screen is placed from wall to wall (2,80m wide, leaving no free space at left and right) i'm forced to choose bookshelf speakers that will be placed under the screen..
There are 55cm from floor to screen for placing the bookshelf speaker.

FRONT: Klipsch RP-160M Bookshelf-Speaker
CENTER: Klipsch RP-450C Center-Speaker
REAR: Klipsch RP-250S Surround-Speaker
SUBWOOFER: Klipsch R-115SW Subwoofer

in near future might also add the
DOLBY ATMOS: Klipsch RP-140SA Dolby Atmos Speaker

what is the preferred combination of speakers for a room of that size 4,70m x 2,80m?
what i will gain or loose if i choose the smaller models of speakers from the Reference premiere series? e.x. RP-250C, RP-240S and a smaller 12" sub..

Please advise me for the best and most appropriate solution. Only restriction, is the bookshelf speakers for the front speakers as mentioned above. Best regards"
I would recommend the setup that you have chosen for your room;
this will be the best sized speaker system for your room. If you wish to upgrade to dolby atmos in the future, you are more than welcome to use the RP140SA to add to the top of your existing bookshelf speakers.

Please let us know if you have any further questions or concerns.
Thanks,
 
Last edited:

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
υπαρχει κανείς στην Θεσσαλονίκη, πρόθυμος, να μας δανέισει το Klipsch 115 ή να του φέρουμε ενα SVS 2000 (αν βέβαια συμφωνήσει και ο ιδιοκτήτης του svs) για τιτάνιο συγριτικό ποιος βρυγχάται καλύτερα;
μήπως τελικά καταλήξουμε.. στα ναρκωτικά ή στον ωτολαρυγγολογο..
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
ψαχνω καλωδια για την σειρα RP της klipsch (left, right, center, surround)

καποιο απο αυτά ειναι οκ;

AWG 13 - 2x2,5mm² - 30m

AWG 11 - 2x4mm² - 30m

EDIT: μολις ξαναδιαβασα το manual και αναφέρει 16-12 gauge speaker wire..
αρα παμε στο AWG 13 ή για καποιο 12 AWG απο monoprice
 
Last edited:





Μηνύματα
275
Reaction score
494
χαίρε μετά από καιρό σε όλους τους φίλους,
να σας δείξω το "νέο" set up σαλονιού διότι όπως γνωρίζεται,
όταν υπάρχει μωρό στο σπίτι τα ηχεία πιάνουν τοίχο και καλώδια καπούτ...

τα genelec, παίζουν ολημερίς διότι δεν λέει να ανάβεις τις λάμπες για μικρές baby-ακροάσεις,
αν και λέω να διώξω τα heresy ( + almarro που είναι ήδη σε αγγελία ) και να πάω σε κατιτίς μεγαλύτερο....!!!
viva klipsch
μουσικά φιλιά σε όλους
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.553
Μηνύματα
2.864.133
Members
37.929
Νεότερο μέλος
stergiosgk
Top